Keressen minket

Természetvédelem

Veszélyes hulladékot pakoltak le egy lucernaföldre

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Rendőrség: Hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt nyomoztak a tiszakécskei rendőrök egy 56 éves nyárlőrinci és egy 36 éves tiszaalpári férfival szemben.

Ábra: Rendőrség

Bejelentés érkezett a Tiszakécskei Rendőrőrsre 2022 márciusában, miszerint egy ismeretlen személy engedély nélkül pakolt le egy nyárlőrinci lucernaföldre nagyobb mennyiségű építkezési törmeléket, gumiabroncsot, televízió alkatrészeit és egyéb háztartási hulladékot.

A terület tulajdonosa ugyan nem érte tetten az elkövetőt, de rokona látta, amint két férfi a környéken egy személyautóval és a hozzá kapcsolt utánfutóval szemetet szállít. A rendszám alapján a rendőrök kiderítették, hogy az autót egy tiszaalpári férfi használta és egy nyárlőrinci lakos volt vele, aki egyébként a sértett telekszomszédja. A két férfit kihallgatták, aminek során elismerték bűnösségüket. A szomszéd arról számolt be, hogy a tiszaalpári cimborájának akart segíteni a háza körüli hulladék elhelyezésében, igaz körülbelül nyolc-tíz köbméternyi szemetet öntöttek le közösen a lucernaföld szélén.

Az ügyben hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntett miatt folytattak eljárást az 56 éves nyárlőrinci és a 36 éves tiszaalpári férfival szemben. Megállapítást nyert az is, hogy veszélyes hulladékokat, azbeszt hullámpalát és veszélyes anyagokat tartalmazó elektronikus berendezéseket is lepakoltak a területre. Ezek a hulladékok azonban alkalmasak az emberi élet, a testi épség és az egészség veszélyeztetésére. Az ügy vizsgálatát a napokban befejezték a rendőrök és megküldték az iratokat az illetékes ügyészségnek.

Forrás: Rendőrség

Természetvédelem

Új magaslati kiülőpontok várják a Ráckevei Duna-ág ragadozómadarait – GALÉRIÁVAL

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Biztonságos oszlopokon, új magaslati kiülőpontok várják a Ráckevei Duna-ág ragadozómadarait

Ábra: E.ON Hungária Csoport

  • Vándor- és kerecsensólymok, rétihéják és vörösvércsék fontos táplálkozó- és fészkelőhelye a gazdag élővilágú Ráckevei Duna-ág
  • A térség madarainak megóvására a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ragadozómadár-védelmi szakosztályával együttműködve madárbarát burkolatokkal és szárnyterelőkkel látta el Szigetszentmiklós térségének áramhálózatát az E.ON Hungária Csoport
  • Az energiacég szakemberei a szigetcsépi és tököli hálózatszakaszt is szigetelték, az oszlopokra pedig biztonságos madárkiülőket szereltek fel

Susán László, az ELMŰ Hálózati Kft. területi referense. (Fotó: E.ON)

A Ráckevei Duna-ág környéke emberek által sűrűn lakott, forgalmas terület, egy része mégis vadregényes maradt. A Duna két ága által közrezárt területen, Szigetszentmiklós, Szigetcsép és Taksony mellett többszáz hektáros tőzeges úszólápok, ligeterdők és háborítatlan tavak kínálnak fészkelőhelyet védett ragadozómadarainknak, az erdőségek melletti nagy kiterjedésű nyílt területek, puszták pedig kitűnő vadászterületként funkcionálnak.

(Fotó: E.ON)

A ragadozómadarak egy része ún. vártamadár, szívesen kémleli vadászterületét magaslati kiülőpontokról, fák csúcsáról vagy villanyoszlopokról. Azok a hagyományos beülésgátló eszközök, amelyekkel az E.ON Hungária Csoport más hálózati szakaszain képes hathatósan távol tartani a madarakat a középfeszültségű oszlopoktól, ezen a területen nem jelentenek elégséges megoldást. A ragadozómadarak ösztönösen le akarnak szállni ezekre a magaslatokra, ezért biztonságuk érdekében itt komplexebb, a madarakat a veszélyes pontoktól távol tartó, de más helyekre a kiülésüket biztosító megoldásra van szükség.

Kerecsensólyom. (Fotó: E.ON)

Az E.ON a szigetszentmiklósi beruházás keretében 29 oszlopon a nyitott légszigetelésű oszlopkapcsolók helyett burkolt vezetékeket és áramkötéseket alkalmaz a madarak biztonságáért. A régi, rövid, 420 mm-es feszítőszigetelőket a nagy szárnyfesztávú madarak védelme érdekében nagyobb, 780 mm-es feszítőszigetelőkre cserélik, és tányér alakú szárnyterelőket is felszerelnek annak megakadályozására, hogy a madarak szárnya föld-fázis pontokat zárjon össze.

Madárbarát hálózatátalakítás a Ráckevei Duna-ágnál. (Fotó: E.ON)

„Minden újonnan épülő középfeszültségű hálózatunk esetében alapvető számunkra, hogy madárbarát módon építsük meg, a már meglévő hálózatainkat pedig madárvédelmi szakemberek és a nemzeti parkok javaslatai alapján látjuk el védelemmel. Itt a Ráckevei Duna-ág területén úgy tudunk a leginkább harmóniába kerülni a természettel, ha oszlopainkat biztonságosan szigeteljük, és madárbarát átalakításokkal alkalmassá tesszük arra, hogy azokat a ragadozómadarak magaslati megfigyelőpontként használhassák” – mondta el Susán László, az E.ON munkálatokat irányító szakembere.

Vörös vércse.(Fotó: E.ON)

Mindezeken túl egyes oszlopokra madárkiülőket is felszereltek a szakemberek. A kiülő úgy lett kialakítva, hogy hazánk madarai méretüktől függetlenül – a vörös vércsétől a fehér gólyáig – megfelelő lábfogással, biztonságosan tudjanak landolni és ülni rajta.

Biztonságos szárnyterelők óvják a ragadozó madarakat. (Fotó: E.ON)

A most elvégzett madárbarát fejlesztés egy nagyobb beruházássorozat része, korábban a szigetcsépi és tököli középfeszültségű hálózati szakaszokat tette a madarak számára biztonságossá az E.ON. Az oszlopokra felszerelt madárbarát eszközök a madarak védelmén túl a hálózatot is óvják, így egyúttal a környék áramellátásának zavartalanságát, az ellátásbiztonságot is szolgálják.

Bagyura János, az MME munkatársa. (Fotó: E.ON)

„A nagy kiterjedésű nyílt élőhelyeken, gyepeken, szántókon fák hiányában a villanyoszlopokon kívül nincs más lehetősége a ragadozómadaraknak a kiülésre. A fűből keveset látnak, és nem tudnak folyamatosan a levegőben tartózkodni, szükségük van tehát biztonságos beülőhelyekre. Két okból vonzódnak a madarak az oszlopokhoz: egyrészt megpihennek, tollászkodnak rajta, másrészt ezekről a vártahelyekről kémlelik a fűben mozgó sáskát, kisemlőst, pockokat. Megfigyeltünk ezen a területen fokozottan védett vándorsólymot és kerecsensólymot, parlagi sast, rétisast, gyakoriak a vörösvércsék, nyáron kisebb belvizek esetén a gólyák is idejárnak táplálkozni.

Felkerülnek az E.ON hálózatára a madárbarát burkolatok. (Fotó: E.ON)

Ennek az oszlopsornak a leszigetelése tehát nem csak egy-két madárfajt érint, hanem számtalan itt fészkelő vagy átvonuló védett madarunknak jelent túlélést és megélhetést, biztonságos beülést” – tette hozzá Bagyura János, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa.

A Ráckevei Duna-ág madárbarát fejlesztéseiről szóló kisfilm:

Forrás: E.ON Hungária Csoport

Tovább olvasom

Természetvédelem

TÚRA: Várnak Vas vármegye csodálatos erdői

Print Friendly, PDF & Email

Vas vármegye megannyi, élményekben gazdag kirándulással vár.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. az elmúlt öt évben csaknem 14 millió csemetét és több mint 135 ezer kilogramm makkot és fenyőmagot ültetett el erdeinek felújítása és az erdősítések érdekében, illetve 54 hektáron telepített új erdőt. Nevezetességei közé tartoznak a 300 éves korukban leroskadt vén tölgyfák, a banyafák, amelyek tövében – a hiedelem szerint – szombatonként találkoztak a seprűnyélen ideérkező boszorkányok.

Az Írott-kő csillagfényben Fotó: Németh Máté

Az elmúlt években többszörösére nőtt az erdőlátogatók száma Vas vármegyében. Az FSC tanúsítással rendelkező állami erdőgazdaság 2005-ben 167 hektáron, 15 erdőrészletben kezdett folyamatos erdőborítást biztosító gazdálkodásba, míg ma már közel 5.300 hektár az így kezelt erdeik területe, miközben az örökerdőként művelt területük nagysága már 1.150 hektárra nőtt. Az Országfásítási Program részeként az Újszülöttek erdejében  Vas vármegyében minden megszületett gyermek után, legalább tíz darab őshonos fát ültetnek el évente. Emellett több ütemben és helyszínen folytatnak mintafásítási erdőtelepítést.

Rendeld meg vagy látogass el a budapesti, FROMMER Fegyverboltba. Kattints a képre!

Vas vármegye legnagyobb összefüggő, 7.200 hektáros erdőtömbje a Farkas-erdő, mely körülöleli a vármegye első természetvédelmi területét, a Lajos-bükköket. Az erdőségen áthalad az Országos Kéktúra útvonala. Közepén áll a Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központ vadászházzal, konferenciateremmel, az erdő és rét határán a páratlan szépségű Kisboldogasszony erdei kápolnával, valamint az idén felavatott korszerű turistaházzal.

