Keressen minket

Mezőgazdaság

A 2021-es év időjárása és hatása a mezőgazdaságra

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

AKI: Az időjárás 2021-ben is nagymértékben befolyásolta a mezőgazdaságban a növénytermelési ágazatnövénykultúráinak hozamait. A helyi károk és az aszály intenzitása évről évre egyre erősebb, ami az időjárás szélsőséges jellegének fokozódását is mutatja.

A 2021-es évet leginkább a kevés csapadék jellemezte (Kép: Pixabay)

A piaci szereplők különösen a jégkár elleni biztosítástkötötték meg inkább a szolgáltatóknál, de népszerűek a viharkár elleni biztosítások is.Az országos középhőmérséklet 2021-ben mintegy 0,1 °C-kal múlta felül az 1991–2020-as éghajlatinormál átlagot, és 10,84 °C-os középhőmérsékleti értéket hozott. A nyár folyamán komoly hőségperiódusokat tapasztalhattunk 2021-ben, hőségnapból (Tmax ≥ 30 °C) országos átlagban a normálnál (29 nap)jóval többet, 42 napot mértek.

A forró napok száma (Tmax ≥ 35 °C) országos átlagban a normálnál (3 nap)5 nappal több volt. 2021 nyarán az Alföld déli részén, Békés megyében 30-35 hőhullámos nap fordult elő,míg Kübekházán összesen 66 hőségnapot jegyeztek fel. A 2021-es nyár legmagasabb hőmérsékletét(40,2 Celsius-fokot) július 8-án Adonyban mérték.

Ábra: AKI

A mezőgazdasági jég- és viharkárok közös jellemzője, hogy sok tájegységben előfordultak, de viszonylag kis körzetekben jelentkeztek intenzív formában. A 2021-es évben is többször tapasztalhattuk a szélsőséges időjárási viszonyokat, heves zivatarokat. A jégelhárító (JÉGER-3. pillér) rendszer 2021-ben isaktívan részt vett a jégeső okozta károk csökkentésében.Április 2-án hideg, sarkvidéki eredetű légtömegek érték el hazánkat, a lehűlésnek köszönhetően éjszakánként többfelé fagyott, majd 6-án egy újabb hidegfront érkezett, melyet országszerte fagyos éjszakákkövettek, néhol –10 °C-hoz közeli hőmérsékletekkel. Május 2-án, 2021-ben először nagyobb területen25 °C fölé emelkedett a hőmérséklet. Ezt követően északnyugat felől markáns hidegfront érte el az országot, 4-én Zabaron új országos napi minimumhőmérséklet-rekordot, –3,5 °C mértek. Május 10–12. közöttnéhány napra ismét nyárias időben volt részünk, majd a 13-án átvonult hidegfrontot követően a hónapmásodik fele végig gyakori frontátvonulásokkal és az átlagosnál hűvösebb idővel telt. Ez nem tett jót agyümölcsültetvényeknek, ezek közül elsősorban a kajszi, a meggy és az őszibarack szenvedett jelentősfagykárokat.

Ábra: AKI

A 2021-es év sorozatban a harmadik év volt, ahol a tavaszi fagyok komoly károkat okoztak,amely jelentős bevételkiesést eredményezett a gazdálkodók számára és árnövekedést tapasztalhattunka fogyasztói oldalról. Az ország jelentős részét 10-12 °C-nál magasabb éves középhőmérsékletek jellemezték 2021-ben (3. és 4. ábra). Szeged, Budapest és Pécs környékén 12 °C fölé emelkedett az éviközéphőmérséklet. A Mátra, a Bükk és a Zempléni-hegység legmagasabban fekvő régióiban az évi átlag7 °C alatt maradtAz országos évi csapadékösszeg 2021-ban 514 mm volt, ami 101 mm-rel kevesebb az előző évhez képest. A 2021-es évben négy hónapban hullott az átlagosnál több csapadék. Legszárazabbnak március,június, szeptember és október hónapok bizonyultak, ugyanis több mint 50 százalékkal maradtak el a havicsapadékösszegek a sokéves átlagtól. 2021 júniusa extrém száraz időjárású volt, 1901 óta a legszárazabb. A kevés csapadék területi és időbeli eloszlása szélsőségesen alakult. A júniusi csapadékösszegországos átlagban 16,2 mm volt, amely a sokévi átlagnak 23 százaléka. A nyár folyamán heves záporok,zivatarok (volt, hogy tojás nagyságú jégverés kísértében, jelentős károkat okozva) és a nagy meleg váltották egymást. Júliusban különösen csapadékos időjárás jellemezte a Dráva menti síkságot, a Kisalföldetés a főváros térségét. A havi legnagyobb csapadékösszeget Páprád településen mérték, 174,1 mm-t. Azőszi csapadékhiány nem volt jó hatással a növénytermesztésre, azon belül is a gabona vetésére. Erdőtelken július 2-án 24 óra alatt özönvízszerűen, összesen 94,3 mm csapadék hullott, ami több mint egy teljeshónap csapadékmennyisége.

Ábra: AKI

A legmagasabb csapadékösszeg 760 mm (Miskolc-Jávorkút), a legalacsonyabb 359,7 mm (Jászladány) volt 2021-ben (5. és 6. ábra).Az ország nagyrészén az évi csapadékösszeg 350–550 mm között alakult, térbeli eloszlása részbentükrözte a domborzati adottságok hatását. A délnyugati határszélen és az ország északnyugati területeinhullott a legtöbb csapadék, itt előfordultak 600 mm-t meghaladó területek is.

Ábra: AKI

A legmagasabb évi csapadékösszeget (760 mm) 2021-ben Miskolc, Jávorkút állomáson összegezték. A legszárazabb az Alföld volt,ahol 350–450 mm között alakult az éves csapadékmennyiség. A legkisebb évi csapadékösszeget a JászNagykun-Szolnok megyei Jászladány állomáson jegyezték fel, ahol mindössze 359,7 mm hullott egészévben.

Forrás: Agrárközgazdasági Intézet. MEZŐGAZDASÁGI BIZTOSÍTÁSOK. 2022 VI. évfolyam, 1. szám, 7-8.

Mezőgazdaság

71 százalékkal nőtt a friss tojás importja

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen nőtt a friss tojás importja

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 68 százalékkal 9 ezer tonnára nőtt 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az import 82 százaléka Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott.

Fotó: Pixabay

A közösség tojás- és tojástermékexportja 30 százalékkal 29 ezer tonnára emelkedett 2024 első hónapjában 2023 januárjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 227 euró/100 kilogramm volt 2024 első tizennégy hetében, 11 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának értékét.

A KSH adatai alapján Magyarország 2,6 ezer tonna héjas tojást (+14 százalék) vásárolt a nemzetközi piacról 2024 első hónapjában, ezen belül 71 százalékkal több, 1,6 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 70 százalékkal 1,5 ezer tonnára emelkedett, míg ezen belül a friss tojás kivitele 30 százalékkal 117 tonnára csökkent 2024. januárban az előző év hasonló hónapjához viszonyítva. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 55,13 forint/darab volt 2024 első tizenöt hetében, ami 16,8 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Agancstolvajt fogtak a veszprémi rendőrök

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Fotó: Rendőrség

Egy ágyneműhuzatba tekert, furcsa alakú csomag keltett gyanút a járőröző körzeti megbízottakban, és igazoltatták a tulajdonosát 2024. április 26-án délelőtt. A Veszprémben gyalogló férfi kibontotta a csomagot, amelyben hét szarvasagancs volt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Állítása szerint februárban a környékbeli erdőkben gyűjtötte azokat, több mint százezer forinttal megkárosítva a vadásztársaságot. Az egyenruhások lefoglalták az agancsokat, a 29 éves helyi férfit pedig előállították a Veszprémi Rendőrkapitányságra, ahol lopás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

Fotó: Rendőrség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hullajtott agancsok a területen vadászati jogú társaság tulajdonát képezik, azok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Fotópályázatot hirdetett a debreceni agrárkar – május 10-én zárul

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar jelenlegi és volt hallgatói számára fotópályázatot hirdet. A legjobban sikerült fotó készítője egyebek mellett bérletet nyerhet Magyarország egyik legkedveltebb és legizgalmasabb debreceni zenei és kulturális nyári rendezvényére, a Campus Fesztiválra – tájékoztatta az Agro Jager News Debrecenből Fekete István a DE MÉK Kommunikációs Csoport vezetője.

Fotó: Agro Jager News

A pályázatra több kategóriában nyújthatják be fényképeiket a jelenlegi és volt hallgatók – mondta el Fekete István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudomány és Környezetgazdálkodási Kar munkatársa. Így a termesztett növények sokszínűsége, gazdasági állataink világa, az élő környezet, a vidéki Magyarország, sőt a gasztronómia éppen olyan fontos, mint a munka legszebb pillanatai. Abból az aspektusból pedig különösen, hogy ma már élelmiszertudománnyal kapcsolatos kutatásokat is végez az egyetem s végül, de nem utolsó sorban pedig várják a pályamunkákat az „élet az agráron” kategóriában, azaz az egyetemi évek alatt készült fotók is szerepelhetnek.

Fekete István kiemelte, hogy a pályázó kizárólag saját alkotásával pályázhat és maximum három fotóval nevezhetnek.

Kattints a képre és kövesd az egyetem híreit a Facebook oldalukon keresztül is!

A pályázatokat elektronikusan úton kell beküldeni. Részletek ITT!

A fotók mellé szükséges elküldeni a készítés helyét (ország, település, földrajzi megnevezés).

A pályázat beküldésének határideje május 10. A beérkező fotókból a kari vezetés előválogatást tart, majd a legjobbnak megítélt fotókat kiállítják, amelyeket a Debreceni Egyetem MÉK főépületében 2024. május 15. – 2024. május 31. lehet majd megtekinteni.

A pályázaton értékes belépőket sorsolnak ki a Campus Fesztiválra, amely Magyarország egyik legnagyobb és legnépszerűbb fesztiválja. Közönségdíjat a legtöbb szavazatot kapott fotót benyújtott pályázó kapja. Az elektronikus közönségszavazás a hivatalos kari Facebook felületen kerül meghirdetésre.

A felületet ITT lehet elérni!

A díjátadóra ünnepélyes keretek között a Debreceni Egyetem MÉK, B épület üvegfolyosó, 2024. június 5. 10:00-tól kerül sor.

Fotó: Agro Jager News

Díjazás

  1. helyezett: Campus Fesztivál Bérlet
  2. helyezett: Campus Fesztivál Hétvégi jegy (2 napos)
  3. helyezett: Campus Fesztivál Napijegy

Közönségdíjak: Campus Fesztivál Bérlet

Különdíjak: Élménynapok a Hortobágyi Nemzeti Parkban, a Tisztatáj Közalapítvány Szamárháti Látogatóközpontjában, a Nagyerdei Kultúrparkban és további ajándéktárgyak.

Fotó: Agro Jager News

Fekete István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudomány és Környezetgazdálkodási Kar munkatársa hozzátette, hogy nem titkolt célja a pályázatnak, hogy akiknek az élete valamilyen módon kapcsolódik a debreceni agrártudományi karhoz, azokat összegyűjtse és értelemszerűen összegyűjtse azokat az értékes fényképeket is, amelyek a kar történelméhez hozzátartozhatnak. Megjegyezte, hogy máris sok érdekes fénykép érkezett, amelyek agrártörténeti vonatkozása mindenképpen figyelemre méltó – tájékoztatta az Agro Jagert News Fekete István Debrecenből.

Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. – lapigazgató
Fotó: Agro Jager News

 

Tovább olvasom