Természetvédelem
Természettakarítás a Vadászszövetség területén
Vadászok gyűjtötték a szemetet Somogy vármegyében
OMVK: A megyei Vadászkamara és a Vadászszövetség 2023-ban is meghirdette Somogy megyében a „Vadászok Tavaszi Természettakarítási Akcióját”, amelyhez több vadászatra jogosult is csatlakozott, és amelynek keretében 2023. május 7-én a Szövetség Kaposvár melletti, Zaranyi vadászterületén nagyszabású szemétgyűjtést tartottak a szervezők.
Húszan, javarészt leendő vadászok (tanfolyamosaink) és hozzátartozóik, valamint vadászok és civilek gyülekeztek reggel 9 órakor a Páll Endre Ifjúsági Oktatóközpontnál, ahová a szervezők az előző nap már elhelyeztették az 5 köbméteres konténert, tudva, hogy az biztosan megtelik az akció végére a gyűjtött szeméttel. Kiosztásra kerültek a munkavédelmi szempontból nélkülözhetetlen gumikesztyűk és a gyűjtéshez a műanyagzsákok, és két csapat indult el jobbra és balra az erdő közepéből annak szélei irányába, természetesen a korábban már feltérképezett „gócpontok” felé.
A korábbi feltérképezés azért is fontos volt, mert a vegetáció előrehaladott állapotban volt már a kérdéses napon, és nem biztos, hogy véletlenszerűn fellelhető lett volna a sok hulladék. A Zaranyi erdőben gyakran találkozunk ugyanis a városból kijáró túrázókkal, futókkal, vagy kerékpárosokkal, akik sajnálatosan rengeteg szemetet hoznak ki magukkal, így az összegyűjtendő hulladék nagy része az utak két oldalán, 5-5 m-es sávban megtalálható. Ezen felül több, illegális szemétlerakóhelyet is feltérképeztek és megszüntettek az önkéntesek, így délre megtellett a kihelyezett konténer. Az illegális és bűncselekménynek minősülő hulladékelhelyezést megakadályozandó, a Vadászszövetség az erdőgazdálkodóval egyeztetve több helyen kamerákat fog elhelyezni az erdőterületen belül.
Annak ellenére, hogy 2019-től folyamatosan, évi rendszerességgel gyűjtjük össze a területen – valamint a köztes időszakban az erdőgazdálkodó Kaszó Zrt. is jelentős mennyiségű hulladékot gyűjtetett össze –, mindig halmozódik fel újabb és újabb adag, mutatva az embertársaink természetért érzett felelősségének a teljes hiányát. Meggyőződésünk, hogy a leendő vadászoknak a gyakorlatban is tapasztalniuk kell az ehhez hasonló cselekedeteket, hogy majdan vadászként kellő hatékonysággal tudjanak fellépni a természetben folytatott illegális hulladékelhelyezésekkel szemben.
Ismételten köszönjük a leendő vadászoknak, tanfolyamosainknak és a civileknek a segítséget, hogy önként vettek részt a természettakarításban és szabadították meg az erdőt a felhalmozott hulladéktól.
Az akciót követően a résztvevőket a Vadászszövetség ebéddel látta vendégül az Oktatóközpont kisházában, ahol kötetlen beszélgetés formájában értékeltük ki a tartalmas napot.
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Természetvédelem
Erdei szalonka táplálkozási helyeit vizsgálták a MATE kutatói
Legújabb kutatási eredmények az erdei szalonkánál:
Gödöllő, 2024. december 16. – A Magyar Agár- és Élettudományi Egyetem kutatóinak erdei szalonkával (Scolopax rusticola) kapcsolatos kutatásai 2009-ben kezdődtek, a tudományos tevékenység pedig a mai napig tart. A MATE-VTI Vadbiológiai és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársai legutóbbi publikációjukban a MATE-KÖTI Talajtani Tanszék kutatóival közösen számoltak be a fajjal kapcsolatos legfrissebb tudnivalókról. Ismerjük meg kutatási eredményeiket közelebbről!
A barnás-sárgás foltos, rejtőszínű tollruhával rendelkező, mindössze 300 grammot nyomó madár természetes élőhelyei a mérsékelt övi erdők, cserjések, ugyanakkor előfordul nyílt, mezőgazdasági területeken, vetéseken és legelőkön. Utóbbi területeket különösen szereti, hiszen ez fő zsákmányának, a gilisztának is kedvelt előfordulási területe. Érdekesség, hogy bár alapvetően az erdei szalonka erdőben élő madár, nevével ellentétben éjszaka rendszeresen felkeresi a legelőket és gyepeket, az előbb említett zsákmány nagyobb mennyiségű előfordulása miatt.