Kőszegi bükkös Fotó: Németh Máté

202,5 méteres tengerszint feletti magasságban épült meg a vadászok egykori „panoráma lesének” helyére a vasi haranglábakat mintázó, közel 20 méteres, Scherg Lőrinc erdőmester nevét viselő kilátó, amelyről nemcsak a hatalmas egybefüggő erdőterület, hanem a Ság-hegy, a Kis-Somlyó, Sümeg és a Bakony is látható. Az Európa-hírű Jeli Arborétum áprilistól szeptember végéig pazar virágzással és illatokkal várja a látogatókat. Gróf Ambrózy-Migazzi István, a „virágos gróf” 1922-ben 5 hektáron hozta létre az örökké zöldellő kertet, amely – a Szombathelyi Erdészeti Zrt. folyamatos fejlesztéseinek eredményeként – ma már több mint 100 hektáron, a jól ismert rododendronok (havasszépe) mellett magnólia és hortenzia telepekkel, nárciszszőnyeggel, számos növénykülönlegességgel és többek között az óriások erdejében létrehozott lombkorona tanösvénnyel nyújt felejthetetlen élményt a családok számára.

Farkas-erdő, banyafák Fotó: Nemes Piroska

Bár a vélemények megoszlanak arról, hogy a Dunántúl legmagasabb csúcsán, az Írott-kőnél az Országos Kéktúra és a Dél-dunántúli Kéktúra kezdő vagy végpontja van-e, az biztos, hogy a legismertebb túraútvonala, amelyből 71 km a Szombathelyi Erdészeti Zrt. által kezelt állami területen halad. Vas vármegyét egyébként több mint ezer kilométernyi túraútvonal hálózza be, amely mellett az erdőgazdaság mintegy 300 kilométer kerékpározható utat is kijelölt. Kilenc erdei szálláshelyével a Szombathelyi Erdészeti Zrt. a térség meghatározó természeti szépségeinek közvetlen közelében igazi kikapcsolódást kínál. 11 tanösvényük, valamint a Stájer-házi Erdészeti Erdei Iskola  a gazdag állat- és növényvilágot, valamint az erdészek szerteágazó, elkötelezett munkáját ismerteti meg a diákokkal és a természetszerető kirándulókkal.

Szavazzon az Agrárminisztérium Facebook oldalán a Szombathelyi Erdészeti Zrt. legszebb területére! Találjuk meg együtt Magyarország legvonzóbb erdejét!

A szavazók között hetente nyereményeket sorsolunk ki.

Kapcsolódó oldalak:

Agrárminisztérium nyereményjáték

Nyereményjáték szabályzat

AGRÁRMINISZTÉRIUM

cid:image001.jpg@01D95353.996B7E50

Tovább olvasom

Természetvédelem

Az Álom-völgy védelmében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

MME: Budakeszi helyi védettségi státuszú és Natura 2000 besorolású élőhelyén, az Álom-völgyben végeztünk élőhelykezelési munkát az Álom-völgy és a Nádas-tó őrzői civil összefogás kezdeményezésére. A területen számos értékes növény- és állatfaj él, amelynek megóvásához szükséges a nyílt gyep fennmaradása.

A ritkább barátcinege (Fotó: Lendvai Csaba – MME)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a magyarországi ornitológia és madárvédelem legnagyobb társadalmi szervezete, amely 1974. január 6-án alakult meg (Ábra: MME)

A munka szervezésében és megvalósításában a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai is aktívan részt vettek. Az élőhelykezeléshez szükséges előzetes és aznapi terepi munkákat és az eszközöket az MME biztosította. Az önkéntesek feladata a levágott cserjék gyepről történő leszállítása volt. A felhalmozott anyag ledaralását és elszállítását a Budakeszi Városüzemeltetési Kft. vállalta.
10 órára érkeztek a lelkes önkéntesek (a nap során több mint 50 fő vett részt), akik megfelelő munkavédelmi és szakmai tájékoztató után kezdtek bele a levágott cserjék lehordásába. A Budakeszi védelmében aktiv civilek teával, rágcsálnivalóval és zsíroskenyérrel készültek az önkéntes csapat számára.

Bázis, ahol a munkát megkezdtük (Fotó: Lendvai Csaba)

Bázis, ahol a munkát megkezdtük (Fotó: Lendvai Csaba – MME)

Az MME csapata a déli szünetben madárgyűrűzési bemutató tartott. Sarlós Dávid szén-, kék, és barátcinegék mellett egy kis csapat őszapót is meggyűrűzött. Mindenki testközelből láthatta a kismadarakat, és sok értékes információt is hallhatott. Kicsivel késöbb egy picit nagyobb madár, egy szajkó is a hálóba került, így egy rendkívül érdekes madárral is megismerkedhetett a csapat.

Forrás: MME

***

A Magyar Madártani Egyesület hazánkban kiemelt természetvédelmi munkát végez. Az MME szakembereinek munkájához mi is hozzájárulhatunk. A Madárbarátok boltja itt érhető el.

Tovább olvasom