Vadászat
Élménybeszámoló Alaszkából
Részletek alaszkai naplómból, amit a tábori sátram előtt a Nowitna folyó partján írtam: Átölel a csend, szinte beleolvadok a tájba, a mozdulatlanságba, mely körülvesz és átjárja minden porcikám. Valótlan érzés, távoli, talán túlvilági, amely néha riasztó, félelmet keltő, máskor pedig megnyugvással tölt el és felszabadít olyan érzéseket, melyek valahol nagyon mélyen bennem vannak. Mintha egy lassított felvétel részese lennék, süketen…
Az első pár napban az európai utazó keresi a helyét, idegennek, betolakodónak, az egység és harmónia megbontójának látja magát. Majd ahogy telnek a napok, egyre inkább úgy érzi, hogy ez az, ami otthon sokszor hiányzik neki: a megnyugtató, örömteli csend, a természet ölelése. Itt minden egyszerű és kiszámítható: béke van.
Jó hogy tíz napra jöttünk. Idő kell átállni, felvenni a ritmust és hátrahagyni azt a sok civilizációs kényszert, törvényt, megfelelést és időbeosztást, amiknek itt nincs jelentősége.
Vadászként sokszor ezt a megnyugvást keresem otthon is, amikor magam cserkelek vagy pár lopott órát egy lesen töltök, de sajnos egyre ritkábban találom meg. Talán utoljára Édesapám kíséretével gyerekként éltem át hasonló érzést… Rég volt.
Vendégemmel, Lajossal és helyi vadászkísérőnkkel, Tommal a hetedik vadásznap reggelén ereszkedünk le csónakunkkal a kanyargós, de viszonylag sebes folyású Nowitna folyón. A hajnali fagy, a víz feletti pára és a sűrű hóesés, mint jeges zuhany járja át testünket.
Mintha egy nagyon szép természetfilm szereplői lennénk, ahol minden mozdulatlan és csak a mi ladikunk halad irányt mutatva a folyónak.
A két part egymástól átlagosan 40–50 méterre fut, de ahol kiszélesedik a folyómeder, ott a száz métert is eléri. Fenyőerdők és nyírfák szegélyezik és ezernyi kisebb – nagyobb holtág, tó és elmocsarasodott ártér követi.
A hegyekből lezúduló csapadék vékony ereken keresztül nagy vízhozamú folyóvá duzzad, mely lassan de magabiztosan alakítja környezetét. A part melletti fák sorsa elkerülhetetlen: csak idő kérdése hogy a gyökerük alatti talajt mikor mossa ki végleg a vízrengeteg és hajolnak meg, majd dőlnek bele, a folyó hordalékát növelve.
Álmosan igyekszünk figyelni a víz alatt megbúvó fatörzsekre, melyekre a sodrás változása figyelmeztet. Ilyenkor lapátjainkkal nagyot taszítunk a csónakon, hogy elkerüljük az ütközést. Aztán újra síri csend, amit csak néha a szorgos hódok farokcsapásai törnek meg, ahogy közelségünket már tovább nem tűrik. Rengeteget látni belőlük.
A hódok mellett gyakori a vidra és a nyest, jelen van a rozsomák, a hiúz és nagyon sok a ragadozó madár, elsősorban az amerikai címermadár, a fehér fejű rétisas.
Már ötödik napja, hogy nem láttunk jávorszarvast, egy borjú kivételével, amely a folyóparton az utolsó lővilágnál egy sűrű bozótosban állt. Valószínű, hogy a tehén is vele volt, aminek jelenlétére csak az ágak mozgásából következtettünk. Pedig a jávorbőgés leginkább ajánlott tíz napjában, szeptember második felében vagyunk. Mégis az első két nap látványos élményei az öt üres nap után már nagyon távolinak tűnnek.
Kezdetben még az időjárás is kedvünkre valóbb volt: sütött a nap és a hideg idő ellenére a napsugarak bársonyosan simogatták arcunkat, jóleső érzést, melegséget nyújtva. A szezon első dekádjának, az első vadászati periódusnak utolsó fényei voltak ezek, hisz a helyiek elmondása szerint túl meleg volt a minket megelőző terminus.
A bőgésnek sokkal kedvezőbb hideg hajnalok megvárták érkezésünket. Hajnali fagypont alatti hidegek, egész napos esők, gyakori havazások és felhős idő jellemezte napjainkat. Bőgésre kiváló, mondták a tapasztalt prémvadász kísérőink!
A legelső alaszkai jávorbikánk egy tehén társaságában az első vadásznap délutánján, közvetlenül a folyóparton állt és az első agancsú bika szinte szájtátva figyelte a tőle tizenöt méterre elhaladó bárkánkat. Valószínű az első ember lehetett, akit valaha látott. Nagy örömmel köszöntöttük és bizakodással tekintettünk a következő vadásznapok elé.
A második napon négy bikát tudtunk megfigyelni, ebből egy hívásunkra mozdult ki a völgy mélyéből. Mindegyikük azonos korosztályú, 3-4 éves kisiskolás, de ígéretes lapátos volt, a törvény által megszabott minimális méret alatti. A vadászati szabályzat kimondja, hogy minimum 50 inch (127 cm) terpesztésű vagy az elő lapátján legalább az egyik oldalon négy ágú bika ejthető el. A kísérők ezt nagyon alaposan ellenőrzik is mielőtt a lövésre az engedélyt kiadják.
A terület fedettsége miatt szinte elképzelhetetlen a távoli lövés, a jávorok nagy részével közvetlenül a folyóparton vagy egy-egy holtág, belső tó mellett futhat össze a vadász. A tehenek a táplálék miatt a hegyekből a völgybe, a folyókat övező galériaerdőkbe vonulnak le, ahova a bikák követik őket. A felajzott agancsosok az üzekedő tehenek után nagy távolságokat is megtesznek és a területek „gazdái” gyakorta cserélődnek.
A „bőgés” kifejezés és annak elképzelt intenzitása – ahogy azt mi magyarok a hazai gímbika vadászatból kiindulva értelmezzük – távol áll a valóságtól. Sokak számára ez a hívó hang első hallásra csalódást is okoz, hisz messze nem az a vehemens, libabőrös harsona, mint amit a jávor méretéből adódóan várnánk.
A faj üzekedése nagyon rapszodikus, az alacsony populációsűrűség és a hatalmas területek miatt csak lokálisan lehetnek csúcspontjai és nagyban befolyásolja az időjárás. E mellett a bika hangja csak viszonylag közelről hallható és ritkán is kérkedik vele. Sokszor az agancsok koppanása, az ágak roppanása, a fák természetellenes törése, kilengése árulkodóbb. A felsorolt okok miatt sok csalódott vadász mondja utólag, hogy rossz időben ment, mert bőgés nem volt. Az esetek többségében pedig csupán arról van szó, hogy nem volt szerencséjük, de az üzekedés természetesen rendben végbement a területen.
Egyik kísérőnk fogalmazta meg jól a jávor vadászat lényegét: légy jó időben (Alaszkában szeptember 5–25.), jó területen, és várd a szerencséd.
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login