Keressen minket

Vadászat

Gondolatok egy új idény kezdetén (2.) – Vadászat és vadgazdálkodás

Közzétéve:

Feltöltő:

KÁRPÁTALJA | Talán nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, hogy a vadon élő állatok számára különösebb megpróbáltatások nélkül ért véget a tél, amely máskor bizony erősen megkeseríti az életüket. Bár a kora tavaszi időszakban esedékes vadszámlálás adataira érthető módon még nem támaszkodhatnak a kárpátaljai vadászkollektívák ilyenkor, a tél végén mégis mérleget készítenek. Hisz az elmúlt hónapok határbejárásai során sok mindenre fény derült, a korábbi sikeres kilövések számából például következtetni lehet a vadállomány nagyságára.

Egy apróvadas területen ma 2600–3000 hrivnya között van az éves tagdíj, valamint a fácán-, az őz- és régebben a vaddisznólicenszekért is fizetni kellett.

Matúz István hivatásos vadászt, aki az ugocsai Tiszaháton hosszú éveken át vadgazdaként tevékenykedett, arra kértük, hogy ossza meg velünk a megyében, illetve a Kárpát-medence különböző tájain vendégvadászként szerzett tapasztalatait.

– Sokak szerint szépen szaporodik az őzállomány. Mi az oka ennek?

– Egyrészt a már említett nagytáblás művelés kialakulása, hiszen az őz a sokhektáros monokultúrákban igen jól érzi magát, ahogy azt a magyarországi tapasztalatok is mutatják. Másrészt az enyhe telek is kedveznek az őznek, hiszen évek óta nem volt olyan, huzamosabb ideig megmaradó vastagabb hótakaró, ami nehezen elviselhető lett volna az őzek számára.

– Van-e átjárás a határon keresztül egyes vadfajok esetében? És ha van, akkor annak mi a következménye?

– Természetesen van egy jellegzetes vadmozgás az államhatárokon keresztül, ami egyrészt jó, hiszen szűkebb pátriánkban így a szabolcsi őz- és disznóállományból mi is részesedünk. Másrészt ez komoly rendvédelmi és vadgazdálkodási kérdéseket is felvet, hisz a határ innenső oldalán egyesek nem tudnak ellenállni annak a kisértésnek, hogy a Magyarországról átjáró gímszarvasok, őzek és disznók közül néhányat megpróbáljanak illegális módon elejteni. Információim szerint ugyanők illegális szórókat állítottak fel, és telepítve van jónéhány digitális vadkamera is. Más jellegű probléma a zoonózisok – tehát az olyan betegségek, melyeknek az állatok hordozói és az emberre szintén veszélyesek – „határtalan” terjedése. A magyar és lengyel finanszírozásból zajló veszettség elleni vakcinázás pont e miatt zajlik a határmenti régiókban, és az is csak idő kérdése, hogy mikor okoz tragédiát Kárpátalján a róka öttagú galandférgessége (Echinococcus multilocularis), ez a nyugatról terjedő, az embernél májrákhoz hasonló tüneteket okozó parazitózis.

– Mennyire költséges hobbi ma vadásznak lenni Kárpátalján, Ukrajnában?

– Ma Ukrajnában semmi sem olcsó, de tulajdonképpen nem is a vadászvizsga letétele és a fegyver megvásárlásának – használható sörétest már 8-10 ezer hrivnyáért kapni – költséges volta a legnagyobb nehézség, hanem területi tagságot bajos szerezni. Ez azért fontos, mert csak társasági tag kaphat éves kilövési kártyát, aminek hiányában senki sem vehet részt vadászaton. Igaz, az éves tagdíjak is szépen araszolnak felfelé. Egy apróvadas területen ma 2600–3000 hrivnya között van az éves tagdíj, valamint a fácán, az őz- és régebben a disznó-licensekért is fizetni kellett. Ez éves szinten mintegy 3500–4000 hrivnyára rúg. A lőszerárak is alaposan felmentek, egy doboz többé-kevésbé használható sörétes lőszer 350 hrivnya, egy csomag 308-as golyós patron márkától és lövedéktípustól függően 1400–2000 hrivnya. Ukrajnai keresetekhez képpest ezek az összegek nem éppen filléres kiadások, de azért megfizethetetlennek sem mondanám.

– A készülő új ukrajnai vadászati törvényről erősen megoszlanak a vélemények. Mi elsősorban a törvényhozók szándéka? És mit diktál a józanész?

– A tervezett új ukrán vadászati szabályozások egyértelműen vadászellenesek. Az Olexandr Dubinszkij képviselő által beterjesztett, 3563-as törvénytervezet például megtiltaná a kiskorúak részvételét a vadászatokon. A tervek szerint tehát 14 évnél fiatalabb személy még hajtóként vagy kísérő minőségében sem jelenhet meg vadászaton, és érdekes módon pont a gyerekek szellemi fejlődésének védelmével indokolja mindezt a honatya. Ez persze badarság, hiszen szinte minden jelenlegi vadász gyerekként, az apja vagy valamelyik férfi rokona kíséretében fertőződött meg ezzel a szenvedéllyel. A Rada elé az elmúlt tavasszal beterjesztett 2232., 2351. és 0870. számú törvénytervezetek meg egyenesen a vadászat és az érdemi vadgazdálkodás ellehetetlenítését célozzák. Olyan módosításokat tartalmaznak ugyanis, mint például a kotorékozás és disznóhajtás során a kutyák használatának megtiltása, mivel ezeket a tevékenységeket tiltott állatviadalnak kívánják minősíteni. Környezetvédelmi okokkal indokolva teljesen meg szeretnék tiltani az ólomsörét forgalmazását, ami a vadászok kezén lévő fegyverállomány 80 százalékának kiselejtezését jelenti, hiszen a régebbi gyártmányú fegyverek egy szezon alatt képesek tönkremenni a mostanság favorizált acélsöréttől. Továbbá a róka, a dolmányos varjú és a szarka szaporodási ciklusában védettséget élvezne, ami nonszensz, hiszen ezen fajok állománylétszáma mindezt nem indokolja, valamint a legveszélyesebb apróvad-kártevőkről van szó. A legmeredekebb viszont az, hogy egyes elképzelések szerint a vadászatok és a vadgazdálkodási limitek megállapítása felett ún. „társadalmi ellenőrzést” gyakorolhassanak a zöld szervezetek. Az egyik barátom találó módon úgy fogalmazott, hogy totális vad-, vadász- és vadászatellenes intézkedések sorozatáról van szó.

Jómagam csupán a következőkre utalnék: a törvényhozók azt felejtik el nagy igyekezetükben, hogy a világban jelenleg a legnagyobb biztonságban a vadállatok ott vannak, ahol szakszerűen művelik a vadászatot. És erre számos példát tudunk hozni több kontinensről is. Egy példa a nagyvilágból: Kenyában 1977-ben betiltották a sportvadászatot, és mára az ország egykor legendás elefántállománya harmadára zsugorodott, míg az ún. SADC-országok (Zambia, Zimbabwe, Namíbia, Dél-Afrika és Botswana) területén az elmúlt húsz évben a szakszerű vadászat mellett az elefántállomány a négyszeresére nőtt.

karpatinfo.net

Vadászat

Vadászjegyváltás 2025/2025 évre

A digitális állampolgárság szerepe a vadászjegy érvényesítésében:

Published

on

Megszűnik az Ügyfélkapu

Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.

Az ábra illusztráció. Forrás: Agro Jager News

Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.

A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.

Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.

Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.

Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.

Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.

Forrás: OMVK

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Vadászjegy érvényesítés 2025/26

Vadászjegyet érvényesítés a 2025/2026 vadászati évre:

Published

on

Kedves Vadásztársak! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 2025/2026-os év vadászjegy kiadásának rendje az elmúlt évek tapasztalatai alapján módosul. Nem írunk ki időpontot a társaságoknak, hanem előre egyeztetett időpontban fogadjuk képviselőiket. Időpontot egyeztetni a kamara elérhetőségein: veszprem@omvk.hu, 88/422-298 lehet.

Fotó: Agro Jager News

Kérjük, hogy az aláírt, kitöltött biztosítási nyilatkozattal, adatlappal jöjjenek vadászjegyet érvényesíteni:

Sportvadász adategyeztetési lap
Hivatásos vadász adategyeztetési lap
Biztosítási nyilatkozat

A plasztik kártyát nem kell elhozni, de érdemes ellenőrizni, hogy megvan-e, pótlásra kamaránknál van lehetőség 12.500 Ft ellenében.

