Keressen minket

Tudomány

Testtömeget veszítettek, és a vándorlásban is késtek a közönséges rovarirtó szereket fogyasztó madarak

A neonikotinoid rovarirtószerekről már korábban feltételezték, hogy szerepet játszanak a méhpopuláció csökkenésében. A világ széleskörűen alkalmazott rovarirtószerei késleltethetik az énekesmadarak vándorlását és károsíthatják a párzási esélyeiket.

Közzétéve:

A neonikotinoid rovarirtó szerekről már korábban feltételezték, hogy szerepet játszanak a méhpopuláció csökkenésében. A világ széleskörűen alkalmazott rovarirtószerei késleltethetik az énekesmadarak vándorlását és károsíthatják a párzási esélyeiket.

A neonikotinoid, vadon élő madarakra gyakorolt hatásainak nyomon követésére szolgáló első kísérletben, a tudósok 24 darab fehér koronás verebet fogtak el, miközben Mexikóból és az Egyesült Államok déli részéről északra vándoroltak Kanadába és Alaszkába. A befogott madarak felét alacsony dózisú rovarirtószerrel (mezőgazdaságban használt imidaklopriddel), a másik felét valamivel nagyobb dózisú adaggal táplálták. További 12 madarat fogtak el és etettek napraforgóolajjal, amely rovarirtó szert nem tartalmazott.

Prof. Melissa Pery

Science-nevű tudományos lapban közölt eredmények szerint, pár óra elteltével az alacsony dózisú rovarirtó szert fogyasztó madarak testtömeget vesztettek és kevesebbet ettek. Azok a madarak, amelyek nagyobb dózisú rovarirtószert kaptak (3,9 milligramm / testtömeg kilogramm) hat órán belül elveszítették testtömegük 6 százalékát. Ez körülbelül 1,6 gramm egy átlagos, 27 gramm súlyú madárra számítva. A madarak (Zonotrichia leucophrys) nyomon követése során kiderült, hogy a növényvédőszerekkel kezelt verebek a csoport többi részétől is lemaradtak, amikor a nyári párzási területükre folytatják a vándorlásukat.

Prof. Christy Morrissey

Az eredmények azt sugallják, hogy a neonikotinoid rovarirtó szerek, amelyek már a méhpopulációk csökkenését is okozták, szintén szerepet játszhatnak az énekesmadarak populációjának csökkenésében Észak-Amerikában. 1966 és 2013 között meredeken csökkent a kontinensen a mezőgazdasági területek madárfajainak közel háromnegyede.

A kutatók a laboratóriumban lévő madarakat gondosan kimért mennyiségű olyan rovarirtó szerrel táplálták, amelyet napraforgóolajjal kevertek be. Vadonban a madarak táplálkozhatnak az imidaklopriddal bevont magvakkal. A legmagasabb dózis, amelyet „minden egyes madárnak adtunk, azzal egyenértékű, ha [tíz] rovarirtóval bevont kukoricamagot fogyasztottak volna el” – mondja Christy Morrissey, a kanadai Saskatoon Saskatchewan Egyetem biológusa. “Őszintén szólva, ezek apró adagok voltak, amelyeket a madaraknak adtunk”

Fehér koronás veréb

Miután megfigyelték a madarakat a laboratóriumban, Morrissey és munkatársai megjelölték és könnyű nyomkövetővel látták el a szárnyaikat. Ezt követően a verebek folytatták tavaszi vándorlásukat. A legjobban terhelt dózisú madarak repülési idejének mediánja 3,5 nappal hosszabb volt a fogás helyének közelében – valószínűleg a gyógyuláshoz és az erő visszaszerzéséhez -, mint azon madarak, akiket nem kezeltünk növényvédőszerrel. Azok a madarak, amelyeket alacsonyabb dózissal kezeltek (1,2 milligramm / testtömeg kilogramm) mediánja 3 napon belül volt, és azok, amelyeket nem kezeltek rovarirtó szerrel fél nap elteltével elrepültek.

Még egy enyhe késés is befolyásolhatja a veréb esélyét, hogy társat találjon, és fészkeljen – mondta Morrissey. Egy korábbi tanulmányban, a neonikotinoiddal kezelt, fehér koronás verebet fogságban megfigyelve, ugyanez a kutatócsoport megállapította, hogy a peszticid miatt a madarak testtömegük egynegyedét elveszítették és zavartan viselkedtek.

“Tekintettel arra, hogy egyre több bizonyítékot látunk arra, hogy ezek a peszticidek károsítják a beporzókat és a rovarokat is, nem mondhatom, hogy megdöbbentett, vagy meglepett volna az, hogy ezek hatással vannak a madarakra is” – mondta Melissa Perry, a George Washington Egyetem környezetvédelemmel és közegészségüggyel foglalkozó tudósa, aki nem vett részt a tanulmányban. A neonikotinoidokkal kapcsolatos kutatások nagy része, amelyek kémiai hasonlóságot mutatnak a nikotinnal, azokra a hasznos rovarokra gyakorolt hatásra összpontosítanak, mint például a méhek, amelyek kulcsszerepet játszanak a növények beporzásában. A tudósok csak most kezdik felmérni a növényvédő szerek gerinces állatokra gyakorolt hatását – mondja Perry.

Saskatchewani Egyetem

“Amikor ezt a fajta peszticidet először vezettek be, alternatívát kínáltak azoknak a rovarirtó szereknek, amelyek még mérgezőbbek voltak” – mondja Perry. “Nem hiszem, hogy valaha is előre láttuk volna a neonikotinoidok környezeti hatásait.”

Az imidakloprid és két másik neonikotinoid rovarirtó szabadföldi felhasználása tilos az Európai Unióban, ám a peszticideket továbbra is széles körben használják az Egyesült Államokban. A DDT-től eltérően – egy, az 1940-es években kifejlesztett és az Egyesült Államokban betiltott régebbi rovarirtó szer, amely felhalmozódhat a környezetben és évtizedek óta fennmaradhat – a neonikotinoidok gyorsabban bomlanak el – mondta Margaret Eng toxikológus, a tanulmány társszerzője Saskatchewan-ban.

Úgy tűnik, hogy néhány nap pihenő után, a rovarirtóval kezelt madarak képesek voltak folytatni vándorlásukat, mondta Eng. “De még mindig számos tényezőt nem ismerünk: például a peszticidekkel való kitettség hogyan befolyásolhatja a madarakat.”

Cikket fordította: Dr. Szilágyi Gergely

 

Az angol nyelvű cikk az alábbi linken érhető el:

https://www.sciencenews.org/article/birds-neonicotinoid-pesticides-farming-migration-delays

 

Képek megnevezése:

  1. kép: Fehér koronás veréb
  2. kép: Prof. Melissa Pery
  3. kép: George Washing Egyetem Milken Intézet Közegészségügyi Iskolája
  4. kép: Prof. Christy Morrissey
  5. kép: Saskatchewani Egyetem

 

Képek forrása:

 

  1. kép:https://pixabay.com/hu/photos/feh%C3%A9r-koron%C3%A1s-ver%C3%A9b-mad%C3%A1r-vadvil%C3%A1g-1921800/
  2. kép: https://publichealth.gwu.edu/departments/environmental-and-occupational-health/melissa-j-perry
  3. kép:https://publichealth.gwu.edu/admissions
  4. kép: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/210688.php?from=440516
  5. kép:https://www.macleans.ca/education/university/university-of-saskatchewan-student-life-on-campus/

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Tudomány

KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj

Published

on


A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.

Farkas a hollandiai Dierenpark Amersfoortban. Fotó: Mariëlle van Uitert / WWF

A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.

Kattintson a fényképre és csatlakozzon a Facebookon is!

A rendezvény ingyenes, de egy kétperces regisztrációt kérünk szépen. Kattintson az alábbi képre!

Regisztráljon most és vegyen részt a konferencián! Kattintson a képre!

PROGRAM:

Délelőtti szekció:

09:00-09:10 Megnyitó és bevezető
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet

Dr. Németh Attila, a Debreceni Egyetem munkatársa is előadást tart a debreceni konferencián. Fotó: DE MÉK

Délutáni szekció:

13:30-13:55 Együtt élünk vagy együtt létezünk a vadvilággal a
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival

Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)

További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!

Támogatók

A rendezvény média megjelenését a 25 éves Agro Jager News,

Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja támogatja!

Agro Jager News

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Élményeim a második Tokaji Bor Kongresszusról

Published

on

A budapesti Liszt Ferenc repülőtérről Sárospatakra tett utazásom, a 2. Tokaji Bor Kongresszusra, hosszabbra nyúlt a tervezettnél az útépítések miatt. Azonban a nagyjából négy órás út élvezetes volt feleségemmel, Daliával és tanítványommal, Spurthivel.

Ebédszünetet tartottunk az M3GÁLLÓ étteremben, amely az E71-es út mellett, körülbelül 150 kilométerre található a budapesti repülőtértől. Itt volt lehetőségünk megkóstolni néhány kiemelkedő fogást a magyar konyha remekeiből.

Fotó: Agro Jager News

A kongresszus különösen érdekes volt számomra, mivel ez volt számomra az első olyan konferencia, amely kizárólag a bor különböző aspektusaira – szőlőtermesztés, borkészítés, a bor egészségügyi hatásai, borörökség és -turizmus, valamint a bor gazdasági és politikai vonatkozásai, továbbá borászat tudományos oktatása – összpontosított. A második napon öt szekció zajlott párhuzamosan, míg a harmadik napon három szekció került megrendezésre. Minden szekció külön helyszínen zajlott, ami lehetetlenné tette, hogy minden általam különösen érdekesnek tartott előadáson részt vehessek.

Fotó: Agro Jager News

Rájöttem, hogy a bor minőségét nagymértékben befolyásolja a terroir, vagyis a helyi adottságok összessége. A terroir fogalma magában foglalja azokat a környezeti tényezőket – mint a klíma, a talaj összetétele, a domborzati adottságok és a szőlőtermesztési hagyományok –, amelyek együtt meghatározzák a bor karakterét és minőségét.

Fotó: Agro Jager News

Ez volt az első alkalom, hogy megismerkedtem a Tokaji borral és megértettem, hogy ez a régió különösen híres édes borairól, amelyeket nemes rothadás által érintett, Botrytis cinerea gomba által fertőzött szőlőből készítenek. Ez a borstílus jelentős történelmi múltra tekint vissza a régióban, és „a borok királya, a királyok bora” néven is emlegetik.

Fotó: Agro Jager News

Fontos megemlíteni a kiemelkedő magyar Nobel-díjas tudóst, Szent-Györgyi Albertet, aki 1937-ben kapta meg az élettani vagy orvostudományi Nobel-díjat a C-vitamin izolálásával és a citromsavciklus alkotóelemeinek és reakcióinak feltárásával kapcsolatos úttörő munkájáért. Felfedezései hatással vannak a borkészítési gyakorlatokra és a bor minőségére is. Neki tulajdonítanak egy mondást, amely összefoglalja az élet alapvető lényegét a Földön: „Az életet egy apró elektronugrás hajtja, amit a napfény indít el.”

Fotó: Agro Jager News

Ezt a gondolatot szem előtt tartva szeretném összefoglalni élményeimet a 2. Tokaji Bor Kongresszusról, mondván, hogy az esemény értékes bepillantást nyújtott a bor világába, különösen a Tokaji borra összpontosítva. Számomra ez egy kellemes életpillanat volt, amit egy aranyló csepp Tokaji bor varázsolt teljessé.

Fotó: Agro Jager News

A Sárospatakról Budapestre, a Liszt Ferenc repülőtérre vezető visszaúton elmerengtem Liszt Ferenc virtuóz zongoraművein és a Tokaji borvidék kiváló borain. Ez a kettő tökéletes elegyet alkot, amely egy kis örömöt csempész az ember napjába.

 

Írta: Prof. Dr. Gideon Grafi

Francia Társult Agrártudományi és Szárazföldi Biotechnológiai Intézet,
Jacob Blaustein Szárazföldi Kutatóintézetek,
Ben-Gurion Egyetem

 

The conference participants stayed at one of the best hotels in Sátoraljaújhely, Hotel Hunor, where they enjoyed modern rooms, wellness services, and beautiful views of the surrounding mountains and the town. Photo: Hotel Hunor

Tovább olvasom