Keressen minket

Vadászat

Hubai Imre nyitotta meg Szolnokon a megyei vadászbált – Galériával

Print Friendly, PDF & Email

Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg a XII. Megyei Vadászbált Szolnok szívében, a Hozam Zrt. panziójában. A borkóstolóval egybekötött vadlakomára február 29-én került sor.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg a XII. Megyei Vadászbált Szolnok szívében, a Hozam Zrt. panziójában. A borkóstolóval egybekötött vadlakomára február 29-én került sor. Többen meg is jegyezték: remélik, ilyen jó mulatságra nemcsak minden szökőévben kerül sor!

Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke

Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye mindig meghatározó volt Magyarország vadgazdálkodásában. A XXI. század új kihívások elé állította a vadgazdálkodást, a mezőgazdászokat, az erdészeket és a természetvédelem munkatársait is. Aki itt él ebben a megyében, jól tudja: azzal az értékkel, amely az itt élő emberek kezében van, felelősen kell gazdálkodni. Kapuban áll a 2021-es Vadászati és Természeti Világkiállítás, amely nagy lehetőséget rejt a megyének is, hiszen karnyújtásnyira vagyunk Budapesttől. Még mindig teremnek jó bakok a megyében és most is élenjárunk az apróvadgazdálkodásban. Ehhez a munkához kívánt jó egészséget és jó szórakozást a báli vendégeknek a megyei elnök.

Ondrék Róbert igazgató eközben már az utolsó simításokat ellenőrizte, hiszen a messze híres szolnoki szakácsok, olimpiai győztes séfjei igen gazdag menüt állítottak össze. A pálinka mellé rögtön bruscettát kínáltak, majd habos libamájtorta, gránátalma chutney alma chipssel és további salátakörettel jelentek meg sorra a pincérek.

Hagyománya van ennek a bálnak – kapott szót Dr. Pataki Mihály, a szolnoki Tiszaparti Gimnázium címzetes igazgatója. Hiszen – tette hozzá – 12 éve annak, hogy itt, ebben a belvárosi panzióban és étteremben megszerveztük az első vadászbált. Akkor még ez volt az első bál a megyében s úgy tűnik, visszatérő és új vendégeink száma alapján, hogy van helye a megye vadászati kulturális életében.

Ám megérkezett a leves, amely konyakos fácán esszencia pisztáciás fásgaluskával gazdagon, forrón gőzölögve csendesítette el néhány perce a vendégeket, amelyet aztán házi ravioli vaddisznóból, vargányás Sabayon mártással követett.

A szolnoki vadászbálra ebben az évben is Dunántúlról, Felvidékről, Észak-Magyaroszágról visszatérő vendégekkel találkozhattunk, akiket Szolnok, csendes, visszafogott alföldi bája most is elvarázsolt. A megye vendégszeretete nem csak az őszi szezonban, az őzbakidényben, hanem így télutón is megtapasztalható s beszélik, hogy a gyaloghíd a Tisza felett, talán az egyik legnépszerűbb korzója lett a városnak.

Ma a Hozam, ahogy a szállóvendégek emlegetik, jó találkozóhelye a szolnoki polgárságnak és a környező vadászbarátok is szívesen összejönnek. Különösen, ha minden nap bardírozott szarvasjavát szolgáltok fel – emelte poharát az egyik jó kedvű vadász, amott az asztalfőn. Persze, de legyen mellé céklás muffin, angol zelleres burgonyapüré, füstölt paprikával töltött fánkkal – tette hozzá a cimborája nagyon boldogan, mert: igaz-e, hogy nem tört bele a nyelvem – kiáltott egyet a végén.

S ekkor már Solymos Tóni, a bál kihagyhatatlan sztárvendége is megpendített néhány húrt. S mire a Hubertus tányérdesszertet szervírozták, már kevesen ültek az asztaloknál s aki, ha valaha is járt Jász-Nagykun-Szolnok megyében bizony nem tudja elfelejteni azt, milyen az itteni ember vadászbarátsága és vendégszeretete. Persze, azért soha ne éljünk vissza ezzel a különleges vendégjoggal mi se!

Solymos Tóni

Jász-Nagykun-Szolnok megye nevéhez illően búcsúztatta el február 29-én az óesztendőt, vége lett az idei báli szezonnak is. Tavaszodik. Nyílik a határ, a böjti szelekkel megérkeznek a vonuló récéink, készül a vadgazda, érnek a bakok. Már készülünk az új nyitányra. A régi barátokkal új vadászatokra indulunk. A Hozamban is kihasználják ezt az időt s áprilisra további hat szobával, panorámás szolnoki kilátással, vadász menükkel várják a vadász vendégeket Szolnokon, ahol a wellnes szolgáltatás is kihagyhatatlan.

Agro Jager News

 

Vadászat

A rókavakcinázás a gyakorlatban

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH szakemberei cikket írtak a rókavakcinázásról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A jelenleg használt vakcinát kifejezetten rókák szájon át történő veszettség elleni immunizálására fejlesztették ki. Az oltóanyag gyengített (attenuált) élő veszettség vírust tartalmazó vakcina. Az emberek és a házi állatok oltására kizárólag elölt (inaktivált) vakcinát használnak.

Fotó: MTI

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)

A kísérleti oltóanyagot még csirkefejbe, kolbász darabba rejtették. Az iparszerűen gyártott a vakcinákat már iparilag előállítható, különböző paraffinokat, növényi és állati anyagokat tartalmazó, a rókáknak attraktív masszába burkolták az élő vírust tartalmazó vakcina kapszulát (PVC és alufólia buborék csomagolás). A csalianyagba jelzőanyagot is tettek, hogy a csalétek fölvétele a későbbiekben kimutatható legyen.

A vakcinázási kampány a terület kijelölésével kezdődik. A terület alapján a szakemberek megtervezik a kiszórási útvonalakat, és rögzítik az adatokat GPS-ben. A nemzetközi ajánlás alapján 20 adag/km2 sűrűséget terveznek, ami kilométerenkénti kiszórási útvonalnál 50 méterenkénti kidobást jelent.

A következő fázis a kisrepülőgépek fölkészítése, mely a kijelölt repülőtereken történik. A gépekbe szerelnek egy félautomata kidobó berendezést kézi megszakítóval, fedélzeti számítógépet, GPS berendezést és egy fenékkamerát.

Ezeket egymással összekötve betartható a tervezett útvonal, a kívánt sűrűségű kidobás és dokumentálható minden lépés: a konkrét repülési útvonal, minden egyes vakcina kidobási koordinátája, valamint a nem szórt szakasz videofelvétele is.

Ábra: NÉBIH

A földi személyzet feladata, hogy a kiszerelt ülések helyére útvonalanként elhelyezze a szükséges vakcinamennyiséget. További feladatuk az üzemanyag töltése útvonalanként, valamint a szükséges ellenőrzések elvégzése.

A repülőgépvezető átveszi a soron következő útvonal nyomtatott verzióját, ellenőrzi a gép felkészítését, az útvonalat feltölti a GPS-re, majd aktiválja a berendezéseket és felszállási engedélyt kér.

A kiindulási pont koordinátáit elérve elindítja a kiszórást. A repülés közben a pilóta folyamatosan figyeli a tilalmazott területeket (vízfelület, út, vasút, lakott terület, munkavégző személyek), melyek felett kikapcsolja a kiszórást.

A pilóta a befejezési pont koordinátáit elérve kikapcsolja a berendezéseket és visszarepül a repülőtérre. Ezt követően indul újra a ciklus. Egy útvonal általában másfél-két óráig tart.

 

Készítette: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Tovább olvasom

Vadászat

Március 30-tól indul a tavaszi rókavakcinázás

Print Friendly, PDF & Email

Három nap múlva elindítják a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázását

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása 2024. március 30-án kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben. Az immunizálással párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben.

Fotó: NÉBIH

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a megelőző intézkedések betartása össztársadalmi érdek, a veszettség gyanújának jelentése pedig jogszabályi kötelezettség.

Az immunizálás során a vakcinatartalmú csalétkeket kisrepülőgépek segítségével juttatják ki az érintett területekre. A művelet a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó konkrét időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal és a települési önkormányzat tájékoztatja a lakosságot. A külterületeken plakátok figyelmeztetik majd a kirándulókat. A programba bevont területek tájékoztató jellegű térképe és az érintett települések vármegyei bontású listája a Nébih weboldalán is elérhető.

Tervezett immunizálási útvonalak 2024 tavaszán

Ábra: NÉBIH

A veszettség fő terjesztője a vörös róka, melynek hazai állománya nagyságrendileg hatvanezer egyed. A veszettség a vadon élő és a házi emlősállatokra, valamint az emberre egyaránt veszélyt jelent, a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskáknak pedig ajánlott.

A betegség a keleti szomszédainknál, Ukrajnában és Romániában rendszeresen előfordul, ezenfelül az utóbbi időszakban Szlovákia keleti régiójában is több helyen megjelent. 2022-ben Magyarországon szintén megváltozott a veszettséghelyzet, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, az ukrán határ közelében 2022-ben 4, 2023-ban 16, 2024-ben ezidáig 12 veszettségesetet állapítottak meg a szakemberek. 2022. szeptemberétől Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye elveszítette a betegségtől való mentességét, de az ország többi része továbbra is mentes maradt.

A betegség behurcolása feltehetően természetes úton, a vadállomány Ukrajna felőli mozgása révén következett be. Jelenleg az Ukrajnához közeli területeken a szokásosnál nagyobb a járványügyi kockázat, mivel a háború miatt az ottani állategészségügyi hatóságok nem tudták végrehajtani a rókák vakcinázási programját.

A fentebb felsoroltak alapján kulcsfontosságú a hazai állategészségügyi védekező intézkedések fenntartása, úgymint a vadon élő rókák vakcinázása, az ebek kötelező oltása, valamint a veszettség gyanús esetek jelentése az állategészségügyi hatóság felé. Fontos tudni, hogy a betegség gyanújának jelzését jogszabály is előírja. Az idegrendszeri tüneteket mutató, elhullott háziállatok, valamint az elhullottan talált vadállatok esetében az állategészségügyi hatóság gondoskodik a mintavételről.

A téma iránt érdeklődők a Nébih veszettséggel foglalkozó tematikus honlapján többek között a betegség tüneteiről, terjedésének módjáról és a megelőzéséről is részletes tájékoztatást olvashatnak.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Vadászat

Újabb eredményes dúvadhét Dél-Hevesben

Print Friendly, PDF & Email

Újabb eredményes dúvadgyérítési hét zajlott le Dél-Hevesben

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Újabb eredményes dúvadgyérítési hét zajlott le Dél-Hevesben 2024. március 11. hetében. Azt követően, hogy a Heves Megyei Vadásztársaságok Szövetsége által meghirdetett dúvadgyérítési hét zárásakor kiváló teríték mellett tehették tiszteletüket a résztvevők, a Pélyi Tiszatáj Vadásztársaság a tavalyi kezdeményezést folytatva 2024 márciusában is meghirdette a helyi szintű dúvadgyérítési hetet a saját, valamint a vele közvetlenül határos Duna-Tisza közi vadgazdálkodók részére.

Fotó: OMVK

Az esemény Lázár Viktor hivatásos vadász kezdeményezésére és szervezésében valósult meg. A mögöttes elgondolás elsősorban az volt, hogy bár a 2023-as év – különösen 2022-höz viszonyított – kedvező időjárásának köszönhetően a téli társasvadászatok számos területen régen látott jó eredményeket hoztak, az apróvad védelme nem vált kevésbé fontossá. Mivel a jelenlegi törzsállományok jó alapot adhatnak a következő évek gazdálkodásához, most igazán fontos, hogy a vadászatra jogosultak a tőlük telhető mértékben megadják a lehetőséget a további gyarapodásra, aminek elengedhetetlen része a dúvadgyérítés.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A 2024. 03. 17-én, Tarnaszentmiklós közelében megtartott záró rendezvényen képviseltette magát a házigazda mellett a Forrás Vt. (Heves), a Tiszanánai Természetbarátok Környezet- és Vadgazdálkodási Egyesülete, az Alba Vt. (Kisköre), a Wild-Farm Vt. (Tiszasüly), továbbá az Ördöghát Vt. és a Széchenyi Zsigmond Vt. (Jászkisér), amely vadászatra jogosultak a 309. sz. Jászsági, a 310. sz. Dél-hevesi, valamint a 311. sz. Tisza-tavi vadgazdálkodási tájegységekbe tartoznak.

Fotó: OMVK

A résztvevők éltek a Heves vármegyei vadászati hatóság által az apróvad szaporodási időszakára tekintettel kiadott, vadászati idényen kívüli elejtésre vonatkozó engedéllyel, így a terítéken 4 aranysakál és 38 róka mellett 18 borz, 9 dolmányos varjú, valamint 4 szarka is feküdt. Bár a cél hangsúlyozottan nem a versengés, hanem az apróvad érdekében végzett (de természetesen a védett fajok számára is hasznos) közös munka volt, a tavalyi eredményt minden faj tekintetében sikerült felülmúlni.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A gyérítésben néhány vadásztársasági tag mellett szinte kizárólag az érintett vadásztársaságok hivatásos vadászai vettek részt, munkájukat elismerés illeti!

Fotó: OMVK

A teríték melletti tiszteletadást követően a jelenlévők közös vacsorával zárták az eredményes hetet, mely során jó alkalom nyílt a szakmai kapcsolatok, vadászbarátságok ápolására is.

Forrás: Dr. Kovács Imre tájegységi fővadász, Dél-hevesi tájegység Agrárminisztérium, Vadgazdálkodási Főosztály – OMVK

Tovább olvasom