Mezőgazdaság
Négy új FAO kiadvány világít rá a mikrobiom jelentőségére az élelmiszerbiztonság, a talajok és a táplálkozás kapcsán
A FAO szakértői négy új kiadványt készítettek a baktériumok, gombák és más mikroorganizmusok kapcsolatáról
Róma, 2023. június 27. – Minden bizonyíték arra utal, hogy a mikrobiom – egy növekvő jelentőségű fogalom a baktériumok és más mikroorganizmusok alkotta komplex ökoszisztémát leírására – erős befolyással bírhat egyes az emberek, növények és a bolygónk egészségével kapcsolatos folyamatokra.
A tudományos diskurzushoz hozzájárulva, azt stimulálva és támogatva, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői négy új kiadvánnyal álltak elő a témában: egy a talajegészségről szól és három tudományos felülvizsgálat arról, hogyan érintik a mikroműanyagok, a rovarirtószerek és az állatorvosi készítmények az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek biztonságosságát.
„A rovarirtószerekről és az állatgyógyászati készítményekről, illetve a mikroműanyagokról készült elemzéseink rámutattak, hogy a módszertan szempontjából még sokat tehetünk a kutatások jobb felépítéséért és rendszerezéséért, hogy ez az ígéretes terület valóban beépüljön az élelmiszer-biztonsági szabványok kidolgozásába” – mondta a FAO vezető élelmiszer-biztonsági szakértője Catherine Bessy.
A mikrobiom alatt a baktériumok, gombák és más mikroorganizmusok közösségét értjük, továbbá az ő működésüket, melybe beletartoznak az egymás közötti és a környezetükkel való interakciók. A mikrobiom megtalálható minden ökoszisztémában – a növényekben, állatokban, a talajokban, erdőkben, óceánokban és az emberben is. Ezek érdemben különböznek összetételüket, feladatukat, helyüket és idejüket tekintve, ám a kutatások – köszönhetően a technológiai fejlődésnek a genom szekvenálásában – ismétlődő mintákat fedeztek fel, melyek összefüggésben állhatnak a gazdaszervezet és -ökoszisztéma egészségével vagy diszfunkcióival. A bizonyítékok egyre inkább azt sugallják, hogy a gyomorban található mikrobiom számos egészségügyi és táplálkozási problémával (többek között a gyermekkori növekedés leállása, a túlsúly vagy elhízás, a kognitív képességek, az immunrendszer állapota) állhat összefüggésben.
Az ok-okati összefüggések homályosak, részben amiatt is, hogy a mikrobióta számos tulajdonsága és funkciója bármely élőhely vagy gazdaszervezet esetében nem ismert egyelőre. Ezért a FAO kiadványainak egyik megállapítása, hogy a mikrobiom kutatásoknak egy jobban összehangolt keretrendszerre lenne szüksége.
Egy további ajánlás találkozók sorozatának összehívását javasolja, ahol a kockázatelemzők és a multidiszciplináris mikrobiom szakértők konszenzusra juthatnak a definíciók, kutatási sztenderdek és a tudásbeli hiányosságok tekintetében – magyarázta Carmen Diaz-Amigo, a FAO élelmiszer-biztonsági specialistája és a kötetek egyik szerzője.
A mikrobiomról négy felvonásban
Az elmúlt 60 évben a FAO az Egészségügyi Világszervezettel közösen dolgozta ki a rovarirtószer-maradványok a humán és a növények egészségére jelentette veszélyeket szabályozó keretek alapját, azonban keveset tudunk ezek hatásáról a gyomor mikrobiomjára alacsony dózisú, de hosszú távú kitettség esetén.
A FAO szakértői által jegyezett „A növényvédőszer-maradványok hatása a gyomor mikrobiomra és az emberi egészségre” a közelmúlt tudományos kutatásait elemzi a témában.
A kiadványban, mely a mikroműanyagok hatását vizsgálja a gyomor mikrobiomra és annak egészségére élelmiszer-biztonsági szempontból, a FAO szakértői megjegyzik, hogy a tudomány ezen területen még gyerekcipőben jár, ám emellett beazonosítottak konkrét tudásbeli hiányosságokat és rámutattak a kulcsfontosságú kutatási területekre a megbízhatóbb kockázatelemzések és szabályozási döntések érdekében.
„Az állategészségügyi szerek maradványainak hatása a gyomor mikrobiomra és az emberi egészségre” című kiadványban a szakértők arra keresték a választ, hogyan lehetnek a jövőbeni kutatások szisztematikusabbak, hangsúlyozva többek között a hosszabb távú kutatások, a mikrobiomhoz kapcsolódó biomarkerek definíciójának és validálásának, illetve az ok-okozati összefüggések kimutatásának szükségességét.
Egy további, a Nature Communications szakportálon megjelent kiadványban a FAO talajszakértője és a Globális Talajügyi Partnerség titkára, Ronald Vargas kiállt amellett, hogy a talajban található mikrobiom elismerésre kerüljön az “Egy Egészség” céljainak megvalósítása során.
Forrás: FAO
Mezőgazdaság
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai gazdálkodást választják. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében ugyanis új program indul támogatásukra, amelyre az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket – mondta Feldman Zsolt a XXXIV. Biokultúra Napján.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program által meghirdetetett ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente mintegy 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek. Magyarországon 2023-ban az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt.
A jövőt tekintve, Feldman Zsolt szerint a nemrég meghirdetett „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás jelentős segítséget nyújthat a továbblépésben. A felhívás a még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában.
Ismertette, hogy a támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-jén kezdődik, és 2029. december 31-én zárul. A kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény – az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.
A támogatás éves mértéke földhasználati kategóriánként változó, például átállás alatti intenzív gyümölcsültetvény esetében 1801, míg gyep esetében 225 euró/hektár – tette hozzá az államtitkár.
Előadásában megjegyezte, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján az idei évben meghirdetett számos pályázati felhívásban – így az állattartási és a kertészeti beruházásokat segítő kiírásokban – jelentős előnyhöz jutnak az ökológiai gazdálkodást folytatók. Az érintettek egyrészt 10 százalékkal megemelt támogatási intenzitást kapnak az alaptámogatáshoz képest, másrészt a tartalmi értékelési rendszerben is jelentős többletpontot szereznek.
A felhívás minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu weboldalon érhető el.
Forrás: AM
Mezőgazdaság
Természetismereti vetélkedő
Idén 5. alkalommal szervezte meg az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum a Természetismereti vetélkedőt a Föld világnapja alkalmából. A vetélkedőre 7-8. osztályos diákok 3 fős csapatokban jelentkeztek.
Ebben a tanévben meglepően nagy érdeklődés mutatkozott a vetélkedő iránt, 31 csapat töltötte ki az I. forduló online feladatsorát, melyben a 2024-es év élőlényeiről szóltak a kérdések.
A II. fordulóra azonban csak a legjobb 10 csapat jutott be. A csapatokat október 21-én iskolánk csemetekertjében érdekes feladatok várták, a 11 állomásból álló versenyen szerzett pontok azonban eldöntötték, ki a legügyesebb csapat.
Az eredményhirdetésről azonban senki nem tért haza üres kézzel, a tárgyjutalmakat az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum, valamint az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Megyei Szervezete biztosította. Az ajándékcsomagon kívül a továbbjutott csapatok részt vehettek egy madárgyűrűzésen. A program november 5-én, a sándorfalvi Szalakóta Látogatóközpontban valósult meg. A gyerekek nagyon élvezték; kék cinegét, nádi sármányt és jégmadarat láthattak és ismerhettek meg közelebbről.
Forrás: Alföldi ASzC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum
Mezőgazdaság
Megjelent Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően c. szakkönyv 4. kiadása – Most letöltheti!
Megjelent a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (HU-ÖKO-01) ügyvezetője, dr. Roszík Péter tollából “Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően” című szakkönyv 4. kiadása. A könyv a korábbi kiadásokhoz képest jelentősen megváltozott, mert már figyelembe veszi az EU bio jogszabályok 2022. január 1-től alkalmazandó módosulásait is. A könyv arra törekszik, hogy bemutassa azokat a kihívásokat, amelyekkel a biogazdálkodást kezdők találkoznak, és megoldásokat is javasol ezekre. Azonban nem csak a kezdők, hanem a gyakorló biogazdák is meríthetnek belőle – tájékoztatott a Biokontroll Hungária Kft.
A könyv ingyenesen letölthető a Biokontroll honlapjáról.
Hogyha szükségesnek érzik olvassák ezt a könyvet és kérjük, hogy ajánlják az ökológiai (bio) gazdálkodás iránt érdeklődő gazdatársaknak is. A könyv nyomtatott formában is megrendelhető az info@biokontroll.hu email címről, és a Magyar Biokultúra Szövetség www.biokultura.org honlap webboltjából is 2024. december 1-től – tájékoztatott a Bionkontroll Hungária Kft.
Biokontroll Hungária Kft.