Vadászat
Tókerti történetek II.
Jó sorsom és a véletlen a napokban elvitt a Cserhát szívében fekvő Tókerti Vadásztársaság területére az itt esett, ez évi legnagyobb nógrádi gímszarvas trófeáról a Bika a Bikamájról című írásban számoltam be.
A társaság területén a vad számára a lehető legnagyobb nyugalmat biztosítják ennek köszönhetően a szarvas már világosban kivált a mezőgazdasági területekre, a disznó is megindul már olyankor erről a Tókerti történetek I. című, előző részben esett szó. A területen a disznó sötétedés utáni vadászatára engedélyezett a lámpa használata.
Ezen a helyen is szeretnék köszönetet mondani Nagy Zoltán úrnak, a Tókerti Vadásztársaság elnökének, a Nagyvad-Hunting Vadászatszervező iroda ügyvezető igazgatójának a szép élményekét és az alapos tájékoztatásért nemkülönben a vadászat lehetőségéért.
ÚJHOLD A TÓKERTBEN
Völgykatlan aljában, öreg diófa mellett, meglehetősen sűrű erdőben áll a tókerti magasles az egész vadásztársaság innen vette a nevét. Azt kértem vendéglátómtól, hogy, ha lehet, egyedül ülhessek ki szeretem az erdei magányt, a vadra való várakozást, ami sosem unalmas az éjszaka különös neszeinek, a csendet néha megtörő, szívdobogtató hangoknak köszönhetően. Ezek még félálmából is felriasztják és ember, s akár órahosszat is izgalomban tartják
– Lőhetsz bármilyen disznót, de kocát lehetőleg ne – figyelmeztet Nagy Zoltán a leslétra alsó fokán állva a búcsúzáskor.
– Rókát?
– Itt ne! – aztán nagy kalappal kíván és pillanatok alatt elnyeli léptei neszét a távolság.
Világos van még, jól látni a környéket. Előttem a szóró, s amerre ellát az ember, erdő. Az igen gyenge légmozgás úgy érzem szemből, a szóró felől érkezik. Felveszem a pulóvert, a kabátot, mindenhová magammal hurcolt, ócska hálózsákomat a padra terítem. A sötétre számítva már most felteszem a lámpát a puskára, ne kelljen később fölöslegesen világítani és zajt csapni miatta.
Alig telik el húsz perc, valami már csörtetve közeledik szemből! Hangtalanul a mellvédre támasztom a puskát… Nemsokára az avarcsörgés bal kéz felől mellém ér, nagy horkantás hallatszik nincs harminc méterre, de a lombjaikat még tartó fák között nem látom. Viszont most már biztos, hogy disznó! Az avarcsörgés tovább halad az oldalban, még percekig hallani, amint meg-megállva lefelé halad, majd hirtelen riaszt egy őz. A disznó már a hátam mögött van, ahonnan nem jön vissza. Gondolom, rátalált a leshez vezető úton a nyomainkra és szagot fogott.
Aztán egyre sötétebb lesz, a szórón egy darabig még szinte világító kukorica is belevész apránként az őszi estébe. Már nem látom a legközelebb álló fák törzsének körvonalait sem, majd a puskacső vége is eltűnik, végül olyan vaksötét lesz, hogy a puskaagyra szerelt lámpa körvonalait úgy harminc centiről éppen csak hogy sejteni lehet!
Igaz is: ma van újhold.
Némi szöszmötölés, egy kis zörgés, kétszer őz, kétszer szarvas riaszt a közelben. Nem sokat, csak egyet-kettőt böffentenek, meg néha egy kis avarcsörgés is hallatszik, de vad nem jön. Az elmúlt napokban már fagyott, a földre hulló száraz falevelek ropognak minden lépésre, akármilyen sötét is van, meghallanám az érkezőt.
Aztán egyszer csak mintha kétszer egymás után kukoricaszem roppanna a szórón, meg egy kis avarcsörgés is párosul mellé.
A puskát célra tartva felvillantom a lámpát, de a szóró mögött pásztázom az erdőt a sötétségben elfelejtettem, hogy milyen közel is van! Mire megtalálom a fénycsóvában a kiszórt kukoricát, már nagy a csend a Tókertben.
Mi volt itt? Disznó? Borz? Vagy őz? Ki tudja.
Eltelik másfél óra mozgás nélkül. Este kilenckor megbeszélésünk szerint telefonálok Zolinak, mondom, hogy jó ideje nem hallok semmi. Két perc múlva ott van értem a terepjáróval.
– Ha kilencig nem jön itt vad, már nem érdemes várni – vigasztal. Sok év tapasztalata
.
Említem a korai disznót, mire bólogat:
– Van itt egy öreg kan. Körbejárja a szórót, mielőtt rámenne
.
Alighanem őt hallottam hát szöszmötölni és horkantani alkonyatkor! Mit lehet ehhez még hozzátenni? Ha az ember elmegy vadászni, akkor legalább esélye van a vad elejtésére feltéve, hogy egyszer az öreg kan fog ki rossz napot
.
VÉRVÖRÖSEK
Sötét van még, amikor Galibapusztáról elindulunk, de még akkor is csak a csillagok fénye világít, amikor a magyarnándori beírókönyvbe bevéssük a megfelelő rubrikákba, amit ilyenkor kell. Közben pedig szarvasbőgést hallunk! Aztán másodszor is, harmadszor is
– Október közepe van, de tart még – mondja Zoli. Látni rajta, örül, hogy legkedvesebb vadjának nászidőszakából még hallunk valamit.
Aztán kocsival lemegyünk a Szandai-patak völgyébe, onnan megindulunk a folyásiránnyal szembe, meg-megállva, nézelődve. Egy helyen szarvasok ugranak meg előlünk a sűrűben.
– Megkerüljük a hegyet, ott még látjuk őket! – int Zoli. A szomszéd völgy aljában folytatjuk utunkat. Egyszer csak az út jobb oldalán csörtetést hallunk, újra szarvas menekül közeledtünkre, de megpillantanunk nem sikerül, pedig már világosodik.
Cserkelünk még pár száz métert, amikor újabb rudli kerül elénk! Most már látjuk is őket, tehenek, ünők, borjak vannak vagy tízen s még a lélegzetem is elakad, amikor Zoli mutatja a velük járó hatalmas bikát! A reggeli pára némileg takarja őket.
– Micsoda bika! – suttogja kísérőm. – Nem láttam még!
A látvány még őt is izgalomba hozza, pedig neki mindennapos az ilyen.
A bika agancspárja valóban hatalmas, a koronát mindkét száron legalább négy-négy, igen hosszú, fehérre fent ág alkotja de korántsem biztos, hogy jó száz méterről a sűrű reggeli párában mindent látunk!
– Ha nem haragszol
, ne most lőjünk borjút közülük! Nem akarom őket zavarni
.
Haragudni? Hiszen én vagyok adósa az élményekért, a vendéglátásért!
Távcsövezünk még pár percig, amikor Zoli megcsóválja a fejét.
– Becsapott a pára, kilenc kiló legfeljebb! Jégághiányos is, lőj egy borjút!
Rázom a fejemet, hogy nem akarnék kárt tenni
.
– Öregedhet még vagy két-három évet is ez a bika! Nyugodtan lőhetsz!
Már le is támasztotta a lőbotot, jó száz méterre pedig, némileg a gaz takarásában kinn áll egy borjú. A vezértehén azonban már észrevett bennünket, megindul az erdő felé, a nagy bika megy utána, de a borjú még vár
.
Hogyan, hogy nem, eldördül a lövés. A pára megtévesztő, a derékig érő gaz takar, kísérőmmel pedig összenézünk, mert volt becsapódás, a borjú nem jelzett Várunk hát jó darabig, aztán megvizsgáljuk a rálövés helyét. Néhány kicsi, piros gyermekláncfűlevél és a zsidócseresznye narancsszínű termése alaposan megdobbantja vagy kétszer a szívemet de bizony hiába nézzük át alaposan újra és újra az erdőszélt, sehol semmi.
Hibáztam. Éreztem a rálövés pillanatában is, most meg már valahogy tudni vélem mindenesetre a lelkiismeret az eset óta is meg-megkérdezi időnként: Biztos vagy benne? (FOLYTATJUK)
Napkeltekor pára üli meg a völgyek alját a Tókert környékén
( A SZERZŐ FELVÉTELEI)
Vadászat
Erdei tragédia
Agócs Tibor egy kútban felakadt, elpusztult dámszarvasbikát talált Lajosmizse határában:
Agod Tibor Bács-Kiskun vármegyében, Lajosmizse határában túrázott párjával az Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy kútban felakadva egy elpusztult dámszarvasbikát talált. Megfigyelését megosztotta lapunkkal:

Fotó: Agod Tibor – Agro Jager News
A tegnapi napon túráztunk a párommal Lajosmizse határában, a Lajosmizsei Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy régi szemétteleptől nem messze, egy erdőrészben figyeltünk fel egy nagy kútra. A kútban lógott egy szerencsétlen állat — gyakorlatilag felakasztotta magát egy régi szőnyegdarabra. Borzasztó lehetett, mennyit szenvedhetett. A tetem körülbelül két hetes lehetett.
