Keressen minket

Mezőgazdaság

Napraforgó tápanyag utánpótlása és az napraforgó tőzsdei információi

Print Friendly, PDF & Email

A kezdeti nehézségek után – vontatott kelés, elcsúszott gyomirtás – a legtöbb helyen nagyon szépenfejlődnek a napraforgók, de ilyenkor sem feledkezhetünk meg a tápanyag-utánpótlásról, illetve a betegségekkel szembeni védekezésről – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A kezdeti nehézségek után – vontatott kelés, elcsúszott gyomirtás – a legtöbb helyen nagyon szépenfejlődnek a napraforgók, de ilyenkor sem feledkezhetünk meg a tápanyag-utánpótlásról, illetve a betegségekkel szembeni védekezésről – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Napraforgó csillagbimbós állapotban. A virágzás nemsokára kezdetét veszi, ami a gazdák mellett a méhészek is várnak (Kép: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News)

A napraforgó tápanyagigényes növény, így a növényvédelem mellett nagyhangsúlyt kell fektetni a megfelelő tápanyagellátásra. Ez magában foglalja az alaptrágyázást, a vetésselegy menetben kijuttatott startertrágyázást és a lombtrágyázásokat is. A napraforgó kálium iránti igényekülönösen magas. A vegetációs időben egy jól fejlett állomány képes 300-400 kg/ha káliumot is felvenni.Ennek nagy része ahhoz szükséges, hogy a növény levélfelületét, illetve szárrészét kifejlessze, és csakkisebb része, hozzávetőlegesen 80 kg/ha fog a termés képzésére fordítódni. Ha optimális káliumellátásban részesítjük az állományt, sokkal jobb lesz a vízgazdálkodása, a szárazságtűrő képessége, a betegségekkel szembeni ellenálló képessége is nő, valamint az olajképződésre is hatással van.

Jó termésátlag,megfelelő minőség eléréséhez nélkülözhetetlen a nitrogén-hatóanyag, viszont figyeljünk arra, hogy a túlzott nitrogén-utánpótlás nem javasolt, ugyanis rontja a kaszatok olajtartalmát, illetve a növényi szövetekethirtelen megnyújtja, így csökken a gombás betegségekkel szembeni ellenálló képességük. A foszfornaka gyökerek fejlődésénél, a virágzási és termékenyülési folyamatoknál, illetve a termés mennyiségi ésminőségi paramétereinek kialakulásánál van jelentős szerepe. Hiánya sokszor csak a termésmennyiségcsökkenésében mutatkozik meg. A napraforgónak közel azonos a kénigénye, mint a repcének, hozzávetőlegesen 40-50 kg kénhatóanyag/ha-ral lehet számolni. A nitrogén hatékony hasznosulása miatt szükségestápelem, illetve fontos szerepe van a zsírok, olajok képződésében is. A magnézium pótlásáról sem szabad elfeledkezni, mivel befolyásolja az asszimilációs tevékenységet, illetve az itt megtermelt szénhidrátokelszállítását a magtermésbe, növelve ezzel az ezerszemtömeget, ami a terméseredményekben is megmutatkozhat. A bór esszenciális mikroelem, sokrétű a szerepe a terméskötésnél és a virágzásnál is. A napraforgónak viszonylag nagy a bórigénye. Ha a bór már a kezdeti növekedéskor jelen van a magnéziummalegyütt, akkor kiváló gyökérrendszert tud a növény fejleszteni, ami hozzájárul ahhoz, hogy több vizet éstápanyagot legyen képes felvenni.

Hiánya látványosan mutatkozik meg, mint a deformált virágképződmények megjelenése, így később megfelelő termés sem alakul ki ezekből. A mangán egyrészt a fotoszintézisszabályozásában játszik szerepet. Fokozza a növény asszimilációs teljesítményét, és ezáltal pozitívanhat a termésre. De nemcsak a fotoszintézist szabályozza, hanem a zsírsavak képzését is, így a mangán kijuttatásával magasabb olajtartalmat lehet elérni. A gyakorlatban a foszfor- és kálium-hatóanyagokjelentős részét ősszel érdemes a területre kijuttatni, illetve egyre elterjedtebb az a gyakorlat, hogy vetéskor startertrágyázásként juttatják ki a növényspecifikus mikrogranulátumokat, ami segíti növényeinkkezdeti fejlődését. A nitrogént megosztva, a magágy készítése előtt, illetve az esetleges fejtrágyázásvagy lombtrágyázás alkalmával juttassuk ki, hogy folyamatosan fel tudja venni a növény, és csökkentsük a hatóanyag-veszteséget. Most, még a csillagbimbós állapot előtt érdemes a gombaölős kezelésmellé beiktatni egy lombtrágyázást is, hogy optimális tápanyagellátással kezdődhessen a virágzás, majd atermésképződés is.

