Keressen minket

Vadászat

Hogyan készítsünk műzsigert?

Print Friendly, PDF & Email

Műzsigerek a gyakorlatban..

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Fejér megyében, Tordas-Gyúró határában, az Őzbak vadásztársaság területén tollaskártevő-gyérítésen vett részt Bérces János,jó barátjával Sztojka Jánossal, akivel egy leskunyhó mellett egyedi műzsigert helyeztek ki. A műzsiger a havas tájban mágnesként vonzotta a dolmányos varjakat és szarkákat.

Dolmányos varjak vadászata sok felkészülést igényel, mivel egy rendkívül okos és figyelmes madár (Kép: Bérces János – Agro Jager News)

A tollaskártevő-gyérítésben jártas vadász, aki egyben madarász is, megosztotta a tapasztalatait arról, hogyan készítsünk olcsón, gyorsan, tartós műzsigert.  Magyarországon nem kapható olyan csali, amit alkalmazni tudtak volna. Az egyik nagy sportruházattal foglalkozó áruházban viszont lehet rendelni műanyag varjúféléket, de jó lett volna valami zsigerhez hasonlító dolgot is kihelyezni. Ekkor jutott eszébe, hogy purhabbal lehetne zsigerekhez hasonló formákat kialakítani. A technika a következő – mesélte lapunknak. Először is kartonpapírból vágjuk ki a műzsiger alakját – ez lesz a formánk, ami megközelítőleg 80×50 cm nagyságú legyen.

A műzsiger elkészítéséhez néhány alapvető eszköz és gyakorlati tapasztalat szükséges. Nagyot nem lehet hibázni, mert miután megszilárdul a hab, akkor szikével bármilyen formát ki tudunk alakítani. (Kép: Bérces János – Agro Jager News)

Azért, hogy későbbi problémákat elkerüljünk, célszerű egy nejlont lerakni a kartonpapír alá. Így takarítani sem kell, ha véletlen a tágulás közben a purhab rossz irányba indulna el. Mivel a hab rendkívül könnyű, ezért mindenféleképpen szükséges valamilyen nehezéket beletenni, amivel a kreálmányunk formáját és szélállóságát biztosítjuk. Egy belső váz kialakítása mindenképpen szükségszerű és fontos. A belek formáját gyorsan ki lehet alakítani a purhab szórófejének spirális mozdulataival. A máj és a szív végleges formáját már csak azután tudjuk elkészíteni, miután a purhab megszáradt.

A dolmányos varjak vadászata kifejezetten nehéz, de megfelelő eszközök használatával könnyebben meg lehet őket téveszteni (Kép: Bérces János – Agro Jager News)

Mikor úgy érezzük, hogy befejeztük a munkánkat, érdemes a habot még egyszer vízpermettel lefújni, amitől még jobban fog a hab tágulni, megnőni. Miután megszáradt a purhab, zöld, piros és barna színű festékekkel színezhetjük a tapétavágóval formára alakított szerveket. Piros színű legyen a szív, és a tüdő, barna legyen a máj. A zöld, majd a piros és barna színek keverésével tudjuk a belek színét kialakítani. Ennek a teljes költsége néhány ezer forint, és a saját munkánk. A műzsiger olyan méretű legyen, amit kényelmesen tudunk szállítani az autónkban. Azonban vigyázzni kell rá, mert a purhab könnyen sérülhet. Abban az esetben, ha betartjuk az alapvető óvintézkedéseket és jó helyen tudjuk tárolni, sokáig kiszolgálhat bennünket.

Az elkészült műzsiger a friss hóban (Kép: Bérces János – Agro Jager News)

Ha elkészítettük a műzsigerünket, akkor már csak egy jó helyválasztás kell, ahol bevárhatjuk a dögöt felkereső kártevőket. Érdemes lehet még bőröket is kivinni a műzsiger mellé, illetve megfőzött, nagyobb fehér színű csontokat, amelyekre szintén lehet purhabból húsutánzatot fújni.

A varjúfélék károkozása egyre jelentősebb. Az elmúlt időszakban például a holló állománya jelentősen gyarapodott, amely a természetvédelmi intézkedések hatékonyságát mutatja. A holló a legokosabb varjúféle, kihasznál minden lehetőséget arra, hogy élelemhez jusson. Károkozása, alacsony egyedszáma miatt, eddig nem volt jelentős.  Ma már ezt is vizsgálják, kutatják a szakemberek – összegezte a tapasztalatait és megfigyeléseit Bérces János.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek forrása: Bérces János

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

 

 

 

 

 

 

Vadászat

A dél-afrikai trófeabehozatalról

Print Friendly, PDF & Email

Gyorsítanák a dél-afrikai trófeaimportot

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elmúlt időszakban számos vadásztársunk – nem csak magyarok, külföldiek is – szembesülhettek egy rendkívül bosszantó problémával: a Dél-afrikai Köztársaságból nagyon nehezen, hosszadalmas eljárás során engedik ki a trófeákat. A vadászkamara és a védegylet segíteni kíván a probléma megoldásában.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A vadászati érdekképviselethez eljutott hírek alapján a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) hatálya alá tartozó trófeákra annak ellenére adják ki indokolatlanul lassan az exportengedélyt a dél-afrikai hatóságok, hogy minden szükséges feltétel teljesül, és a kapcsolódó engedélyek, dokumentumok is rendelkezésre állnak. Más afrikai országok esetében ugyanakkor nem tapasztaltak ilyen fennakadásokat a vadászatszervezők. (Fontos megjegyezni azt is: a magyar Agrárminisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztálya, amely az importengedélyeket adja ki, gördülékenyen dolgozik, nem tudunk a behozatalnál felmerülő problémákról.)

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Dél-Afrikában hónapok telnek el az exportengedélyek és egyéb okmányok kiállításáig, miután a szállítmányozó cégek azokat megigénylik. Ez bizonyos trófeák esetében komoly gondot jelent, hiszen a raktározás alatt állaguk romlik, akár tönkre is mehetnek, miután a speditőr raktára, ahol a trófeák várakoznak, alapvetően nem alkalmas a kényes bőrök tartós tárolására a szellőzés, a bogarak, férgek elleni védelem hiánya és egyéb körülmények miatt. Ráadásul a dél-afrikai hatóságok által kiadott dokumentumok sokszor hibákat, elgépeléseket tartalmaznak, amelyek miatt javításra van szükség. A rendkívül lassú ügyintézés alatt egyéb dokumentumok – például a fogadó országok importengedélyeinek – érvényessége is lejárhat, így azokat újra kell igényelni, ami további időveszteséget okoz.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Mindezekért a két országos érdekképviselet vezetője, dr. Semjén Zsolt és dr. Jámbor László interveniált Pretoriába az engedélyező hivatalnál a Dél-Afrikába látogató magyar vadásztársak – és egyben minden odautazó vadász – érdekében. Azt kérték, hogy tegyenek meg mindent a vadásztró­feákkal összefüggő ügyintézésben tapasztalt anomáliák megszüntetéséért, mert a vadászokat érő kellemetlenségek ronthatják a kivételes idegenforgalmi és vadászturisztikai adottságokkal bíró ország imázsát, mi több, árthatnak a dél-afrikai turizmusnak.

Forrás: Országos Magyar Vadászati Védegylet

Tovább olvasom

Vadászat

Őzbakvadászat Kömpöcön

Print Friendly, PDF & Email

Őzbakokra vadásztak Kömpöcön. Pipis Gyula élménybeszámolója:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld szívében, Bács-Kiskun vármegye dél-keleti szegletében járunk Kömpöcön, Kiskunmajsától alig 11 kilométerre. Pipis Gyula és fia Békés vármegyéből érkeztek őzbakra vadászni, a nyolc ezer hektáros Csólyospálos – Kömpöc Hubertus Vadásztársaság területére. A főleg apróvadas területen váltóvadként jelen van a vaddisznó, a gím-, és dámszarvas is. A területen jelentős a mezeinyúl és a fácánállomány, ami a vadásztársaság éves bevételeinek a 60 %-át adja. A területen  kimagasló az őz állománya is. Annak ellenére, hogy Kömpöc környékén a homoktalajok dominálnak, minden évben esik egy-két aranyérmes őzbak is. Idén az őzbak vadászata április 13-án kezdődött. 

Fotó: Dobai Zoltán – Agro Jager News

Pipis Gyula számolt be élményeiről:  

Fiammal már több éve járunk apa-fia vadászatra, egy-egy őzbak elejtéssel egybekötve. Idén április 19.-én a Csólyospálos – Kömpöc Hubertus Vadásztársaságnál voltunk őzbakvadászaton, amire meghívtuk a jánoshalmi vendégeinket is. Dobai Zoltán hivatásos vadász kísért bennünket, aki mindent megtett azért, hogy jól érezzük magunkat és eredményes legyen a vadászatunk itt, a Kiskunságban.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A rendkívül szeszélyes április ellenére, eredményesen cserkeltük be az őzbakokat. A közös vadászatunkon barátainkkal nagyon jól éreztük magunkat. Ápoltuk barátságunkat közös szenvedélyünk, a vadászat ideje alatt.

Fotó: Dobai Zoltán – Agro Jager News

Annak ellenére, hogy most voltunk először ezen a területen vendégségben, nagyon szép élményekkel gazdagodtunk. Az alföldi erdők utánozhatatlan fényekben ragyognak a kora reggeli órákban.

Fotó: Dobai Zoltán – Agro Jager News

A terítékre hozott bakok közül két egyed koros volt. Trófeasúlyuk megközelítőleg 260 gramm körül alakul. A másik három körülbelül 300 gramm körüliek.

Fotó: Dobai Zoltán – Agro Jager News

Remélem jövőre is vissza tudunk jönni a baráti társaságunkkal Kömpöcre vadászni – zárta beszámolóját Pipis Gyula tótkomlósi vadász.

 

Írta: Pipis Gyula

Fényképek: Dobai Zoltán, a Csólyospálos – Kömpöc Hubertus Vadásztársaság hivatásos vadásza

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Vadászat

A Rendőrmúzeum bemutatja: Tibi, a gyilkos őzbak

Print Friendly, PDF & Email

1970 nyarán eszméletlenül találtak rá egy 65 éves helyi asszonyra.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

1970 nyarán a Pest megyei Kóka melletti erdőben eszméletlenül találtak rá egy 65 éves helyi asszonyra, több sebből vérzett. Már nem tudták kihallgatni, néhány napon belül elhunyt a kórházban. A nyomozók először erőszakra is gondoltak. Az igazságügyi orvos szakértő összesen 31 szúrt-hasított sérülést talált a testen, de olyan nyomra vagy elváltozásra nem bukkantak, ami nemi közösülésre utalt volna.

Fotó: Nagy Zoltán – Rendőrség

A lakosság köréből kapott információ szerint egy környékbeli háznál tartott és kiszabadult őzbak agancsával összeszurkált egy másik, 71 éves asszonyt, aki szerencsésen túlélte a támadást. Sérülései az orvos szakértők szerint hasonlóságot mutattak az elhunyt asszonyéval. A kettejük ruhadarabjain talált elemi szálak mikroszkópos szerkezetvizsgálata megállapította, hogy azok őztől vagy szarvastól származó állati szőrök.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Még a nyár folyamán a környékről sikerült befogni az időközben súlyosan megsérült őzbakot, amely pár nap múlva elpusztult. A bevont vadászati és vadgazdálkodási igazságügyi szakértő, valamint egy zoológus egybehangzó véleménye szerint a fiatalon befogott, háznál tartott őzbak 10-12 hónapos koráig marad szelíd, azonban az üzekedés időszakában egyre ingerlékenyebbé válik.

Fotó: Nagy Zoltán – Rendőrség

Szökése után a Tibi névre keresztelt állat az őt megközelítő emberekre mélyre hajtott fejjel, 10-12 cm hosszú, egyenes, nyársas agancstőrével rontott rá. A kókai eset – amilyenhez hasonlót a hazai szakirodalom korábban nem ismert – igazolta, hogy egy őzbak is képes halálos sérüléseket okozni az embernek.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A műtárgy a Rendőrmúzeum történeti tárgyi gyűjteményének része.

Forrás: Androvicz Gábor – Rendőrség

Tovább olvasom