Keressen minket

Természetvédelem

A biológiai sokféleség megőrzése az Európai Bizottság szerint

Print Friendly, PDF & Email

A biológiai sokféleség világszerte drámai mértékben csökken – az élővilág, amely körülvesz bennünket, és amelytől ezer szálon függünk, a kihalás felé sodródik – közölte az Európai Bizottság. 

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A biológiai sokféleség világszerte drámai mértékben csökken – az élővilág, amely körülvesz bennünket, és amelytől ezer szálon függünk, a kihalás felé sodródik – közölte az Európai Bizottság. 

Az Európai Bizottság ígérete az, hogy új törvényjavaslatot tesz a természetes élőhelyek helyreállítására, amelynek végrehajtása a tagországok számára kötelező érvényű lesz. A részleteket az Európai Bizottság még nem tisztázta (KÉP: Európai Bizottság)

A fakitermelésnek, az intenzív mezőgazdaságnak és a túlhalászatnak köszönhetően egymillió állat- és növényfaj fennmaradása került veszélybe, létük csupán egy hajszálon múlik. A szemünk előtt zajlik a Föld történetének hatodik nagy kihalási hulláma. A fajok pusztulása a természeteshez képest százszor gyorsabb ütemben történik. Mindez beláthatatlan következményekkel jár: veszélybe kerül nemcsak a Föld éghajlata, de saját egészségünk és jólétünk is.

Meg kell védenünk, ami még megmaradt. Azonban ez még nem elég. Vissza kell állítanunk a természet egyensúlyát. A túlélésünk, tehát a jövőnk a tét! Az Európai Bizottság ígérete, hogy új törvényjavaslatot tesz a természetes élőhelyek helyreállítására, amelynek végrehajtása a tagországok számára kötelező érvényű lesz. De, hogy ez pontosan mit fog jelenteni, egyelőre még nem tisztázott.

Az Európai Bizottság most arra kéri a lakosságot, hogy április 5-ig mondja el véleményét, hogyan is történjen Európa szerte a természet helyreállítása. A petíció itt érhető el. Segítsen, hogy ez a egyszerű üzenet eljusson az Európai Bizottsághoz: csakis egy érdemi, gyökeres változás segíthet visszaállítani azt a biológiai sokféleséget, amely szükséges az emberiség fennmaradásához. Ez a jelentős változás hozzájárul a klímaválság enyhítéséhez, segíti a klímaváltozás következményeihez való alkalmazkodást, valamint a betegségek jövőbeni terjedésének megelőzését.

Ez a jogszabály egy sorsfordító változást idézhet elő mind az emberek, mind a természet számára, de csak akkor, ha tudományos alapokon nyugszik. E nélkül csupán a hamis zöldítések újabb eszközévé válhat.

Nemcsak értékes vizes és gyepes élőhelyeink, erdeink, ártereink, folyóink és óceánjaink fennmaradása múlik rajtunk, de a Föld éghajlatának sorsa és az egész emberiség jövője is a mi kezünkben van. Meg kell védenünk, ami még megmaradt. Azonban ez még nem elég. Vissza kell állítanunk a természet egyensúlyát. A túlélésünk, tehát a jövőnk a tét!

Forrás: Európai Bizottság

 

 

 

Természetvédelem

Szemétszedés a Júlia úton a „Tavaszi Nagytakarítás” kampány keretében

Print Friendly, PDF & Email

Erdészek és önkéntesek szemetet szedtek a Síkvidéki Erdészet területén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Jelentős mennyiségű hulladékot szedett össze a több mint ötven fős csapat a Júlia út környékén.

Fotó: TAEG Zrt.

A TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. az AÖFK Tavaszi Nagytakarítás Kampányához csatlakozva hulladékgyűjtést szervezett április 9-re a Síkvidéki Erdészet Júlia út környéki területére. Az erdőgazdaság helyi és soproni személyzete kiegészülve a Soproni Egyetem két karáról – Erdőmérnöki Kar, Benedek Elek Pedagógiai Kar – érkező hallgatókkal és oktatókkal jelentős mennyiségű hulladékot gyűjtött össze a közutak és az erdőkbe vezető utak környezetéből.

Fotó: TAEG Zrt.

A nagyobb „gócpontokból” platónyi gumi és elektronikai hulladék is kikerült, de a begyűjtött kommunális hulladék többségét a műanyagflakonok és az alumíniumdobozok adták. Köszönjük a résztvevők lelkesedését és segítségét! Kérünk minden erdőlátogatót, hogy saját hulladékát ne az erdőterületen helyezze el, mivel az nem csak a természetre, de az erdőben kiránduló vagy ott munkát végző embertársainkra is veszélyt jelenthet!

Forrás: TAEG Zrt. 

Tovább olvasom

Természetvédelem

Halászmadarak az apaji halastavakon

Print Friendly, PDF & Email

Gyenge László természetfotós Apajon fényképezett.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Gyenge László természetfotós Apajon fényképezett. Élményeiről számolt be lapunknak:

Miután véget ért az északi kárókatonák inváziója, fő halpusztítónak maradtak a szürke gémek (a nálunk költő kárókatonák mellett). Mindkét faj hazai állománya nagyjából 3000 költőpár. És természetesen ott koncentrálódnak, ahol sok a hal, például a halastavakon.

Fotó: Gyenge László – Agro Jager News

Apaj határában van egy nagy halastórendszer, ahová rendszeresen járok madarakat fotózni. Az üzemvitel része, hogy egyes tavakat lehalászás után időnként leeresztenek. A tómeder mélyebb gödreiben mindig marad valamennyi víz és benne persze halak is, amelyek szinte vonzzák a hallal élő madarak sokaságát. Az említett apaji tavak térségében mostanában vagy 200 szürke gém, tucatnyi vörös gém, kárókatona, néhány fehér és fekete gólya, rétisas, halászsas, búbosvöcsök és számtalan sirály igyekszik éhségét csillapítani, többnyire a sekély vízben megrekedt halakból.

Fotó: Gyenge László – Agro Jager News

Képeimen a szürke gémek halászatát illusztráltam. Erős csőrvágásukkal ők bizony kilós vagy annál is nagyobb pontyokat képesek megszigonyozni, aztán zsákmányukat vagy le tudják nyelni, vagy sem. Ha túl nagynak bizonyul számukra valamely halálra szúrt hal, annak teteméből leginkább a sirályok lakmároznak.

Írta és fényképezte: Gyenge László

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Idén hamarabb várható a hazánkban újonnan megjelent, veszélyes Hyalomma kullancsok felbukkanása is

Print Friendly, PDF & Email

Kutatók figyelik az új Hyalomma kullancsok terjedését

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Immár negyedik éve zajlik a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) Kullancsfigyelő programja, melynek célja a Magyarországon újonnan megjelenő, nem őshonos Hyalomma kullancsok megtelepedésének és terjedésének vizsgálata. A kutatás a citizen science módszerével, azaz lakossági bejelentések alapján gyűjt adatokat ezekről a veszélyes kullancsfajokról. A talált példányok beazonosításáról, illetve a beküldés módjáról a www.kullancsfigyelo.hu weboldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

1. ábra: A képen jól látszanak a Hyalomma és a másik két hazai faj közötti különbségek. Jobb oldalon a közönséges kullancs nősténye látható.

A tavaszias februári időjárás kihat a kullancsok gazdaállataira, így magukra a vérszívókra is, emiatt idén korábban találkozhatunk az őshonos és a behurcolt fajokkal egyaránt. A HUN-REN ÖK kutatói által 2021-ben indított közösségi kutatási program segítségével az elmúlt három év során összesen 14 Hyalomma-egyedet sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól. Ezeknek a vérszívóknak a monitorozása különösen fontos, mivel képesek számos kórokozó, például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére, amely akár 30%-os halálozási aránnyal is járhat. Ezek a kullancsok tőlünk délebbre őshonosak, de a vándormadarak segítségével könnyen terjednek északabbra. A globális felmelegedés hatására egyre nagyobb eséllyel maradnak életben és találnak megfelelő körülményeket a mi éghajlatunkon is. Szerencsére a vándormadarak nem hordozzák a krími-kongói vérzéses láz vírusát, ezért viszonylag kicsi az esély arra, hogy egy fertőzött kullanccsal találkozzunk. A Hyalomma-k több szempontból is különböznek a széleskörűen ismert hazai kullancsfajoktól, ami segíthet a beazonosításukban is: nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak. Mindez szabad szemmel is látható.

A projekt indítása óta több száz lakossági bejelentés érkezett a Kullancsfigyelő csapatához, és az így kapott példányokat nagyrészt más hazai fajok egyedeiként sikerült beazonosítani. A 14 beérkezett Hyalomma vizsgálata jelenleg is zajlik, ám szerencsére a már említett krími-kongói vérzéses láz vírusa ez idáig egyik egyedben sem volt kimutatható. További figyelemre ad okot, hogy a 14 beküldött kullancsot döntő többségében nagytestű emlősökön találták, például lovon, szarvasmarhán, szamáron, így a program keretében kiemelten fontos a nagyállattartással foglalkozók elérése és tájékoztatása. A monitorozás szempontjából emellett különös figyelmet érdemelnek azok az egyedek, amelyeket már a tavaszi hónapokban sikerült azonosítani, mert ez arra utalhat, hogy a kullancs nem egy vándormadárral érkezett idén az országba, hanem itt telelt át, vagy akár itt is kelt ki egy nőstény által rakott tojásból.

A HUN-REN ÖK továbbra is kéri a lakosságot, hogy a talált kullancspéldányokat alaposan figyeljék meg, és amennyiben úgy vélik, hogy Hyalomma-egyedet találtak, őrizzék meg jól záró tégelyben, és jelezzék a kutatóknak. A bejelentés módjáról a program honlapján, a www.kullancsfigyelo.hu-n érhető el bővebb információ, az oldalon emellett látványos ábrák és részletes leírások segítik a Hyalomma-k felismerését és a további tájékozódást.

Tovább olvasom