Élőhelyhasználatáról még mindig viszonylag kevés információ áll a szakértők rendelkezésére, ezért a MATE kutatói azt vizsgálták, hogy az erdei szalonkák éjszakai előfordulása különbözik-e két szomszédos, hasonló növényzetű legelő között, és hogy a szalonkaészlelések térbeli mintázatának táblán belüli eltérései összefüggésben vannak-e a földigiliszta-sűrűséggel és a fő talajjellemzőkkel. Két jelölt szalonka GPS-nyomkövetési adatait és közvetlen megfigyelési adatokat használtak fel, hogy tanulmányozzák a madarak előfordulási mintázatát tavaszi és őszi időszakban. Ezen mintázatokat hasonlították össze a terepi mintavételezéssel nyert finomléptékű talajjellemzőkkel és a földigiliszták számával.
Eredményeik megerősítették, hogy a nagyobb földigilisztasűrűséggel rendelkező táblát gyakrabban látogatták a szalonkák, és ez az összefüggés a táblán belüli szinten is hasonlóan megfigyelhető volt. Eredményeik azt mutatják, hogy a szalonkák több térbeli skálán választják ki táplálkozóhelyeiket, mind a táblák között, mind a táblákon belül. Mivel a földigiliszta-sűrűség és a talajparaméterek jó indikátorai a szalonka táplálkozó élőhelyének, e változók mérése – legalábbis durva léptékben – segíthet a faj számára fontos élőhelyek azonosításában és kezelésének tervezésében.
Forrás: MATE
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Természetvédelem
Szemétszedés a Jánossomorjai Erdészet területén
182 köbméter illegálisan elhelyezett hulladékot számoltak fel
A “Tisztítsuk meg az országot II.” hulladékfelszámolási pályázat keretében november hónapban összesen 182 köbméter illegálisan elhelyezett hulladék felszámolása történt meg a Jánossomorjai Erdészet által kezelt állami erdőkben.
A pályázati forrásból 7 helyszínen 5 községhatárban (Jánossomorja, Mosonmagyaróvár, Hegyeshalom, Dunakiliti, valamint Feketeerdő) sikerült eltakarítani a többnyire erdőszéleken, közúthoz csatlakozó erdőterületeken felhalmozódott lakossági hulladékot.
Ezúton is szeretnék köszönetet mondani az erdészet azon dolgozóinak, akik aktív résztvevői voltak a programnak, valamint azoknak a gépes vállalkozóknak, akiknek a munkája elengedhetetlen volt a sikeres megvalósuláshoz.
Forrás: Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.
Természetvédelem
Bábaszarka – Ismét több nagy őrgébics telel a Kis-Sárréten 6.
Ilyenkor télvíz idején is találkozhatunk áttelelő példányokkal:
A hazánkban előforduló gébicsfajok közül a nagy őrgébics a legtermetesebb, körülbelül akkora, mint egy rigó. Ilyenkor télvíz idején a Körös-Maros Nemzeti Park minden részterületén, így a Kis-Sárréten is találkozhatunk vele.
Alapszíne szürkésfehér, szárnya és farka fekete. Méretéhez képest nagy a feje, melyen egy fekete szemsáv kölcsönöz szigorú tekintetet számára. Külsejét a ragadozó madarakéhoz hasonló kampós, erős csőr teszi teljessé.
Hazánkban elsősorban téli vendég, de az északkeleti országrészben kis számban fészkel is. Európa és Ázsia nagy részén, valamint Észak-Afrikában költ. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain az első példányok idén is október közepén jelentek meg. Azóta a számuk növekedett, igaz sehol sem találkozhatunk velük túl gyakran.
Kedveli a fasorokkal, facsoportokkal, bokrosokkal tarkított, nyílt mezőgazdasági területeket, pusztafoltokat. Jellemzően magányosan figyelhetjük meg, igen nagy revírt, azaz táplálkozó-területet tart fenn telelőterületén.
Rendszertanilag énekesmadár, azonban életmódja a ragadozó madarakéhoz hasonló. Tipikus vártamadár, azaz zsákmányát különböző magaslatokról kémleli, például telefon- és villanyoszlopokról, vezetékekről, bokrok, fák és egyéb száraz növények csúcsáról, de gyakran vércse módjára szitál. Költési időben sok nagytestű rovart is fogyaszt, de télen ezek hiányában főként apró rágcsálók, alkalmanként kisebb énekesmadarak szerepelnek az étlapján. Ezeket gyakran a többi gébicsfajhoz hasonlóan tövisekre, tüskés ágakra szúrja fel.
A Kis-Sárréten Mezőgyán – Geszt – Biharugra határában, egy előre meghatározott útvonalon évről-évre megszámoljuk az itt telelő példányokat. A mostani eredmény 12 példány, de a teljes területen minimum 30 példány is előfordulhat. A nagy őrgébicset ezen a vidéken népies nevén, bábaszarkának is nevezik.
Forrás: KMNP