További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 24. szám.
Forrás: AKI
A háziméh egyes vélekedések szerint Indiából származik és az ember 4500 éve tartja őket. Ha minden igaz, már 150 millió éve készítenek mézet.
Ha a méhanya elpusztul, akkor a dolgozók kiválasztanak egy petéből kikelt álcát, és méhpempővel kezdik etetni, ( az első 3 napban mindenki ezt kapja) a királynő ezzel a tejszerű anyaggal táplálkozik eztán élete végéig. Ez a kiváltság csak a méhanyának jár.
A dolgozók gyűjtik a pollent, védik a kaptárt, egy részük testük gyors mozgásával fűtőfeladatot lát el, ők a kaptár kazánjai télen. Éjjel a méhek nem alszanak, csak fekszenek, és a plafont bámulják, vagy fejszámolást végeznek a megtett út és a gyűjtés hatékonyságának görbéin rágódva, ezzel a fura módszerrel próbálják kiheverni az addigi munka fáradalmait, lehet emiatt a dolgozók 6-8 hétig élnek, a királynő ellenben akár 5-6 évig is.
Egy dolgozó egész életében nagyjából egy teáskanál 12-ed !!! részének megfelelő mennyiségű mézet termel, miközben egy kirepüléskor akár 50-100 virágot is végiglátogat.
A méh mérge erősebb a kobráénál, viszont sokkal többre van szükség egy halálos adaghoz, kivéve az allergiásoknak. Méhek közelében a szúrás esélye csökkenthető nyugodt, lassú mozgással. Csak akkor szúrnak, ha magukat vagy családjukat veszélyben érzik. A saját pusztulását érző méh is visszatámad; ezért nem ajánlott leütni, elpusztítani, különösen a kaptárak környékén nem, mert a feromon hatására a többi méh is segítségére siet.
A virágport és nektárt gyűjtő méhek néhány különösen ideges fajtától eltekintve nem agresszívak. A méh nyugodtságára utal, ha nyugodtan zümmög, és lassan száll virágról virágra. Ha viszont idegesen cikázik, és magas hangon zümmög, akkor jobb lesz visszavonulni. Egyébként, még ha az ember orrára is száll, akkor is inkább csak körülnéz, és nem fog támadni.
Ha a szobában egy méhet el akarunk kapni, akkor nem szabad utána kapni, mert azt támadásnak tekinti. Azonban, ha lassan megközelítjük, akkor ránk mászik. Hogyha idegeskedni kezd, akkor egy időre meg kell állni, mielőtt még kivinnénk. Az ablakon mászó méh megfogható gyufás skatulyával vagy üvegpohárral is. A skatulyát kihúzva rátesszük a rovarra, majd lassan rátoljuk a skatulya külsejét. Az üvegpoharat rátesszük, majd alátolunk egy papírt. Ezután kivihetjük és kiengedhetjük.
A rajban levő méhek ritkán szúrnak, ezért a rajt még azok is megközelíthetik, akik nem értenek a méhészkedéshez. Ha a szemlélő túl sokáig marad a raj közelében, akkor a raj egy része rátelepszik. A legjobb, ha méhészt hívnak. Ha nem ismernek méhészt a környéken, akkor hívhatják a tűzoltókat, ők tudnak méhészt hívni.
A dolgozók fullánkjai horgosak, úgyhogy alaposan belénk akadhatnak, és ők bele is halnak a csípésbe, ezért nem is osztják azt boldog boldogtalannak, míg a hímeknek nincs is fullánkjuk. A királynő fullánkja elegáns, mint egy kardvívótőr, semmi hurok, vagy kanyar, egyenes és sima, és kizárólag trónviszályok megoldására használja, más királynőket távolít el az útból velük.
A méhek képesek felismerni az emberi arcot, és utálják az emberi leheletet. Ezzel igen emberi vonást mutatnak. Viszont szeretik a kávéét, -és ezzel is. Ami azért legtöbbször elég sötét. Állítólag felidegesítik őket a sötét színek, úgyhogy amennyiben barátkozni vágyunk velük, öltözzünk nyáriasan világos színekbe és fogyasszunk sok kávét, amit rájuk lehelünk.
A méh az egyetlen rovar, ami emberi fogyasztásra alkalmas anyagot állít elő. Nos két gyomruk van, és egy csapóajtó frankón elválasztja a beléjük került anyagot, és a nektár és virágporból készült édes, aranyló cucc, ami a mézgyomorban gyűlik össze, és melyet kihánynak a kaptár tökéletesen szabályos hatszögletű tárolóiba, és ez kerül végül a reggeli kávémba.