Húsz éve járom az erdőket, de még csak hasonlót sem láttam. Az adott területen, az erdőben és annak minden részén sajnos még mindig rengeteg a szemét: különböző madzagok, drótok, stb. Ezek között élnek a dámszarvasok, őzek — és sajnos valószínűleg ez a tragédia is így történhetett meg.
Írta és fényképezte: Agod Tibor
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A várva várt nap – Az első őzbakvadászatom
A nap már aranyszínű fátylat borított a tájra, amikor megérkeztünk a Százhalombattai Benta Völgye Vadásztársaság Elvira-major területére. Az őzek előszeretettel járnak ide, főként a hajnali, illetve esti órákban.
Csendben lopakodtunk be a gyümölcsösbe, ahol a fák között már mozgolódott néhány őzbak és suta. Tovább cserkeltünk egészen egy hatalmas vetésig, amely a gyümölcsös két oldalán terült el. Ott megakadt a szemünk egy érett, érdekes agancsú bakon, aki éppen a gyümölcsös felé sétált a sutájával. Türelemmel figyeltük őket, kivártuk a megfelelő pillanatot.

Fotó: Gargyánszki Alexander – Agro Jager News
Felállítottuk a lőbotot, beállítottuk a puskát is, majd megkaptam az engedélyt a vadászmestertől az őzbak kilövésére, amint megfelelőnek látom a pillanatot. A célzás pontos volt, a lövés megtörte a késő délutáni csendet. Az őz összeesett. Megkönnyebbülve néztünk össze, de a vadászat itt még nem ért véget.
Cigarettaszünet után lassan elindultunk a rálövés helyére, ami megközelítőleg 150 méterre volt. Amikor azonban odaértünk, az őz nem volt ott – csak friss vérnyomok vezettek át a gyümölcsösön egy darabig. Később, amikor már nem találtunk több nyomot, távolabb mentünk egymástól, és egy vonalban, átfésülve kerestünk tovább a gyümölcsösben. Végül észrevettük: sebágyában feküdt. Megriadt, és elfutott, így utánamentünk. Végül Gargyánszki Alexander, a társaság vadőre megadhatta neki a kegyelemlövést, hogy ne szenvedjen tovább.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Mielőtt kivittük volna a vetésre, még pár percig magamra hagyott a vadászmester és édesapám, hogy méltón elbúcsúzhassak tőle. Ahogy a hagyomány is megkívánja, a vadászmester az őzbak szájába helyezte az utolsó falatot, a sebhez töretet tett, a vérrel megfestett töretet pedig nekem adta. Miután megadtuk a kellő tiszteletet, fényképeket készítettünk.
Végül sor került az avatásra is, amit a vadászmester és édesapám végeztek el – a vadászmester átadta az avatás megkezdésének jogát apámnak. Az avatás során édesapám szemében ott csillogott a büszkeség, a vadászmester mozdulatai pedig tiszteletteljesek voltak. Végül mindannyian meghajtottuk fejünket az őzbak fölött.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Azt hiszem, ez a vadászat nem csupán egy elejtett bak története. Ez összeköt édesapámmal, a természettel, a vadászati hagyományokkal. Ahogy visszanéztem a gyümölcsös felé, már csak az emlék maradt – a naplemente fénye, az őzek nyoma és a természet örök rendje.
Írta és fényképezte: Mészáros Nóra
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az idei év első őzbakja
Diana április 19-én, szombat délután kegyes volt hozzánk. Jani barátommal vártuk ezt a bakot, de nem jött ki a megszokott helyén. Az utolsó, lővilág előtti időben Jani úgy döntött, hogy rácserkelünk, és megnézzük, miért hisztizik folyamatosan a bakunk. Napsütéses, késő délután, három sutával, a kiszemelt terület melletti spaléton riasztott folyvást-folyvást.

Fotó: Agro Jager News
Hála Istennek, inkább a sutákkal volt elfoglalva, mint velünk, így sikerült lőtávra közelíteni. Elsőre elhibáztam 😞, és másodikra sem volt jó a találat. Kb. 250 méter volt a távolság. Sántikálva elfutott a sutákkal. Sebzett vadat nem hagyunk szenvedni!!! Sietve utána eredtünk, ami jó döntés volt. Majd kb. 180 méterről eleresztettem a lövést. Egy gerinclövéssel tűzben rogyott, és sikerült terítékre hozni az idei évem első bakját. Nagyon köszönöm Jani barátomnak, köszönöm a Zsámbéki Medence Vadásztársaságnak, nem utolsósorban az elnök úr barátomnak, Pistának! Békesség a vadnak.
Írta és fényképezte: Kovács Péter
You must be logged in to post a comment Login