További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 19. szám.
Forrás: AKI
Előrejelzés a 2024. évi globális gabonatermelésről:
A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, szeptemberi előrejelzése alapján a 2024. évi globális gabonatermelés 2851 millió tonna lesz, amely 2,8 millió tonnával csökkent a júliusi előrejelzéshez képest.
Azonban a 2024. évi globális gabonatermelés a 2023. évi termeléssel azonos szintre prognosztizálható. A csökkenés elsősorban a kedvezőtlen, aszályos időjárással magyarázható, mely az Európai Uniót, Mexikót és Ukrajnát is érintette többek között. Ez a negatív hatás az árpa termeléshozamát Kanadában és az Európai Unióban, valamint a cirok terméskilátásait is visszafogta az Amerikai Egyesült Államokban. Ezzel szemben az Amerikai Egyesült Államok kukoricatermelési előrejelzését jelentősen javították a kedvező időjárási körülmények, mégis várhatóan a termés elmarad a tavalyi évhez képest.
A gabonafelhasználására vonatkozó előrejelzés 2852 millió tonna, ami 0,2 %-kal magasabb az előző évhez képest. Az árpa és a cirok esetében csökkenés figyelhető meg, ami elsősorban a várható alacsonyabb takarmányozási felhasználással magyarázható. A gabonakészlet várhatóan 890 millió tonna lesz, ami 30,7 %-os készlet-felhasználási aránnyal továbbra is megfelelő ellátási kilátásokat jelez. A kukoricakészletekben várható a csökkenés, ami nagyrészt az Európai Unió és Ukrajna alacsonyabb termelési kilátásaiból ered. A kukorica mellett az árpakészletek is csökkentek főként Kanadában és az Európai Unióban, valamint a cirokkészletek is hasonló tendenciát mutatnak Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban (1. ábra).
A búzatermelés várhatóan 791,4 millió tonna lesz, ami 2,3 millió tonnával magasabb a júliusi előrejelzéshez képest, és csaknem 3 millió tonnával több az előző évi termeléstől. A növekedés elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál jobb téli betakarítási eredményekkel magyarázható, de Kínában és Argentínában is magasabb termés várható. Azonban az Európai Unióban és Oroszországban a kedvezőtlen időjárási körülmények csökkentették a terméshozamokat.
A búzafelhasználási előrejelzés 793,3 millió tonna, ami 0,6 százalékkal kevesebb a tavalyihoz viszonyítva, ami elsősorban a kínai élelmiszeripar búza felhasználásának felülvizsgálatával magyarázható. Ezzel szemben a készlet az előrejelzések szerint 314,4 millió tonna, amihez hozzájárult az Amerikai Egyesült Államok a vártnál jobb termelési eredménye is (2. ábra).
Az Európai Unió búzatermelését 124,0 millió tonnára becsülik, ami 10,9 millió tonnával elmarad az előző évinél. Ezt magyarázhatja az, hogy a becsült betakarított terület nagysága (23 millió hektár) kisebb és a becsült terméshozam (5,39 tonna/hektár) alacsonyabb az előző évhez viszonyítva. Emellett Észak-Európában a termelést megnehezítette a túl sok eső, amely Németországot és Franciaországot érintette a legsúlyosabban. Továbbá Spanyolországban, Lengyelországban és Csehországban is csökkenés tapasztalható.
A kukoricatermelés szintén csökkenést mutat. 59 millió tonnára becsülik, ami 2,5 millió tonnával kevesebb az előző évi terméshez viszonyítva. Ebben a délkelet-európai aszály és hőség jelentős szerepet játszik. A betakarított terület becsült nagysága (8,6 millió hektár) 5 %-kal meghaladja az előző évit, azonban a becsült termésátlagok (6.86 tonna/hektár) elmaradtan a tavalyitól.
Forrás: NAK
Az AKI adatokat közölt a repce piacáról:
Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a repcemag és a canola globális termelése az egy évvel korábbit 2 százalékkal múlhatja alul, 87,6 millió tonna lehet a 2024/2025. gazdasági évben.
A felhasználás 89 millió tonnára tehető. A gazdasági év végére 8,3 millió tonna repcemag (–19 százalék) maradhat a tárolókban. A Tallage szerint az Európai Unióban 5,8 millió hektárt foglalhat el a repcemag a 2025/2026. évi szezonban. Franciaországban 1,5 százalékkal elmaradó, 1,3 millió hektáron kerülhet a földbe a vetőmag. Németországban ideálisak a vetési feltételek, az egy évvel korábbihoz képest 2 százalékkal nagyobb, 1,1 millió tonna hektár lehet a növény által elfoglalt terület. Lengyelországban és a közép-európai tagországokban a heves esőzések kedvezőtlenül hatnak a vetési munkákra, illetve a már kikelt növényekre nézve. A kedvezőtlen időjárás miatt Romániában és Bulgáriában akár október végéig is elhúzódhat a vetés. Lengyelországban 4 százalékkal (960 ezer hektár) lehet kisebb a vetésterület, miközben Romániában 80 százalékkal (700 ezer hektár) emelkedhet.
Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 181,2 ezer forint/tonna volt szeptember harmadik hetében, ami az egy évvel korábbit 11 százalékkal múlta felül. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a repcemag novemberi tőzsdei elszámolóára 458–480 euró/tonna tartományban alakult szeptember 16. és 27. között.
A cukor nemzetközi jegyzése a főbb élelmiszer-alapanyagok árának növekedéséhez vezetett
Róma, 2024. október 4. – Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az elmúlt másfél évet tekintve szeptemberben volt a leggyorsabb növekedés az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatójánál, és – a cukor árával az élen – minden megfigyelt árucsoport jegyzése emelkedett.
A FAO élelmiszerár-index – ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi –, szeptemberben átlagosan 124,4 pontot mutatott, amely 3,0%-os ugrást jelent augusztushoz képest, és 2,1%-ot az egy évvel korábbi értéknél.
A FAO cukorárindexe esetén volt szeptemberben a legnagyobb növekedés: 10,4%-os az előző hónaphoz képest. Ennek hátterében a brazíliai terméskilátások romlása állt és az az aggodalom, hogy India döntése, miszerint feloldja a cukornád etanolgyártásra történő felhasználására vonatkozó korlátozásokat, hatással lehet az országból származó exportra.
A FAO gabonafélékre vonatkozó árindexe 3,0%-kal emelkedett a hónap folyamán, ami a búza és a kukorica magasabb exportárainak köszönhető. A nemzetközi búzaárak főként a Kanadában és az Európai Unióban tapasztalható túlzottan csapadékos időjárás miatti aggodalmak okán emelkedtek, bár ezt részben ellensúlyozta a Fekete-tenger térségéből származó versenyképes árú kínálat. A kukorica világpiaci ára is növekedett, amit a brazíliai Madeira folyó és az Amerikai Egyesült Államokban található Mississippi folyó mentén húzódó kulcsfontosságú szállítási útvonalak alacsony vízállása befolyásolt. Ezzel szemben a FAO összes rizsfélére vonatkozó árindexe 0,7%-kal csökkent, részben az általánosan nyugodt piaci helyzetet tükrözve.
A növényi olajok árindexe 4,6%-kal nőtt augusztushoz képest, a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolajok magasabb jegyzései miatt. A pálmaolaj nemzetközi árának emelkedését a főbb délkelet-ázsiai előállító országok vártnál alacsonyabb termelése eredményezte, míg a szójaolaj jegyzéseinek fellendülése elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál alacsonyabb szójabab préselésnek volt köszönhető.
A FAO tejtermékekre vonatkozó árindexe szeptemberben 3,8%-kal nőtt – mind a teljes tejpor, a sovány tejpor, a vaj és a sajt jegyzései növekedtek.
A FAO húsárindexe 0,4%-kal lett magasabb, főként a baromfihús drágulása miatt, amit a brazil termékek iránti erős importkereslet eredményezett. A szarvasmarha- és sertéshús világpiaci ára stabil maradt, míg a birkahúsé az augusztusi szinthez képest valamivel csökkent.
További részletek itt olvashatók.
2024/25-ös előrejelzések a rizs globális termelésére és kereskedelmére vonatkozóan
A FAO kis mértékben, 2853 millió tonnára emelte a 2024-es globális gabonatermelésre vonatkozó előrejelzését, ami a rizs és a búza termelésének felfelé történő felülvizsgálatát tükrözi, ellensúlyozva a szemestermények várható globális termelésének kis mértékű csökkentését. Az új adat, amelyet szintén pénteken tettek közzé az új Gabonakínálati- és keresleti gyorsjelentés című kiadványban, mérsékelten elmarad a 2023-as rekordterméstől.
A világ búzatermelése 2024-ben várhatóan 0,5%-kal nő az előző évhez képest, mivel az ausztrál terméskilátások javulása jelentősen ellensúlyozza az Európai uniós előrejelzés nagymértékű esését, amelyet a túlzottan csapadékos körülmények indokolnak. Ezzel szemben a szemestermények globális termelése most a feltételezések szerint 0,8%-kal csökkenni fog 2023-hoz képest az Európai Unióban előreláthatóan kisebb termésmennyiség miatt, hiába az Amerikai Egyesült Államokban várható magasabb kukoricatermés. A világ rizstermelése 2024/25-ben az becslések szerint 0,9%-kal fog bővülni, amellyel történelmi csúcsot (539,2 millió tonna) fog elérni.
A gabonafélék teljes felhasználása világszinten az előrejelzések szerint 2024/25-ben 0,4%-kal, 2853 millió tonnára emelkedik, míg a világ gabonakészletei 1,2%-kal fognak bővülni, a rizskészletek pedig háromszoros ütemben fognak növekedni. Így a globális gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 30,6% lesz, amely a FAO szerint „megfelelő ellátási kilátást jelent az új szezonra”.
A gabonafélék nemzetközi kereskedelmét most 488,1 millió tonnára prognosztizálják, ami 2,7%-kos csökkenést jelent a 2023/24-es szinthez képest. Azonban úgy tűnik, hogy Afrika és a Közel-Kelet növekvő importja 2025-ben a nemzetközi rizskereskedelem fellendülését eredményezheti.
További részletek itt olvashatók.
Az Agrárpiaci Információs Rendszer (AMIS) szintén most tette közzé havi piaci figyelőjét, amely a már ismertetett jelentésen túl tartalmaz egy értekezést a kereskedelem szerepéről a 2-es számú Fenntartható Fejlődési Cél elérésében.
Forrás: FAO
A Nébih szakemberei újabb fejlesztéseket vezettek be
A Nébih szakemberei újabb fejlesztésekkel támogatják a gazdálkodók adminisztrációs feladatainak gördülékenyebb ellátását. A módosítások nemcsak egyszerűbbé teszik a program használatát, hanem nagyobb rugalmasságot is biztosítanak. Új műveleti kódtár bevezetésére is sor kerül, amely tovább könnyíti a gazdálkodók mindennapi munkáját.
Újdonság, hogy szántó művelési ágban változik a termőhelyhez rendelt hasznosítási kód módosíthatósága. Korábban problémát okozott, hogy véglegesített hasznosítás esetén nem volt lehetőség a hasznosítás, vagyis a növénykultúra szerkesztésére. Ennek feloldására a hasznosítási kód már módosítható. Fontos azonban kiemelni, hogy mindez csak az alábbi, vetés típusú műveletek felvételéig tehető meg:
A „kaszálás (alternáló)” művelet módosítására is sor került: az alternáló jelző kikerült a megnevezésből, így már csak a kaszálás rögzíthető. Az alternáló kaszálás művelet elvégzése a termőhelyhez rögzített AÖP-ös B4-es „Kizárólag alternáló kasza vagy hátsó felfüggesztésű, illetve vontatott, szársértő nélküli kasza használata egyéb gyepen” vállalásból, valamint a kaszálás műveletének felvételéből teljesítettnek tekintendő, így az eGN-ben ennél több adat megadására nincs szükség.
A Nébih azonban felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy ettől a módosítástól függetlenül, a Magyar Államkincstár továbbra is kérheti egyéb dokumentációk benyújtását a vállalás teljesítésével kapcsolatban (pl. fényképek feltöltését).
A kaszálás művelete érintett egy másik módosítás kapcsán is: a továbbiakban már nem kell ennél a pontnál megadni a hozamot. Az adatszolgáltatás a „bálázás (széna)” művelet esetén kötelező, ugyanis ez az elem használandó abban az esetben, ha gyep területen történik a kaszálást követő bálázás. Például búza (szalma) esetén azonban egyszerűen a „bálázás” műveleti elemet kell választani.
Az elektronikus Gazdálkodási Napló műveleti kódtára is módosult a Magyar Államkincstárral, a Agrárgazdasági Kamarával, valamint az Agrárközgazdasági Intézettel való egyeztetést követően. Az átalakítás fő szempontja az egyszerűsítés és egyértelműsítés volt, melynek eredményeképpen 157 db művelettípus törlése és 34 új elem felvétele valósult meg.
Sor került a MÁK által használt agrotechnikai műveletek elnevezéseinek szinkronizálására is (a zárójelben szereplő műveletek a biztosabb találati eredmény miatt olvashatók a művelet végén):
Az új kódtár élesítésével egyúttal megszűntek a „betakarítás” művelet szinonimái. A „betakarítás silózás céljára” művelet kifejezetten silózásra szolgáló növények esetén használandó (silócirok, silókukorica), itt lehetőség nyílik a hozam megadására is. A „betakarítás silózás céljára (eredetileg nem silózásra szánt növényeknél)” az összes olyan növénynél használható, ahol a kedvezőtlen körülmények miatt kerül sor a siló céljára történő betakarításra. Ennél a műveletnél a hozamot nem kell megadni.
Forrás: NÉBIH