Vadászat
Szökött vándorsólymot keresnek Nemesvámos térségében
2023. március 2-án délután, elveszett Maróti Béla magyar solymász kedves, de annál keményebb vadász vándorsólyma! Maróti Béla úgy nyilatkozott, hogy talán az eddigi madarai közül egy sem tudott úgy a szívéhez nőni, mint ez a sólyom. Éjt nappallá téve keresik, azonban még mindig nincs meg a madár.

Maróti Béla engedéllyel tartott vándorsólyma
Az engedéllyel tartott solymászmadárról: nagyobb húsgalamb nagyságú, barnás színezetű madár, egyik lábán csörgő segít az észrevételben. A másik lábán egy 20 cm-es jeladó drótja látszik, a két rövidke béklyó viszont, nem annyira. Fiatal nagyértékű madárról van szó, a nyomravezetőnek jutalmat ajánlottak fel.
A madár Nemesvámos (Veszprém vármegye.) térségében tűnt el, de onnan több 10 km-re is elrepülhetett. Tartanak tőle, hogy a villanyvezetékek áldozatául is eshetett.
Kérjük, aki észleli a madarat az a 30/9930412 telefonszámon jelentkezzen.
Maróti Béla kéri, hogy senki ne próbálja elkapni. A madár bizalmatlan, idegeneknek nem engedi, hogy megfogják.
A jeladó frekvenciája: Luxi 216/07 (4-5 hangban)
Agro Jager News
Vadászat
Már Nógrádban jár a “svájci” farkas
A Svájcban befogott és jeladóval ellátott „M237” hím farkas elérte a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területét, jelenleg Nógrád vármegye keleti felén tartózkodik.

Fotó: Bükki Nemzeti Park
Az Alpok déli vonulatainak vidékéről származó példány a Dunát átúszva, a Naszály (hegy) mellett folytatja útját. Igazgatóságunk működési területén évtizedek óta élnek farkasok, így a kóborló egyed aktivitása révén érdekes megfigyeléseket tehetünk. Legutóbb, március 17-én, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság adott hírt az állatról.
A jelölt egyed tartamos nyomonkövetési lehetőségének és a vándorló farkas biztonságának növelése érdekében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felvette a kapcsolatot az illetékes vadászati hatósággal és a tájegységi fővadásszal.
Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Vadászat
OMVK: Magyar agár VAV Szegeden – Galériával
OMVK: 2023.03.19 -én Agarász VAV vizsgának adott otthont a Szegedi vadásztársaság, Az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Szervezetének szervezésében.
12 magyar agár mutathatta meg tudását mesterségesen kialakított műnyulas pályán. Az agarak és vezetőik kellő felkészültségről tettek tanúbizonyságot a bírók előtt. Szemet gyönyörködtető futásokkal örvendeztették meg a kilátogatókat. Remélhetőleg nyúl társasvadászatokon eme nemzeti kincsünknek vallott fajtát is egyre többször tudjuk majd alkalmazni a sebzett nyúl elfogására.
Vadászat
IV. B.-A.-Z. vármegyei dúvadgyérítési hét
Az Országos Magyar Vadászkamara B.-A.-Z. vármegyei Területi Szervezete, az Agrárminisztérium Tájegységi fővadászi karával közösen, 2023. március 11 – 18. között dúvadgyérítési versenyt szervezett vadgazdálkodók, valamint sport- és hivatásos vadászok részére.

Fotó: OMVK
A beszámításba kerülő fajok és azok „pontértéke” az alábbiak szerint alakult:
Szarka, Szajkó: 5 pont
Borz, Dolmányos varjú: 8 pont
Róka: 10 pont
Aranysakál: 12 pont
Nyestkutya, mosómedve: 15 pont

Az Országos Magyar Vadászkamara (a továbbiakban: Kamara) a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)
Azért, hogy minél kiélezettebb legyen a verseny, egyéni megmérettetés esetében vadfajonként maximum 10 db kerülhetett beszámításra! Ettől többet természetesen el lehetett ejteni, hiszen pontegyenlőség esetén a versenyző által összesen elejtett vadfajok pontszáma döntött!
A vadászatra jogosultak versenyében a területnagyság is súlyozásra került. 0-5000 ha-ig az elejtett dúvadak után járó összpontszám 100%-a számított, 5000 ha feletti területeknél az összpontszám 80%-a, hiszen minél nagyobb egy vadászterület, annál több szőrmés- és szárnyas kártevőt lehet azon terítékre hozni!
A 28 regisztrált vadászatra jogosult közül végül 23 jogosultnál történt tényleges dúvad elejtés. Az akcióban 40 vadász vett részt. Egy személy több jogosultnál is indulhatott, a lényeg az volt, hogy csak a megyében elejtett, csapdázott vad kerülhetett terítékre, és egy vad csak egy jogosultnál szerepelhetett.
A dúvadgyérítési program során összesen 449 vad került terítékre az alábbiak szerint:
Szőrmés: 260
– 12 aranysakál
– 163 róka
– 83 borz
– 2 nyest
Szárnyas: 189
– 98 szarka
– 75 szajkó
– 16 dolmányos varjú
A 10 legeredményesebb vadgazdálkodó rangsora a következő: (5000 ha feletti vadászterület esetén 0,8-as szorzóval korrigálva)
1. Király Fácán Bérkilövő Vadásztársaság 633 pont
2. Megyaszói Hernádmenti Vadásztársaság 493 pont
3. Monoki Nyírjes Vadásztársaság 331 pont
4. Kemely és Vidéke Vadásztársaság 306 pont
5. Taktaközi Nimród Vadásztársaság 248 pont
6. Damak és Környék Vadásztársaság 228 pont
7. Bori Völgy Vadásztársaság 205 pont
8. Aszalói Vadásztársaság 187 pont
9. Bükki Nemzeti Park (Borsodi Mezőség) 162 pont
10. Tiszamenti Gazdálkodók Vadásztársasága 134pont
A 10 legeredményesebb vadász rangsora a következő: (minden fajból maximum 10 vehető figyelembe a pontozás során):
1. Árvai Róbert 330 pont
2. Babik Roland 283 pont
3. Ajtay Sándor 276 pont
4. Takács Sándor 243 pont
5. Rimaszécsi László 216 pont
6. Miklós László 205 pont
7. Vojtó András 178 pont
8. Ruszinkovics Dániel 161 pont
9. Bakos Barnabás 119 pont
10. Porkoláb Gábor 108 pont
Mind a vadászatra jogosultak, mind a vadászok díjazásban részesültek.
A díjak, nyeremények mellett a Reflex vadászbolt (Miskolc – Martinkertváros, Kisfaludy Károly u. 37) felajánlásának köszönhetően tárgyjutalmak is átadásra kerültek.
A versenyen indulók rendkívül komolyan álltak a feladathoz, minden elismerésünk ahhoz, amit a program alatt produkáltak. Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek!
Forrás: OMVK