Keressen minket

Mezőgazdaság

Aszály Észak Békésben – GALÉRIÁVAL

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Békés megyében, Zsadányban, Fábián Károly helyi gazda osztotta meg a tapasztalatait a 2022-es évről lapunknak. „A helyzet katasztrofális a növénytermesztésben” Nem emlékszem ilyen aszályos évre, mint az idei. Voltak évek, amikor nagy szárazság pusztított, de 2022-ben a határ gyakorlatilag elszáradt.

A kukorica gyakorlatilag kiszáradt június végére. (Fotó: Fábián Károly – Agro Jager News)

Tavaly ősszel az őszi gabona-félék vetésénél bizakodtunk. Az őszi búzát kényelmesen el tudtuk vetni október közepén, végén, közel optimális feltételek között.

Az esetek többségében az őszi búzának napraforgó volt az előveteménye. Az eddig jól bevált agrotechnikát alkalmaztuk. A tél végén, a tavasz elején azonban a csapadék mennyisége jelentősen kevesebb volt az előző évekhez képest. A koronavírusjárvány következtében egy lassú, de fokozódó inputanyag növekedéssel szembesültünk. Minden megdrágult: a vetőmag, a növényvédőszer, a műtrágyák. Aztán az orosz-ukrán háború miatt a mezőgazdaságból élők költségei ismét drasztikusan megemelkedtek. Mivel az üzemanyagellátási gondok is jelentkeztek, ezért a munkagépeinkkel már csak piaci áron tudunk üzemanyaghoz jutni. Ez jelentős drágulást jelentett, mivel minden litert 370 forinttal drágábban veszünk meg. Az üzemanyagár-növekedését, ezért kénytelenek vagyunk a szolgáltatások árába is beépíteni. Egy kombájn egy hektáron körülbelül 10 litert fogyaszt. Ez azt jelenti, hogy idén egy hektár betakarítása közel 4 ezer forinttal többe kerül, mint tavaly. A mostani kialakult válság miatt a benzinkúton folyamatos a sorban állás. A mezőgazdasági erőgépek két-három naponta mennek tankolni. Mi, zsadányiak, Komádiba járunk át tankolni, ez az idő, körülbelül, oda-vissza egy óra. A munkánk viszont ugyanannyi. Ezért át kellett szervezzük a napi rutint, mert üzemanyag nélkül minden, azonnal megáll.

Kritikus a helyzet Zsadányban. (Fotó: Fábián Károly – Agro Jager News)

Az aszályos időszak miatt az őszi búza rendkívül lassan és vontatottan fejlődött. A kora tavaszi hónapokban jóval kevesebb eső hullott, márciusban viszonylag meleg, áprilisban hideg volt. A szemtelítődés időszakában szinte alig volt eső. Ez sajnos a mostani terméseredményeken látszódik a leginkább. Hektáronként megközelítőleg az őszi búzára 240 ezer forintot költöttünk.

A betakarítást június 28-án kezdtük el. Tavaly július 10-én kezdtük el a betakarítást, közel két héttel később, mint most 2022-ben. A termésátlag körülbelül két-három tonna között alakul. Az őszi árpánál megközelítőleg négy tonna per hektár volt a termésmennyiség.

A szemeskukorica állományok sajnos teljesen kiszáradtak. Egyes táblák esetleg még kibírnának egy-két napot, de az állományok jelentős hányada elszáradt, már a címert sem volt képes kihozni. Kukoricára hektáronként, vetéstől ezidáig, megközelítőleg 270 ezer forintot költöttünk. Óriási a kárunk. Olyan év még sohasem volt, amikor az összes növény szinte nulla bevételt hoz vagy veszteséget termel. A napraforgóállományaink is „haldokolnak” a szárazságtól. Hasonló input ráfordítást költöttünk a napraforgóra is, mint a kukorica esetében. A napraforgó is, amely egyébként kifejezetten szárazságtűrő, aszálytüneteket mutat. A növények növekedése lelassult, az alsó levelek száradnak, sok növény elkezdett hervadni. Ha ezen a héten továbbra is ilyen meleg lesz és a hőhullám kitart, az összes napraforgónk kipusztul.

Hasonló a helyzet a gyep és szálastakarmányoknál is. Harmadával csökkent idén a megtermelt mennyiség. Azonban az ára jelentősen megemelkedett. Tavaly a 160-as méretű lucernabála ára körülbelül 6-8 ezer forint körül alakult, idén az ára már megközelítette a 18 – 20 ezer forintot.

Sajnos az észak-békési helyzet igaz a Tiszántúlra is. Bevétel nélkül csak kárenyhítésben bízhatunk. Aszálykárra sajnos mi nem kötöttünk idén biztosítást. Jég minden évben előfordul, aszály nem. Nem tudjuk, mit hoz a jövő, de ezt az évet túl kell valahogy élni.

A számlákat, hiteleket ugyanúgy fizetni kell, mint egy bőven termő évben. A növénytermesztésre költöttük a tavalyi évi bevételeink egy részét, amit biztos nem kapunk vissza.

Vélhetően a jövőben több kalászost vetünk, és a költségeinket, ahol lehet, csökkenteni fogjuk. Bármekkora is az inputanyag felhasználás, semmit nem ér, ha nincs megfelelő mennyiségű csapadék a növények kritikus növekedési fázisaiban – összegezte tapasztalatait Fábián Károly, zsadányi gazda.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fotók: Fábián Károly

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

.

Mezőgazdaság

21 százalékkal alacsonyabb a termelői ára a búzának, mint egy éve

Print Friendly, PDF & Email

Az Agrárközdazdasági Intézet adatokat közölt a búza piacáról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tallage áprilisi tájékoztatása szerint Németországban a 12,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza spot piaci ára (FOB Hamburg) 23 dollárral 264 dollár/tonnáig emelkedett március 6. és április 5. között.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

Ábra: AKI

A Rouenba érkező malmi búza azonnali exportára (FOB) 6 dollárral magasabb, 216 dollár/tonna volt ugyanekkor. Márciusban a franciaországi búza ára három éve a legalacsonyabb szintre esett, majd csatlakozott a világpiacon tapasztalható emelkedő trendhez. Ennek ellenére továbbra sem versenyképes a fekete-tengeri terménnyel szemben. Az Oroszországban megtermelt 11,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza (FOB) az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan 201 dollár/tonnáért (+11 dollár), a 12,5 százalék fehérjetartalmú pedig 210 dollár/tonnáért (+8 dollár) volt elérhető április 5-én. A francia és az orosz árakban nem várható nagy változás a Tallage szakértői szerint, bár utóbbi az élénk export miatt emelkedhet. Romániában és Bulgáriában 212 dollár (–6 dollár) volt a malmi búza tonnánkénti spot piaci ára a jelzett időszakban. Az USA-ban a 12 százalék fehérjetartalmú, piros lágyszemű őszi búza (SRW) azonnali exportára 5 dollárral 229 dollár/tonnára nőtt, miközben a 11 százalék fehérjetartalmú piros keményszemű őszi búzáé (HRW) 2 dollárral 265 dollár/tonnára mérséklődött. Argentínában a termény azonnali exportára 14 dollárral 232 dollár/tonnáig emelkedett április elején (Tallage).

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával április harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 21 százalékkal múlta alul. A takarmánybúza 59,3 ezer forint/tonnáért (–34 százalék) forgott ugyanekkor.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

71 százalékkal nőtt a friss tojás importja

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen nőtt a friss tojás importja

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 68 százalékkal 9 ezer tonnára nőtt 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az import 82 százaléka Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott.

Fotó: Pixabay

A közösség tojás- és tojástermékexportja 30 százalékkal 29 ezer tonnára emelkedett 2024 első hónapjában 2023 januárjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 227 euró/100 kilogramm volt 2024 első tizennégy hetében, 11 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának értékét.

A KSH adatai alapján Magyarország 2,6 ezer tonna héjas tojást (+14 százalék) vásárolt a nemzetközi piacról 2024 első hónapjában, ezen belül 71 százalékkal több, 1,6 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 70 százalékkal 1,5 ezer tonnára emelkedett, míg ezen belül a friss tojás kivitele 30 százalékkal 117 tonnára csökkent 2024. januárban az előző év hasonló hónapjához viszonyítva. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 55,13 forint/darab volt 2024 első tizenöt hetében, ami 16,8 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Agancstolvajt fogtak a veszprémi rendőrök

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Fotó: Rendőrség

Egy ágyneműhuzatba tekert, furcsa alakú csomag keltett gyanút a járőröző körzeti megbízottakban, és igazoltatták a tulajdonosát 2024. április 26-án délelőtt. A Veszprémben gyalogló férfi kibontotta a csomagot, amelyben hét szarvasagancs volt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Állítása szerint februárban a környékbeli erdőkben gyűjtötte azokat, több mint százezer forinttal megkárosítva a vadásztársaságot. Az egyenruhások lefoglalták az agancsokat, a 29 éves helyi férfit pedig előállították a Veszprémi Rendőrkapitányságra, ahol lopás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

Fotó: Rendőrség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hullajtott agancsok a területen vadászati jogú társaság tulajdonát képezik, azok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom