Mezőgazdaság
Újabb kétezer méhész kap támogatást a méh állatjóléti programban
Megjelent a „Méh állatjóléti támogatás” című pályázat
A Vidékfejlesztési Program keretében megjelent „Méh állatjóléti támogatás” című pályázat újabb csaknem kétezer méhésznek nyújt segítséget mintegy 2,7 milliárd forint összeggel – közölte Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a méhek jólétét előtérbe helyező méhészeti tevékenység támogatásáért az Agrárminisztérium 2022. június 3-án hirdette meg felhívását. A pályázat kötelezettségvállalási időszaka 2022. július 1-től 2024. december 31-ig tart. A kiírás a méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltató képességének fejlesztését, a méh-egészségügyi problémák megelőzését célozza meg azáltal, hogy a méz visszahagyására vonatkozó kötelezettség betartásával támogatást nyújt a méhek higiéniai és állatvédelmi feltételeinek biztosításához. A pályázati feltételek betartása esetén méhcsaládonként és évente 15 eurónak megfelelő forintösszeg a támogatás mértéke – emelte ki Nagy István.
A pályázat kapcsán a mostani nyertesekkel összesen immár mintegy 3300 kérelmet támogatnak, csaknem 4,5 milliárd forint összegben és folyamatosan halad a még hátralévő kérelmek feldolgozása – zárta sorait az agrárminiszter.
Forrás: AM
Mezőgazdaság
Jelentősen emelkedtek a takarmánynövények árai
Az AKI közleményt adott ki a takarmánynövények jelenlegi árairól
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 80,1 ezer forint/tonna (+12 százalék az egy évvel korábbihoz képest), a takarmánybúzáé 74,4 ezer forint/tonna (+27 százalék), a takarmánykukoricáé 76,1 ezer forint/tonna (+41 százalék) volt október harmadik hetében. Ezzel egy időben a repcemagé 183 ezer forint/tonna (+15 százalék), a szójababé 170,8 ezer forint/tonna (+16 százalék) volt.
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal kisebb, 53,4 millió tonna napraforgómag-termésre számítanak világszinten a 2024/2025. gazdasági évben. A várható felhasználás 55,3 millió tonna, a termény zárókészlete pedig 2,5 millió tonna lehet. A Tallage tájékoztatása szerint az Európai Unióban 8,8 millió tonna (–11 százalék) napraforgómagot takaríthatnak be az idén. Franciaországban a szeptemberi hűvös, majd csapadékos időjárás miatt lassan halad a betakarítás, 1,8 millió tonna (–13 százalék) termés várható. Ezzel szemben a többi tagországban csaknem véget ért az aratás, Romániában és Bulgáriában mennyiségi és minőségi szempontból is gyenge eredménnyel, előbbinél 1,8 millió tonna (–16 százalék), utóbbinál 1,5 millió tonna (–14 százalék) terményt tároltak be. Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 2,5 tonna/hektáros termésátlaggal 1,7 millió tonna napraforgómagot takarítottak be a gazdák az idén. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 185,7 ezer forint/tonna (+42 százalék), a nagy olajtartalmút (LO) 168,5 ezer forint/tonna (+38 százalék) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők október harmadik hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 172,3 ezer forint/tonna (+37 százalék) volt.
További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 21. szám.
Forrás: AKI
Mezőgazdaság
Ismét egy erdőgazdaság nevével éltek vissza a tűzifacsalók
A NÉBIH szakemberei tűzifacsalókat fogtak
A csalók ezúttal a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. (NEFAG) nevében kibocsátott szállítólevelek alapján próbáltak előre utalással pénzt szerezni. Azonban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőre telefonos próbavásárlással gyorsan beazonosította őket.
Nagyon fontos, hogy: senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/071-5176-os telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-11260435 és a 10700048-75412465-51100005 számlaszámokra. A hatóság hangsúlyozza, hogy ismert, beazonosítható, telephellyel rendelkező kereskedőtől, erdőgazdálkodótól és fokozott óvatossággal vásároljanak tűzifát.
A szolnoki székhelyű NEFAG Zrt.-nél jelezte több vásárló, hogy a cég nevében kiállított szállítólevelekkel igyekeznek a megrendelt tűzifáért előre utalást kérni.
A megküldött facebook profilt és a szállítóleveleket összevetve az erdőgazdaság által adott információkkal, gyorsan nyilvánvalóvá vált a hatóság számára, hogy újra képzett csalók állnak a háttérben.
A tűzifacsalók a Facebook-on Kató Tamás profilnév alatt hirdetnek, a következő telefonszámmal: 30/071-5176. A telefonos próbavásárlás során a kedves női hang jelezte, hogy a hirdetés szerint van eladó tűzifájuk és igen, rendelkeznek EUTR technikai azonosító számmal. Amikor az ellenőr kérte, hogy ezt legyen szíves megadni, közölte: nem adhatja meg, mert akkor azt ellophatja, felhasználhatja rossz célokra valaki. Miután az ellenőr azonosította magát és jelezte, hogy az EUTR azonosító nyilvánosan kereshető adat, a csaló azonnal bontotta a vonalat.
A Nébih figyelmezteti a lakosságot: senki ne rendeljen a 06-30/071-5176-os telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-11260435 és a 10700048-75412465-51100005 számlaszámokra.
A szállítóleveleken a NEFAG Zrt. valós adatai szerepeltek (cím, adószám, cégjegyzékszám), tehát azokkal visszaéltek a csalók. Azonban a bankszámlaszám már nem az állami erdőgazdaságé volt, hanem Bakos Sándor Roland neve volt feltüntetve.
Hogyan lehet elkerülni a csalókat?
A csalásokhoz és jogszerűtlen hirdetésekhez használt adatokat, valamint telefonszámokat a Nébih kereshető formában közzéteszi, így ebben a listában érdemes először ellenőrizni a tűzifahirdetésekben megadott telefonszámokat: https://portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai
A túl alacsony ár is intse óvatosságra az érdeklődőket, nézzék meg a környéken szokásos árakat.
Fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azokat a hirdetéseket, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, fenntartással kell kezelni. Ez ugyanis annak a jele, hogy a kiszállított tűzifával nagy valószínűséggel átverik a megrendelőt, hiszen a tűzifa-eladások egyik jelentős árnövelő tényezője a szállítási távolság, amelynek a költsége meg kell, hogy térüljön. Emellett a messziről jött fuvarost sokkal nehezebb utolérni, mint a helyi illetőségűt, akinek telephelye is van.
A tűzifavásárlás 15 pontos ellenőrzőlistája a https://portal.nebih.gov.hu/eutr-vasarloi oldalon olvasható. A telefonon történő tűzifarendelés során pedig érdemes tisztázni, hogy az alábbi kérdésekre az eladó hajlandó-e és tud-e válaszolni:
- Bejelentkezett Ön a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, és ennek megfelelően, mi az erdőgazdálkodói kódja vagy az EUTR technikai azonosítószáma?
A hirdetésben szereplő vagy a telefonon megadott EUTR technikai azonosító szám valódisága ellenőrizhető a Nébih honlapján (http://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso). - Ha reklamációm lenne a tűzifával kapcsolatban, abban az esetben kit kereshetek, milyen címen és telefonszámon?
- Ön rendelkezik telephellyel, ahol megnézhetem előzetesen a tűzifát?
- A tűzifa-szállítmány mellé hoznak szállítójegyet, amin szerepel: az Önök neve és címe, EUTR azonosítója; a tűzifa fafaja, mennyisége, az autó rendszáma, amivel hozzák a fát; a sofőr neve és címe; valamint az a hely, ahonnan a fát szállítják?
- Kérem, amikor elindulnak hozzám a fával, telefonon hívjanak fel, és adják meg a teherautó rendszámát, mert csak az azzal érkező szállítmányt fogadom!
Ha ezekre a kérdésekre a hirdető nem hajlandó vagy nem tud válaszolni, esetleg nemleges választ ad, vagy nem a megadott EUTR azonosító számhoz, erdőgazdálkodói kódhoz tartozó néven hirdetik a tűzifát, akkor attól a személytől kockázatos a vásárlás!
Forrás: NÉBIH
Mezőgazdaság
2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új előírással bővül
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírással bővül, a vizes élőhelyek és tőzeglápok védelmét, ezzel pedig a vízvisszatartás és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzését szolgáló HMKÁ 2-vel.
Az EU-szabályozás lehetővé tette a tagállamoknak, hogy ezt az előírást megalapozott indokkal csak 2025-től vezessék be, Magyarország élt ezzel a lehetőséggel. Jelen tájékoztató célja azt bemutatni, hogy az uniós jog alapján 2025. január 1-jétől kötelező módon bevezetendő HMKÁ 2 előírás alá milyen típusú területek tartoznak, és hogy az ilyen területtel rendelkező termelőknek milyen földhasználati szabályokat kell követniük.
Az érintett gazdálkodók számára fontos információ, hogy legkésőbb november elején az előzetes HMKÁ 2 fedvény megismerhető lesz a MePAR (Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer) és MeKIR (Mezőgazdasági és Környezeti Információs Rendszer) oldalakon, továbbá a hamarosan nyíló AKG benyújtó felületen is meg fog jelenni. Előreláthatólag november folyamán a Magyar Államkincstár a mobilGAZDA alkalmazáson és/vagy az Ügyfélkapun szintén küld majd tájékoztatást az előzetes fedvény alapján érintett gazdálkodóknak.
Bővebb információ ide kattintva érhető el.
Forrás: AM