További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 19. szám.
Forrás: AKI
Az OTP Bank felmérést végzett a 18-24 éves korosztály körében
A siker került a fókuszába annak a 18-24 éves korosztály körében végzett felmérésnek[1], amelyet az OTP Bank rendelt meg. Ez a korcsoport a pénzügyi függetlenséget, a karrierépítést és az élet egyensúlyát tekinti hosszú távú sikernek.
Budapest, 2024. szeptember 24. – Mit jelent a siker? Hogyan lehetünk sikeresek? Hogyan néz ki a siker felé vezető út? Ezek mind olyan kérdések, amelyek fiatalként mindannyiunkat foglalkoztatnak a jövőnk tervezése, életcéljaink kitűzése során. Az OTP Bank Junior üzletága egy felmérést végzett azt illetően, mit gondol a fiatal korosztály a sikerről, illetve a pénzügyek és a siker kapcsolatáról.
Az eredmények alapján a 18 és 24 éves korosztály szerint a siker sokféle lehet, számos összetevője van. Leggyakrabban a kitűzött célok elérését (75%) tartják sikernek legyen az az életük bármely területén. Sikernek számít továbbá az életünkkel való elégedettség (61%), a folyamatos fejlődés (48%) és az anyagi függetlenség (41%) is. A siker érzésének számtalan pozitív velejárója van: jó közérzetet (67%) és büszkeséget (64%) biztosít, valamint gyakran további motivációt ad új célok megvalósításához (42%).
A megkérdezettek szerint a siker mértéke eltérő lehet. A válaszadó fiatalok kétharmada szerint az önállósodásban fontos szerepet játszanak az apró sikerek, és a kitöltők 75%-a havi szinten él át mindennapi sikereket az életében. Ezek a sikerélmények leggyakrabban a pénzügyekben, tanulásban, munkában és a magánéletben születnek.
A kutatás eredményeiből kirajzolódik, a fiatalok számára a hosszú távú sikerek közül a pénzügyi siker (38%) a legfontosabb, de azzal az állítással, hogy siker pénzben mérhető, nem teljesen értenek egyet. Amikor pénzügyi sikerről beszélünk, az a fiatalok számára elsősorban függetlenséget, a tartozások, elmaradások hiányát, stabil jövedelmet, megtakarítási képességet és a nagyobb vásárlások finanszírozásának képességét jelenti. Kevésbé jelentős tényező a pénzügyi siker kapcsán a magabiztosság a pénzügyi döntésekben, illetve a megfelelő nyugdíj-előtakarékosság. A fiatalok negyede éli meg sikerként azt, ha pont annyit keres, amennyire szüksége van.
A pénzügyi függetlenség, a stabil jövedelem kialakítása, a megtakarítási képesség is kiemelkedő helyet foglal el a fiatalok hosszú távú céljai között, de megjelenik a stabil karrier és a munka-magánélet egyensúly megvalósítása is.
“A pénzügyi tudatosságra a legtöbb élethelyzetben szükségünk van, különösen fontos erre már fiatalon hangsúlyt fektetni. Az OTP Bank felmérése alapján a 18 és 24 év közöttiek számára kiemelkedően fontos a biztos anyagi háttér, valamint a pénzügyeik tudatos kezelése. Mi azon dolgozunk, hogy ebben maximálisan támogassuk őket. Az OTP Junior digitális banki funkcióinak segítségével ügyfeleink amellett, hogy könnyedén kezelhetik pénzügyeiket, a céljaik megvalósításához is közelebb kerülhetnek például a Persely és a Kiadásfigyelő funkciók használatával” – nyilatkozta az eredmények kapcsán Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.
A fiatalok körében rendkívül népszerű Brain Bar fesztivál mellé idén is támogatóként állt az OTP Bank. A hitelintézet kezdeményezésére több színpadon is téma lesz a siker és a pénzügyi tudatosság témaköre. Szeptember 26-án Lil Frakk, rapper és Máriás Endre fog beszélgetni a siker sokszínűségéről. Szeptember 27-én pedig Zwecker Bence, a Munch társalapítója és Dancsné Engler Bernadett, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalkozói területének vezetője fognak tippeket adni a fiatal vállalkozóknak. A sikert szomjazó fiataloknak azért is érdemes részt vennie a rendezvényen, mert az OTP Fáy Alapítvány trénerei interaktív pályaorientációs előadást is tartanak majd.
Forrás: OTP Agrár
2024. október első hetében elkezdődött a Földmérő, Földügyi és Térinformatikai Technikus Felnőttképzés Szegeden
2024. október első hetében elkezdődött a Földmérő, Földügyi és Térinformatikai Technikus Felnőttképzés az Alföldi ASzC Kiss Ferenc Erdészeti Technikumban, amely az Agrárminisztérium irányítása alatt álló Alföldi Agrárszakképzési Centrum szervezeti keretében működik- tájékoztatta lapunkat Svéda Gergely, az iskola szakmai igazgatóhelyettese, okleveles erdőmérnök.
A képzésre az ország szinte minden pontjából érkeztek diákok, ami azért is figyelemre méltó, mivel több intézmény nem tudott elegendő hallgatóval kurzust indítani. Szegeden a maximális létszám mellett indult el a második évfolyam is.
A képzés rendkívül népszerű, mivel azok számára, akik nem rendelkeznek szakmával, az oktatás ingyenes. Az erdészek, szakmai szervezetek munkatársai mellett a mezőgazdaságből élő szakemberek jelentkeztek a képzésre. A földmérés napjaink egyik meghatározó tudományterületévé nőtte ki magát, amely alapvető szerepet játszik az építészet, az ingatlanfejlesztés, erdőgazdálkodás, növénytermésztés a térinformatika és a környezetvédelem terén. A növénytermesztésben azok számára, akik az AÖP, AKG programokban érintettek, négy tizedesjegyig kellaz EOV koordinátákat meghatározni. A területalapú támogatásokat a hatóságok folyamatosan ellenőrzik. Bármilyen hiba és tévedés esetén támogatás megvonással sújthatóak a területek földhasználói.
A két éves képzés ideje alatt a 16 fős csoport elsajátítja a Földmérő, Földügyi és Térinformatikai tananyagát olyan oktatók segítségével, mint Dr. Tobak Zoltán PhD., aki a Szegedi Tudományegyetem Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék egyetemi adjunktusa. Kutatási területe a GIS, hiperspektrális távérzékelés, kisgépes légifelvételezés, valamint a városi területek vizsgálata távérzékelés módszereivel.
A tömbösített órák során egyetemi színvonalon két napon keresztül térképismereti alapfogalmakkal bővült a diákok tudása. Már az első napon számolási feladatokat is végeztek a hallgatók. Mivel a felnőttképzésen mindenki más területről érkezett, az alapfogalmak bemutatása után el is kezdődött a gyakorlati képzés. A térképek méretarányából azonnal pontok közötti távolságokat kellett meghatározni, amely mind az elméletben, mind a gyakorlatban nélkülözhetetlen.
A második napon Hajma Katalin, az Óbudai Egyetemen végzett földmérő és földrendező mérnök mutatta be a gyakorlatban a különböző eszközök használatát az Alföldi ASzC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum Csemetekertjében, amely a város szélén fekszik a sándorfalvi út mellett.
A gyakorlat célja többek között az volt, hogy az elméleti tudást hogyan lehet a mindennapi munkába, azaz a gyakorlatba átültetni. Bemutatásra került a kitűzőrúd, a vetítő, libella és a szögprizma használata. Az ágazati vizsgán a fent említett témakörökből is számot kell adnia mindenkinek egyénileg, terepen felállított gyakorlati példák során, mivel a földkimérés mellett a területkimérés is kiemelten fontos. Hajma Katalin tanárnő mérőrudak segítségével egy sokszöget állított fel. Ezt követően centiméter és szögprizma segítségével lépésről-lépésre meghatározták egy sokszög területét. A következő feladatban pedig egy teodolit felállítását kellett mindenkinek elgyakorolni.
A teodolit egy olyan precíziós mérőműszer, amelyet szögek mérésére használnak, elsősorban vízszintes és függőleges irányban. A teodolit lényege abban rejlik, hogy lehetővé teszi a földmérők, építészek és mérnökök számára a pontos helymeghatározást, távolságok és szögek meghatározását terepi munkák során. Két fő összetevője van: a vízszintes kör, amely a horizontális szögeket méri, és a vertikális kör, amely a függőleges szögeket rögzíti. Az optikai vagy digitális rendszerének segítségével pontos leolvasások végezhetők, amelyek alapvetőek a térképezési és tervezési munkákhoz.
Dr. Tobak Zoltán, a QGIS program segítségével mutatott be különböző feladatokat térképeken, amelyet minden diáknak lehetősége volt kipróbálni, ezáltal mélyebb megértést nyerve a térinformatikai rendszerek működéséről és alkalmazásáról – zárta beszámolóját Svéda Gergely, okleveles erdőmérnök.
Agro Jager News
Az AKI adatokat közölt a repce piacáról:
Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a repcemag és a canola globális termelése az egy évvel korábbit 2 százalékkal múlhatja alul, 87,6 millió tonna lehet a 2024/2025. gazdasági évben.
A felhasználás 89 millió tonnára tehető. A gazdasági év végére 8,3 millió tonna repcemag (–19 százalék) maradhat a tárolókban. A Tallage szerint az Európai Unióban 5,8 millió hektárt foglalhat el a repcemag a 2025/2026. évi szezonban. Franciaországban 1,5 százalékkal elmaradó, 1,3 millió hektáron kerülhet a földbe a vetőmag. Németországban ideálisak a vetési feltételek, az egy évvel korábbihoz képest 2 százalékkal nagyobb, 1,1 millió tonna hektár lehet a növény által elfoglalt terület. Lengyelországban és a közép-európai tagországokban a heves esőzések kedvezőtlenül hatnak a vetési munkákra, illetve a már kikelt növényekre nézve. A kedvezőtlen időjárás miatt Romániában és Bulgáriában akár október végéig is elhúzódhat a vetés. Lengyelországban 4 százalékkal (960 ezer hektár) lehet kisebb a vetésterület, miközben Romániában 80 százalékkal (700 ezer hektár) emelkedhet.
Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 181,2 ezer forint/tonna volt szeptember harmadik hetében, ami az egy évvel korábbit 11 százalékkal múlta felül. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a repcemag novemberi tőzsdei elszámolóára 458–480 euró/tonna tartományban alakult szeptember 16. és 27. között.
A cukor nemzetközi jegyzése a főbb élelmiszer-alapanyagok árának növekedéséhez vezetett
Róma, 2024. október 4. – Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az elmúlt másfél évet tekintve szeptemberben volt a leggyorsabb növekedés az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatójánál, és – a cukor árával az élen – minden megfigyelt árucsoport jegyzése emelkedett.
A FAO élelmiszerár-index – ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi –, szeptemberben átlagosan 124,4 pontot mutatott, amely 3,0%-os ugrást jelent augusztushoz képest, és 2,1%-ot az egy évvel korábbi értéknél.
A FAO cukorárindexe esetén volt szeptemberben a legnagyobb növekedés: 10,4%-os az előző hónaphoz képest. Ennek hátterében a brazíliai terméskilátások romlása állt és az az aggodalom, hogy India döntése, miszerint feloldja a cukornád etanolgyártásra történő felhasználására vonatkozó korlátozásokat, hatással lehet az országból származó exportra.
A FAO gabonafélékre vonatkozó árindexe 3,0%-kal emelkedett a hónap folyamán, ami a búza és a kukorica magasabb exportárainak köszönhető. A nemzetközi búzaárak főként a Kanadában és az Európai Unióban tapasztalható túlzottan csapadékos időjárás miatti aggodalmak okán emelkedtek, bár ezt részben ellensúlyozta a Fekete-tenger térségéből származó versenyképes árú kínálat. A kukorica világpiaci ára is növekedett, amit a brazíliai Madeira folyó és az Amerikai Egyesült Államokban található Mississippi folyó mentén húzódó kulcsfontosságú szállítási útvonalak alacsony vízállása befolyásolt. Ezzel szemben a FAO összes rizsfélére vonatkozó árindexe 0,7%-kal csökkent, részben az általánosan nyugodt piaci helyzetet tükrözve.
A növényi olajok árindexe 4,6%-kal nőtt augusztushoz képest, a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolajok magasabb jegyzései miatt. A pálmaolaj nemzetközi árának emelkedését a főbb délkelet-ázsiai előállító országok vártnál alacsonyabb termelése eredményezte, míg a szójaolaj jegyzéseinek fellendülése elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál alacsonyabb szójabab préselésnek volt köszönhető.
A FAO tejtermékekre vonatkozó árindexe szeptemberben 3,8%-kal nőtt – mind a teljes tejpor, a sovány tejpor, a vaj és a sajt jegyzései növekedtek.
A FAO húsárindexe 0,4%-kal lett magasabb, főként a baromfihús drágulása miatt, amit a brazil termékek iránti erős importkereslet eredményezett. A szarvasmarha- és sertéshús világpiaci ára stabil maradt, míg a birkahúsé az augusztusi szinthez képest valamivel csökkent.
További részletek itt olvashatók.
2024/25-ös előrejelzések a rizs globális termelésére és kereskedelmére vonatkozóan
A FAO kis mértékben, 2853 millió tonnára emelte a 2024-es globális gabonatermelésre vonatkozó előrejelzését, ami a rizs és a búza termelésének felfelé történő felülvizsgálatát tükrözi, ellensúlyozva a szemestermények várható globális termelésének kis mértékű csökkentését. Az új adat, amelyet szintén pénteken tettek közzé az új Gabonakínálati- és keresleti gyorsjelentés című kiadványban, mérsékelten elmarad a 2023-as rekordterméstől.
A világ búzatermelése 2024-ben várhatóan 0,5%-kal nő az előző évhez képest, mivel az ausztrál terméskilátások javulása jelentősen ellensúlyozza az Európai uniós előrejelzés nagymértékű esését, amelyet a túlzottan csapadékos körülmények indokolnak. Ezzel szemben a szemestermények globális termelése most a feltételezések szerint 0,8%-kal csökkenni fog 2023-hoz képest az Európai Unióban előreláthatóan kisebb termésmennyiség miatt, hiába az Amerikai Egyesült Államokban várható magasabb kukoricatermés. A világ rizstermelése 2024/25-ben az becslések szerint 0,9%-kal fog bővülni, amellyel történelmi csúcsot (539,2 millió tonna) fog elérni.
A gabonafélék teljes felhasználása világszinten az előrejelzések szerint 2024/25-ben 0,4%-kal, 2853 millió tonnára emelkedik, míg a világ gabonakészletei 1,2%-kal fognak bővülni, a rizskészletek pedig háromszoros ütemben fognak növekedni. Így a globális gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 30,6% lesz, amely a FAO szerint „megfelelő ellátási kilátást jelent az új szezonra”.
A gabonafélék nemzetközi kereskedelmét most 488,1 millió tonnára prognosztizálják, ami 2,7%-kos csökkenést jelent a 2023/24-es szinthez képest. Azonban úgy tűnik, hogy Afrika és a Közel-Kelet növekvő importja 2025-ben a nemzetközi rizskereskedelem fellendülését eredményezheti.
További részletek itt olvashatók.
Az Agrárpiaci Információs Rendszer (AMIS) szintén most tette közzé havi piaci figyelőjét, amely a már ismertetett jelentésen túl tartalmaz egy értekezést a kereskedelem szerepéről a 2-es számú Fenntartható Fejlődési Cél elérésében.
Forrás: FAO