Keressen minket

Mezőgazdaság

145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka

Közzétéve:

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka, amelynek keretében 145 ezer gazdálkodó részesült 317,8 milliárd forint támogatásban. A kifizetett terület- és állatalapú agrártámogatások elsősorban a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységének jövedelmezőségét negatívan befolyásoló, de környezeti szempontból előnyös kötelező termelési előírások betartásáért nyújtanak kompenzációt.

A fénykép illsuztráció. Fotó: Pixabay

Az utóbbi évek gazdasági nehézségei – mint az inputköltségek jelentős emelkedése, a magas hitelkamatok, az alacsony termelői árak vagy éppen az idei aszály – miatt kiemelt jelentőségű, hogy 2024-ben a gazdálkodók számára minden eddiginél több előleg került kiutalásra. Mindez annak köszönhető, hogy a kormányzat megteremtette a szükséges pénzügyi és szakmai feltételeket.

Az idén tavasszal benyújtott egységes kérelmek után – a 2024. október 16. és november 30. közötti előlegfizetési időszakban – 17 jogcímen, összesen 317,8 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. Ez az összeg 123,7 milliárd forinttal, azaz 64 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit. A kifizetések a kérelmezők 92 százalékához, mintegy 145 ezer termelőhöz jutottak el, akiknél sikeresen zárultak le a kifizetésekhez kötelező módon kapcsolódó ellenőrzési folyamatok. Egy új agrártámogatási ciklus esetében az első év mindig tanulóév, így 2023-hoz képest az idei évben már bejáratottabb intézményi mechanizmusok segíthették az előlegfizetést.

A legnagyobb összeg, 166,8 milliárd forint alaptámogatási jogcímen került kifizetésre közel 142,2 ezer termelő részére. Újraelosztó támogatás jogcímen a Magyar Államkincstár 141,7 ezer gazdálkodónak utalt 48 milliárd forintot, amely a kisebb gazdaságok első hektárjaira nyújt plusztámogatást. Előleget lehetett folyósítani még a fiatal mezőgazdasági termelőknek kiegészítő jövedelemtámogatás formájában. Továbbá kilenc termeléshez kötött támogatási jogcím keretében a szántóföldi zöldség, a gyümölcs, a húsmarha, a tej és a juh ágazatok összesen 25,3 ezer termelője jutott 26,1 milliárd forinthoz.

Az egységes kérelem keretében igényelt, terület- és állatalapú vidékfejlesztési támogatások közül három esetében volt előlegfizetés. A Vidékfejlesztési Program részeként működtetett agrár-környezetgazdálkodási program által 11,4 ezer termelő 48,7 milliárd forintot, az ökológiai gazdálkodás támogatása keretében 2,7 ezer termelő 13,5 milliárd forintot kapott. Az őshonos állatok tartását 1,7 milliárd forint előleg kifizetése segítette.

Az előlegfizetési időszak lezárulta után a Magyar Államkincstár decemberben rész-, valamint végkifizetéseket teljesít majd.

Forrás: AM

Mezőgazdaság

Hatályba lépett az agrárgazdaságok generációs átadását könnyítő jogszabály

Január 15-től hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete

Published

on

Január 15-től hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely fontos lépés a mezőgazdaság generációs megújulásának elősegítésében, a generációk együttműködésének ösztönzésében, és a gazdatársadalom fiatalításában. Ezt a folyamatot a kormány a már működő gazdaságok fiatalok számára történő könnyített átadási lehetőségének biztosításával és a kapcsolódó szabályozás folyamatos fejlesztésével is támogatja. A teljes gazdaság (termőföld, egyéb ingatlanok, ingóságok, vagyoni értékű jogok, társasági részesedések stb.) átadása egyetlen szerződés aláírásával megvalósulhat.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A gazdák jelzéseit meghallgatva, a kormány egyszerűsítéssel támogatja a családi gazdaságok zökkenőmentes átadását a generációk között. A fiatalítás, családon belüli átadás maguknak a gazdáknak az igénye, hiszen az egyéni gazdálkodók majdnem kétharmada 55 év feletti, többségük 65 évnél idősebb.

Az agrárgazdaságok átadásáról szóló 2021. évi CXLIII. törvény a korábbi gyakorlathoz képest lehetőséget biztosít egy gazdaság, illetve a gazdasághoz kapcsolódó összes vagyonelem (termőföld, egyéb ingatlanok, ingó dolgok, vagyon értékű jogok, társasági részesedések, stb.) fiatalabb generáció számára történő egységes és egyszerűbb átadására, a gazdaságot átadó és a gazdaságot átvevő közötti gazdaságátadási szerződés révén.

A törvényi szabályozás mostani módosításának központi eleme a gazdaságátadás időpontjának szabályozása és ennek révén annak biztosítása, hogy a gazdaság valamennyi vagyoneleme egyszerre, egy időpontban szálljon át a gazdaságátvevőre.

Az Agrárminisztérium a törvényt az eddigi tapasztalatok és társadalmi egyeztetések alapján finomhangolta, ezzel biztosítva a zökkenőmentes végrehajtást. Az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény most hatályba lépő végrehajtási rendelete, a 480/2024. (XII. 31.) Korm. rendelet pedig fontos részletszabályokat tartalmaz a gazdaságátadási szerződés tartalmi elemei, a gazdaságátadási szerződés hatósági jóváhagyása iránti eljárás, a gazdaságátadási szerződés jóváhagyását követő eljárások, valamint a vármegyei kormányhivatal által vezetett nyilvántartás tekintetében.

A módosult és új szabályozási elemek tartalmi összefoglalója innen tölthető le.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Jelentős kifizetések 2024-ben is az agrár- és vidékfejlesztési programokban

Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok.

Published

on

Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok, amely összeget európai uniós támogatások és az ezekhez kapcsolódó, kiemelkedően magas, 80 százalékos hazai társfinanszírozás biztosított. Ezen támogatások az agrárium versenyképességének növelését, a fenntartható gazdálkodás elősegítését és a vidék fejlesztését szolgálják.

Fotó: Pixabay

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára ismertette, hogy a támogatási területek közül a legnagyobb kifizetett összeg a záruló Vidékfejlesztési Program agrárberuházási felhívásaihoz kapcsolódott, összesen 264 milliárd forintot meghaladóan. A legnagyobb mértékű forráslehívás állattartó telepek megújításához, élelmiszeripari üzemek fejlesztéséhez, precíziós gazdálkodáshoz és vízgazdálkodási projektekhez történt.

Az államtitkár kiemelte, hogy a kifizetések második legnagyobb tétele olyan, a zöld fenntarthatóságot segítő mezőgazdasági programokhoz kapcsolódott, mint az agrár-környezetgazdálkodás, az ökológiai gazdálkodás támogatása vagy éppen a Natura 2000 gyepterületek utáni kompenzáció. 2024-ben ezek együttes összege több mint 214 milliárd forintot tett ki. 30 milliárd forint értékben jutottak forráshoz a vidékfejlesztési intézkedések kedvezményezettjei, elsősorban a vidéki önkormányzatok kisléptékű infrastruktúra fejlesztéseit támogatva.

Az erdőgazdálkodók az erdészeti programoknak köszönhetően közel 28 milliárd forintot, míg az állattartók az egyes állatjóléti intézkedésekre 11,6 milliárd forintot igényeltek sikeresen. A vidéki közösségeket támogató LEADER programban pedig összesen 16,7 milliárd forint kifizetése történt meg. A fentiek mellett jelentős források jutottak tudásátadásra, együttműködésekre vagy éppen kockázatkezelési intézkedésekre – sorolta.

Magyarország kormánya stratégiai ágazatként tekint az agráriumra, a legkisebb gazdálkodóktól egészen a nemzetközi piacokon is eredményes vállalkozásokig. Bizalmat jelez a pályázók részéről az, hogy a tavalyi felhívásokra többszörös volt a túljelentkezés. Idén is folyamatosan nyílnak meg a támogatási lehetőségek, amelyek segítségével az agrárvállalkozások eredményesen alkalmazkodhatnak a megváltozott klimatikus és piaci környezethez, ezzel pedig nő hazánk élelmiszerszuverenitása – hívta fel a figyelmet az államtitkár.

Fotó: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Továbbra is magas a napraforgó ára

Az AKI közleményt adott ki:

Published

on

Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal kisebb, 53,9 millió tonna napraforgómag-termésre számítanak világszinten a 2024/2025. gazdasági évben. Oroszországban 9 százalékkal (16,9 millió tonna), Ukrajnában 16 százalékkal (12,5 millió tonna) kisebb termést arattak. Az Európai Unióban 12 százalékkal 8,7 millió tonnára csökkent a kibocsátás. Argentínában 9 százalékkal nagyobb termést (4,1 millió tonna) várnak. A globális felhasználás 55,6 millió tonna, a termény zárókészlete pedig 2,8 millió tonna lehet.

Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 244,7 ezer forint/tonna (+77 százalék), a nagy olajtartalmút (LO) 210,6 ezer forint/tonna (+69 százalék) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők decemberben. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 215,5 ezer forint/tonna (+65 százalék) volt.

További információk e témában Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom