Keressen minket

Mezőgazdaság

Emelkedtek a nemzetközi élelmiszerárak januárban

Print Friendly, PDF & Email

A FAO szerint növényi olajok és a tejtermékek drágultak leginkább

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Róma, 2022. február 3. – Összességében drágábbak lettek az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi kereskedelemben – jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). 

A FAO szerint növényi olajok és a tejtermékek drágultak leginkább (Kép: FAO)

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete az ENSZ szakosított szervezete, amelynek fő feladata az élelmezésbiztonság megvalósítása. (Ábra: FAO)

FAO élelmiszerár indexe, mely a nemzetközileg jelentős élelmiszer-alapanyagok havi árváltozását követi, 1,1%-kal erősödött januárban.

Ebben a növényi olajok játszottak jelentős szerepet, melyek 4,1%-os drágulással történelmi csúcsot döntöttek. A trend egyaránt vonatkozott az összes fontos termékkategóriára, melyet a nyersolaj drágulása is befolyásolt. Az indonéziai export körüli bizonytalanságok újra felfelé nyomták a pálmaolaj árát, míg a szójaolaj esetében a jelentős importvásárlások (főleg India által) éreztették hatásukat. A repce- és napraforgóolaj piacát a szűkös ellátás és utóbbinál az élénk importkereslet határozta meg.

A piaci folyamatokat Bubáker Ben-Belhasszen, a FAO piaci és kereskedelmi osztályának vezetője így kommentálta: „A visszafogott kínálat, tetőzve a keresleti oldal problémáival – ezen belül is a munkaerőhiány és a kedvezőtlen időjárás – megágyaztak a történelmi drágulásnak a növényi olajok piacán. Előfordulhat, hogy ezen hatások nem tűnnek el hamar.”

Folytatva a négy hónapja tartó tendenciát, a FAO tejtermék-árindexe 2,4%-ot emelkedett egy hónap és 18,7%-ot egy év alatt. A legnagyobb ugrást a sovány tejpor és a vaj esetében mérték. Az okok között találjuk a szűkülő nyugat-európai exportkészleteket és a várhatóan átlag alatti kibocsátást a Csendes-óceán térségében, továbbá a globális piacot tovább szűkíti a tejfeldolgozást és -szállítást akadályozó, a Covid-19-hez köthető munkaerőhiány.

 A gabonafélék árindexe csupán 0,1%-ot nőtt decemberhez képest. Ezen belül a kukorica ára 3,8%-kal emelkedett a tartós dél-amerikai szárazság körüli aggodalmak miatt, míg a búza ára 3,1%-kal csökkent januárban, köszönhetően a bőséges ausztrál és argentin termésnek. A mérsékelt termés és az ázsiai piac stabil kereslete 3,1%-kal drágította a rizs árát.

Mérsékelten nőtt a húsfélék ára december óta; a marhahús ára új csúcsot döntött, miután az alacsony készletek nem tudták kielégíteni az importigényeket. Ezzel szemben a birka- és szárnyashús ára mérséklődött, köszönhetően az importigényeknél nagyobb exportkészleteknek. A magas bekerülési költségek a sertéshús árát kis növekedésre ösztönözték.

A FAO cukorárindex volt az egyetlen termékcsoport a globális élelmiszerkosáron belül, amelynek ára januárban csökkent (-3,1%). Az árcsökkenés főleg a kedvező indiai és thaiföldi termelési kilátások és az eső híre mellett az etanol alacsony ára miatt indult be.

Forrás: FAO

Mezőgazdaság

21 százalékkal alacsonyabb a termelői ára a búzának, mint egy éve

Print Friendly, PDF & Email

Az Agrárközdazdasági Intézet adatokat közölt a búza piacáról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tallage áprilisi tájékoztatása szerint Németországban a 12,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza spot piaci ára (FOB Hamburg) 23 dollárral 264 dollár/tonnáig emelkedett március 6. és április 5. között.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

Ábra: AKI

A Rouenba érkező malmi búza azonnali exportára (FOB) 6 dollárral magasabb, 216 dollár/tonna volt ugyanekkor. Márciusban a franciaországi búza ára három éve a legalacsonyabb szintre esett, majd csatlakozott a világpiacon tapasztalható emelkedő trendhez. Ennek ellenére továbbra sem versenyképes a fekete-tengeri terménnyel szemben. Az Oroszországban megtermelt 11,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza (FOB) az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan 201 dollár/tonnáért (+11 dollár), a 12,5 százalék fehérjetartalmú pedig 210 dollár/tonnáért (+8 dollár) volt elérhető április 5-én. A francia és az orosz árakban nem várható nagy változás a Tallage szakértői szerint, bár utóbbi az élénk export miatt emelkedhet. Romániában és Bulgáriában 212 dollár (–6 dollár) volt a malmi búza tonnánkénti spot piaci ára a jelzett időszakban. Az USA-ban a 12 százalék fehérjetartalmú, piros lágyszemű őszi búza (SRW) azonnali exportára 5 dollárral 229 dollár/tonnára nőtt, miközben a 11 százalék fehérjetartalmú piros keményszemű őszi búzáé (HRW) 2 dollárral 265 dollár/tonnára mérséklődött. Argentínában a termény azonnali exportára 14 dollárral 232 dollár/tonnáig emelkedett április elején (Tallage).

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával április harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 21 százalékkal múlta alul. A takarmánybúza 59,3 ezer forint/tonnáért (–34 százalék) forgott ugyanekkor.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

71 százalékkal nőtt a friss tojás importja

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen nőtt a friss tojás importja

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 68 százalékkal 9 ezer tonnára nőtt 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az import 82 százaléka Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott.

Fotó: Pixabay

A közösség tojás- és tojástermékexportja 30 százalékkal 29 ezer tonnára emelkedett 2024 első hónapjában 2023 januárjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 227 euró/100 kilogramm volt 2024 első tizennégy hetében, 11 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának értékét.

A KSH adatai alapján Magyarország 2,6 ezer tonna héjas tojást (+14 százalék) vásárolt a nemzetközi piacról 2024 első hónapjában, ezen belül 71 százalékkal több, 1,6 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 70 százalékkal 1,5 ezer tonnára emelkedett, míg ezen belül a friss tojás kivitele 30 százalékkal 117 tonnára csökkent 2024. januárban az előző év hasonló hónapjához viszonyítva. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 55,13 forint/darab volt 2024 első tizenöt hetében, ami 16,8 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Agancstolvajt fogtak a veszprémi rendőrök

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Fotó: Rendőrség

Egy ágyneműhuzatba tekert, furcsa alakú csomag keltett gyanút a járőröző körzeti megbízottakban, és igazoltatták a tulajdonosát 2024. április 26-án délelőtt. A Veszprémben gyalogló férfi kibontotta a csomagot, amelyben hét szarvasagancs volt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Állítása szerint februárban a környékbeli erdőkben gyűjtötte azokat, több mint százezer forinttal megkárosítva a vadásztársaságot. Az egyenruhások lefoglalták az agancsokat, a 29 éves helyi férfit pedig előállították a Veszprémi Rendőrkapitányságra, ahol lopás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

Fotó: Rendőrség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hullajtott agancsok a területen vadászati jogú társaság tulajdonát képezik, azok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom