Keressen minket

Vadászat

Aranysakált hoztak terítékre Baranyajenő határában – VIDEÓVAL

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Baranya megye északi részén, Baranyajenőtől alig pár kilométerre,Czimmer Szabolcs egyéni vadászaton vett részt.  Mivel az elmúlt hetekben jelentős mennyiségű csapadék hullott,  késő délután gyalog indult el vadászni. Vaddisznót szeretett volna elejteni.

Fotó: Czimmer Szabolcs – Agro Jager News

A helyi vadász kiválóan ismeri a területet , és jól tudta azt is, hogy  merről fognak kiváltani a vaddisznók. Decemberben nagyon rövidek a nappalok, hirtelen besötétedett. Ennek ellenére bízott a szerencséjében. A kereső hőkamerájával folyamatosan figyelte a baranyai határt. Amennyire tudott, csendben cserkelt, időnként megállt, figyelt. Előtte egy kisebb lucernatábla, domb terült el, attól nem messze, egy erdő határolta a mezőgazdasági táblát.

Forrás: Frommer Fegyverbolt, Budapest. https://frommerfegyverbolt.hu/

Ekkor hirtelen hét hőforrást pillantott meg, amelyek gyorsan mozogtak. Ekkor még nem tudta, hogy pontosan mit is lát: vaddisznókat, vagy valami mást ?  Nem sok ideje volt ezen gondolkoznia, mert eléjük akart kerülni. Úgy számolta, hogy bőven lesz erre ideje a nagy távolság miatt. Eltelt egy kis idő, újra belenézett a kereső hőkamerájába. A “vaddisznók” túl gyorsan, túl közel kerültek hozzá, nem erre a sebességre számított…

Az egyedek egymással kergetőztek, szinte futottak. Olyan érzése támadt a vadásznak, mintha pontosan tudnák azt, hogy hova tartanak. Ekkor  elbizonytalanodott, talán nem is vaddisznókat lát maga előtt, hanem egy hatalmas aranysakálfalkát??

Fotó: Czimmer Szabolcs – Agro Jager News

Nem akart hinni a szemének. Ez szinte lehetetlen – mesélte lapunknak. Amikor 200 méteren belül kerültek a sakálok, a hirtelen a falka elkezdett vonyítani. Pontosan abba az irányba tartottak, ahol Szabolcs előzetesen várta a “vaddisznókat”

Minden feltétel optimális volt a sakálállomány gyérítéséhez. Még arra is volt ideje a gyakorlott vaddisznóvadásznak, hogy a lőbotra felhelyezze a 30-06-os fegyverét, kibiztosítsa, elővegye az egércincogó sípját és megfújja azt.  Ekkor a sakálok egy pillanatra megálltak. Két egyed lemaradt, valahogy ösztönösen megérezhették a veszélyt, vagy oldalirányból közelíthettek.  Ez az idő elég volt ahhoz, hogy a falkáról még egy felvételt is készítsen, majd türelmesen várt. Megtámasztotta a fegyverét. A falka megállt, újból elindult. Ez körülbelül háromszor-négyszer ismétlődött meg. Amikor már nagyon közel kerültek hozzá, felkapcsolta a fegyverlámpáját. Ugyanebben a másodpercben a tisztáson öt egyedből három azonnal elugrott. Kettő megállt, a fény felé néztek. Célzott és eldördült a fegyver. Az első rálövés nem sikerült. A második egyed azonban tétovázott, mitévő legyen.  Körülbelül 60 méterre lehetett a vadásztól, a lövés ellenére egy-két másodpercre  helyben maradt. Ekkor eldördült másodjára is  a fegyver. A második rálövést követően hallatszódott a becsapódás összetéveszthetetlen hangja. Az aranysakál azonnal tűzben rogyott. Annak ellenére, hogy azonnal újra töltött, újabb lövést már nem tudott, nem akart tenni. A sakálok szinte minden irányban egyszerre azonnal szétrebbentek. Amilyen gyorsan felbukkant a falka,  szinte másodpercek alatt olyan gyorsan el is tűntek. A határ elcsendesett, az élmények és az adrenalin azonban nem múlt egy könnyen. Czimmer Szabolcs birtokba vette a vadat. Bár vaddisznót szeretett volna elejteni, óriási volt az öröm. Terítékre hozta élete második aranysakálját egy falkából, alig 60 méterre, úgy, hogy még meg is örökítette az eseményeket.

Czimmer Szabolcs ezidáig főleg vaddisznókra vadászott. Közismert, hogy az aranysakál állománya Baranya megyében jelentős. Megpillantani viszont még itt sem egyszerű feladat. Szabolcs annak ellenére hogy gyakorlott vadász, csak nagyon ritkán látott nádi farkast. A mostani egyed megközelítőleg 10 kilogramm tömegű lehetett.

Fotó: Czimmer Szabolcs – Agro Jager News

Korábban, amikor a vadászteületen járt, szinte csak magányos egyedeket látott és örökített meg. –  összegezte tapasztalatait Czimmer Szabolcs baranya megyei vadász.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fényképek és a videók forrása: Czimmer Szabolcs

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

Vadászat

A rókavakcinázás a gyakorlatban

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH szakemberei cikket írtak a rókavakcinázásról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A jelenleg használt vakcinát kifejezetten rókák szájon át történő veszettség elleni immunizálására fejlesztették ki. Az oltóanyag gyengített (attenuált) élő veszettség vírust tartalmazó vakcina. Az emberek és a házi állatok oltására kizárólag elölt (inaktivált) vakcinát használnak.

Fotó: MTI

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)

A kísérleti oltóanyagot még csirkefejbe, kolbász darabba rejtették. Az iparszerűen gyártott a vakcinákat már iparilag előállítható, különböző paraffinokat, növényi és állati anyagokat tartalmazó, a rókáknak attraktív masszába burkolták az élő vírust tartalmazó vakcina kapszulát (PVC és alufólia buborék csomagolás). A csalianyagba jelzőanyagot is tettek, hogy a csalétek fölvétele a későbbiekben kimutatható legyen.

A vakcinázási kampány a terület kijelölésével kezdődik. A terület alapján a szakemberek megtervezik a kiszórási útvonalakat, és rögzítik az adatokat GPS-ben. A nemzetközi ajánlás alapján 20 adag/km2 sűrűséget terveznek, ami kilométerenkénti kiszórási útvonalnál 50 méterenkénti kidobást jelent.

A következő fázis a kisrepülőgépek fölkészítése, mely a kijelölt repülőtereken történik. A gépekbe szerelnek egy félautomata kidobó berendezést kézi megszakítóval, fedélzeti számítógépet, GPS berendezést és egy fenékkamerát.

Ezeket egymással összekötve betartható a tervezett útvonal, a kívánt sűrűségű kidobás és dokumentálható minden lépés: a konkrét repülési útvonal, minden egyes vakcina kidobási koordinátája, valamint a nem szórt szakasz videofelvétele is.

Ábra: NÉBIH

A földi személyzet feladata, hogy a kiszerelt ülések helyére útvonalanként elhelyezze a szükséges vakcinamennyiséget. További feladatuk az üzemanyag töltése útvonalanként, valamint a szükséges ellenőrzések elvégzése.

A repülőgépvezető átveszi a soron következő útvonal nyomtatott verzióját, ellenőrzi a gép felkészítését, az útvonalat feltölti a GPS-re, majd aktiválja a berendezéseket és felszállási engedélyt kér.

A kiindulási pont koordinátáit elérve elindítja a kiszórást. A repülés közben a pilóta folyamatosan figyeli a tilalmazott területeket (vízfelület, út, vasút, lakott terület, munkavégző személyek), melyek felett kikapcsolja a kiszórást.

A pilóta a befejezési pont koordinátáit elérve kikapcsolja a berendezéseket és visszarepül a repülőtérre. Ezt követően indul újra a ciklus. Egy útvonal általában másfél-két óráig tart.

 

Készítette: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Tovább olvasom

Vadászat

Március 30-tól indul a tavaszi rókavakcinázás

Print Friendly, PDF & Email

Három nap múlva elindítják a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázását

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása 2024. március 30-án kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben. Az immunizálással párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben.

Fotó: NÉBIH

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a megelőző intézkedések betartása össztársadalmi érdek, a veszettség gyanújának jelentése pedig jogszabályi kötelezettség.

Az immunizálás során a vakcinatartalmú csalétkeket kisrepülőgépek segítségével juttatják ki az érintett területekre. A művelet a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó konkrét időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal és a települési önkormányzat tájékoztatja a lakosságot. A külterületeken plakátok figyelmeztetik majd a kirándulókat. A programba bevont területek tájékoztató jellegű térképe és az érintett települések vármegyei bontású listája a Nébih weboldalán is elérhető.

Tervezett immunizálási útvonalak 2024 tavaszán

Ábra: NÉBIH

A veszettség fő terjesztője a vörös róka, melynek hazai állománya nagyságrendileg hatvanezer egyed. A veszettség a vadon élő és a házi emlősállatokra, valamint az emberre egyaránt veszélyt jelent, a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskáknak pedig ajánlott.

A betegség a keleti szomszédainknál, Ukrajnában és Romániában rendszeresen előfordul, ezenfelül az utóbbi időszakban Szlovákia keleti régiójában is több helyen megjelent. 2022-ben Magyarországon szintén megváltozott a veszettséghelyzet, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, az ukrán határ közelében 2022-ben 4, 2023-ban 16, 2024-ben ezidáig 12 veszettségesetet állapítottak meg a szakemberek. 2022. szeptemberétől Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye elveszítette a betegségtől való mentességét, de az ország többi része továbbra is mentes maradt.

A betegség behurcolása feltehetően természetes úton, a vadállomány Ukrajna felőli mozgása révén következett be. Jelenleg az Ukrajnához közeli területeken a szokásosnál nagyobb a járványügyi kockázat, mivel a háború miatt az ottani állategészségügyi hatóságok nem tudták végrehajtani a rókák vakcinázási programját.

A fentebb felsoroltak alapján kulcsfontosságú a hazai állategészségügyi védekező intézkedések fenntartása, úgymint a vadon élő rókák vakcinázása, az ebek kötelező oltása, valamint a veszettség gyanús esetek jelentése az állategészségügyi hatóság felé. Fontos tudni, hogy a betegség gyanújának jelzését jogszabály is előírja. Az idegrendszeri tüneteket mutató, elhullott háziállatok, valamint az elhullottan talált vadállatok esetében az állategészségügyi hatóság gondoskodik a mintavételről.

A téma iránt érdeklődők a Nébih veszettséggel foglalkozó tematikus honlapján többek között a betegség tüneteiről, terjedésének módjáról és a megelőzéséről is részletes tájékoztatást olvashatnak.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Vadászat

Újabb eredményes dúvadhét Dél-Hevesben

Print Friendly, PDF & Email

Újabb eredményes dúvadgyérítési hét zajlott le Dél-Hevesben

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Újabb eredményes dúvadgyérítési hét zajlott le Dél-Hevesben 2024. március 11. hetében. Azt követően, hogy a Heves Megyei Vadásztársaságok Szövetsége által meghirdetett dúvadgyérítési hét zárásakor kiváló teríték mellett tehették tiszteletüket a résztvevők, a Pélyi Tiszatáj Vadásztársaság a tavalyi kezdeményezést folytatva 2024 márciusában is meghirdette a helyi szintű dúvadgyérítési hetet a saját, valamint a vele közvetlenül határos Duna-Tisza közi vadgazdálkodók részére.

Fotó: OMVK

Az esemény Lázár Viktor hivatásos vadász kezdeményezésére és szervezésében valósult meg. A mögöttes elgondolás elsősorban az volt, hogy bár a 2023-as év – különösen 2022-höz viszonyított – kedvező időjárásának köszönhetően a téli társasvadászatok számos területen régen látott jó eredményeket hoztak, az apróvad védelme nem vált kevésbé fontossá. Mivel a jelenlegi törzsállományok jó alapot adhatnak a következő évek gazdálkodásához, most igazán fontos, hogy a vadászatra jogosultak a tőlük telhető mértékben megadják a lehetőséget a további gyarapodásra, aminek elengedhetetlen része a dúvadgyérítés.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A 2024. 03. 17-én, Tarnaszentmiklós közelében megtartott záró rendezvényen képviseltette magát a házigazda mellett a Forrás Vt. (Heves), a Tiszanánai Természetbarátok Környezet- és Vadgazdálkodási Egyesülete, az Alba Vt. (Kisköre), a Wild-Farm Vt. (Tiszasüly), továbbá az Ördöghát Vt. és a Széchenyi Zsigmond Vt. (Jászkisér), amely vadászatra jogosultak a 309. sz. Jászsági, a 310. sz. Dél-hevesi, valamint a 311. sz. Tisza-tavi vadgazdálkodási tájegységekbe tartoznak.

Fotó: OMVK

A résztvevők éltek a Heves vármegyei vadászati hatóság által az apróvad szaporodási időszakára tekintettel kiadott, vadászati idényen kívüli elejtésre vonatkozó engedéllyel, így a terítéken 4 aranysakál és 38 róka mellett 18 borz, 9 dolmányos varjú, valamint 4 szarka is feküdt. Bár a cél hangsúlyozottan nem a versengés, hanem az apróvad érdekében végzett (de természetesen a védett fajok számára is hasznos) közös munka volt, a tavalyi eredményt minden faj tekintetében sikerült felülmúlni.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A gyérítésben néhány vadásztársasági tag mellett szinte kizárólag az érintett vadásztársaságok hivatásos vadászai vettek részt, munkájukat elismerés illeti!

Fotó: OMVK

A teríték melletti tiszteletadást követően a jelenlévők közös vacsorával zárták az eredményes hetet, mely során jó alkalom nyílt a szakmai kapcsolatok, vadászbarátságok ápolására is.

Forrás: Dr. Kovács Imre tájegységi fővadász, Dél-hevesi tájegység Agrárminisztérium, Vadgazdálkodási Főosztály – OMVK

Tovább olvasom