Keressen minket

Vadászat

Csökkenteni kell a vaddisznóállományt Zalában

Közzétéve:

Az ASP, azaz az afrikai sertéspestis-akcióterv egyik célja, hogy a vaddisznóállomány egyedszáma 2025. február 28-ig 0,5 vaddisznó/négyzetkilométerre, azaz 1 vaddisznó/200 hektárra mérséklődjön – közölte a ZAOL.

Az afrikai sertéspestis-akcióterv célja hogy csökkenjen a vaddisznóállomány (Kép: PIxabay)

Ernszt Tamás, a Zalaerdő Zrt. vadászati és halászati előadója elöljáróban elmondta: az afrikai sertéspestis (ASP) nagy ragályozó képességű, vírus okozta fertőző betegség, amely Európában keletről nyugat felé terjed. E betegségre kontinensünkön a házi sertés és a vaddisznó minden életkorban fogékony, a megbetegedett állatok szinte kivétel nélkül elpusztulnak. Az ASP vírusa az embert nem betegíti meg, ezért közegészségügyi jelentősége nincs, de a felelőtlen emberi magatartásnak szerepe lehet a betegség terjesztésében. A beteg sertések a váladékaikkal (például vizelettel, bélsárral, nyállal, orrváladékkal) ürítik a vírust, ezáltal közvetlenül megfertőzik velük érintkező társaikat. Az emberek pedig az említett váladékokkal szennyeződött lábbelivel, ruházattal, használati eszközökkel (villa, lapát, vödör) elhurcolhatják a betegség kórokozóját.

A betegség vírusellenes állatgyógyászati készítményekkel nem gyógyítható és az állatok védőoltására engedélyezett, hatékony oltóanyag, vakcina sem áll rendelkezésre – jelezte Ernszt Tamás. – A betegség kórokozója egy DNS-vírus, amely a külső környezeti hatásokkal szemben rendkívül ellenálló, csak erélyes fertőtlenítőszerekkel pusztítható el. A védekezés intenzitásának fokozása, valamint a vaddisznóállomány még ASP-mentes területen való hatékonyabb gyérítése érdekében Magyarország valamennyi, addig alacsony kockázatú vadgazdálkodási egységet közepes kockázatú területté nyilvánították 2019. december 20-án. Azóta minősül Zala megye is közepes kockázatú területnek az ASP szempontjából. Ennek következtében az állategészségügyi hatóság a vadgazdálkodókat aktív közreműködésre kötelezte a tavalyi és a mostani, 2021/2022-es vadászati évben.

Mint azt a szakembertől megtudtuk, az aktuális időszakban a diagnosztikai célú vaddisznókilövések darabszámát a 2019/2020. vadászati év vaddisznó terítékének 150 százalékában határozták meg. A diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók közül meghatározott számú egyed mintavételét írták elő, amit a járási hivatalba kell eljuttatni. A vadgazdálkodókat arra is kötelezték, hogy szervezetten és rendszeresen keressék az elhullott vaddisznókat. A keresés során, vagy más alkalommal talált vaddisznótetemeket be kell jelenteni, szintén mintát venni belőlük, s azt vizsgálat céljából ugyancsak a járási hivatalba eljuttatni, a testet pedig gyűjtőhelyre szállítani.

A vadgazdálkodók amúgy is szerteágazó feladatai így tovább bővültek – folytatta Ernszt Tamás. – A vaddisznóállomány szabályozásáról szóló, 2021 januárjában kiadott, a 2021 és 2025 közötti időszakban hatályos Nemzeti Akcióterv intenzíven bevonja az ASP elleni küzdelembe a vadásztársadalmat, a vadas­kertek és vadfarmok üzemel­tetőit. Az ASP-Akcióterv egyik célja, hogy a vaddisznóállo­mány egyedszáma 2025. február 28-ig 0,5 vaddisznó/négyzetkilométerre, azaz 1 vaddisznó/200 hektárra mérséklődjön. Ennek érdekében minden zalai vadászatra jogosultnak hosszú távú, többéves tervet kellett készítenie arról, hogy milyen intézkedésekkel éri el 2025. február 28-ig a célként megfogalmazott állománysűrűséget. Vaddisznót tartó vadaskertek és vadfarmok üzemeltetőinek pedig a létesítményükre vonatkozó járványügyi szabályzatot kellett kidolgozni. Az afrikai sertéspestis magyarországi megjelenése (2018. április) után a Zalaerdő Zrt. saját hatáskörben már több intézkedést is bevezetett. Például az erdőgazdasági vadászterületen a vadászházakban ASP ellen hatékony fertőtlenítőszerekkel (például Virociddal) átitatott szivacsos lábfertőtlenítő tálca használata kötelező a vadászok és kísérőik számára megérkezéskor, vadászházból vadászterületre történő kimenetelkor, bejövetelkor, valamint a vadászház elhagyásakor. A biztonság érdekében a természetjárók is tehetnek, ha nem dobják el a túra közben keletkező hulladékot.

Ernszt Tamás hangsúlyozta: a sertéspestis sem Zala megyében, sem a velünk szomszédos megyékben nincs jelen. Maradjon is így…

Forrás: ZAOL

Vadászat

Dél felé terjed a járvány: Mogyoródon talált vaddisznókban mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát

Afrikai sertéspestis (ASP) vírusának jelenlétét mutatták ki két, Mogyoród térségében talált vaddisznóban.

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumi vizsgálatai megerősítették az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét két, Mogyoród térségében talált vaddisznóban. A Pest vármegyei esetek miatt az országos főállatorvos szigorúan korlátozott területté nyilvánította az érintett vadgazdálkodási egységet, valamint további négy vadgazdálkodási egységet fertőzött területként sorolt be. Magyarország házisertés-állománya továbbra is mentes a betegségtől, ugyanakkor kiemelten fontos a fertőzés házi sertésekre történő átterjedésének megelőzése és a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása az állattartók részéről.

Fotó: NÉBIH

A Nébih laboratóriuma május 18-án kimutatta az afrikai sertéspestis vírus jelenlétét a Pest vármegyei Mogyoród belterületén, az M3 autópálya északi oldalától mintegy 500-700 méterre talált vaddisznókból származó mintákban.

Az érintett egyedek közül az egyik elhullottan került elő, míg a másik gázolás következtében pusztult el. A laboratóriumi vizsgálatok mindkét esetben igazolták az afrikai sertéspestis jelenlétét. Az állatokat az ASP-vel már fertőzöttnek minősített terület kockázati kategóriájába tartozó, 572650 kódszámú vadgazdálkodási egységben találták meg. A legközelebbi eset légvonalban körülbelül 14 kilométerre található, ami a járvány terjedése szempontjából a szokásosnál nagyobb távolságot jelent.
A járványügyi helyzetre tekintettel az országos főállatorvos az 572650 kódszámú vadgazdálkodási egységet szigorúan korlátozott területté nyilvánította. Emellett további négy vadgazdálkodási egység került fertőzött területi besorolásba.

Ábra: NÉBIH

A hatóság felhívja a vadászatra jogosultak, az állattartók és a lakosság figyelmét a felelős magatartás fontosságára. Az elhullott vaddisznók vagy sertések észlelése esetén a haladéktalan bejelentésük, a mintavételi és hullakezelési előírások betartása, valamint a megfelelő higiéniai intézkedések alkalmazása elengedhetetlen a járvány terjedésének megelőzéséhez és a védekezési intézkedések hatékonyságának biztosításához.

A témában minden további hasznos információ elérhető a Nébih portálon: https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis

Forrás: NÉBIH

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Dr. Bárándy Péter a Védegylet új elnöke

Az Országos Magyar Vadászati Védegylet május 20-án megtartott éves választmányi ülésén Dr. Bárándy Pétert választotta elnökévé.

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

A választásra az Országos Magyar Vadászati Védegylet május 20-án megtartott, éves választmányi ülésén került sor.

balról: Hrabovszki János alelnök, dr. Jámbor László alelnök, dr. Bárándy Péter elnök, Pechtol János ügyvezető elnök és Imre János, a Felügyelőbizottság elnöke

A korábbi igazságügyi miniszter és ügyvéd az egyetlen jelölt volt, a megjelent választmányi tagok egyhangú támogatásával vezetheti a szervezetet a következő négy évben.

Dr. Semjén Zsolt is  lemondásról bővebben itt  adtunk hírt.

Forrás: OMVV

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Vadat és halat is lopott egy orvvadász

A Fonyódi Járási Ügyészség orvvadászat bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat egy ötvenes éveiben járó férfival szemben

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

A Fonyódi Járási Ügyészség orvvadászat bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat egy ötvenes éveiben járó férfival szemben. Az elkövető illegálisan kialakított etetőhelyen orvvadászott egy roncsautóból, míg a munkahelyéről értékes halakat lopott el.

Fotó: Ügyészség

A vádirat lényege szerint a férfi vadászként érvényes vadászjeggyel és fegyvertartási engedéllyel rendelkezett, illetőleg tagja volt egy dél-balatoni vadásztársaságnak is. Ennek ellenére a vádlott egy méhészetnek használt üzemi vadászterületen vadetető-helyet, úgynevezett „szórót” alakított ki azért, hogy a vadakat odacsalogassa. A férfi a helyszínen hagyott roncs autóból vadászlest alakított ki, ahová többször kiment azért, hogy lőfegyverével vadat ejtsen el. A vádlott ennek során két, egyenként kb. 50 kg-os vadmalacot lőtt ki, melyeket feldolgozott és elfogyasztott.

A vádlott emellett gépkocsivezetőként dolgozott egy tógazdaságban. 2023 decemberében azt kapta feladatul, hogy az egyik tóból lehalászott halakat szállítása át a teleltető tavakba. A férfi a szállítás során ellopott 9 darab, összesen 23,55 kilogramm tömegű és közel 180.000 forint értékű süllőt, amiket zsákban az általa használt teherautó vezetőfülkéjébe rejtett, azonban a sértett cég munkatársai ellenőrizték, így a kár végül megtérült.

Az ügyészség a Fonyódi Járásbíróságra benyújtott vádiratában a bűncselekmény elkövetését beismerő férfival szemben felfüggesztett börtönbüntetés, pénzbüntetés és foglalkozástól eltiltás kiszabására, illetőleg a vádlott pártfogó felügyeletének elrendelésére tett indítványt.

A fényképet a Fonyódi Rendőrkapitányság készítette a lesnek használt roncsautóról és az abban talált töltényhüvelyről.

Forrás: Ügyészség

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom