Vadászat
Internetről szerzett be csalimadarat a nagyecsedi vadász
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE | A megyei dúvadirtási versenyt a madarak kategóriában Almássy János nyerte meg.
Tudjuk, hogy a szarkát meg lehet fogni élve, létrás csapdával. Hiába azonban a csapda, abba még kell egy élő csalimadár is. S honnan szerez élő szarkát egy hivatásos vadász? Keres egyet az interneten.
Gazdag volt a teríték
Így tett Almássy János, a nagyecsedi II. Rákóczi Ferenc VT hivatásos vadásza is, amikor benevezett a megyei vadászkamara idei dúvadirtási versenyébe. Három éve hivatásos vadásza ennek a vadásztársaságnak, azonban a kapcsolat jóval régebbi keletű, ugyanis több mint húsz éve tag ugyanitt, nyolcezer hektáron foglalkoznak vadgazdálkodással.
Az idei dúvadirtási versenyt szárnyas kategóriában Almássy János nyerte meg.
A kamarához beküldött egyéni terítékén 15 szarka, 5 dolmányos varjú és 8 szajkó látható, de ezen a terítéken helyet kapott még 4 róka, 8 borz, 1 sakál és 1 nyest is.
Éjjel, hajnalban és nappal
– Tavaly még nem neveztem be erre a versenyre, de társasági szinten 2019-ben annyi dúvadat ejtettünk el, hogy úgy gondoltam: az idén kipróbálom magam, hiszen ez nagy kihívás a számomra.
A márciusi egy hét alatt szinte éjjel-nappal vadásztam a kártevőkre. Éjjel lámpázással kerestem a rókákat, hajnalban már figyeltem a szarkafészkeket, míg a szajkó meglövése újabb nehéz feladatot jelentett, mert fáról fára repül – mesélte Almássy János.
– A kártevők elejtésében sokat segített a hivatásos vadász társam, Nyíregyházi Attila, gyakran ő töltötte be a hajtó szerepét. Ment például a fasorokban fütyörészve, kergette felém a szajkókat. Ismerjük már jól ezeket a fészekrabló madarakat, tudjuk, merre repülnek, mik a szokásaik.
– A fasorok végén vártam érkezésükre. Érdemes volt lesben állni, előfordult, hogy egy alkalommal 2-3 szajkót is sikerült elejtenem.
Saját készítésű csapdák
– A szarkákat saját készítésű csapdákkal fogtam el, az internetről néztem meg, milyen legyen, hogyan kell működnie. Két nagy létrás csapdát készítettem, csakhogy hiába a csapda, abba kell egy élő madár is.
Az interneten hirdettek egy élő szarkát ötezer forintért, megvettem, egy barátom pedig hazahozta Budapestről.
– Ez az élő szarka mindenképpen kellett a csapdába, hogy odacsalja a többieket.
– Dolgozott is szépen a csapda, mindennap volt benne madár. Az egyik megfogott szarkát a másik csapdába tettem, hogy az is csábítsa magához a társait – folytatta a hivatásos vadász.
– A rókákat kotorékozással és lámpázással ejtettem el. A barátaim besegítettek azzal, hogy hoztak jagd terriert és tacskót, s a kutyák a kotorékokból kiűzték a rókákat. A lámpázás éjszaka használt módszer. A lényege, hogy reflektorral világítjuk meg a területet, s a fényben megcsillanó szem jelzi, hol is van a róka.
– A dúvadirtás egyébként folyamatosan munkát ad a hivatásos vadászoknak, a verseny lezárása óta is ejtettem el legalább húsz rókát, valamint hoztam terítékre borzot és szarkát is.
Fontos a dúvadak irtása az apróvadak és az őzek szaporodása miatt, a kicsinyek megóvása érdekében a minimálisra igyekszünk csökkenteni a kártevő állatok számát.
– A csapdákat rendszeresen ellenőrizni kell, valamint a csalimadár etetéséről és itatásáról sem szabad elfelejtkezni. Az etetést és az itatást este kell végrehajtani, mert ha a rendkívül okos és gyanakvó szarka mindezt észreveszi, akkor a csapdát messzire elkerüli, nem véletlenül tartják az egyik legintelligensebb állatnak. A dolmányos varjút is lehetne csapdával megfogni, de kellene egy élő példány csalinak.
szon.hu
Vadászat
Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében
Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.
2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.
A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.
A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.
Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.
Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:
Helyszínek:
- elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
- gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
- lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely
A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft
Érdeklődni:
telefonon: 06-30/239-4635
emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com
személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)
Jelentkezés: a megadott e-mail címen
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A születésnapi dámbikám
Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától. Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.
Élményeiről beszámolt lapunknak:
Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.
Írta és fényképezte: Gerho Balázs
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.
A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.
Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.
Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.
A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.
A Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.
Forrás: TAEG Zrt.