Vadászat
Vadászati szakmai fórum – Vad–gépjármű ütközések az autópályákon
Az autópálya mellett húzódó védelmi kerítéssel összefüggő problémák, azok megoldási lehetőségei, továbbá a vadászterületről kiváltó vad kezelésével kapcsolatos eljárások ismertetése volt a témája annak a szakmai fórumnak, amelyet a vadászati hatósági és igazgatási feladatokat végző szervezeti egységük, a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal Agrárügyi Főosztály Földművelésügyi Osztálya hívott össze.
A fórum meghívottait köszöntő dr. Kovács Gábor osztályvezető elmondta, a szakmai összejövetelen a téma minden érintettje méltó módon képviselteti magát: a Csongrád Megyei Kormányhivatal mellett a rendőrhatóság, az M5-ös és az M43-as autópálya üzemeltetői, a tájegységi fővadászok és a vadászati szakügyintézők és a további tizenöt megjelent vadászatra jogosult együttes jelenléte azt igazolja, hogy valós problémát jelentenek a meghirdetett témák.
A fórumot megnyitó dr. Juhász Tünde kormánymegbízott megköszönte a társhatóságok és társszervek valamint az érdekképviselet jelenlétét. Bevezető gondolataiban kifejtette: „Nem a hatóság feladatkörébe tartozó esemény ez a mai, de eddig is igyekeztünk azt bizonyítani, hogy mi az ügyért vagyunk maximálisan elkötelezettek. Minden olyan problémát, bonyolultabb kérdést nagyon szívesen tűzünk napirendre és vitatunk meg, ami a mindennapokban gondot okozhat. Bízunk benne, hogy bizalommal lesznek irányunkban a vadászatra jogosultak és közösen gondolkozva, meg tudjuk oldani ezt is.”
A szakmai tanácskozáson elhangzott: az autópályák mentén kiépített kerítés célja, hogy megakadályozza a vad és egyéb állatok bejutását a pályatestre – ennek ellenére ez mégis megtörténik, amely balesetveszéllyel járhat együtt. A fórum előadásai arra kerestek választ, milyen lehetőségek vannak a megelőzésre, és ha már megtörtént a baj, hogyan kell eljárni, illetve miként lehetne egyszerűsíteni az ilyenkor szükséges eljárásokat
Hevér Zsolt, vadászati szakügyintéző előadásában szó esett arról, milyen természetes riasztó eszközökkel lehet a vadat távol tartani a kerítéstől, amely azonban nem tökéletes megoldás, mert egy idő elteltével a vad hozzászokik a zajhatáshoz és elveszti a félelemérzetét.
A rendőrhatóság képviselője azokat a lehetőségeket mutatta be, miként és hogyan intézkedhet a hatóság olyan esetben, ha mégis az autópályára tévedne a vad.
Az autópálya-kezelő képviselője kiemelte, a kerítés a jogszabályban sincs vadvédelmiként nevesítve, ahogy az a köztudatban tévesen él, ugyanis nem csak ezt a célt szolgálja. A szabvány szerint a magasságát a mértékadó vad jelenlétének függvényében kell meghatározni, ami egészen 1,8 métertől 3 méteres magasságig terjedhet.
A szakmai fórum végén megerősítést nyert, hogy megfelelő a jogi szabályozás a gyorsforgalmi úthálózaton alkalmazott védőkerítések telepítésére és üzemeltetésére. Ezeket az üzemeltetők végre is hajtják, de ennek ellenére következnek be olyan szerencsétlen vadelütéses balesetek, amelyek a ma rendelkezésre álló eszközökkel nem akadályozhatók meg teljes mértékben. A vad ugyanis a legkisebb rést is képes felfedezni. A legfontosabb, hogy ha valaki az autópályára tévedt állatot lát, azonnal hívja az üzemeltető diszpécserszolgálatát.
Szél István vadászati szakügyintéző viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendőrhatósági intézkedést, valamint az anyagi kártérítéssel kapcsolatos kötelezettség megállapítását is megkönnyítené és egyértelműsítené az ilyenkor alkalmazott kormányrendelet módosítása. Hozzászólása végén arra kérte dr. Juhász Tündét, tolmácsolja a döntéshozók felé a fórum kérését.
A két, Csongrád megyében hívható diszpécserszolgálati telefonszám: M5: 30/ 297-3789, M43: 62/ 278-754.
Csongrád Megyei Kormányhivatal
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31