A méhek képesek számolni, és nagyon gyorsan tanulnak, bámulatos az emlékezőképességük, feromonokkal és tánccal kommunikálnak, és ha egy dolgozót egy olyan új munkafeladat elvégzésére osztanak be, amelyet egy fiatal méh végzett addig, akkor az agya nem öregszik tovább. Ezek szerint a munka nem csak nemesít.
170 szagreceptoruk van, amitől 50 szer érzékenyebbek a szagokra, mint a kutyák, úgyhogy ennek fényében az a szájszag dolog tökéletesen érthető.
A világon több mint 20 000 különböző méhfaj van jelen. A vadméhek nem képeznek kolóniát, ők fában, földbe vagy akár csigaházba költöznek be és magányosan, szingliként éldegélnek. A világ élelmének 90%-át képező 100 terményből 70-nél játszik szerepet a méhek és más rovarok beporzása.
Forrás: Magicherb.blog.hu
További cikkeket a háziméhről itt lehet olvasni
Adatokat közöltek a napraforgó piacáról:
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal kisebb, 53,7 millió tonna napraforgómag-termésre számítanak világszinten a 2024/2025. gazdasági évben. A várható felhasználás 55,4 millió tonna, a termény zárókészlete pedig 2,8 millió tonna lehet.
A Tallage tájékoztatása szerint az Európai Unióban 8,4 millió tonna (–15 százalék) napraforgómagot takaríthatnak be az idén. Franciaországban a csapadékos időjárás miatt elhúzódott az aratás. Az összes termés 1,6 millió tonnára tehető, ami 21 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Romániában 20 százalékkal 1,7 millió tonnára, Bulgáriában pedig 18 százalékkal 1,5 millió tonnára csökkent a kibocsátás az idén.
Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 2,5 tonna/hektáros termésátlaggal 1,7 millió tonna napraforgómagot takarítottak be a gazdák az idén. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 224,7 ezer forint/tonna (+63 százalék), a nagy olajtartalmút (LO) 206,4 ezer forint/tonna (+62 százalék) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők november utolsó hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 214 ezer forint/tonna (+62 százalék) volt.
Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel
Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a gazdálkodóknak nyújtott egyedi szaktanácsadási szolgáltatások támogatására, ezzel segítve az ágazati szereplőket a klimatikus, piaci és technológiai tényezők miatt mind gyorsabban változó körülmények közötti helytállásban – jelentette be Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
Az „Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása” című felhívás középpontjában azon egyéni szaktanácsadók, szaktanácsadó szervezetek támogatása áll, amelyek a mezőgazdasági termelők és a KAP-támogatások egyéb kedvezményezettjei részére egyedi tanácsadás keretében szaktanácsadási szolgáltatást nyújtanak.
Feldman Zsolt tájékoztatása szerint a szaktanácsadás szakmai tudást, kutatási eredményeket, digitális megoldásokat, valamint jó gazdálkodási gyakorlatokat közvetít a gazdák felé. A tudásátadás kulcsszerepe abban rejlik, hogy a mezőgazdaság, az erdészet és az élelmiszeripar területén is a szakmai és technológiai ismeretek bővítésére van szükség, elősegítve a gazdaságok fejlődését, termelékenységük optimalizálását.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy legfeljebb 214 millió forint támogatás biztosítható egyéni szaktanácsadók, valamint szaktanácsadó szervezetek részére, 100 százalékos támogatási intenzitás mellett. A gazdálkodók a támogatott szaktanácsadást térítésmentesen vehetik igénybe különböző tématerületeken, mint például precíziós gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, vízgazdálkodás, öntözésfejlesztés, erdőgazdálkodás.
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. február 5-től lesz lehetőség, de a támogatott tevékenység korábban is megkezdhető, ugyanis a 2024. december 7-től folytatott szaktanácsadás is elszámolható. A kiírás és a hozzá kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a https://kap.gov.hu felületen találhatók.
Forrás: AM
Az AKI adatokat közölt a mezőgazdasági gépbeszerzésekről:
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–szeptember időszakban, ez 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.
A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő import beszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 66 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. A 2024. január–szeptemberi időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 8, illetve 9 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A mezőgazdasági termelők a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 52 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 30, a gabonakombájnok pedig 10 százalékos részarányt képviseltek.