Mezőgazdaság
Alkalmazkodó almákat vizsgáltak Nyíregyházán
A vizsgálatok bebizonyították, hogy a DNS-ben tárolt információ még több mint másfél évtizedes mesterséges nevelést követően sem változik. Az anyanövény és a laboratóriumi körülmények között nevelt növények DNS-metilációja, azaz kémiai módosulása azonban eltér egymástól. A DNS-metiláció és -demetiláció fontos szerepet játszik az élő szervezetek génszabályozó mechanizmusában. Ennek segítségével a növények képesek a változó környezethez alkalmazkodni a génjeik ki- és bekapcsolásával – fejtette ki Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem (DE) Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Tudományos Főigazgatója.
Arra is választ kerestek a szakemberek, hogy mi történik, ha a mesterséges laboratóriumi környezetből újra természetes közegbe helyezik, akklimatizálják a megfigyelt növényeket.
A Növénybiotechnológiai kutatócsoport vizsgálatai rámutattak, hogy számos gén, mely az ültetvényben élő anyanövényben bekapcsolt állapotban van, a mesterséges, in vitro körülmények között el van csendesítve, azaz az információ átírását ezekről a génekről a növény blokkolja. Egy évvel az akklimatizáció után azt tapasztaltuk, hogy a természetes közegbe visszahelyezett növényben elkezdtek bekapcsolni azon gének, amelyek el voltak csendesítve. DNS-metilációjuk nem teljesen egyezett az anyanövényével, de egyre inkább hasonlított arra – magyarázta Hidvégi Norbert, az AKIT tudományos segédmunkatársa.
A kutatások eredményei azt mutatják, hogy bár a vizsgált növények DNS-e minden esetben azonos volt, DNS-metilációjuk azonban eltért egymástól.
A vizsgált folyamatban a növény a különböző génjeinek működését szabályozza, mely lehetővé teszi, hogy a külső környezethez alkalmazkodjon, az érkező stresszhatásokra választ adjon. Az anyanövény esetében számos élő és élettelen tényező (kórokozók, hőmérséklet, csapadék, talajminőség) befolyásolhatja a gének DNS-metilációs mintázatát. Laboratóriumi körülmények között a mesterséges nevelési körülmények okozhatnak stresszt, valamint a növény egy rejuvenizált, azaz újrafiatalított fiziológiai állapotba kerül, ami kapcsolatban van a megváltozott DNS-metilációval. Az újra természetes környezetbe helyezés során a DNS kémiai módosulását okozhatja, például a kiültetés okozta stressz, a megnövekedett fényintenzitás, vagy a csökkent vízellátás – fejtette ki Gulyás Andrea tudományos segédmunkatárs.
A növények DNS-kémiai módosulásiban bekövetkező változások megértése új utakat nyithatnak a mezőgazdaság számára.
Amennyiben ismerjük a klímaváltozás okozta megváltozott környezeti hatásokat, mint például a szárazság, vagy a magas hőmérséklet okozta DNS-metilációs, és ezáltal génműködésbeli változásokat, lehetővé válik ezek okszerű kivédése, illetve mérséklése a növénytermesztésben. A DNS-metiláció egy része több generáción át fennmaradhat, így ezek a változások a növények fajtaelőállító nemesítésében felhasználhatók – jelentette ki Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem (DE) Agrár kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Tudományos Főigazgatója.
A Növénybiotechnológiai kutatócsoport tovább vizsgálja a növények DNS metilációjának és a génátírásban betöltött szerepének pontos összefüggéseit, valamint a szakemberek keresik az eredmények felhasználásának további lehetőségeit.
Forrás: Debreceni Egyetem Facebook oldala
Képek megnevezése:
- kép: Almák (kiemelt kép)
- kép: A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézet épülete
- kép: Prof. Dr. Dobránszki Judit tudományos főigazgató
- kép: DE AKIT Kutatóintézet logója
Képek forrása:
- kép: Debreceni Egyetem Facebook oldala
- kép: Google térképes szolgáltatása
- – 4. kép: akit.unideb.hu
Mezőgazdaság
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai gazdálkodást választják. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében ugyanis új program indul támogatásukra, amelyre az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket – mondta Feldman Zsolt a XXXIV. Biokultúra Napján.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program által meghirdetetett ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente mintegy 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek. Magyarországon 2023-ban az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt.
A jövőt tekintve, Feldman Zsolt szerint a nemrég meghirdetett „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás jelentős segítséget nyújthat a továbblépésben. A felhívás a még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában.
Ismertette, hogy a támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-jén kezdődik, és 2029. december 31-én zárul. A kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény – az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.
A támogatás éves mértéke földhasználati kategóriánként változó, például átállás alatti intenzív gyümölcsültetvény esetében 1801, míg gyep esetében 225 euró/hektár – tette hozzá az államtitkár.
Előadásában megjegyezte, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján az idei évben meghirdetett számos pályázati felhívásban – így az állattartási és a kertészeti beruházásokat segítő kiírásokban – jelentős előnyhöz jutnak az ökológiai gazdálkodást folytatók. Az érintettek egyrészt 10 százalékkal megemelt támogatási intenzitást kapnak az alaptámogatáshoz képest, másrészt a tartalmi értékelési rendszerben is jelentős többletpontot szereznek.
A felhívás minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu weboldalon érhető el.
Forrás: AM
Mezőgazdaság
Természetismereti vetélkedő
Idén 5. alkalommal szervezte meg az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum a Természetismereti vetélkedőt a Föld világnapja alkalmából. A vetélkedőre 7-8. osztályos diákok 3 fős csapatokban jelentkeztek.
Ebben a tanévben meglepően nagy érdeklődés mutatkozott a vetélkedő iránt, 31 csapat töltötte ki az I. forduló online feladatsorát, melyben a 2024-es év élőlényeiről szóltak a kérdések.
A II. fordulóra azonban csak a legjobb 10 csapat jutott be. A csapatokat október 21-én iskolánk csemetekertjében érdekes feladatok várták, a 11 állomásból álló versenyen szerzett pontok azonban eldöntötték, ki a legügyesebb csapat.
Az eredményhirdetésről azonban senki nem tért haza üres kézzel, a tárgyjutalmakat az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum, valamint az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Megyei Szervezete biztosította. Az ajándékcsomagon kívül a továbbjutott csapatok részt vehettek egy madárgyűrűzésen. A program november 5-én, a sándorfalvi Szalakóta Látogatóközpontban valósult meg. A gyerekek nagyon élvezték; kék cinegét, nádi sármányt és jégmadarat láthattak és ismerhettek meg közelebbről.
Forrás: Alföldi ASzC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum
Mezőgazdaság
Megjelent Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően c. szakkönyv 4. kiadása – Most letöltheti!
Megjelent a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (HU-ÖKO-01) ügyvezetője, dr. Roszík Péter tollából “Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően” című szakkönyv 4. kiadása. A könyv a korábbi kiadásokhoz képest jelentősen megváltozott, mert már figyelembe veszi az EU bio jogszabályok 2022. január 1-től alkalmazandó módosulásait is. A könyv arra törekszik, hogy bemutassa azokat a kihívásokat, amelyekkel a biogazdálkodást kezdők találkoznak, és megoldásokat is javasol ezekre. Azonban nem csak a kezdők, hanem a gyakorló biogazdák is meríthetnek belőle – tájékoztatott a Biokontroll Hungária Kft.
A könyv ingyenesen letölthető a Biokontroll honlapjáról.
Hogyha szükségesnek érzik olvassák ezt a könyvet és kérjük, hogy ajánlják az ökológiai (bio) gazdálkodás iránt érdeklődő gazdatársaknak is. A könyv nyomtatott formában is megrendelhető az info@biokontroll.hu email címről, és a Magyar Biokultúra Szövetség www.biokultura.org honlap webboltjából is 2024. december 1-től – tájékoztatott a Bionkontroll Hungária Kft.
Biokontroll Hungária Kft.