Vadászat
Kaszálás – természetkímélő módon
Megkezdődtek a betakarítási munkálatok, zajlik a pillangós és egyéb takarmányok kaszálása
Megkezdődtek a betakarítási munkálatok, zajlik a pillangós és egyéb takarmányok kaszálása. A magas növényzetben megbúvó állatokra nagy veszélyt jelent a kaszálás. Az őzek ellési ideje részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával, de a fiatal, illetve a földön fészkelő madarak jelentős része is gyakran esik áldozatul a mezőgazdasági munkavégzésnek. Ebben az időszakban a vadászok és a gazdák közötti fokozott együttműködésre van szükség!

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Magyarországon jogszabály írja elő a láncfüggönyös vadriasztó használatát a Natura 2000-es, valamint az AKG programban résztvevő gyep- és szántóterületek kaszálása során.
Hogyan előzhető meg a baj?
• Ha a gazdálkodó értesíti a vadgazdálkodót a tervezett kaszálás időpontjáról és helyszínéről, akkor – gyors, hőkamerás drónos felkutatást követően – a vad a szomszéd táblára áthelyezve biztonságba kerülhet.
• Területbejárás: A hivatásos vadászok a kaszálás előtt vizslákkal bejárva a területet szakszerűen meg tudják menteni az elfektetett őzgidákat, a földön fészkelő madarak fészkét.
• Vadriasztólánc használata: a kasza elé szerelt fém tartószerkezet, amelyről egymástól 13-17 cm távolságban lógnak le láncok, a talajfelszínt legalább 10 cm-re megközelítve. Kaszáláskor, az oldalra kinyúló szerkezetről lelógó láncok mozgásukkal és az összeverődésükből származó hanggal felriasztják a gyepben megbúvó állatokat, így azok még időben el tudnak menekülni.
• Búvósávok létesítése: javasolt a 100 méter széles lekaszált rész utáni 10 – 15 méteres búvósáv meghagyása.
• A kaszálás idejének, sebességének és a kasza vágószélességének helyes megválasztása: Napkeltétől napnyugtáig kaszáljunk! Éjjel semmiféle munkát ne végezzünk! Az állatok nagy része ilyenkor nem aktív, emiatt jóval több pusztul el, mint nappal. A kasza maximum 3 méter legyen és a traktor kb. 4-5 km/h sebességgel haladjon.
• A kaszálás irányának helyes megválasztása: vadkiszorító kaszálási irány alkalmazása, azaz a kaszálást a terület középpontjából indulva vagy a táblaszél mellől kell kezdeni, figyelve arra, hogy az ott élő állatok zárványterületre szorítása ne történjen meg, ezáltal a vad a lábon álló növényzetben rejtőzködve tud a kaszálatlan részek felé haladni, így lehetősége van a menekülésre.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
• Ultrahangos vadriasztó készülék, ultrahangos sziréna: Hatékony eszköz, mert a vad számára rendkívül kellemetlen, az ember viszont alig érzékeli a hangot, mely időben figyelmezteti a vadat lehetőséget adva neki a menekülésre.
• Pöttinger féle szenzoros, automatikus „vadkikerülő” – SENSOSAFE rendszer: optikai érzékelők segítségével működik, a kaszákra szerelhető szenzorok észlelik a vadat, pl. az őzgidát, a nyulat, a fácánt és modelltől függően vagy jelez a gépkezelőnek, vagy automatikusan felemeli a kaszát, ezzel megmentve az állatot.
A vadállomány nemzeti kincsünk, óvjuk, védjük!
Forrás: SEFAG Zrt. Facebook oldala
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Hivatásos Vadászok Versenye
Pap Norbert nyerte el az idén a „Pest vármegye legjobb hivatásos vadásza” címet.
A hivatásos vadászok éves versenyének vármegyei válogatóját, hagyományszerűen idén is a galgamácsai Bányavölgyi Lőtéren tartottuk, június 3-án. Nagy örömünkre szolgált, hogy a korábbi évekhez viszonyítva lényegesen többen jelentkeztek a rendezvényre. A versenyszámokat idén is igyekeztünk olyan feladatokkal bővíteni, amelyekkel vármegyei nyertesünk az országos megmérettetésen is találkozhat.

Fotó: OMVK
A már hagyományos 50 kérdéses teszt megoldása után következett a kürtjelek felismerése. Az idén is plusz pontokat kapott az a versenyző, aki kürtjével maga is el tudta fújni az egyik bemutatott kürtjelet. A továbbiakban madárhang és madártoll felismerés, növényfajok, lőszerhüvely, vadászható és védett fajok, vadászkutya fajták felismerése, csapda feladat, rendészeti feladatellátással kapcsolatos feladat, trófeabírálat, valamint a sörétes és a 0,22-es golyós fegyverrel történő lövészet vártak a résztvevőkre.
Helyezések: A „Pest vármegye legjobb hivatásos vadásza” címet az idén Pap Norbert, a NEFAG Zrt. hivatásos vadásza nyerte el és kapta meg a jogot arra, hogy az országos szakmai versenyen indulhasson. Második helyen Szőke Attila, a Tessedik Sámuel Vadásztársaság hivatásos vadásza végzett. Északi Fanni, a NEFAG Zrt. hivatásos vadásza állhatott – a képzeletbeli dobogó – harmadik fokára.
A versenyzőknek ezúton is gratulálunk az elért eredményekhez. Köszönjük Gulyásné Sonkoly Krisztinának és Török Zsoltnak a területi vadászati hatóság munkatársainak, Szőke Krisztián vadgazda mérnöknek, dr. Kovács Imre, Keresztes Tibor, Kolozsi Géza László, Szabó-Tóth Péter és Ujhelyi Tamás tájegységi fővadászoknak, Schwarcz Balázs kürtösnek, Szabó Zoltánnak és Márton Fábiánnak, valamint Guzsik Alfrédnek a verseny megszervezésében és lebonyolításában nyújtott segítségét.
Forrás: Pető Zoltán titkár – OMVK
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az agrártámogatásokra június 10-ig nyújtható be a 2025. évi egységes kérelem
Ma jár le a 2025. évi egységes kérelmek benyújtási határideje
A Magyar Államkincstár 2025. június 10-ig várja a 2025. évi egységes kérelmek benyújtását a gazdálkodóktól.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Idén 49 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési intézkedés esetében lehet az egységes kérelem keretében támogatást igényelni, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. Az igényelhető jogcímekről bővebben a Kincstár honlapján a vidékfejlesztési aloldalon tájékozódhatnak a gazdálkodók.
Június 2-ig több mint 131.000 gazdálkodó nyújtotta be területalapú igényléseit több mint hárommillió hektárra.
A termelők jelentős körét érintő közvetlen támogatásokon túl, a kapcsolódó nemzeti támogatások, valamint a vidékfejlesztési program egyes intézkedései esetében szükséges az egységes kérelem benyújtó felületét használni.
A Kincstár felhívja a gazdálkodók figyelmét arra, hogy akik még nem nyújtották be az idei igénylésüket, azok tegyék meg minél hamarabb, hiszen június 11-től kezdődően már kérelmet nem lehet benyújtani, csak a már benyújtott kérelmek kijavítására van lehetőség az egységes kérelemmel igényelhető egyes agrártámogatások eljárási szabályai szerint.
Forrás: MVH
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Megszűntek a madárinfluenza miatti megfigyelési körzetek
Május eleje óta nem történt megbetegedés
Május eleje óta nem állapított meg újabb madárinfluenza megbetegedést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, így a hatóság feloldotta a kitörések körül felállított megfigyelési körzeteket. A baromfik kötelező zártan tartását szintén visszavonta az országos főállatorvos, továbbá módosult a be-és újratelepítési eljárásrend.

Fotó: NÉBIH
Az öt vármegyét – Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest– érintő megfigyelési körzet területén május 6. óta nem állapított meg újabb magas patogenitású madárinfluenza kitörést a hatóság. A kedvező eredmény alapján, valamint az egyéb hatósági intézkedések (például fertőtlenítési munkálatok) lezárásával a korlátozott körzeteket feloldották.
Az országos főállatorvos visszavonta a baromfik kötelező zártan tartását előíró határozatát. Június 5-től pedig új betelepítési és újratelepítési eljárásrend lépett életbe, melynek előírásait az érintett telepek benépesítéséhez már alkalmazni kell.
A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy a madárinfluenza veszélye folyamatosan fennáll, ezért a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.
A madárinfluenzával kapcsolatban információk, köztük a be- és újratelepítési eljárásrend, elérhető a Nébih tematikus oldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
Forrás: NÉBIH