A tápanyagellátás mellett fontos tudni a napraforgómag nemzetközi áralakulását (Ábra: NAK)

Napraforgómag haza áralakulása az a idei és tavalyi évben (Ábra: NAK)

Forrás: NAK

Mezőgazdaság

Megkezdődik a 2023. évi kárenyhítő juttatások kifizetése!

Print Friendly, PDF & Email

A Kincstár megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer keretében 2024. március 26-án megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását. Néhány napon belül valamennyi érintett gazdálkodó bankszámlájára megérkezik a jogosnak ítélt kárenyhítő juttatás összege.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Kincstár által elkészített kifizetési terv jóváhagyását követően az Agrárminisztérium soron kívül intézkedett a forrás rendelkezésre bocsátásáról, ezáltal a kárenyhítő juttatások kifizetésére a vonatkozó jogszabályokban megállapított határidő előtt, március 31-éig sor kerül.

A kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság, továbbá a kárenyhítő juttatás összegének megállapítása során a Kincstár a 2022. november 1. napjától 2023. október 31. napjáig tartó kárenyhítési időszakban bekövetkezett, és a termőterület fekvése szerinti agrárkár-megállapító szerv által igazolt káreseményeket vette alapul, figyelembe véve a kárenyhítési hozzájárulás befizetésének teljesítését, továbbá a teljes értékű kárenyhítő juttatás feltételét jelentő piaci biztosítás meglétét. Szerencsés módon a 2023-as kárenyhítési évben az időjárási körülmények nem nehezítették olyan nagy mértékben a gazdálkodók életét, mint az azt megelőző években, különösen a 2022-es aszályos évhez hasonlítva.

Idén összesen 1680 gazdálkodó részére közel 2,85 milliárd forint összegű kárenyhítő juttatás kerül kifizetésre.

A mezőgazdasági kockázatkezelő rendszer működését meghatározó jogszabályok elérhetők a Kincstár honlapján.

Forrás: MÁK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Folytatódik az öntözésfejlesztés támogatása

Print Friendly, PDF & Email

110 milliárd forint összegű támogatást kaptak a gazdák

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Fotó: AM

Az Agrárminisztérium kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését, cél az öntözött területek nagyságának folyamatos és jelentős növelése a következő években is. A Vidékfejlesztési Program keretében hosszú éveken át volt elérhető „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” elnevezésű kiírás. A felhívás átfogóan biztosított fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez, valamint az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez is – emelte ki az Agrárminisztérium államtitkára.

A mind gyakoribbá és hosszabbá váló száraz időszakok miatt víz megtartását segítő gazdálkodási gyakorlatok ösztönzése mellett a kormány a most záruló Vidékfejlesztési Programban, illetve az új támogatási időszakban is prioritásként tekint az öntözésfejlesztésre.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agártárca már dolgozik a KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetésre kerülő új vízgazdálkodási projektek megvalósítását segítő támogatási konstrukción, melyet az előzetesen meghirdetett menetrend szerint várhatóan még ez év tavaszán megismerhetnek az érdeklődők.

Az öntözésfejlesztés beruházási oldalának folyamatos támogatása mellett nagy segítséget jelent, hogy a tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is átvállalja a kormányzat a mezőgazdasági vízszolgáltatás anyagi terheit, azaz a gazdálkodók mentesülnek az állami tulajdonú vízilétesítményeken keresztül történő mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól – zárta gondolatait Feldman Zsolt.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH cikket közölt az eGN adategyeztetés eredményeiről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

A Nébih elektronikus úton kereste meg azokat az érintetteket, akiknél bizonyos eltérések, hiányosságok alapján további adategyeztetésre volt szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az adatok eGN-ben történő ellenőrzésére, javítására, kiegészítésére a gazdálkodóknak március 14-ig volt lehetőségük. E határidőig megközelítőleg 2000 termelő pontosította az adatait a rendszerben. Mindezzel az alapvetően jó feltöltési arány további javulását sikerült elérni.

Az eGN folyamatos fejlesztésének köszönhetően az elkövetkezendő hetekben újabb fejlesztési csomagot élesít a hatóság, ami tovább könnyíti majd a rendszer használatát. A Nébih emellett javasolja a gazdálkodóknak, hogy év közben folyamatosan töltsék az adatokat az eGN-be, így még gördülékenyebbé válhatnak a benyújtási időszakok.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom