Keressen minket

Mezőgazdaság

Öko megoldások talajlakó kártevők ellen

Print Friendly, PDF & Email

Enyhe volt a telünk, valószínűleg nem húzódtak mélyre a talajlakó kártevők és a felszín sem fagyott át annyira, hogy az gyérítette volna őket. A drótférgek a pattanóbogarak lárvái. Védekezés a drótférgek ellen lehetséges öko-ban is.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Enyhe volt a telünk, valószínűleg nem húzódtak mélyre a talajlakó kártevők és a felszín sem fagyott át annyira, hogy az gyérítette volna őket. A drótférgek a pattanóbogarak lárvái. 

A drótférgek a legnagyobb kárt a magról vetett tavaszi növényekben tudnak (Kép: ÖMKi)

Ezek a lárvák több évig fejlődnek a talajban, tavasszal és ősszel húzódnak a felszín közelébe. Különösen vonzza őket a csírázó mag, a fiatal növények gyökereinek csócsálásával okoznak kárt. Legnagyobb kárt a magról vetett tavaszi növényekben tudnak tenni: ha látható, hogy drótférgekkel érintett a területünk, érdemes csapdázni őket, azaz mérni a létszámukat, és az egyedszám függvényében dönteni a terület használatáról. Sokféle tápnövényen megélnek, így kukoricán, napraforgón, gabonán, burgonyán, paradicsomon, paprikán, salátán, sárgarépán, mindegyiknek a gyökérzetét károsítják.

Az ökológiai gazdálkodás alapelvei alapján érdemes beszélni a talaj egészségének, természetes egyensúlyának és védekezőképességének helyreállításáról. Ha kisebb a kertünk, esetleg csak néhány ágyásunk van,  salátával, félbe vágott krumpligumókkal ki lehet csalogatni, össze lehet gyűjteni a pajorokat, drótférgeket. Nagyobb kert esetén törekedni kell a vetésváltás szabályainak betartására, keresztesvirágú növényeket is tartalmazó tavaszi zöldtrágya vetésére, az ezek gyökerei által kiválasztott glukozinát vegyületeket a drótférgek nem szeretik, azaz ha ilyen növényt vetünk, a többéves fejlődésű lárvák éheznek, így számuk ritkul.

Szerencsére megjelentek a III. forgalmi kategóriájú biológiai növényvédőszerek (N), valamint elérhetők olyan talajba juttatandó mikrobiológiai termékek (T), amelyek a talajlakó kártevők természetes ellenségeit, parazita szervezeteit tartalmazzák. Ilyen például a Biobest Parazita Fonálféreg (N) elnevezésű, tripszek, meztelencsigák ellen engedélyezett és a szélesebb hatású Artis Pro (T). Ez utóbbi egy olyan gombatörzset tartalmaz, mely a talajban élő fonálférgeket, drótférgeket, tripszlárvákat és cserebogárpajorokat parazitálja. Az ismertető szerint gyors hatású és zacskós formában is kapható.

A talajból fertőző gombák visszaszorítására a Trifender Pro (T) biokészítmény használható, ennek tasakos változata is van. A Contans WG (N) és az Öko-ni WP (N) termékek is engedélyezettek, de csak nagyobb kiszerelésben kaphatóak.  A hiperparazita gombák – így a Trichoderma nemzetség számos tagja – a napraforgó, a repce, de a zöldségtermesztésben is nagy gondot okozó fehérpenész gomba áttelelő képlete, a szkleróciumok ellen is hatásosak. Ezek a fekete göbök, időjárásnak, vegyszereknek nagyon ellenállóak és hosszú évekig megőrzik a fertőzőképességüket.

A környezetkímélő technológiáért és a 0 napos várakozási időkért cserébe viszont óvatosabban kell bánnunk ezekkel az élő szervezeteket tartalmazó készítményekkel. A tárolásuknál, kijuttatásuknál, keverhetőségüknél szigorúan be kell tartani az előírásokat. Általában a felhasználhatósági idejük is rövidebb. Meg kell tanulnunk a használatukat, mert ezek képviselik a jövőt. Fontos, hogy olyan talajállapotokat tartsunk fent a mikrobiológiai termék használata után, amely lehetővé teszi, hogy a kijuttatott mikroorganizmus túléljen és szaporodni tudjon: inkább a sötétedés előtti időszakban juttassuk ki a terméket, ha csak sekélyen, de azonnal dolgozzuk be a talajba, és tartsuk nedvesen a talajt a következő időszakban.

► „Az vagy amit megeszel” – vallotta Hippokratész, és ez igaz a növényekre is. Az egészséges növény ellenáll a károsítók támadásának. Akinek lehetősége van rá, komposztáljon! Több nyári permetezést is kiválthatunk azzal, ha tápelemekben, mikroorganizmusokban gazdag, biológiailag aktív talajba vetünk, palántázunk. Az alábbi videókban gyakorlati információkat osztunk meg a komposztálásról:

Forrás: ÖMKi

Mezőgazdaság

Megkezdődik a 2023. évi kárenyhítő juttatások kifizetése!

Print Friendly, PDF & Email

A Kincstár megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer keretében 2024. március 26-án megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását. Néhány napon belül valamennyi érintett gazdálkodó bankszámlájára megérkezik a jogosnak ítélt kárenyhítő juttatás összege.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Kincstár által elkészített kifizetési terv jóváhagyását követően az Agrárminisztérium soron kívül intézkedett a forrás rendelkezésre bocsátásáról, ezáltal a kárenyhítő juttatások kifizetésére a vonatkozó jogszabályokban megállapított határidő előtt, március 31-éig sor kerül.

A kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság, továbbá a kárenyhítő juttatás összegének megállapítása során a Kincstár a 2022. november 1. napjától 2023. október 31. napjáig tartó kárenyhítési időszakban bekövetkezett, és a termőterület fekvése szerinti agrárkár-megállapító szerv által igazolt káreseményeket vette alapul, figyelembe véve a kárenyhítési hozzájárulás befizetésének teljesítését, továbbá a teljes értékű kárenyhítő juttatás feltételét jelentő piaci biztosítás meglétét. Szerencsés módon a 2023-as kárenyhítési évben az időjárási körülmények nem nehezítették olyan nagy mértékben a gazdálkodók életét, mint az azt megelőző években, különösen a 2022-es aszályos évhez hasonlítva.

Idén összesen 1680 gazdálkodó részére közel 2,85 milliárd forint összegű kárenyhítő juttatás kerül kifizetésre.

A mezőgazdasági kockázatkezelő rendszer működését meghatározó jogszabályok elérhetők a Kincstár honlapján.

Forrás: MÁK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Folytatódik az öntözésfejlesztés támogatása

Print Friendly, PDF & Email

110 milliárd forint összegű támogatást kaptak a gazdák

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Fotó: AM

Az Agrárminisztérium kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését, cél az öntözött területek nagyságának folyamatos és jelentős növelése a következő években is. A Vidékfejlesztési Program keretében hosszú éveken át volt elérhető „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” elnevezésű kiírás. A felhívás átfogóan biztosított fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez, valamint az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez is – emelte ki az Agrárminisztérium államtitkára.

A mind gyakoribbá és hosszabbá váló száraz időszakok miatt víz megtartását segítő gazdálkodási gyakorlatok ösztönzése mellett a kormány a most záruló Vidékfejlesztési Programban, illetve az új támogatási időszakban is prioritásként tekint az öntözésfejlesztésre.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agártárca már dolgozik a KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetésre kerülő új vízgazdálkodási projektek megvalósítását segítő támogatási konstrukción, melyet az előzetesen meghirdetett menetrend szerint várhatóan még ez év tavaszán megismerhetnek az érdeklődők.

Az öntözésfejlesztés beruházási oldalának folyamatos támogatása mellett nagy segítséget jelent, hogy a tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is átvállalja a kormányzat a mezőgazdasági vízszolgáltatás anyagi terheit, azaz a gazdálkodók mentesülnek az állami tulajdonú vízilétesítményeken keresztül történő mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól – zárta gondolatait Feldman Zsolt.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH cikket közölt az eGN adategyeztetés eredményeiről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

A Nébih elektronikus úton kereste meg azokat az érintetteket, akiknél bizonyos eltérések, hiányosságok alapján további adategyeztetésre volt szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az adatok eGN-ben történő ellenőrzésére, javítására, kiegészítésére a gazdálkodóknak március 14-ig volt lehetőségük. E határidőig megközelítőleg 2000 termelő pontosította az adatait a rendszerben. Mindezzel az alapvetően jó feltöltési arány további javulását sikerült elérni.

Az eGN folyamatos fejlesztésének köszönhetően az elkövetkezendő hetekben újabb fejlesztési csomagot élesít a hatóság, ami tovább könnyíti majd a rendszer használatát. A Nébih emellett javasolja a gazdálkodóknak, hogy év közben folyamatosan töltsék az adatokat az eGN-be, így még gördülékenyebbé válhatnak a benyújtási időszakok.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom