Keressen minket

Mezőgazdaság

Országos jégkármérséklő rendszer – két heti összesítő 2023.06.19. – 07.02.

Print Friendly, PDF & Email

A jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra az érintett talajgenerátorok.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

2023. június 19. és július 2. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológia helyzet szempontjából

Június második felében már melegebb időszakban volt részünk, ami mellett több és hevesebb zivatar alakult ki hazánkban. A több napig fennálló hőséget hidegfront zárta, ami zivatarláncokkal, szupercellákkal vonult végig. Jellemzően az utóbbi években is ez az időszak volt a legszélsőségesebb, melyekről részletesebb információkat az alábbi cikkeinkben találnak:

2022. : https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/104694-orszagos-jegkarmerseklo-rendszer-ket-heti-osszesito-2022-06-20-07-03

2021. : https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/103569-orszagos-jegkarmerseklo-bekapcsolasi-adatok-2021-06-14-06-27

2020. : https://www.nak.hu/szakmai-infok/agazati-hirek/146-mezogazdasag/novenytermesztes/102208-zivatarok-villamarvizek

Az időszak időjárására jellemzően több napon is kialakultak jégveszélyes zivatarok az országban, melynek következtében a talajgenerátorok 8 napon kerültek bekapcsolásra.

A Franchi online katalógusát itt lehet elérni!

A jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra az érintett talajgenerátorok.

A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként mennyit kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek, és mely területeket érintették (2. kép).

 1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban június 19. és július 2. között. Forrás: NAK

 JÉGKÁR VESZÉLYESSÉGI TÉRKÉP

2. kép: Jégkár veszélyességi térkép június 19. és július 2. között. ÁbrA: NAK

Mivel a tavalyi bekapcsolási adatok kevésbé voltak értelmezhetőek, ezért tértünk át egy új, jobban értelmezhető statisztikákra, megjelenítésre. A régi térképen az összes generátor bekapcsolási időtartama látható vármegyei bontásban június 19. és július 2. között (3. kép), míg az új térképen az egy generátorra jutó átlagos bekapcsolás látható órában június 19. és július 2. között (4. kép).

3. kép: Régi térkép – Az összes generátor bekapcsolási időtartama látható vármegyei bontásban június 19. és július 2. között. Ábra: NAK

4. kép: Új térkép – Az egy generátorra jutó átlagos bekapcsolás látható órában június 19. és július 2. között. Ábra: NAK

METEOROLÓGIAI ADATOK

Az adott időszakban az országban többfelé alakultak ki zivatarok, szupercellák, zivatarláncok, melyeket néhol felhőszakadás, viharos széllökés kísért. Június 21-én, még az érkező hidegfront előtt záporok, zivatarok is kialakultak az ország középső területein délután. Majd a késő esti, éjszakai órákban a Dunakanyar és az Északi-középhegység térségében vonalba rendeződtek a zivatarok, haladtak tovább délkeleti irányba. Zivatarokat néhol nagyobb mennyiségű csapadék, illetve viharos erejű szél kísért. A Szilvásváradhoz közel fekvő Lénárddarócon pedig június 21-ére vonatkozóan új napi országos szélrekord született, a zivatarban 114,5 km/h-s széllökést regisztrált az Országos Meteorológiai Szolgálat (5. kép).

Ábra: NAK

5. kép: június 21-én új napi országos szélrekord született

A június 19-i héten, a három napig fennálló hőséget a június 23-án érkező hidegfront zárta, mely zivatarláncokkal, szupercellákkal vonult át hazánkon. A vihart kísérő 80-90, néhol 100 km/h-t meghaladó széllökések komoly viharkárokat okoztak többfelé az országban A károk nagy részét szupercellák okozták, melyeket nagy szemű, diónyi vagy annál nagyobb méretű jég kísért. További információk a június 23-i zivatarokról itt található:

https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/105952-jol-vizsgazott-a-jegkarmerseklo-rendszer-az-ev-eddigi-legextremebb-idojarasaban

Ebben az időszakban kimagasló volt a zivatartevékenység, nagyon sok jégbejelentés, illetve kár is keletkezett a Európa teljes területén.

Romániában június 19-én kísérte a zivatarokat jég (6. kép), június 20-án Franciaországban okozott nagyobb károkat (7. kép), míg június 21-én Ausztriában hullottak nagyobb jégdarabok (8. kép). Június 24-én Macedóniában (9. kép) és Görögországban szintén (10. kép) jelentős méretű jégdarabok kísérték a zivatarokatJúnius 25-én a heves zivatarokat Olaszországban (11. kép) és Törökországban is nagy mennyiségű jég kísérte (12. kép), míg június 27-én Szlovéniában (13. kép), június 29-én pedig Spanyolországban észleltek tojás nagyságú jégdarabokat (14. kép) illetve július 1-jén Koszovó területén okozott károkat (15. kép).

Északi országokra nem jellemző módon több helyről is érkezett jégbejelentés Írországból (16. kép) és Baltikumból (17. kép).

6. kép: Június 19-én a zivatarok nagyobb mennyiségű jég kísérte

 

7. kép: Franciaországban okoztak nagyobb károkat a hatalmas jégdarabok

 

8. kép: Június 21-én Ausztriában is nagyobb jégdarabok hullottak, mögöttük nagyobb károkat hagyva

 

9. kép: Június 24-én Macedóniában keletkeztek nagyobb károk

 

10. kép: Június 24-én Görögországban kísérték a zivatarokat nagyobb jégdarabok

 

11. kép: Olaszországban nagyobb mennyiségű jég kísérte a zivatarokat június 25-én

 

12. kép: Törökországban nagyobb mennyiségű jég kísérte a zivatarokat június 25-én

13. kép: Szlovéniában június 27-én hullott nagyobb mennyiségű jég

14. kép: Június 29-én Spanyolországban tojás nagyságú jégdarabok hullottak

15. kép: Koszovó területén is nagyobb károkat okozott a jég július 1-jén

16. kép: Írországban is nagyobb mennyiségű jég hullott június 25-én

17. kép: Lettországból is érkezett jégbejelentés június 25-én

JÉGBEJELENTÉSEK

Forrás: NAK

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

Print Friendly, PDF & Email

Közlemény a TMR-rendszerről:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert.

Fotó: Pixabay

A rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.

Az alábbi letölthető szakmai tájékoztató a gazdálkodók munkájának és döntéseinek segítése érdekében, az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről ad iránymutatást az érintetteknek.

Forrás: AM

Tovább olvasom