Keressen minket

Mezőgazdaság

Jogszabályi megfelelés a profit megtartása mellett digitális eszközökkel

Print Friendly, PDF & Email

A NAK cikket közölt a Climate FieldView rendszerről

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A Közös Agrárpolitika reformja, a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos előírások, a gazdasági nehézségek újabb kihívásokat jelentenek minden, az agráriumban résztvevő szereplő számára. Az ezeknek való megfelelés egyik lehetséges eszköze a digitalizált, helyspecifikus gazdálkodás. Ennek kivitelezéséhez a termelőknek a rendelkezésükre álló dokumentált, archivált adataikat is fel kell használniuk. Ezt megtehetik akár felhasználóbarát autonóm rendszer segítségével (döntést támogató, farmmenedzsment eszközök), akár szolgáltatások (szaktanácsadás) igénybevételével.

Ábra: NAK

A Climate FieldView

rendszere egyben alkalmazza a digitalizációs megoldások széles eszközrendszerét amellett, hogy a termelői helyismeret erejére is támaszkodik. A Climate FieldView egy digitális mezőgazdasági felület, amely számos funkciója révén biztosít segítséget a termelők részére. Ingyenesen elérhető a termőföld egészségi állapotának képanyagai (NDVI műholdképek), haszonnövények vízhasználati térképei, a termőföld-szintű időjárás előrejelzés.

Ezen felül az emelt szintű felhasználóknak lehetőségük van hozamelemzésre, termőföld területi riportok, növényvédelmi és vetési tervek, valamint tápanyag-utánpótlási tervek készítésére is. Ezek a funkciók nagyban segítenek, hogy a jelentősen megdrágult inputanyagok célzott felhasználásával profit csökkenés nélkül mérsékeljük az inputanyag felhasználásunkat. Ehhez szükséges, hogy a termelők az inputanyagokat az adott termelési környezet elvárási szintjeire igazítsák, amihez elengedhetetlen, hogy az egyes adatrétegeket egy felületen tudják kezelni, látni és felhasználni. Az okszerű inputanyag felhasználással, a zónaspecifikus műveléssel csökkenthető a környezeti terhelés mértéke is a profit csökkenésének kockázata nélkül, legyen az növényvédelem, tápanyag-utánpótlás vagy vetés. Ezen technológiai lépések üzemi méretű tesztelését a Climate FieldView csapata kihelyezett kísérletekkel végzi hazánkban is az ország több területén, például változó tőszámú vetés hatása a kukorica termésére, változó dózisú tápanyag-kijuttatás hatása őszi káposztarepce esetén stb.

Az adatfeldolgozás automatizálása – mitől lesz felhasználóbarát egy szoftver?

A műhold alapú távérzékelt, adott növénykultúrára szabott adatok táblaspecifikus információvá alakítása ma már a legtöbb esetben automatizált, algoritmus alapú (vegetációs indexek, monitoring felvételek). Ezek egy felületen való elérhetősége és felhasználhatósága viszont kritikus a szoftver használat szempontjából. A FieldView sok kérdésre választ ad. A technológiai tanácsok (hibrid/termésszint alapú tőszámjavaslat) automatizálva elérhetőek ezen a digitális döntést támogató platformon. A javaslatok a fejlesztői hálózat által szigorúan kontrollált, térinformatikailag értelmezett és validált speciális tőszámkísérleti eredményei alapján kerülnek be az algoritmusba. A tőszám – termésszint – évjárathatás – élettani reakciók összefüggéseit a fejlesztő csapat mezo-parcellákon helyezi ki, elemzi és értékeli minden különböző hibriden. Ez által lehetnek a termelők biztosak abban, hogy a FieldView algoritmusában hiteles javaslat áll a rendelkezésükre.

Az adatok viszont nem érnek sokat, ha azok korlátozottan használhatók különböző eszközökön, azonban a FieldView által generált adatok márkafüggetlenül használhatók a különböző erőgép kapcsolatokban. A helyspecifikus gazdálkodásra alkalmas digitalizált munkagépek nem csupán a kijuttatási tervek végrehajtására alkalmasak, de a szenzoraik által rögzített adatok segítenek az alkalmazott technolóigai lépések és termőterületi adottságok közötti összefüggések megtalálásában. Ezen gépekből érkező adatok dokumentálása ISOBUS-os gépek esetében márkafüggetlenül automatizálható a FieldView-ban.

A digitális felület lehetőséget biztosít, hogy a gazdák a sikeres termelés érdekében megalapozott döntéseket hozzanak és javítsák versenyképességüket.

Forrás: NAK

Mezőgazdaság

Rekordszintű búzatermés várható

Print Friendly, PDF & Email

Amerikai Egyesült Államok Agrárminisztériumának (USDA) májusi előrejelzése:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Amerikai Egyesült Államok Agrárminisztériumának (USDA) májusi előrevetítésében először tették közzé a búza 2024/2025. gazdasági évre vonatkozó globális termésvárakozásait, amelyben 798 millió tonna (+1 százalék) rekordtermést jeleznek. Kínában és Indiában egyaránt 3,4 millió tonnával, korábban nem látott szintre emelkedhet a termés (sorrendben 140 és 114 millió tonnára), elsősorban a kormányzati támogatási programoknak köszönhetően.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A magas búzaárak Pakisztánban magasabb vetésterületet eredményeznek, így 1,8 millió tonnával 30 millió tonnára nőhet a kibocsátás. Kanadában 34 millió tonna (+6 százalék), az Egyesült Államokban pedig csaknem 51 millió tonna (+2,5 százalék) búzatermést várnak. A déli féltekén a termelők csak nemrég kezdték meg a vetést, de a kezdeti kilátások Ausztráliában, Argentínában és Brazíliában is kedvezőek. Ezzel szemben az Európai Unióban a sok csapadék miatt tavaly ősszel kevesebb búzát vetettek, ami kisebb termést eredményezhet (132 millió tonna). Oroszországban a hozamok várhatóan alacsonyabbak lesznek, ami 3,5 millió tonnával (88 millió tonnára) csökkentheti a termést. Ukrajna az előrejelzések szerint 2012/2013 óta a legkisebb búzatermést (21 millió tonna) arathatja. A várható globális felhasználás 802 millió tonna lehet (+2 millió tonna), mivel a magasabb élelmiszer-, vetőmag- és ipari felhasználás némileg ellensúlyozza az alacsonyabb takarmány- és egyéb felhasználást. A kereskedelemben 215 millió tonna (–2 százalék) búza fordulhat meg, a világ legnagyobb búzaimportőre Egyiptom, exportőre pedig Oroszország lehet a 2024/2025. gazdasági évben. A zárókészletek az előrejelzések szerint csaknem 2 százalékkal 254 millió tonnára csökkenhetnek a szezon végére.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával május első hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbitól 17 százalékkal maradt el. A takarmánybúza 63,9 ezer forint/tonna termelői áron (–18 százalék) cserélt gazdát ugyanekkor.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újabb segítség a gazdáknak – Magasabb jövedéki adó visszatérítés jár a gázolaj után

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen megemelték a gázolaj után visszaigényelhető adó mértékét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kormány újabb intézkedéssel segíti a gazdákat. Megjelent az a kormányrendelet, amely rögzíti, hogy 2024. május 1-től a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után visszaigényelhető adó mértéke 90 százalékra emelkedik. A magyar kormány ígéretének megfelelően a gabonaágazat helyzetének javítását célzó ötpontos intézkedéscsomagjának egyik elemeként döntött a jövedéki adó visszatérítés növeléséről – jelentette be Nagy István agrárminiszter. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Nagy István ismertette, hogy az európai agráriumban kialakult piaci zavarok miatt, melyet elsősorban az Ukrajnából korlátozások nélkül beáramló termények dömpingje okoz, a magyar kormányzat újabb segítségnyújtásként a gázolaj után fizetett adó visszaigénylés mértékének módosításáról döntött. A korábbi szabályozás szerint a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után megfizetett adónak a világpiaci ártól függően eddig 86, illetve 87 százaléka volt visszaigényelhető, míg az ezt megelőző években ez mindössze 82, illetve 83,5 százalékban került meghatározásra. Ezt emeli most a kormány 90, illetve 90,5 százalékra, ami hektáronként átlagosan mintegy 400 forintos többletet jelent a gazdálkodónak. Ez az intézkedés nagyságrendileg összesen 1-2 milliárd forintnyi éves többlettámogatást eredményez az agrárágazat számára – sorolta.

Míg számos uniós tagállamban a gazdálkodók a gázolaj adó visszatérítésének megvonása miatt adnak hangot elégedetlenségüknek, addig Magyarországon emelkedik a visszatérítés mértéke – hangsúlyozta.

A tárcavezető közölte, a tavalyi évben ezen a jogcímen összesen 22,8 milliárd forinthoz jutottak a gazdálkodók a hazai költségvetésből. Kiemelte azt is, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél az elszámolható gázolaj mennyisége továbbra is évente maximum 97 liter lehet hektáronként.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom