Az eresz alá, épületekre és ezek belsejébe költöző molnárfecskék és füsti fecskék költése műfészkekkel segíthető. Az alábbiakban a fecskeműfészek-készítés otthon is könnyen és olcsón megvalósítható lépéseit mutatjuk be, remélve, hogy sokan fogadják ilyen otthonokkal az április-májusban költeni kezdő fecskéket.

Mivel a molnárfecske és a füsti fecske fészkének alakja és belmérete nagyjából megegyezik, az alábbiakban a változatosabb módon elkészíthető, és városi környezetben szélesebb körben alkalmazható molnárfecske műfészkek készítését mutatjuk be.
Akinek nincs kedve, lehetősége műfecskefészkek készítésére, ezeket az MME boltjában is beszerezheti itt
Méret, alak
A madarak mesterséges fészekhellyel történő segítésekor alapvető fontosságú, hogy ismerjük az adott faj gyakran igen tág határok között mozgó, vagy bizonyos szempontból éppen rendkívül szűk toleranciájú költési viselkedését. Sárból építkező fecskéink klasszikusan fél- vagy negyedgömb alakú fészkeket raknak.
A molnárfecskék zárt, szűk bejárati nyílással ellátott fészkeinek alakja ilyen többszintes telepek létrehozását is lehetővé teszi (Videó: Orbán Zoltán)


A molnárfecskék esetében a felül zárt fészektípusból az is következik, hogy ennek belső űrmérete nem mehet egy bizonyos tartomány alá, különben a tojó kevesebb tojást tud csak rakni (mert több fióka nem férne el).
A füsti fecskéknek könnyebbséget jelent, hogy fészkük felül nyitott, így a madaraknak (mindkét fajnál a hím és a tojó is épít) elvileg elegendő egy akkorka fészekperemet építeni, ami gyakran elő is fordul, mely megakadályozza a tojások szétgurulását, illetve a növekvő fiókák kiesését. Az optimális megoldást azonban itt is a mélyebb, 8-10 cm mély fészek jelenti.
Sárfészket építő fecskéink esetében mindez azt jelenti, hogy – amint azt az alábbiakban, a gyakorlatban már bizonyított eszközöknél látni fogjuk – a nekik szánt műfészkek elkészítésekor némi szabadságot élvezünk a méretezés terén, így ésszerű határok között a mesterséges eszköz az átlagosnál kicsit nagyobb is lehet, hiszen ezt nem a madárnak kell plusz energiabefektetéssel megépíteni.

Felső rögzítésű, belülről kifelé: csemperagasztó-perlites gipsz-csemperagasztó anyagú molnárfecske műfészek (felülnézetből, leszerelt OSB tetőlappal) belső méretei, amit készítője, Walter Haubner az itt látható műfészektelepen alkalmaz nagy sikerrel – 3 fotó, katt a képre (Fotó: Orbán Zoltán)

… a füsti fecskénél ezek a belső méretek: hosszúság 12 cm, szélesség 14,5 cm (tehát a fészek szemből kicsit lapított), mélysége 8 cm – 2 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán)
Sablontípusok
A sablon az az eszköz, ami megadja a műfészek formáját. Típusát tekintve lehet negatív (valamilyen puha, de erős anyagba mélyített) vagy pozitív (domború). A sablon elkészítéséhez szükségünk lesz az előző fejezetben megadott fészekméretekre.

Ez a videó a Mátics Ferenc-féle molnár- és füsti fecske fészek negatív sablon elkészítését mutatja be (Videó: Orbán Zoltán)

Műfészkek elkészítése
Fecskeműfészkek otthoni készítéséhez legjobb modellgipsz és fűrészpor keverékét (molnárfecske műfészek esetében egy nagy marék fűrészporhoz öt púpos evőkanál gipsz, füsti fecskénél egy kis marék fűrészporhoz négy púpos evőkanál gipsz) vagy kültéri, fagyálló csemperagasztót (ebbe is keverhetünk fűrészport, perlitet) használni.


A molnárfecske-műfészek elkészítéséről kisfilm is készült – 1. rész a száradásig …
… és 2. rész a száradás utáni teendők (Videók: Orbán Zoltán)
Ez a két felvétel pedig a füstifecske-műfészek elkészítésének két fő fázisát mutatja be (Videók: Orbán Zoltán)

Rögzítés
Mielőtt a helyére rögzítenénk a molnárfecske-műfészkeket, tavaszi kihelyezéskor érdemes ezek aljába száraz füvet tenni, ezzel is megkönnyítve a beköltöző madarak dolgát. A nyár közepén kezdődő másodköltéskor ezt a munkát a madarak már elvégzik helyettünk. Ilyenkor elegendő a fészektelep közelébe, egy nyílt gyepfoltra kitenni a száraz fészekanyag halmait, ahonnan a fecskék szépen behordják a csőrükkel a fészekbe az elhasználódott és kidobott régi fészekanyag helyére

Szintén a beköltözés valószínűségét növelő fogás, ha a műfészkeket, különösen a fehér gipszből készülteket, tapétaragasztós vízzel (annak érdekében, hogy száradás után ne peregjen le a föld a fészekről) elkevert földből (legjobb a vakondtúrások földje) készült sárral, ecsettel kívül és belül “papacsolva” az igazi fészkekhez hasonló sötét színűre “festjük”! Közben ügyeljünk arra, hogy a ragasztási felületeket hagyjuk tisztán (fehéren), ha oda is került sár, száradás után ráspolyozzuk le. A könnyű, ugyanakkor törékeny gipsz-fűrészpor keverékanyagú műfészket legjobb ragasztással kihelyezni.

Ez a kisfilm a molnárfecske- mellett a füstifecske-műfészek kihelyezését is bemutatja (Videó: Orbán Zoltán)
Ennek a ragasztónak további nagy előnye, hogy ha a száradást követően bármilyen okból el kell távolítani a fészket, az egy szélesebb pengéjű késsel, kűműves spaklival lepatintható.

Az otthon egyszerűen elkészíthető műfecskefészkek további előnye, hogy olcsóságuk miatt tömegesen is kihelyezhetők. A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ilyen nagy számú kihelyezés esetén a fecskék akkor is nagyobb valószínűséggel költöznek beléjük, ha a közelben nincs lakott istálló. Utóbbi esetben ugyanis egy-két fészek kirakása esetén akár évek alatt sem foglalták el ezeket a madarak.
A műfészkeket közvetlenül épületre is kitehetjük, …
… de készíthető ilyen egylábú “fecskeház”, továbbá kétlábú fecsktelep is, amikkel az útban lévő fecskefészkek a telep végleges felszámolódása nélkül
áttelepíthetők az épületekről (Videók: Orbán Zoltán)
Forrás: MME