A vadászjegy ára nem változik: Vadászjegy: 25.000 Ft

Kamarai tagdíj:  4.000 Ft (a 70. életévet betöltött kamarai tagok mentesülnek)
Biztosítás 3.000 Ft
összesen: 32.000 Ft / 28.000 Ft

A Vadászjegy érvényesítése online is lehetséges, ennek menete: a https://ugyfelszolgalat.omvk.hu/ weboldal

A Belügyminisztérium igényeinek megfelelően Ügyfélkapu használata (ezt a fenti weblap automatikusan lehetővé teszi, csupán az ügyfélkapus felhasználónév és jelszó megadása szükséges. Fontos, hogy fizetés csak online – bankkártyával – történhet.

2025. január 16-ától megszűnik az ügyfélkapu, és ez az online vadászjegyérvényesítést is érinti! további segítség:

https://omvk.hu/hir/vadaszjegyvaltas-megszunik-az-ugyfelkapu

2025. január 01-tól 2025. február 28-ig egyénileg lehet a vadászjegyet érvényesíttetni a 2025/2026 vadászati évre.

Ügyfélfogadás ezen időszakban:

Hétfő-Csütörtök 8-15 óra,
Péntek 8-12 óra között

Kamarai honlapunkon naprakész információkat talál ügyfélfogadásunkról, rendezvényeinkről.

Üdvözlettel: A Veszprém Vármegyei Vadászkamara dolgozói

Forrás: Veszprém Vármegyei Vadászkamara

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Kilőtték a svájci farkast

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye:

Published

on

Az Encsi Járási Ügyészség természetkárosítás bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat két férfival szemben. Az elkövetők 2023 áprilisában részt vettek a Svájcból hazánkba vándorolt, M237 -es jeladóval ellátott  farkas elpusztításában és tetemének eltüntetésében.

Fotó: Rendőrség

A vádirat szerint 2023. április 1-én, délután, a egyik férfi az akkor 10 éves fia felügyeletét a másik vádlottra bízta azért, hogy vadászni menjenek Hidasnémeti település környékére. A vadászat megkezdése előtt a férfi ideiglenes használatra átadta a gyermekének a vadászlőfegyverét. Tette mindezt annak ellenére, hogy tudomása volt arról, hogy a másik férfi – csakúgy, mint a gyermek – lőfegyvertartási engedéllyel nem rendelkezik.

A gyermek Hidasnémeti külterületén – miután a vádlott átengedte részére a lövés lehetőségét – lelőtte a 250.000 forint természetvédelmi értéket képviselő, fokozottan védett állatot, amit a kilövés helyszínén hagytak.

Miután az apa értesült a történtekről, részt vett az állat tetemének felkutatásában, majd az elpusztult farkasról a 1.337.600 forint értékű jeladót levágta, és azt a tetemmel együtt az általa használt gépkocsi csomagterébe helyezte. Röviddel ezután a férfi a jeladót a Hernád folyóba dobta, majd az elpusztult állatot  ismeretlen helyre szállította, amely azóta sem került elő.

A vádlott azzal, hogy a lőfegyverét használat céljából átadta részére, míg a másik férfi azzal, hogy a rábízott gyermek felügyeletére vonatkozó kötelességét súlyosan megszegte a kiskorú testi és erkölcsi fejlődését veszélyezette.

Az ügyészség a férfit természetkárosítás, lőfegyverrel visszaélés, kiskorú veszélyeztetése, valamint rongálás bűntettével, míg társát természetkárosítás és kiskorú veszélyeztetése bűntettével vádolja.

A gyermek életkorára tekintettel nem vonható felelősségre, az általa elkövetett cselekményért a vadászó vádlott közvetett tettesként felelhet.

Az ügyészség a jelenleg is bűnügyi felügyelet hatálya alatt álló vádlottakkal szemben börtönbüntetés és közügyektől eltiltás kiszabását indítványozta. Indítványt tett továbbá arra is, hogy a bíróság a vádlottakat határozott időre tiltsa el bármely olyan foglalkozástól, melynek keretében tizennyolcadik életévét be nem töltött személlyel kerülnének kapcsolatba, továbbá az apát vágleges hatállyal tiltsa el a vadászati foglalkozás gyakorlásától.

Forrás: Ügyészség

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom