Keressen minket

Horgászat

250 ezer forintért „vásárolt” pár darab tiszai pontyot az ÁHSZ

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Nébih: A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége megkeresését követően végzett próbavásárlást a Nébih Állami Halőri Szolgálata egy tiszaburai horgásznál. A személyes kapcsolatfelvételt követően a megvásárlásra kínált halakat az ÁHSZ munkatársai a kiskörei hallépcső közelében, vízben kikötött állapotban találták, majd sikeres alkut követően meg is vásárolták. Meglepetésére a jogszabálysértő halárusnak a 250 ezer forintos vételár helyett tetemes bírság „ütheti a markát”.

Fotó: Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)

A 250 ezer forintos ellenértékért egy 19 kg-os (85 cm hosszú), egy db 6 kg-os (60 cm hosszú) és egy db 5,5 kg-os (58 cm hosszú) tőpontyra tettek szert az állami halőrök. A sikeres üzletkötés azonban az eladó személy számára nem várt módon folytatódott. A pénz átadását követően a tiszai vízi rendőrök és az állami halőrök őt, valamint a halak kifogásában és eladásában közreműködő személyeket is feltartóztatták. A Nébih mindannyiukkal szemben eljárást indított, melynek végén több százezer forintos halvédelmi bírságra számíthatnak.

Az eladásra kínált halak – mérlegelés és fotózás után – visszakerültek eredteti élőhelyükre, a Tiszába.

 

Fotó: Nébih

Az eset kapcsán felhívjuk a horgászok, halkereskedők figyelmét, hogy Magyarországon törvény* tiltja a halgazdálkodási vízterületekről kifogott halak kereskedelmét. A jogszabály előírja azt is, hogy nyilvántartott halgazdálkodási vízterületről származó hal, haltermék vagy más hasznos víziállat kereskedelmi forgalomba csak fogási tanúsítvánnyal kerülhet.
Ezenkívül a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége által kiadott 2022. évi horgászrend is a következőképpen rendelkezik: „A kifogott (elvitelre szánt) hal a vízparton más horgásznak nem adható át, nem ajándékozható el, nem adható el, kereskedelmi forgalomba nem hozható, állatok takarmányozására nem használható.”

Fotó: Nébih

Természetes vizeink halállománya nemzeti kincs, élőhelyük megőrzése közös feladatunk. A Nébih kéri, hogy amennyiben horgászattal, halászattal, halkereskedelemmel összefüggésben szabálytalanságot tapasztalnak, jelezzék azt az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen.

Hivatkozott jogszabály:
*A hal védelméről és a halgazdálkodásról szóló 2013. évi CII. törvény
Forrás: Nébih

***

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Horgászat

Orvhalászok akadtak a horogra

Print Friendly, PDF & Email

Orvhalászat vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 50 éves kurityáni, és egy 47 éves szuhakállói férfival szemben. 

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Miskolci Rendőrkapitányság befejezte az ügy vizsgálatát. Orvhalászat vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 50 éves kurityáni, és egy 47 éves szuhakállói férfival szemben. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Rendőrség

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába 2022. szeptember 29-én 22 óra után érkezett bejelentés, miszerint Arnót külterületén található Berki tónál illegális halászatot folytatnak. A halászati őr ellenőrzést végzett a területen, amikor a helyszínről az elkövetők elmenekültek, és többek között egy a vízbe kifeszített tükörhálót, egy csónakot, illetve egy mobiltelefont hagytak hátra.

A rendőrök sikeres adatgyűjtésének köszönhetően a férfiakat a nyomozók 2022. november 7-én gyanúsítottként hallgatták ki, akik a bűncselekmény elkövetését beismerték.

A Miskolci Rendőrkapitányság a szükséges eljárási cselekményeket elvégezte, és az iratokat átadta az ügyészségnek.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Horgászat

ATIVIZIG: Árvíz a Tiszán

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság értesítése alapján a Tisza folyón levonuló árvíz következtében a Kiskörei Vízlépcsőnél a felvíz és alvíz szint kiegyenlítődik. Ennek következtében a duzzasztást 2023. március 02-án 11:00 órakor a Kisköre felső vízmércén mért 635 cm-es vízállásnál megszüntették – tájékoztatott az ATIVIZIG.

A Tisza folyó Kisköre alatti szakaszán a következő napokban, változó mennyiségű és intenzitású uszadék, valamint kommunális hulladék megjelenésére kell számítani.

Madártávlatból a kiskörei erőmű Forrás: KÖTIVIZIG

Az ATIVIZIG felhívja a vízi eszközök üzemeltetőinek figyelmét a várható jelenségekre (uszadék megjelenés, vízszint változás), fentiek tekintetében a szükséges intézkedéseket szíveskedjenek megtenni.

Forrás: ATIVIZIG (kép és szöveg)

Tovább olvasom

Horgászat

Magasabb téli vízszint a Tisza-tóban: plusz 15 millió köbméter vizet tározunk

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tisza folyón levonuló árhullám apadó ágán február 2-án megkezdtük a duzzasztást Kiskörén. A terveknek megfelelően az alvízi szakaszon a 60 cm/nap apadás mértékét betartva, a Tisza-tó vízszintje a 640 + 5 cm tartományba lett beállítva – tájékoztatott a KÖTIVIZIG.

Forrás: Tisza-tavi Sporthorgász Kft.

A további időszakban a Tisza-tó vízszintjét ebben a tartományban tartjuk, ami 20-25 centiméterrel magasabb a téli vízszintnél.
Ezáltal a Tisza-tó vízkészlete mintegy 15 millió köbméter víz tározásával és megtartásával segíti a tó tavaszi feltöltését, a nyári vízszintre történő átállást, amelynek időpontjáról és üteméről külön tájékoztatást adunk.

Forrás: KÖTIVIZIG, Írta: Fejes Lőrinc szakaszmérnök

Tovább olvasom