Mezőgazdaság
Tovább kell erősíteni az osztrák-magyar agrárkapcsolatokat
Dr. Nagy István Bécsben tárgyalt Norbert Totschnig osztrák szövetségi agrárminiszterrel.
Tovább kell erősíteni az együttműködést az agrárdigitalizáció, a növénynemesítés és a mezőgazdasági kárenyhítési gyakorlatok tekintetében hazánk és Ausztria között – jelentette ki Nagy István tárcavezető, aki csütörtökön Bécsben tárgyalt Norbert Totschnig osztrák szövetségi agrárminiszterrel.

Fotó: AM
A miniszter kifejtette, a mezőgazdasági témák és kihívások hasonlók a két ország között. Az agráriumnak számos nehézséggel kell megküzdenie, mint például az orosz-ukrán háború és klímaváltozás hatásai. Az ökoszisztéma és a biológiai sokféleség fenntartása azonban közös felelősségünk. A találkozón erdészeti kérdések is szóba kerültek. A miniszter szerint szakmai vitát kell lefolytatni arról, hogyan és milyen új erdőtelepítéseket hajtsunk végre a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.
Nagy István kiemelte, nagyon szívesen megosztjuk a tapasztalatinkat a búzatermesztéssel és a GMO mentes termeléssel kapcsolatban. Magyarország az éghajlatváltozás jelentette kihívásokra a génbankjaiban keresi a megoldásokat. A régi magyar fajták nemesítésével komoly eredményeket tudunk elérni. A világon az egyik legnagyobb génbank működik hazánkban. Vannak nagy állami kutatóintézeteink, Martonvásáron, ami az éghajlatváltozásra adódó megoldást keresi, Szegeden pedig a toxin rezisztenciával kapcsolatban végeznek vizsgálatokat. Az eredményeinket pedig készek vagyunk megosztani osztrák partnereinkkel – fűzte hozzá.
A tárcavezető az ukrán mezőgazdasági termékek kapcsán arról beszélt, a szárazföldi szállítmányozás magas költsége miatt nem jut el a gabona a földközi-tengeri kikötőkbe, ezért beragad az Ukrajnával szomszédos frontországokba, ezzel komoly piaci feszültséget okozva a gazdálkodóknak. Hazánk elkötelezett abban, hogy megvédjük a magyar termelők érdekeit és hossz távú megoldást találjon a kihívásokra – hangsúlyozta.
Kifejtette, az osztrák vásárlói tudatosságot nekünk is el kell sajátítanunk, illetve a bormarketing területén is példaként tekintünk Ausztriára. Emellett az osztrák mezőgazdasági kárenyhítési rendszer tekintetében felhalmozott tapasztalatokat is szeretnénk megismerni, továbbá az agrárdigitalizáció vonatkozásában is fontos szövetségese hazánk Ausztriának.
A miniszter részt vett a magyar-osztrák gazdasági kerekasztal-beszélgetésen is, ahol a magyar agrárium megújítására hívta fel a figyelmet. Kifejtette, ma az jelent valódi versenyelőnyt a mezőgazdaságban, ha a gazdálkodók az új körülményekre megfelelő szaktudással, kellő rugalmassággal és nyitottsággal válaszolnak. A mostani uniós költségvetési ciklus forrásait Magyarország 2021-től soha nem látott mértékű, 80 százalékos nemzeti forrással egészítette ki és kezdte felhasználni. Már több mint 11 ezer pályázat részesült hozzávetőlegesen 1500 milliárd forint beruházási támogatásban – tette hozzá.
Nagy István elmondta, a magyar gazdálkodók 2022-ben 686 milliárd forintot költöttek fejlesztésekre, változatlan áron számítva 81 százalékkal többet, mint 2010-ben. Így nem véletlen, hogy a területi termelékenységben az elmúlt 12 évben a hektárra jutó hozzáadott érték több mint két és félszeresére növekedett. A mezőgazdaság beruházásai látványosan bővültek 2010 és 2022 között, ami hozzájárult az ágazat modernizációjához, termelékenységének és versenyképességének növekedéséhez – sorolta a tárcavezető.
Nagy István ausztriai látogatásán Kismartonban egyeztetett Hans Peter Doskozillal, Burgenland tartományfőnökével is.
Forrás: AM
Mezőgazdaság
Pásztorgémek Drávaszentesen
Nemzeti parkunk drávaszentesi állattartó telepén a közelmúltban szürkemarhák társaságában pásztorgémek egy hétfős vonuló csapatát figyelte meg Kozma-Bognár Tamás természetvédelmi őr kollégánk.

Bár e faj világszerte terjeszkedő állománnyal rendelkezik, hazánkban még mindig a ritkább madárfajok közé tartozik. Fészkelőpárjainak száma minimális, vonulási és kóborlási időszakban figyelhető meg.
Korábban is megfigyeltünk már néhány példányt a területen, de ez a mostani 7 példány az eddigi legnagyobb egyedszám. A szürkemarhák körül szedegettek, majd felreppenve átrepültek a közeli legelőre, ahol a legelő szürkemarhák híján, a tavaszi napsütésben kint pihenő és legelésző szarvasrudli mellett szálltak le. Ezzel is bizonyítva a faj legelő állatokhoz való kötődését.
A kép a felreppenő kis csapatról készült.
Írta és fényképezte: Horváth Zoltán tájegységvezető – DDNP
Mezőgazdaság
Aszályinformációk – 2026. április 16.
A talaj felszín közeli 10, 20 cm-es rétege nagy területen kritikusan száraz állapotba került
Az elmúlt egy hét során nagyrészt száraz időben volt részünk. Csapadék nagyon kevés hullott, csütörtökön a Bükk tágabb térségében esett egy kevés, részben hó formájában, majd pénteken a nyugati, délnyugati országrészben mérhettünk 0,5-5 mm-t. Az elmúlt 30 nap csapadékmennyiségét nagyrészt a március utolsó hetében hullott csapadék adta, és mind a 30, mind a 90 napos csapadékösszeg jelentős hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest hazánk túlnyomó részén.

Fotó: MET
Ennek megfelelően a talaj felszín közeli 10, 20 cm-es rétege nagy területen kritikusan száraz állapotba került, a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában nedvességtartalma már csak 25-45% közötti. A 20-60 cm-es talajréteg vízellátottsága még általában jónak mondható, a mélyebb rétegekből pedig főként az Alföldön hiányzik 70-100 mm, ami a tél során nem töltődött föl.
A nyári kapás növények magjai száraz talajba kerültek, ezekre vonatkozóan közpes vagy nagyfokú az aszály. Az őszi vetések gyökérzónájában még kielégítő mennyiségű nedvesség található, de egyre nő az erre vonatkozó enyhe és közepes aszállyal érintett terület is.
Az előttünk álló 6-8 nap során nagy területre kiterjedő, jelentősebb csapadék továbbra sem valószínű. Elszórt záporokra, zivatarokra, hétfőn kisebb esőre van kilátás, de területi átlagban a jövő hét közepéig nagy eséllyel 5 mm alatt marad a csapadékösszeg. Ennek megfelelően a talaj tovább szárad, az aszályhelyzet várhatóan tovább romlik majd.
Forrás: MET
Mezőgazdaság
Indul a 2026. évi egységes kérelmek benyújtása
Hamarosan megkezdődik az agrártámogatások tavaszi igénylési időszaka
A korábbi években megszokottak szerint hamarosan megkezdődik az agrártámogatások tavaszi igénylési időszaka. A gazdálkodók 2026. április 15. és 2026. június 9. között nyújthatják be kérelmeiket a Magyar Államkincstár erre szolgáló elektronikus felületén, a zökkenőmentes beadásban pedig továbbra is számíthatnak a falugazdász-tanácsadók és szaktanácsadók segítségére.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
A 2026-os egységes kérelemben a termelők összesen 54 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési jogcím tekintetében tudnak majd támogatást igényelni, kifizetési kérelmet benyújtani, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni.
A Magyar Államkincstárral együttműködésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-tanácsadóinak átfogó felkészítése is lezajlott, hogy minél hatékonyabb segítséget nyújthassanak a gazdálkodóknak az igényléshez.
A szaktárca és a végrehajtásban együttműködő hatóságok egyaránt elkötelezettek amellett, hogy a lehető legtöbb eszközzel biztosítsák a benyújtás zökkenőmentességét a gazdák számára. A beadási időszakban is minden érintettnek érdemes rendszeresen felkeresni az Agrárminisztérium kap.gov.hu címen elérhető tematikus honlapját, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal weboldalát. Ezeken túl a Magyar Államkincstár honlapján hamarosan elérhetővé válnak a kérelembeadással kapcsolatos, szokásos tájékoztató közlemények is.
Az agrártárca törekvése továbbra is az, hogy a gazdálkodók által ismert támogatási jogcímek és az ezek alapján igényelhető támogatási összegek a kiszámíthatóságot és a tervezhetőséget biztosítva, a feltétlenül szükséges finomhangolás mellett álljanak a termelők rendelkezésére.
Az idei évi csomag egyrészt lehetővé teszi az uniós szinten elért egyszerűsítések hazai végrehajtását, másrészt pontosítják és egyértelműsítik a rendelkezéseket, a gyakorlati jogalkalmazói tapasztalatok mentén. A további módosítások adminisztratív könnyítéseket céloznak, hozzájárulva a még gyorsabb és hatékonyabb kifizetésekhez.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy minden támogatást igénylő, aki meghatalmazotton keresztül vagy tanácsadó segítségével szeretne kérelmet benyújtani, időben egyeztessen arról falugazdász-tanácsadójával, szaktanácsadójával. A június 9-i határidő elmulasztása jogvesztő, az elkésett egységes kérelmeket a Magyar Államkincstár érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
(AM Sajtóiroda)

