Keressen minket

Vadászat

KITEKINTŐ: Szerbia. Vadhívó sípok Vasilije Števin műhelyéből

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Szerbiában úgy tartják, hogy a vadászat összeköt. Gyakran hallom ezt a szólásmondást Dejan Dzakulától, a Lov i jos ponesto és a Radio Lovac főszerkesztőjétől, akivel közösen építettük standunkat Újvidéken, a Novosadski Sajam, Délkelet-Európa legnagyobb vadászati és horgászati kiállítás és vásárán, az 54. LORIST-on. Az öt napos kiállítás során megismerkedtünk Vasilije Števin hangszer- és vadhívósíp-készítő mesterrel, aki 15 éve készített először barátjának egy vadkacsahívó sípot!

Szerbia: kézzel készített vadhívó sípok Vasilije Števin mester műhelyében

Minden ekkor kezdődött – fogadott felesége Števin Katalin. Az uram, – meséli kedvesen -tangóharmónikákat javított és egyik jóbarátja megkérdezte, hogy tudna-e neki egy ilyen sípot készíteni? Minden akkor kezdődött el és azóta a nagykikindai műhelyünkben igazán sípokat készítünk. Persze Vasilije megjavít mindent, amit csak meg tud. Számára nincs lehetetlen. Katalinnal könnyedén beszélünk magyarul, Vasilijével meg megannyi közös ismerősünk van, innen a Vajdaságból és Szerbia távoli, vadregényes vidékeiről, ahol bizony téli éjszakákon a felhúzódó farkasok hangját is lehet hallani, hogy félszavakból is megértjük egymást. Vadászok vagyunk, tolmács nem is kell!

Vasilije Števin párban, díszcsomagolásban készített sípjai

Nagydíjat kaptak a kiállításon, persze érthető is, mert Szerbiában a kézműves termékeknek hatalmas keletje van. Különösen azokra az értékekre vigyáznak és büszkék, amely helyben, helyi mesterek kezéből, helyi alapanyagokból készülnek. A sípok mindegyike annyira szép, hogy bátran lehet ajándékba is venni, mert a mester kerüli a műanyagot és a sípok külön-külön erre a célra gyűjtött, szárított fákból készülnek. Fűrészelés után saját maga esztergálja a megfelelő méretre. Aztán pácolja, polírozza olyan minőségűre, hogy a folyamatos használat esetén se kezdje ki a vadász tenyerét és a megszólaltatás is akadálymentes legyen.

Bemutató az 54. LORIST-on, Újvidéken. Balról Vasilije Števin mester.

 

A ragadozóknál létezik róka, sakál, őz és vadmacska hívó. Náluk ez utóbbi fajra is lehet vadászni, néhány képet mutat is a ritka, erdei ragadozóról. Portfóliójában létezik vadlúd, vadkacsa, vaddisznó hangját utánzó síp, azon belül pedig kocahangot imitáló is. Sorolja, hogy ez a búgó koca hangját adja.

Forrás: Frommer Fegyverbolt, Budapest. https://frommerfegyverbolt.hu/

A síp készítése aztán a fiára is átragadt – meséli mosolyogva, aki hatalmas repertoárral egészítette ki édesapja vállalkozását!

Vasilije Števin felesége Katalin Števin az általuk készített és az 54. LORIST, Nemzetközi Vadászati és Horgászati Kiállaítás és Vásáron bemutatott sípkészlete

A vásárban messziről érkezők is felkeresték. Érkeztek vadászok Macedóniából, Horvátországból és persze Szerbia egész területéről. A vásár 54 éve megszakítás nélkül várja a vadászokat. Az újvidéki vásáron szakmai és rengeteg más eszközt is be lehet szerezni. Sokan erre a vásár időzítik a bevásárlást. Most nem tudtunk annyi vadkacsa hívót készíteni, ami kitartott volna a vásár végéig – mutatja a mester, Vasilije Števin.

Alapanyagok Vasilije Števin műhelyében, Nagykikinda, Szerbia.

A minőség és a stabil hang, ami kívánatossá teszi Vasilije Števin sípjait. Eredményesek ezekkel a sípokkal a vadászok és egy olyan hagyományos vadászati formát választanak, amelyhez nagy ügyesség is kell. Egyrészt megfújjuk a sípot, másrészt lőni is kell – meséli Vasilije Števin. De ez nem elég! Jól és megfelelő időközönként kell használni. Tudni kell, hogy mikor, milyen sípot érdemes választani – ebben sokat tudunk segíteni mi is a kezdő vagy éppen a sípok felé kacsingató régi vadászoknak is.

Hasábok az esztergálás előtt Vasilije Števin műhelyében Nagykikindán

Vasilije Števin kiemelte, hogy a hangszerek készítéséhez éppen olyan kitartás kellett, mint a vadhívók elkészítéséhez. Mindig a hallgatóság dönt – nevet. A vadonélő állatok füle a legkifinomultabb és az állatok soha nem hazudnak. Hozzátette, hogy egész életében tanult és mindig a legmagasabb, a legszínvonalasabb munkára törekedett. Soha nem adtam fel semmit. Mindig az a cél lebegett előttem, hogy a legmagasabb minőséget képviseljem. Ez a vadhívókban most megint kicsúcsosodott, – meséli az egyébként rendkívül szerény Vasilije Števin. Igazi mester és mivel hangszereket is készít, igazi művész, hiszen nem elég elkészíteni, átadás előtt be is hangolja azokat, mert csak úgy lehet kerek a munka.

Új síp születik. Esztergapadon készülnek a sípok fa alaktrészei Vasilije Števin műhelyében

Nagy örömmel tölt el – folytatja, amikor a vásárlóim megkeresnek és kapok egy-egy fényképet szerte az országból, szerte Szerbiából. Ez visszaigazolás nekem és ha jelentkezik valami igény, módosítás azt meghallgatom. Sok új dologgal, síppal készülünk, vannak előkészítés és megvalósítás alatti tervek, amelyeket jövőre itt Újvidéken, de hamarosan Belgrádban is be fogok mutatni.

Vasilije Števin egész életében tanult, képezte magát, hogy a lehető legmagasabb színvonalon készítse el munkáit. Sípjai ismertek Szerbiában, Horvátországban és Macedóniában is.

A műhelyben minden kézzel készít Vasilije Števin. A legnagyobb gondossággal válogatja a fadarabokat, hogy azokból kedves és jó társa legyen a vadászoknak. Vasilije Števin elmondta, hogy a vadászatnak történelmi gyökerei vannak Szerbiában, ahol a vadgazdálkodásban országszerte jelentős fejlesztések zajlanak. Az eredmények elérésében, a célkitűzések megvalósításában a ragadozó vadászoknak is fontos feladat jut. Őket a speciális ragadozó sípokkal támogatja, de jó hangulatú kacsázás azért néhány jó baráttal lehet csak igazán kerek.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter

Fotó: Vasilije Števin hangszer és sípkészítő mester és Dr. Szilágyi Gergely PhD

 

Vasilije Števin

Nagykikinda

Semlacka utca 41.

Telefon +3810642115225 .

SZERBIA

 

Érdeklődni továbbá (klikk a névre!)

Szerb nyelven: Vasilije Števin 

Magyar nyelven: Katalin Števin

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Vadászat

Kártékonyvadgyérítés J-N-Szolnok vármegyében

Print Friendly, PDF & Email

Ragadozógyérítést szerveztek J-N-Szolnok vármegyében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kártevőgyérítési program ideje: 2024. március 13-20 között volt, melynek során a vadászatra jogosult feladata fokozott szőrmés és szárnyas kártevők gyérítése, egyéni és társas formában, minden a jogszabályok által megengedett eszközzel és módon.

Fotó: OMVK

A programban 33 jogosult vett részt és hozta el a program ideje alatt elejtett kártevőket.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az idei évben terítéken volt: 21 aranysakál, 222 róka, 47 borz, 6 nyest, 20 dolmányos varjú, 2 szarka, 9 szajkó

Fotó: OMVK

A programban való részvételt értékeltük úgy is, hogy a legeredményesebb jogosultakat kiemeltük.

Az értékelést és a rangsorolást a 79/2004 Vhr. 41 (1) hivatásos vadászt a szolgálati feladata teljesítése során elejtett, elfogott vad után a 26. számú mellékletben meghatározott mértékű lődíj alapján területarányosan állapítottuk meg.

Fotó: OMVK

Ezek alapján:

I. helyen végzett:                      Papp Agro Kft.  Jászágó

II. helyen végzett:                     Mester Vt. Meterszállás

III. helyen végzett:                   Tiszaugi Tisza Vt.

Különdíj /legtöbb vad/:          Kunsági Dózsa Vt. Tiszagyenda

 

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Forráselosztás, etika – komoly változások!

Print Friendly, PDF & Email

Március 22-én tartotta idei rendes küldöttközgyűlését a Vadászkamara.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Március 22-én tartotta idei rendes küldöttközgyűlését a Vadászkamara. Az országos küldöttek egyebek mellett döntöttek a szervezethez kerülő (az elmúlt években jelentősen megnőtt) források elosztását szabályozó feladatarányos finanszírozási rendszer átalakításáról, valamint az Etikai Szabályzat több ponton történő szigorításáról is.

Fotó: Botta Zsófia – OMVK

Visszatekintve az elmúlt év jogszabályváltozásaira, dr. Jámbor László, a Vadászkamara elnöke bevezetőjében kiemelt egy, a 2023-as szakmai beszámoló elején olvasható összefoglalóban is szereplő gondolatot. Mint mondta, a technikai fejlődés az ágazatunkba is begyűrűzött részben a modern megoldások, részben pedig a tavaly engedélyezett technikai eszközök révén (ezeket részletesen körüljártuk a 2023-as szakmai konferenciánkon). Ennek a folyamatnak az érdekképviselet nem kíván gátat vetni, sőt: a digitalizációban élen is jár, elég csak az elmúlt években lehetővé vált elektronikus vadászjegyérvényesítésre vagy vadászati engedély váltásra gondolni. Az új, elektronikus eszközök tekintetében azonban mindenképp külön kell választani a vadászatot és a vadgazdálkodási tevékenységet: a technikai megoldások elsősorban ez utóbbit kell, hogy erősítsék. Dr. Jámbor László hozzátette: meggyőződése szerint a 70 000 magyar vadász jelentős része továbbra sem a szóban forgó eszközökben találja meg az örömét.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az elnök csak néhány szóbeli kiegészítést fűzött hozzá a szervezet 2023. évi tevékenységéről szóló szakmai beszámolóhoz, miután ezt – a Küldöttközgyűlés minden más anyagával együtt – a jelenlévők korábban megkapták postai úton, illetve a dokumentumok elérhetők a Vadászkamara honlapján is.

  • kiemelt kamarai célokkal kapcsolatban hangsúlyozta: ezek két kardinális pontját az ifjúsági programok és a hivatásos vadászok munkafeltételeit javító programok adják. Az ezekre fordított finanszírozás az elmúlt években is növekedett, illetve szükség esetén az érdekképviselet Elnöksége átcsoportosítással biztosította a szüksége – 2023-ban a 60-on felül további, több 22 mint millió forintos finanszírozást. 2024-ben pedig – az elnökség döntése értelmében – a két célterületre külön-külön 60-60 millió forint áll rendelkezésre (A célterületek nyertes pályázatairól éves bontásban ide kattintva érhetők el információk.).
  • 2022-ben és 2023-ban szintén a vadgazdálkodási szakszemélyzetet segítő kezdeményezés volt a Hivatásos Vadászok Eszközbeszerzési Program, amelyre az első esztendőben több mint 350, míg a másodikban 280 millió forint állt rendelkezésre. A tavalyi alacsony kihasználtság miatt ezt a pályázati rendszerben működő támogatási formát nem hirdeti meg a Vadászkamara. (A program eredményeiről részletesen beszámoltunk a Nimród Hírlevél 2022 novemberi és 2023 decemberi számában.)
  • Az Országos Vadgazdálkodási Alap felhívását 2024-ben is közzéteszi a szervezet, erre 500 millió forintos keret áll rendelkezésre, a pályázati kiírás várhatóan augusztusban jelenik meg. Dr. Jámbor László emlékeztetett: 2022-ben – a vizes célterület bevezetése miatt – a pályázati igény jóval nagyobb volt a vártnál, így számos, egyébként megfelelő pályázatot kellett elutasítani forráshiány miatt. 2023-ban ezzel szemben a pályázati kedv visszaesett (vélhetően ebben szerepe volt az önrész 30-ról 40%-ra történő emelésének), így a vadászatra jogosultak nem használták ki a félmilliárdos keretet. Így a kiírás összeállításáért felelős országos Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottság az új kiírás összeállításakor az elmúlt évek ezen tapasztalatait is figyelembe veszi majd, szükség szerint egyszerűsíti a kiírást vagy módosítja a célterületeket. (Az Alap indulása óta elért eredményeiről részletesen olvashat ide kattintva a Nimród Vadászújság 2023. augusztus számának 43-45. oldalán.)

A szakmai beszámolót a Küldöttközgyűlés egyhangúlag elfogadta.

A 2023-ról szóló pénzügyi beszámolóhoz kapcsolódóan Bajdik Péter főtitkára elmondta: a Vadászkamara Központja továbbra is mértéktartó, óvatos becslésen alapaluló tervezéssel állította össze az éves költségvetést, valamint takarékos (de az indokolt feladatokra kellő forrást biztosító) gazdálkodást folytatott. Így mintegy 30 millió forintos megtakarítással zárult a 2023-as év. A pénzügyi beszámolót Imre János, a Felügyelőbizottság elnöke is elfogadásra javasolta, a Küldöttközgyűlés szintén egyhangúlag fogadta el.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A 2024-es költségvetéshez kapcsolódóan a Vadászkamara elnöksége a források elosztását valamelyest új alapokra javasolta helyezni, átdolgozva az évek óta működő feladatarányos finanszírozási rendszert. A részletekről dr. Jámbor László tartott előadást, amelyből kiderült: a javaslat szerint a vadászkamarai tagdíj a továbbiakban is a vármegyei Területi Szervezeteknél marad, a vadászati engedélyek díjából befolyó, kevésbé biztos és tervezhető, az év során beérkezők bevételek teljes egészükben a Központhoz kerülhetnek, a vadászjegyek díjából származó bevételek elosztása pedig a vadászok vármegyei létszámához igazodva, sávosan történhet. Ily módon, a tagdíjakat is figyelembe véve, abszolút összeget tekintve egyik Területi Szervezetnek sem lesz a korábbiaknál kevesebb a bevétele. A fentiek alapján a jövőben is biztosított a működéshez és a rendszeres feladatokhoz kapcsolódó költségek fedezete. Emellett a kiemelt vadászkamarai célokhoz illeszkedő, konkrét projektekre a Területi Szervezetek további finanszírozást igényelhetnek a Központtól. A forráselosztásról szóló javaslatot szintén támogatták a küldöttek.

Az elhangzott előadás prezentációjának anyagát, benne háttérinformációkkal és részletes számadatokkal ide kattintva érheti el pdf formátumban.

A Vadászkamara központjának költségvetéséről szóló előterjesztést az Elnökség egy alapszabálymódosítással összhangban készítette el oly módon, hogy a jövőben a Küldöttközgyűlés által az egyes célfeladatokra jóváhagyott források maradványait az Elnökség át tudja csoportosítani más feladatokra. Az Alapszabályt egyéb okokból is módosítani kellett, a kidolgozott előterjesztést dr. Kovács Sándor sportvadász alelnök adta elő, aki maga is aktívan részt vett az anyag előkészítésében. A módosítások – a pénzügyi kérdéseken és technikai pontosításokon túl – a Vadászkamarai törvény közelmúltban történt változásaihoz is hozzáigazították az Alapszabályt. A küldöttek támogatták úgy költségvetésről, mint mint az Alapszabály módosításáról szóló előterjesztést, így ez utóbbi révén a jövőben bizonyos pénzügyi kérdésekben a szervezet rövidebb reakcióidővel és nagyobb finanszírozási rugalmassággal tud eljárni. Dr. Jámbor László megragadva az alkalmat a Vadászkamar Központjának bizottságaihoz és szakbizottságaihoz is szólt, arra kérve azok elnökeit: olyan feladatokra igényeljenek finanszírozást a központi költségvetésből, amelyek megvalósítását valóban reálisnak látják, mivel az ilyen feladatokra elkülönített összegeknek jelentős része felhasználatlan maradt az elmúlt években.

A Vadászkamara Etikai Szabályzatának módosításáról szóló javaslatot dr. Bárándy Péter, az Etikai Bizottság elnöke terjesztette elő, a Küldöttközgyűlés támogatta.

  • A testület indokolatlan mentőkörülménynek tartja, hogy az Etikai Kódex előírásait megsértő vadászokkal szemben jelenleg csak megrovás alkalmazható szankcióként. Mivel az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ez a szabályozás túl enyhe, a Bizottság javasolta a vonatkozó rendelkezés eltörlését.
  • A vármegyei Etikai Bizottságok munkájának egységesítését és gördülékenyebbé tételét szolgálja egy másik javaslat, amely azon esetekhez kapcsolódik, amikor több, különböző vármegyékben nyilvántartott vadász közösen követ el vétséget. Eddig minden személy esetében a lakóhelye (és a vadászjegyváltás) szerinti vármegyében folyt eljárás. A javaslat szerint ilyen esetben egyetlen vármegyei Etikai Bizottság lenne az illetékes, amelyet az Országos Bizottság elnöke jelölne ki.
  • Végezetül dr. Bárándy Péter még egy előírásra hívta fel a figyelmet, amelyet a Bizottság szintén módosítani javasol a jövőben. Jelenleg a megrovásnál súlyosabb büntetés etikai vétségért csak akkor szabható ki, ha valaki a vadászetikai szabályokat ismételten és súlyosan sérti meg. A Bizottság javaslata szerint az „és”-t „vagy”-ra kellene cserélni. Mivel a módosítani kívánt kitétel a Vadászkamarai törvényben is szerepel, azt szükséges módosítani a Szabályzat előtt, így dr. Bárándy Péter – az országos küldöttek támogatásával – azt kérte a Vadászkamara vezetőségétől: forduljon a témában a jogszabályalkotóhoz.

Fotó: Botta Zsófia – OMVK

Az „Egyebek” napirendi pontban egyebek mellett szó esett a több térségben tapasztalt hivatásos vadász hiányról, ezt a Vadászkamara elsősorban a szakirányú oktatás erősítésének ösztönzésével, így például a két tanintézményben már elindított duális képzéssel tervezi ellensúlyozni. Több vármegye küldöttjei jelezték, hogy sok vadgazdálkodó területén tapasztaltak az utóbbi időben őzelhullást (helyenként igen komolyat), amelynek okára egyelőre nem derült fény. A Vadászkamara – amely korábban is támogatott már vadgazdálkodási kutatásokat – tervezi, hogy foglalkozik a témával és előmozdítja az okok, illetve a megoldások felderítését.

A Küldöttközgyűlés munkaanyagai és határozatai ide kattintva érhetők el.

 

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Rókavakcinázás a gyakorlatban

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH szakemberei cikket írtak a rókavakcinázásról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A jelenleg használt vakcinát kifejezetten rókák szájon át történő veszettség elleni immunizálására fejlesztették ki. Az oltóanyag gyengített (attenuált) élő veszettség vírust tartalmazó vakcina. Az emberek és a házi állatok oltására kizárólag elölt (inaktivált) vakcinát használnak.

Fotó: MTI

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)

A kísérleti oltóanyagot még csirkefejbe, kolbász darabba rejtették. Az iparszerűen gyártott a vakcinákat már iparilag előállítható, különböző paraffinokat, növényi és állati anyagokat tartalmazó, a rókáknak attraktív masszába burkolták az élő vírust tartalmazó vakcina kapszulát (PVC és alufólia buborék csomagolás). A csalianyagba jelzőanyagot is tettek, hogy a csalétek fölvétele a későbbiekben kimutatható legyen.

A vakcinázási kampány a terület kijelölésével kezdődik. A terület alapján a szakemberek megtervezik a kiszórási útvonalakat, és rögzítik az adatokat GPS-ben. A nemzetközi ajánlás alapján 20 adag/km2 sűrűséget terveznek, ami kilométerenkénti kiszórási útvonalnál 50 méterenkénti kidobást jelent.

A következő fázis a kisrepülőgépek fölkészítése, mely a kijelölt repülőtereken történik. A gépekbe szerelnek egy félautomata kidobó berendezést kézi megszakítóval, fedélzeti számítógépet, GPS berendezést és egy fenékkamerát.

Ezeket egymással összekötve betartható a tervezett útvonal, a kívánt sűrűségű kidobás és dokumentálható minden lépés: a konkrét repülési útvonal, minden egyes vakcina kidobási koordinátája, valamint a nem szórt szakasz videofelvétele is.

Ábra: NÉBIH

A földi személyzet feladata, hogy a kiszerelt ülések helyére útvonalanként elhelyezze a szükséges vakcinamennyiséget. További feladatuk az üzemanyag töltése útvonalanként, valamint a szükséges ellenőrzések elvégzése.

A repülőgépvezető átveszi a soron következő útvonal nyomtatott verzióját, ellenőrzi a gép felkészítését, az útvonalat feltölti a GPS-re, majd aktiválja a berendezéseket és felszállási engedélyt kér.

A kiindulási pont koordinátáit elérve elindítja a kiszórást. A repülés közben a pilóta folyamatosan figyeli a tilalmazott területeket (vízfelület, út, vasút, lakott terület, munkavégző személyek), melyek felett kikapcsolja a kiszórást.

A pilóta a befejezési pont koordinátáit elérve kikapcsolja a berendezéseket és visszarepül a repülőtérre. Ezt követően indul újra a ciklus. Egy útvonal általában másfél-két óráig tart.

 

Készítette: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Tovább olvasom