Keressen minket

Horgászat

Egy kezdő harcsahorgász tapasztalatai Hortobágyról

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Szabó Marcell szenvedélyes horgász, gyerekkorában nagyapja tanította meg a halak tiszteletére és a horgászatra. Ősi mesterség ez. Ma sincs ez másképpen, valaki szereti a halat megfogni és mások enni is kedvelik az egyébként rendkívül egészséges halhúst. Marcell inkább kifogni szereti a halakat, de időnként barátaival az itteni tájra jellemző, Hajdú-Bihar megyei halászlevet is szívesen megfőzi.

Marcell legújabb szürkeharcsája az Ohati III-as tóból, ami Hortobágy szívében helyezkedik el. A képen látható hal 110 centiméter hosszú, és körülbelül 12 kg nyomott (Kép: Szabó Marcell)

E nemes rekreációs pihenés hazánkban egyre nagyobb réteget vonz a vízpart mellé, így van ez Marcell életében is, aki ha teheti, szenvedélyének hódol. Nagypapája megtanította a legfontosabb erényt – amit egy horgász megtanulhat fiatalon, – türelemmel kell várni és sokszor viselni a hal nélküli órákat, bármiféle kapás nélkül.

Egy szép ponty (Kép: Szabó Marcell)

A fiatal horgász alapjában véve békés halakra specializálódott, de olykor szerencséje is adódik más halakkal is. A horgászat azért különleges, mert valamire várunk – mint az életünkben oly sok mindenre, – majd hirtelen a sors fordít egyet az életünkön és  csodákat is megtapasztalhatunk. A horgászatban is meg kell mindenért szenvedni, csak a szerencsések fáraszthatnak azonnal rekord közeli halakat itt Hortobágyon is.

Nemrégiben jóbarátja, Gyarmati Attila meghívására kilátogattak a Ohati III-as tóhoz, amely Debrecen és Tiszafüred között helyezkedik el. Ez a különleges vidék a Hortobágyi Nemzeti Park szívében helyezkedik el, ahol a természetvédelem kiemelt fontosságú. A Hortobágyi Halgazdaság Zrt. által kezelt vízterület az országosan elismert horgászvizek közé tartozik,  profi és hobbi horgászok számára egyaránt kedvelt, és akár 100 órát is lehet itt horgászni. A tipikus alföldi táj képet mutatja a vidék, a szikes talajú, mesterségesen kialakított tavakban, jelentős mennyiségű halállomány él. A tó és környéke amellett hogy védett, a Világörökség része is, amelyet minden horgásznak maximálisan tiszteletben kell tartania, ha idejön horgászni – mesélte el lapunknak Szabó Marcell. A tórendszer mérete egészen különleges, mivel a Bemutató Központtal együtt a nyolc-tóból álló horgászható vizek mérete, 350 hektárt tesz ki.

Egyik kedvenc hala az amur a fiatal horgásznak (Kép: Szabó Marcell)

Marcell barátjával történő horgászata során előre lefoglalta a helyét az Ohati III-as tavon, ahol a jól bevált technológiát használta – azaz a bojlis felszerelését. A horgászat megkezdése előtt 10 méteres sávon alapozó etetést végzett, magkeverékkel dúsított etetőanyagával. Az itteni horgászok leginkább a parttól a 100-120 méteres távolságban keresik a nagytestű pontyokat. Hogy miért pont ott? Marcell mosolyog, mert az Ohati III-as tavon van egy meder, ahol már megtanultuk, ott kell keressük a halat – a kapás esélye ott jóval nagyobb, mint máshol. Az etetést követően 30 perc múlva egy ponty érkezett. Marcell megfigyelése szerint nem kell túl bonyolítani a horgászatot és nagyon drága etetőanyagokat használni. Öröm volt a 3,6 méter hosszú, három librás bottal megfogni a termetes pontyot, ami vadtigrisizű lebegő popup-ra érkezett.

A fárasztás hosszú időszaka, amikor egy horgász a damil terhelhetőségét becsüli és az esélyeit (Kép: Szabó Marcell)

Majd hosszú csönd után, délután fél négy magasságában, hirtelen óriási kapást észlelt. A swinger mozdult, és “folyt le” a damil az orsóról. A kapás meglepetést okozott, mert a gyakorlott békés halas horgász érezte, most mást akasztott meg, mint szokott. A jellegzetesen oldalazó ponty viselkedése helyett, a hal azonnal elindult a tó belseje felé. A nem szokványos viselkedés miatt amurra gondolt, de mégis más volt a hal viselkedése az akasztást követően. 20 perc kőkemény fárasztás után, vigyázva a damil épségére, egyre közelebb került a titokzatos hal, majd közelebb csalva a parthoz, hirtelen megvillant a harcsákra jellemző erős fekete szín. A két horgász, miután megpipáltatta a harcsát, megszákolták: 110 centiméter hosszú és körülbelül 12 kilogramm súlyú volt. A pontos mérést a hal védelme miatt csak becsülni tudták. Köztudott, hogy a szürke harcsa májusban ívik, ezért a horogszabadítást követően, hazánk legnagyobbikára növő, ragadozó halunk folytathatta az útját a hortobágyi szikes talajokon kialakított halastóban.

Kezd sötétedni, a szürke harcsák lassan portyára indulnak (Kép: Szabó Marcell)

Marcell a barátjával 2019. nyarán fogott már egy kapitális 70 kilogrammos szürke harcsát. Ennek ellenére még úgy érzi, hogy még sokat kell tanulnia azért, hogy az igazán profi bajszos horgászok szűk táborához csatlakozhasson.

Nem számítottak rá, de Gyarmati Attilával már sikerült hatalmas szürkeharcsát is megszákolniuk ketten – fényes nappal (Kép: Szabó Marcell)

Az eddigi  tapasztalataira támaszkodva, véleménye szerint mindenképpen vízközt kell keressük a harcsákat. A kishalak nem szeretik a sötét mélységet, amiben bármi meglapulhat, és inkább a felmelegedő felső vízi világban élik mindennapos veszélyes életüket. Pontosan ezért, a csalit érdemes vízközt felkínálni a szürke harcsáknak. A legfontosabb tényező a sikeres fogáshoz, a szürke harcsa-állomány helyzetének pontos kiismerése. Ha tudunk, kérdezzünk meg segítő szándékú embereket, hol lehetnek ilyen fészkek. Ha ilyen ember nincs a közelben, akkor érdemes egy úszós bottal mélyedéseket keresni az ember számára láthatatlan vízi világban. Ha van mélyedés vagy egy gödör, nagy eséllyel van trónoló kiskirálya is, aki várja a naplementét, mint oly sok éjszakai ragadozó. A harcsa mindig árnyékos vagy mély vízben pihen, aki a fény legkisebb villanását sem tűri el maga körül. Ha éjszaka horgászunk mindenképpen kerüljük a fény használatát. Ha megtaláltuk a helyet, már csak a szerencsénken múlik, hogy milyen éhes hallal hoz össze bennünket a sors. Ha tehetjük, próbálkozzunk gilisztával, nadállyal vagy kishallal, a lehető legegyszerűbb szerelékkel. A szürkeharcsa valamilyen ismeretlen érzékszervét bevetve a fonott zsinórral ellátott csalit – ha teheti, elkerüli – összegezte megfigyeléseit a miskolci születésű horgász.

Marcell eddigi kompetenciái szerint, ha szürke harcsára fáj valakinek a foga – érdemes ellátogatni Hortobágyra, mivel az országban kiemelkedő szürke harcsa állományát vigyázzák a halőrök, a természetvédelmi oltalom alatt álló, Hortobágyi Nemzeti Park területén.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Horgászat

Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat

Print Friendly, PDF & Email

Inváziós ezüstkárász telepítését akadályozta meg a NÉBIH

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a hazai nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken az idei évben eddig két esetben tiltotta meg inváziós ezüstkárász telepítését, továbbá a hatóság hat esetben indított eljárást inváziós halfajok telepítésével és kereskedelmével kapcsolatos szabálysértések kapcsán. Az idegenhonos halfajok engedély nélküli telepítése, valamint a hozzájuk kapcsolódó előírások megszegése nagymértékű bírságok kiszabását vonhatja maga után.

Fotó: Wikipedia. https://hu.wikipedia.org/wiki/Ez%C3%BCstk%C3%A1r%C3%A1sz

A Nébih Állami Halőri Szolgálatának egyik kiemelt feladata a haltelepítések szabályosságának, valamint az állománypótlásra szánt halak nyomonkövethetőségének ellenőrzése. A tavaszi időszak a tógazdaságok számára a tavak benépesítésének kezdetét jelenti, hiszen a haltermelők az általuk megtermelt halak egy részét a telelőtavakból ekkor telepítik a halgazdálkodási vízterületekbe. Az országszerte zajló haltelepítések egyúttal fokozottabb kontrollt követel meg az állami halőrök részéről is.

A természetesvízi ökoszisztéma, valamint az őshonos halállomány megóvása és fenntartható hasznosítása érdekében feltétlen szükséges a tervezhetőség, a kiszámíthatóság és az ellenőrizhetőség.
Emiatt a halgazdálkodásra jogosultak minden tervezett haltelepítését kötelesek legalább 3 nappal a természetesvízi kihelyezést megelőzően bejelenteni* a halgazdálkodási hatóságnak, továbbá a MOHOSZ-nak. Majd a telepítést követően (8 napon belül) realizációs bejelentésben kell beszámolnia a ténylegesen kihelyezett halmennyiségekről. A nem tervezett haltelepítés esetén az értesítést a telepítés megvalósítása előtt legalább 3 órával kell jelenti a hatóság informatikai rendszerén keresztül. E kötelezettség alól kivételt jelentenek a ponty I–III. nyaras korosztályai, valamint az éves halgazdálkodási tervben meghatározott összes halmennyiség 10%-át meghaladó esetek.

 

 

 

A Nébih ÁHSZ egyaránt kiemelt figyelmet fordít a telepítések mennyiségi és minőségi ellenőrzésére. Az idei tavaszi haltelepítések kapcsán a hatóság legutóbb április közepén tartott ellenőrzést a Tisza folyó Fegyvernekhez közel eső szakaszán, ahol a halgazdálkodásra jogosult az előzetes bejelentése szerint 3711 kg egynyaras ponty kihelyezését tervezte.
A helyszínre 3 halszállító autó érkezett, összesen 8 tartály hallal, melyből az állami halőrök 2 tartálynyi hal tömegét mérték le. A mérlegelés során kiderült, hogy a telepítésre szánt állomány jelentősen szennyezett volt idegenhonos és inváziós halfajok egyedeivel. A lemért két tartály tartalma összesen 562 kg volt, melyből 98,95 kg idegenhonos halfaj, többségében inváziós ezüstkárász, valamint amur, razbóra és törpeharcsa egyedek is megtalálhatóak voltak. Az idegenhonos és inváziós halak szelektálását követően telepítették a 2 tartálynyi halállományt. Ezt követően az állami halőrök a fennmaradó tartályok minőségi ellenőrzése során megállapították, hogy azokban szintén jelentős mennyiségű inváziós hal található, ezért természetvédelmi okok miatt a további telepítést megtiltották.

A Nébih ezúton is felhívja a halgazdálkodásra jogosultak figyelmét, hogy az idegenhonos halfajok (halgazdálkodási hatósági) engedély nélküli telepítése jogszabálysértésnek minősül, mely 500.000-től 5.000.000 forintig terjedő halgazdálkodási bírság kiszabását vonja maga után. Továbbá az idegenhonos inváziós fajokkal kapcsolatos tilalmak és kötelezettségek megszegése inváziós bírság kiszabásával is jár, melynek mértéke a jogsértéssel okozott kár függvényében 100.000-től 20.000.000 forintig terjedhet!

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Horgászat

A négy kapitális harcsa

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Márkus Tamás egyszerre több kapitális harcsát akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Kezdeném egy gyors bemutatkozással. Márkus Tamás, vagyok 41 éves. 10 éves korom óta horgászom. Ez alatt a 31 év alatt végigjártam az összes fajta horgászatot és az elmúlt 8 évben aktívan horgászok az édesvíz királyára, a harcsára! Ez alatt a harcsázásban is végigjártam mindent! Mindegyik stílusát kipróbáltam, de a spanolós módszer vált be a legjobban, nekem ez a legeredményesebb. Mikor elkezdtem harcsázni, a legegyszerűbb módszert választottam, a stupekozást. Majd volt szerencsém megismerni Újvári Bencét (Black cat teszthorgásza), aki beavatott a spanolós horgászatba.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Úgy döntöttem, hogy szintet kell lépnem és ezt a módszert fogom használni. Rá is ment egy évem, mire minden trükkjét elsajátítottam. Ez alatt az egy év alatt szinte nem is fogtam halat,de nem adtam fel. Jól is döntöttem, mert utána rengeteg szebbnél szebb harcsát fogtam. Volt már dolgom nem egy, 2 méter feletti harcsával, de mindig olyan fotóra vágytam,hogy 2 db 2 méter feletti harcsa legyen a terítéken. Március közepén, mikor kilátogattam a kedvenc horgászvizemre, akkor nem is hittem, hogy milyen horgászatban lesz részem. Ráadásul előtte való éjszaka nem is aludtam, úgy gondoltam, hogy majd horgászat közben pihenek.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Aki tudja, hogy milyen a harcsázás, az tisztában van vele, hogy ki kell ülni a halat. Szóval reggel érkeztem a tóra, gyors táborállítás, csalihalazás, majd helykeresés a szerelékeknek. Mire mindennel végeztem, már elmúlt dél. Behordtam a szerelékeket, délután 2 óra lett, mire minden rendeződött. Na, akkor pihenek… – gondoltam magamban,de fél óra sem telt el és jött az első kapás! Durva fárasztás, kemény kirohanások,tudtam, hogy ez egy jó hal lesz. Szerencsére van már tapasztalatom benne… Úgy is volt, 15 perces fárasztás után sikerült egy 225 cm-es harcsát fognom. Sikítottam egyet az örömtől!

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Lekötöttem a halat, bízva, hogy hátha most sikerül elcsípnem még egy kapitális példányt. Visszavittem a szerelékem és újra pihi. De az adrenalin dolgozott, úgyhogy nehezen aludtam el. Nem telt el fél óra és újra kapás. Most egy 160 cm-est fogtam. Lekötés és újrahúzás. Majd pihi. Estefelé brutális kapás és egy jó fárasztás. Tudtam, hogy ez is komoly hal lesz. Úgy is volt, 205 cm. És igen, megvan! Sikerült! Nagyon boldog voltam. Lekötés. 3. hal. Szuper. Visszahúztam, hogy sötétedés előtt ne járjam a vizet. És pihi próba. Mondanom sem kell, hogy hiába voltam fáradtabb, nehezen ment a pihenés. És sötétedésben újra kapás, egy 120 cm-es harcsa. Te jó ég! Mi jöhet még! Bár egyszer már volt egy hasonló pecám, de azok kisebbek voltak.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Újrahúzás, pihi, pici alvás és 11 óra után jött még egy 150 cm-es. Gondoltam, az ember így tervezzen pihenést! Persze csak csodálkoztam, hogy milyen peca ez. Na, újrahúzás. Épp, hogy megint egy kis alvás és következett egy hihetetlen kapás. Majdnem kitépte a botot a tartóból! Egy nagyon erős hal, nagyon kemény fárasztás. Kb 20 perc és megláttam! Ezt nem hiszem el, 2 méter feletti. (210 cm). Ezt már fel sem fogtam. 3 db 2 méter feletti hal! Hihetetlen. Nagyon örültem,de azért már éreztem,hogy fájnak a karjaim,de erőt vettem magamon és újrahúztam. Éjjel egy körül volt, mikor lefeküdtem. Le van kötve 3 db 2m feletti halam. Csak örültem magamban és nem hittem el. Majd elaludtam. Hajnal 3 után jött az, amire még csak gondolni sem mertem. Brutális kapás! Bevágás, majd zsinórt kér. Nem hittem el. Két kézzel kapaszkodtam a botban és nagyon húzott a hal, a karjaim nagyon fájtak már. Fárasztás közben jöttem rá, hogy nincs már több pányvám, amivel biztonságosan le tudom kötni a halat és ez nagyon jó hal lesz.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Egy bő 20 perces birkózás után sikerült partra húznom az eddigi legnagyobb halam, 230 cm. Egy kisebb harcsát elengedtem, hogy ezt le tudjam kötni a reggeli fotózásig. És csak csodálkoztam!!! 4 db 2 méter feletti hal!!! Nem bírtam folytatni, pihentem. Még este szóltam egy barátomnak,hogy reggel legyen szíves jöjjön fotózni, mert van 2 komoly halam. Reggel ő sem hitt a szemének. A fáradtság miatt akkor még én sem fogtam fel, hogy milyen pecában volt részem.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

A fotózás sem volt egyszerű ilyen nagy halakkal. Nem húztuk sokáig, mert a halak épsége mindennél fontosabb. Gyors fotózás után mindegyik épségben elúszott. Majd egy pici pihenés és pakolás. A következő napokban fogtam csak fel, hogy 4 db 2 méter feletti harcsát fogtam. Úristen!!! Fogtam már sok 2 méter feletti harcsát,de ilyen peca az életben csak egyszer van. Nem nagyon tudok hasonló fogásról Magyarországon. Hihetetlen,hogy milyen szerencsés vagyok. Aki horgászik, az tudja, hogy a horgászathoz szerencse is kell. Remélem egyszer minden harcsahorgásznak lesz ilyen pecában része.

Horgász baráti üdvözlettel: Márkus Tamás

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom