Természetvédelem
Szükség lenne medveparkokra, egyelőre azonban nem lehet kialakítani ilyen létesítményeket
Szükség lenne medveparkokra, egyelőre azonban nem lehet kialakítani ilyen létesítményeket
Nem sikerült érdemben előrehaladni, csak apró lépésekben – így magyarázta kérdésünkre Borboly Csaba azt, hogy mi is a helyzet az általa csaknem két éve bejelentett szándékkal, hogy több száz hektáros bekerített medveparkot hoznának létre az emberek és háziállatok életét veszélyeztető nagyvadak elhelyezésére. A Hargita megyei tanács elnöke arra kérdésünkre, hogy továbbra is van-e létjogosultsága az elképzelésnek, azt mondta, ha csak abból indulunk ki, hogy nincs ahová áthelyezni a veszélyes egyedeket, akkor látható az igény.
„Májusban még az erdőőrség is írásban fordult Hargita, Kovászna, Maros, Brassó és Szeben megyei vadászterületek kezelőihez, hogy jelöljenek ki áthelyezésekre alkalmas területeket. Ez azonban rövid távon sem megoldás. Éjszaka elszállítják a medvét a szemetes mellől 25 kilométerre, reggelre pedig újra visszasétál. Most már a többség által megállapított dolog, hogy szükség van egy jól fenntartott medveparkra – indokolta. Szerinte ez elsősorban a bocsos medvék esetében lenne előnyös, ugyanakkor a városi környezethez már bocs koruktól hozzászokott nagy medvék számára is megoldást jelenthet.
Hiányzó keret Az elnök emlékeztetett, hogy korábban felhívással fordultak a közbirtokosságokhoz megfelelő terület felajánlása érdekében, több ajánlatot is kaptak, de ennél több nem történt, mert a témakörnek nincs letisztázott szabályozása, a különböző hatóságok ugyanis teljesen szubjektív módon ítélik meg az ilyen létesítményeket – magyarázta. „Több száz hektáros területekről van szó, ahol vendéglátásra és a medvék természetes életkörülmények között történő megfigyelésére lesz lehetőség. Felelőtlenség lenne úgy megépíteni egy ilyen medveparkot, hogy később arra nem adnak engedélyt. Várjuk azokat a minisztériumi szabályozókat, iránymutatásokat, amelyek biztosíthatnak minket, hogy megépíthessük együttműködésben az önkormányzattal, közbirtokossággal és további partnerekkel Hargita megye első medveparkját – részletezte. Megtudtuk azt is, az országban jelenleg egyetlen ilyen jellegű projektet finanszíroztak európai uniós forrásokból, a romániai medvepopuláció menedzsmentjére irányuló országos akcióterv részeként egy 60 hektáros rehabilitációs központ létrehozását a medvék számára a brassói Kronstadt Erdészeti Hivatal közreműködésével. Egy medvepark költségei jelentősek, a területek tulajdonosai számára a kieső területalapú támogatást is kellene biztosítani bérleti díj formájában, de más költségekkel is számolni kell – jelezte korábban Borboly, aki szerint ezeket a kiadásokat az Európai Uniónak vagy a kormánynak szükséges felvállalnia.
Forrás: Kovács Attila – Székelyhon
November 15-én megtörtént a műszaki átadás-átvétele a kis lilik fennoskandináv állományának védelmét célzó LIFE pályázat (LIFE LWfG CLIMATE RESILIENCE (LIFE19 NAT/LT/000898) keretében elkészült élőhely rehabilitációknak. A két helyszín az Akadémia és a Bivalyos volt, ahol a funkciótlan, vagy természetvédelmi szempontból negatív hatást gyakorló vízlevezető csatornákat dolgoztuk el, beton műtárgyakat számoltunk fel, egy kilátó pontot építettünk, mely a megfigyelést teszi könnyebbé, illetve vízkormányzó műtárgyakat alakítottunk ki. Jelentős mennyiségű földmunkával jártak ezek a tevékenységek.
Ezután pár napon belül már láttunk is kis liliket a Bivalyos tóegységben. A faj vélhetően nyugat-szibériai állományából napjainkban is jelentős mennyiségű állat fordul elő a Hortobágy térségében, az elmúlt hetekben 50-60-as csoportok is feltűntek a vegyes vadlúd csapatokban.
Ez már önmagában is igen nagy örömhír számunkra, azonban az elmúlt hetekben egy újabb rendkívül érdekes eseményre világítottak rá a legújabban GPS jeladókkal ellátott kis lilikek mozgási adatai. Történt ugyanis, hogy egyrészt két jeladós madár is Törökországban töltött egy jelentős időt (ami nem megszokott), ami viszont rendkívül meglepő, hogy ezt követően nem egyből Görögországba, a tradícionális telelőhelyükre repültek tovább, hanem visszatértek hozzánk és majdnem két hetet nálunk töltöttek ismét a Hortobágyon. Úgy tűnik nehezen tudnak elszakadni tőlünk, mi pedig ennek nagyon örülünk!
Forrás: Szabó Gyula Természetmegőrzési Osztály – Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
Természetvédelem
Vakmerő varjak üldözik a sasokat a Csanádi puszták felett
Vakmerő varjakat fényképeztek a Csanádi pusztán
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületét járva gyakran nagyon érdekes történésekre figyelhetünk fel. Ilyen például az, amikor egy nagytermetű sast a nála jóval kisebb varjúfélék kergetik, üldözik.
Amikor a levegőben megpillantunk egy sast, és néhány kisebb madarat, azt hihetnénk, hogy a sas üldözi a kiszemelt zsákmányát. Ha azonban alaposan szemügyre vesszük a szituációt, kiderül, hogy ez éppen fordítva történik. Ezek a vakmerő madarak szinte minden esetben a varjúfélék képviselői: dolmányos varjak, vetési varjak vagy éppen szarkák. Rájuk kifejezetten jellemző, hogy a náluk jóval nagyobb sasokat zaklatják.
A varjak kisebbek, fürgébbek, fordulékonyabbak, így a levegőben nem jelentenek rájuk kifejezetten veszélyt a sasok, azonban a fészkeikben lévő fiókákat, vagy a még ügyetlen, de már kirepült fiatal varjakat könnyűszerrel levadászhatják. Valószínűleg ebből adódik, hogy pimasz csipkelődéssel, folyamatos zaklatással igyekeznek elhajtani a területükről a hatalmas ragadozókat.
Nem ritka látvány, hogy amikor egy rétisas landol egy fasoron a pusztán, akkor néhány másodperc múlva már meg is jelenik néhány dolmányos varjú. Közvetlenül a sas mellett szállnak le, majd sorozatosan elkezdenek hátulról rárepülni, akár neki is ütköznek, csipkedik. Addig-addig háborgatják, amíg a sas már nem tűri őket és továbbrepül, de rendszerint a levegőben sem ér véget a jelenet. Ott is szigorúan hátulról, vagy felülről „támadják” a sast, aki oda-odakap, fordul egyet hirtelen, de kárt nem tud bennük tenni, így inkább békésebb környékre távozik.
Emellett az is igaz, hogy ha nem a fiatal varjakból zsákmányol a sas, akkor az általa elejtett zsákmányra potyalesőkként jelennek meg a varjak, szarkák. Igyekeznek minden tőlük telhetőt megtenni, hogy minél több maradék juthasson nekik, ezért addig zaklatják a sast, amíg az inkább távozik. Azért a hatalmas csőrt a varjak is tisztelik, így ilyenkor is hátulról támadnak.
Igazán látványos természeti jelenet, ahogyan a sas mellett eltörpülő dolmányos varjú lapulva odaoson a sas mögé és csőrével csipkedi, húzogatja a faroktollait. A téli időszakban, amikor a nehezebb táplálékhoz jutni még gyakrabban figyelhetünk meg ilyen jeleneteket. Érdemes tehát nyitott szemmel járni a Körös-Maros Nemzeti Park tájait.
Forrás: KMNP
Természetvédelem
Igazi madárritkaság, egy reznek bukkant fel Kardoskúton
Rendkívül ritkán látható madárfajt fényképeztek november végén
Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, egy rezneket figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai Kardoskúton, a Fehér-tó térségében.
A madár november 14-én, a Fehér-tótól délnyugatra fekvő barackosi területen, a szürkemarha gulyával legeltetett gyepen jelent meg. Amikor mintegy 60-80 méterre megközelítettük, felröppent, majd néhány száz méterrel odébb, egy lucernatáblában leszállt és ott táplálkozott. Később visszatért eredeti helyére, a legeltetett gyepre, ahol még másnap délelőtt is láttuk, akkor is egyedül volt. Ivarát nem sikerült megállapítanunk, színezete alapján azonban kizárható, hogy öreg hím lett volna, valószínűleg tojó, vagy fiatal madár volt.
A reznek rokonságban van a hazánkban is költő túzokkal, nem véletlenül nevezi a népnyelv reznektúzoknak, az angol nyelvben pedig kis túzokként ismerik. Testmérete azonban jóval kisebb, körülbelül akkora, mint egy fácán. Az Ibériai-félszigeten, Franciaország délnyugati részén, Szardínián, Észak-Afrika egyes területein és Ázsia sztyeppterületein él. A túzokhoz hasonlóan nagyon rejtőzködő állat, a legkisebb zavarás esetén is lefekszik. Tollazatának köszönhetően még a túzoknál is jobban beleolvad a környezetébe. A kakasoknak dürgési időszakban fekete nyaksávjuk van, de dürgési viselkedésük különbözik a túzokokétól.
A XX. század elején még kis számban hazánkban is fészkelt, utolsó költését 1973-ban Kardoskúton, a Fehér-tó térségében regisztrálták. Azóta csak rendkívül ritka kóborlóként jelenik meg, a mostani a kilencedik megfigyelés az országban. A Körös-Maros Nemzeti Park illetékességi területén legutóbb 2022-ben, Battonyán láttunk rezneket. A faj európai állománya az élőhelyek beszűkülése miatt csökkenő tendenciát mutat. Az elmúlt 25 évben a spanyol, a portugál és a francia állomány a felére csökkent, ezért a faj felkerült az európai vörös listára.
Forrás: KMNP