Keressen minket

Mezőgazdaság

Debreceni Egyetem: Tudásexport Üzbegisztánba

Print Friendly, PDF & Email

A Debreceni Egyetemen folyó gyógyszerész- és agrárképzések tapasztalatainak megosztásáról, valamint ezeken a területen kettős magyar-üzbég diploma megalapításáról egyeztettek három üzbegisztáni felsőoktatási intézmény delegációjával a DE vezetői.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email
A Debreceni Egyetemen folyó gyógyszerész- és agrárképzések tapasztalatainak megosztásáról, valamint ezeken a területen kettős magyar-üzbég diploma megalapításáról egyeztettek három üzbegisztáni felsőoktatási intézmény delegációjával a DE vezetői.

Usmonov Botir Shukurillaevich, a Tashkent Vegyipari-Technológiai Intézet rektora és Szilvássy Zoltán a Debreceni Egyetem rektora megállapodást írt alá (Kép: Debreceni Egyetem)

A korábban kötött keretmegállapodások után szorosabb együttműködésről állapodott meg szerdán a Debreceni Egyetem a Tashkent Vegyipari-Technológiai Intézettel, a Tashkent Gyógyszerészeti Intézettel, valamint a Tashkent Állami Agrár Egyetemmel. A gyógynövényalapú gyógyszerfejlesztés, valamint a kismolekulás gyógyszergyártás technológiájának elsajátítása mellett az öntözéses gazdálkodással, a precíziós  mezőgazdasággal kapcsolatos tudásexport a Debreceni Egyetem célja.

Szilvássy Zoltán a Debreceni Egyetem rektora megállapodást írt alá (Kép: Debreceni Egyetem)

Üzbegisztán zömében indiai és ázsiai gyártmányú gyógyszereket importál, a saját gyógyszergyártásuk nem fejlődött ki, éppen ezért a Debreceni Egyetem és a gyógyszeripari klaszter a nemzeti gyógyszergyártás alapjait pórbálja megteremteni náluk. Ennek egyik része a képzés, a másik pedig az ipari gyakorlat. Tudományos szakmai segítséget nyújthatunk a saját vállalati együttműködési rendszerünkben lévő gyógyszeripari termelővállalattal. Utoljára az Osztrák-Magyar Monarchia idején fordult elő, hogy iparágat teremtettünk egy másik országban – nyilatkozta a hirek.unideb.hu-nak Szilvássy Zoltán rektor.

A kettős diplomára vonatkozó együttműködés keretében éveket töltenek majd el üzbég hallgatók a Debreceni Egyetemen.

Egyrészt gyógyszeripari, másrészt agráripari közös diplomáról állapodtunk meg. A képzéseknek jelentős részét teszik ki az egyetemi és az iparvállalati laboratóriumban eltöltött gyakorlatok. Két ország hálózatban történő képzéséről van szó, amire kevés európai példa van. Az oktatás rendszere szempontjából ez egy nagyon innovatív lehetőség – tette hozzá.

Kép: Debreceni Egyetem

Kutatási és fejlesztési projektekben, tanfolyamok és programok szervezésében, tudományos és oktatási anyagok közös publikálásában is együttműködik majd a debreceni intézmény üzbég partnereivel.
Az egyetemre látogató üzbég delegáció megismerhette a DE képzési és kutatási területeit, valamint szó esett arról is, hogy folyamatosan emelkedik a külföldi hallgatók létszáma a Debreceni Egyetemen, ahol jelenleg nyolc üzbég diák tanul.

Usmonov Botir Shukurillaevich, a Tashkent Vegyipari-Technológiai Intézet rektora kiemelte: nagy lehetőséget látnak a Debreceni Egyetemmel való együttműködésben, hiszen az intézmény széleskörű tudományos és sokszínű oktatási portfólióval rendelkezik, ami hasznos lehet az üzbegisztáni felsőoktatás fejlesztésében és nemzetközi felsőoktatási kapcsolataik bővítésében.

Tashkent három egyeteme szeretne együttműködni a Debreceni Egyetemmel annak érdekében, hogy integráljuk a fellelhető tudást, és azt a hazai felsőoktatás javára fordítsuk. Szeretnénk, ha minél hamarabb elindulna az együttműködés, ami révén a mostaninál is több üzbég hallgató tanulhatna Debrecenben. A Debreceni Egyetemen tapasztalt új modellek, a gazdasági szereplők, vállalkozások bevonása az oktatásba, illetve a kutatásokba, valamint ezeknek a tapasztalatoknak a hasznosítása segítheti a tudásbázisunk bővítését – fogalmazott az üzbég intézmény vezetője.

Usmonov Botir Shukurillaevich, a Tashkent Vegyipari-Technológiai Intézet rektora (Kép: Debreceni Egyetem)

A találkozó során Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrárinnovációért és képzésfejlesztésért felelős rektorhelyettese bemutatta a DE mezőgazdasággal kapcsolatos kutatási területeit, valamint az ezekben használt új innovációs technológiai hátteret ismertette, ami révén az egyetem a legpontosabb kutatási és mérési eredmények elérésére törekszik.

A Debreceni Egyetem és az üzbég intézmények közötti együttműködés a tervek szerint már az idén ősszel elindulhat.

Forrás: Debreceni Egyetem

Mezőgazdaság

Még egy fagyos reggel

Print Friendly, PDF & Email

A hőmérséklet alakulása április 25-én:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Még ma sem kímélte a hideg reggel a növényeket, sőt a korán útnak indulókat sem. Több helyen kellett kaparni az autók szélvédőjéről a ráfagyott párát.

Fotó: Időkép

A mára virradóan átvonult front mögött felszakadozott a felhőzet, a derűs, szélcsendes idő pedig rásegített a lehűlésre.

Fotó: Időkép

Holnap hasonlóan a derült, szélcsendes tájakon számíthatunk nulla fok körüli értékekre, gyenge fagyra pedig az Északi-középhegység, az Alpokalja, a Bakony fagyzugos és magasabb részein.

Forrás: Időkép

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás

Print Friendly, PDF & Email

Az MVH cikket közölt a Területi Monitoring Rendszerről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

1. Miért vizsgáljuk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyeken a kaszálást határozottan tiltó időintervallumon belül mégis történt kaszálás, így a nem támogathatóságuk miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra. Az ellenőrzés a VP Agrár-környezetgazdálkodás intézkedéssel érintett területeken kerül vizsgálatra, a kötelező vagy választható előírások alapján.

2. Mit vizsgálunk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés a bejelentett táblán tiltott időszakban történő kaszálás jelenlétét/jeleit keresi, azaz a tábla egy bizonyos része, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő területrészek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?
I. Valós konfliktus – részterületre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a kaszálást tiltó időszakban kaszálta a terület egy részét vagy egészét. Tudatában van a kaszált terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II. Valós konfliktus – teljes területre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen kaszálást tiltó időszakban történt kaszálás. Az igénylés visszavonását megteszi.
III. Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyetért azzal, hogy a területén kaszálás történt tiltott időszakban. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

4. Fel nem oldott konfliktusok
Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület támogathatóságáról.

5. Példatár
Első kép: 2023-as kaszálás előtti állapotot tükröző Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület
Második kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel, kaszált területek geometriájával
Harmadik kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület

1. példa

A fentebbi képsorozat egy kaszált gyep kaszálás előtti, illetve utána állapotát mutatja be Sentinel-2 műholdfelvétel alapján. A kaszálás utáni helyzetet egyértelműen igazolja a terület vegetációjának csökkenése („barnulása”).

2. példa

Forrás: MVH  

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? Túllegeltetett területek azonosítása

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár műholdfelvételekre támaszkodva vizsgálja a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

1. Miért vizsgáljuk?

A ’TMR – Túllegeltetett területek azonosítása’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyek a támogathatósági kritériumokat meghaladó mértékben legeltetettek. A túllegeltetés a legelő állateltartó képességénél nagyobb állatlétszám tartása, amely könnyen tönkre teheti a növényzet struktúráját, szélsőséges esetben a gyep záródása hiányossá válik, csökken a fajszám, láthatóvá válik a csupasz talajfelszín, ami kedvez a gyomok és a bokrok elszaporodásának, illetve az eróziónak.

2. Mit vizsgálunk?

A ’TMR – Túllegeltetett területek azonosítása’ ellenőrzés a bejelentett táblán túlzott mértékben történő legeltetés jelenlétét/jeleit – ún. túllegeltetett „foltokat” – keresi, azaz a tábla egy bizonyos része, vagy teljes egésze túllegeltetéssel sújtott, így nagy valószínűséggel nem felel meg a támogathatósági kritériumoknak.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?

I.    Valós konfliktus – az igénylés visszavonása
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a tábláján a túllegeltetés nyomai jelen vannak. Ennek megfelelően az igénylés visszavonását megteszi.
II.    Valós konfliktus – táblarajz módosítása
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a tábláján a túllegeltetés nyomai jelen vannak. Tudatában van a túllegeltetett terület elhelyezkedésével, és annak megfelelően módosítja a táblarajzát.
III.    Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyetért azzal, hogy a területén túllegeltetés történt. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

4. Fel nem oldott konfliktusok

Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület támogathatóságáról.

5. Példatár

Első kép:     Konfliktust feltáró 2023-as légi fotó + parcella rajz (kék körvonal) + túllegeltetett terület geometriája (piros, vonalkázott terület)
Második kép:     Terepi ellenőrzésen készült helyszíni fotó
Harmadik kép:    Terepi ellenőrzésen készült helyszíni fotó

 

1. példa

Fotó: MVH

 

Fotó: MVH

A fenti kérelmezett tábla egy része gyeptakaróval egységesen borított, túllegeltetéssel, valamint tiprással nem érintett. Más részek állatok számára szolgáló kifutók, karámok, itt a gyeppel való fedettség legfeljebb foltokban van jelen, A táblán található egy gyakorlópálya is, mely nem támogatandó terület (nulla gyepborítottságú). A következő évek igénylésekor csak és kizárólag a gyeppel fedett, túllegeltetéssel nem érintett területrészek lehetnek a támogatás alapjai.

2. példa

Fotó: MVH

3. példa

Fotó: MVH

Fotó: MVH

Forrás: MVH

Tovább olvasom