További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 20. szám.
Forrás: AKI
Az OTP Bank szakértői véleménye az agráriumról:
Továbbra is kismértékben csökken az agrárhitelpiac, de a már megjelent és a várható új pályázati lehetőségek fordulatot hoznak a szektorban. Ezen kívül várhatóan a vállalkozók hitelfelvételi kedvét és a bankok nyitottságát is erősíteni fogja a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott, beruházási hitelekhez igénybe vehető kamatköltség- és kezességidíj-támogatás. Az OTP Bank szakértői szerint pedig a 2025-ös év második felére beindulhat a beruházás és támogatás előfinanszírozás érdemi előkészítése.
Budapest, 2024. szeptember 23. – Az agrárszektor az elmúlt évtized dinamikus fejlődését követően 2023 második negyedévében megtorpant. A mezőgazdasági inputok árai jelentősen megemelkedtek, emellett a finanszírozási lehetőségek szűkülése, a kamatok emelkedése, valamint a pályázati lehetőségek kifutása számos nehézséget okozott. Mindez arra ösztönözte a szereplőket, hogy visszafogják beruházásaikat és kivárjanak. Ezt igazolja a Magyar Nemzeti Bank júniusi, a hitelintézetek összevont mérlegéről szóló statisztikája, amely szerint a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya 2024 első hat hónapjában 227 milliárd forinttal, majdnem 2%-kal nőtt. Ezzel szemben a mezőgazdasági cégek hitelállománya stagnált, míg az élelmiszeriperi cégek hitelállománya az év első hat hónapjában 5%-kal csökkent.
Az OTP Bank tapasztalatai alapján a szántóföldi növénytermesztők – akiket a leginkább érint az aszály, a jégkár, vagy a viharok okozta szélsőséges időjárás – a legvisszafogottabbak a hitelfelvétel terén. Ők az év második felében várhatóan főként a forgóeszköz-finanszírozással élnek majd az idei negatív időjárási hatások miatt. A szektor növekedésének újraindításához a legfontosabb segítséget a már megjelent, új pályázati felhívások jelentik: feldolgozó üzemek komplex fejlesztésére; kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és a betakarítást követő (post harvest) fejlesztésre; valamint állattartó telepek fejlesztésére lehet támogatásokat nyerni.
„Az elérhető pályázatok a 2025-ös év második felére érdemben beindíthatják a beruházási és támogatás finanszírozást, ha a bírálat során az Irányító Hatóság gyors döntést hoz. A tapasztalataink alapján az előlegigénylés, és a beruházási hitelhez kapcsolódó támogatás-előfinanszírozási konstrukcióink is komoly segítséget jelentenek majd az agrárvállalkozásoknak az elkövetkező időszakban, hiszen hozzájárulnak a beruházási terveik megvalósításához. A stratégiai tervezés lehet a siker kulcsa, amivel a szektor szereplői a gazdasági nehézségeken túllépve fenntartható növekedést érhetnek el” – nyilatkozta Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője.
Várhatóan a hitelfelvételi kedvet, valamint a bankok finanszírozási aktivitásait is jelentősen erősíteni fogja − a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott − a projekt elszámolható költségeinek 10%-áig felhasználható kamatköltség- és 5%-áig felhasználható kezességidíj-támogatás. A gazdák ezeket a támogatott projektek megvalósítását szolgáló beruházási hitelekhez igényelhetik. További segítséget jelenthet a piaci szereplőknek, hogy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) intézményi garanciájával erősíthetik az ügyletek fedezeti oldalát: a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételek teljesítése esetén a projekt megvalósításához igénybe vett beruházási hitel kamatának jelentős részét visszaigényelhetik.
Forrás: OTP Bank
Jelentősen nótt a kukorica felvásárlási ára
Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 78,4 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával október első hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit csaknem 21 százalékkal haladta meg. A takarmánybúza 71,2 ezer forint/tonnáért (+15 százalék) forgott ugyanekkor. A takarmánykukorica átlagosan 76,6 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát október első hetében, ami az egy évvel korábbit 39 százalékkal múlta felül.
A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza decemberi jegyzése 215–226 dollár/tonna tartományban ingadozott szeptember 30. és október 11. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény decemberi tőzsdei elszámolóára 222–234 euró/tonna között alakult. A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése változatlanul 75 ezer forint/tonna volt szeptember 30. és október 11. között, a chicagói árutőzsdén 164–170 dollár/tonna tartományban alakult a kukorica decemberi jegyzése. A párizsi árutőzsdén a termény novemberi tőzsdei elszámolóára 209–216 euró/tonna között ingadozott ugyanekkor.
Fejér és Hajdú-Bihar vármegyékben is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állományok felszámolása folyamatban van. A járványvédelmi előírások betartása továbbra is kiemelten fontos.
A Fejér vármegyei Mezőfalva és a Hajdú-Bihar vármegyei Hajdúnánás településeken azonosította a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusát a Nébih laboratóriuma. A 17 000 állatot számláló májhasznú kacsatelepen az idegrendszeri tünetek, a takarmány-és vízfogyasztás csökkenése, valamint a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A 23 570 példányt tartó tenyészkacsa telepen a takarmány-és vízfogyasztás, illetve a tojástermelés csökkenése miatt gyanakodtak a betegségre.
Az érintett állományok felszámolása jelenleg is zajlik. A hatóság a gazdaságok körül kijelölte a 3 km sugarú védőkörzeteket és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzeteket.
A Nébih továbbra is szeretné kérni az állattartók együttműködését a fokozott járványvédelmi fegyelem fenntartásában. Tekintettel arra, hogy az országban elszórtan jelent meg a betegség, ezért jelenleg a vadon élő madarak szerepe valószínűsíthető a járvány terjesztésében. Az ország magas kockázatú területein kötelező a kereskedelmi célból tartott baromfik zártan tartása, valamint a nem kereskedelmi célból tartott baromfik zártan etetése és itatása. Az ország többi területén pedig kötelező a baromfik zártan etetése és itatása. A takarmányt és az alomanyagot minden esetben zárt helyen kell tárolni.
A madárinfluenzával kapcsolatban további információkat olvashatnak a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
Forrás: NÉBIH
A magyar uniós elnökség támogatja azokat a törekvéseket, amelyek az Uniót veszélyeztető károsítók jelentette növényegészségügyi kockázatok meghatározására és csökkentésére irányulnak – mondta Nobilis Márton az EU-s növényegészségügyi főtisztviselők budapesti informális ülésén kedden.
A munkacsoport ülése a tagállamok növényegészségügyi vezetőinek kiemelt, rendszeres rendezvénye, amelyet ezúttal Budapesten tartottak október 7. és 9. között. Az üléseken az aktuális, stratégiai jelentőségű növényegészségügyi kérdések kerülnek megvitatásra az EU termesztett és természetes növényállományának megóvása érdekében.
A kereskedelem globalizációja és az éghajlatváltozás következtében a növények egészségét új, az adott területen eddig ismeretlen károsítók veszélyeztetik – mutatott rá Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára, aki hozzátette, a nem honos károsítók száma Európában évről évre növekszik és telepszik meg olyan új területeken, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt még szóba sem jöhettek volna.
Fontos, hogy a leghatékonyabb előírásokat érvényesítsük annak érdekében, hogy megakadályozzuk e veszélyes károsítók bejutását hazánkba és az EU területére – hangsúlyozta Nobilis Márton. Az államtitkár szerint a növényegészségügy feladata a nagy gazdasági jelentőséggel bíró idegenhonos, karanténkárosítók bekerülésének és terjedésének hatósági eszközökkel történő megakadályozása, a termesztett és természetes növényállományok védelme érdekében. Ezzel a szakterület hosszabb távon hozzájárul a növényvédő szerek felhasználásának csökkentéséhez és így az Európai Zöld Megállapodás fenntarthatósági céljaihoz is.
A budapesti ülésen téma volt többek között, az elmúlt évi járványos kitörések tapasztalatainak összefoglalása, az EU nyugat-balkáni növényegészségügyi támogató projektjének ismertetése, csakúgy, mint az Európai Unió növényi károsító kategorizálásának stratégiai kérdései.
Magyar Elnökség