Vadászat
OMVK: Előtérbe kerülnek az ökonómiai kérdések
Országos Magyar Vadászkamara: Az eddiginél hangsúlyosabb szerepe és feladatköre lesz a Vadászkamara Felügyelő Bizottságának és Pénzügyi-Gazdálkodási Bizottságának az új vadászkamarai választási ciklusban – hangzott el a két testület tanácskozásán. A bizottságok a feladatkörök kisebb-nagyobb átfedése miatt közös, a tavaszi tisztújítást követő alakuló ülést tartottak június 9-én, az érdekképviselet hatvani központjában.
Az eseményen részt vevő Bajdik Péter főtitkár – megköszönve a jelenlévőknek, hogy vállalták a bizottsági tagságot – több aktualitásról is szólt. Emlékeztetett, hogy a vadgazdálkodási ágazat komoly kihívások előtt áll, és az ökonómiai kérdések súlya előtérbe kerül a következő időszakban. Az egyébként is gondot jelentő vadkárt (amely újabban egyre nagyobb mértékben írható a mezei nyúl számlájára is) egyéb, külső tényezők is súlyosbítják: a háborús helyzet okozta globális problémák, az üzemanyagárak emelkedése, a terményárak és a munkaerő költségének emelkedése. Ebben a helyzetben a Vadászkamara lehetőségeihez mérten igyekszik támogatni a vadászatra jogosultakat és a hivatásos vadászokat. Idén az Országos Vadgazdálkodási Alap 500 millió forintos forrása mellett egy másik pályázati lehetőséget is biztosít: a Hivatásos Vadász Eszközbeszerzési Program keretében várhatóan 350 millió forinthoz juthatnak a vadásztársaságok, amelyből a vadőreik felszerelését korszerűsíthetik. Ez a projekt része a kiemelt vadászkamarai programoknak, amelyekre egyébként további 250 millió forintot szán a szervezet az elmúlt években megszokott módon. Összesen tehát közvetlen és közvetett módon 1,1 milliárd forint folyik vissza a Vadászkamarától az ágazatba. A két bizottságnak kiemelten fontos lesz a szerepe a következő években a programok lebonyolítása és ellenőrzése terén.
Majthényi László, a Pénzügyi-Gazdálkodási Bizottság elnöke szerint a főtitkár által vázoltaknál is több feladattal kell számolniuk. Ezek kapcsolódnak az Országos Vadgazdálkodási Alap pályázati kiírásához, ennek módosításához az ellenőrzési tapasztalatok alapján, illetve a Területi Szervezetek forrásainak felhasználásához. Mindez indokolja javaslatát, miszerint az általa vezetett testület a Felügyelő Bizottsággal közösen lássa el teendőit. A javaslatot a tagok támogatták.
Imre János, a Felügyelő Bizottság elnöke a 2022-2026-os vadászkamarai ciklus munkájáról szólva leszögezte: cél, hogy a Vadászkamara Központja és a megyei Területi Szervezetei a hatályos jogszabályoknak és belső szabályzatoknak megfelelően működjenek. Azonban ennek ellenőrzése – szükség esetén utóellenőrzése – segítő szándékú kell hogy legyen. A munkaterv az ellenőrzések célkitűzésein kívül időbeni ütemezést is tartalmaz arra vonatkozóan, hogy melyik évben melyik megyei Területi Szervezet kerül sorra. Évenként ötöt ellenőriznek, így a ciklus végéig minden megye ellenőrzésére sor kerül. Imre János elmondta azt is, hogy az Állami Számvevőszék által tavaly végzett átvilágítás nem mutatott ki jelentős problémákat a Központ különböző szabályzataiban, csak apróbb pontatlanságokra hívták fel a figyelmet, amelyeket pótoltak is.
Újdonság, hogy a kiemelt kérdések kezelésére a két bizottság munkacsoportot is létrehozhat a jövőben. Ilyen munkacsoport alakul a különböző szabályzatok áttekintése, szükség esetén pedig aktualizálása érdekében. A munkában Kiss Erzsébet, a Vadászkamara Központjának gazdasági vezetője – a két bizottság titkára – is részt vesz. A gyors, operatív munka érdekében a határozathozatal mindkét testületnél személyes jelenlét nélkül – elektronikus úton – is történhet a jövőben.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Vadászat
Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében
Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.
2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.
A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.
A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.
Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.
Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:
Helyszínek:
- elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
- gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
- lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely
A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft
Érdeklődni:
telefonon: 06-30/239-4635
emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com
személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)
Jelentkezés: a megadott e-mail címen
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A születésnapi dámbikám
Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától. Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.
Élményeiről beszámolt lapunknak:
Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.
Írta és fényképezte: Gerho Balázs
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.
A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.
Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.
Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.
A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.
A Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.
Forrás: TAEG Zrt.