Vadászat
VADGAZDÁLKODÁS: beköszöntött a tavasz
A naptár szerint beköszöntött a tavasz s ha havat is hozott, azért a vetések arról árulkodnak, hogy napról napra melegszik az idő. Dúsabbak a kalászosok, bokrosodnak és a repcék is szemlátomást nőnek. Kiürültek a vadászházak, elcsendesedtek a revírek s bár elindult az új vadászati idény, mégis úgy érezzük, hogy véget ért egy esztendő. A vadászterületeket jobban most csak a hivatásos vadászok, azaz a vadőrök járják. Joggal, mert az őzbakvadászat lassan, de biztosan közeleg…

Hamenéses őz Peszere-pusztán Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter
A meleg, csapadékos napok mindenképpen előnyére válnak a vadgazdálkodásnak és a mezőgazdászoknak is. A drága műtrágyák 2023 tavaszára egy-egy esetben 150 000.- forinttal is olcsóbbak lettek, de így is 200 000.- forint körül alakul az áruk. Persze legjobban akkor hasznosulnak, mikor a kiszórás után már be is mossa a csapadék.

Műtrágyát szórnak Békés vármegyében, 2023 Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter
Nekünk vadgazdáknak is ez a legfontosabb, mert így a vad nem találja meg. Megerednek a búzák, a repcék, az árokpartok, különösen a déli oldalak, is kizöldülnek és a rengeteg duzzadt rügy, fiatal zsenge, bőven ellátja a vadat. A vadgazda ilyen tájra már az utolsó lucernaszéna báláit bontja, de aki komolyan törődik az őzzel, az abrakot is helyez az etetőkbe a só mellé.
Ez az időszak elsősorban a megfigyelésé. Merre járnak az őzek, merre vannak az öreg bakok, hol, milyen fiatal tűnik fel? Mennyire viseli meg a vadat a takarmányváltás, a hirtelen jött nagy mennyiségű zöldtakarmány? Járnak-e ki kutyák, merre jár a dúvad? A régi kotorékok megelevenednek-e újra? A sáros dűlők az éjszakáról mesélnek s ha mozog a vad, a nyomok eligazítják azt, aki megáll mellettük.

Csánkig szennyes a hirtelen jött bőséges zöldtakarmány miatt egy őzsuta Peszere-pusztán Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter
A tavasz, az érkező meleg azonban gondot és sok problémát is hozhat, hiszen az őzek hasmenése és annak az állományszintű jelensége, veszélyeket is tartogat. A fényképen jól látszik, hogy az őz fehér, világos tükre szennyes. Egyértelmű jele annak, hogy takarmányozási problémák léptek fel. Ezt zárt tartásban, fokozatos takarmányváltással el lehet kerülni, de a vadonélő állatok esetében, egy megkerülhetetlen jelenség. Az etetőknél kihelyezett, készletezett takarmány segíthet, de nem elegendő. Ahhoz, hogy a legyengült állatok átvészeljék ezt az időszakot, a területen nyugalmat is kell biztosítani.
Írta és fényképezte: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Vadászat
Erdei tragédia
Agócs Tibor egy kútban felakadt, elpusztult dámszarvasbikát talált Lajosmizse határában:
Agod Tibor Bács-Kiskun vármegyében, Lajosmizse határában túrázott párjával az Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy kútban felakadva egy elpusztult dámszarvasbikát talált. Megfigyelését megosztotta lapunkkal:

Fotó: Agod Tibor – Agro Jager News
A tegnapi napon túráztunk a párommal Lajosmizse határában, a Lajosmizsei Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy régi szemétteleptől nem messze, egy erdőrészben figyeltünk fel egy nagy kútra. A kútban lógott egy szerencsétlen állat — gyakorlatilag felakasztotta magát egy régi szőnyegdarabra. Borzasztó lehetett, mennyit szenvedhetett. A tetem körülbelül két hetes lehetett.
Húsz éve járom az erdőket, de még csak hasonlót sem láttam. Az adott területen, az erdőben és annak minden részén sajnos még mindig rengeteg a szemét: különböző madzagok, drótok, stb. Ezek között élnek a dámszarvasok, őzek — és sajnos valószínűleg ez a tragédia is így történhetett meg.
Írta és fényképezte: Agod Tibor
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A várva várt nap – Az első őzbakvadászatom
A nap már aranyszínű fátylat borított a tájra, amikor megérkeztünk a Százhalombattai Benta Völgye Vadásztársaság Elvira-major területére. Az őzek előszeretettel járnak ide, főként a hajnali, illetve esti órákban.
Csendben lopakodtunk be a gyümölcsösbe, ahol a fák között már mozgolódott néhány őzbak és suta. Tovább cserkeltünk egészen egy hatalmas vetésig, amely a gyümölcsös két oldalán terült el. Ott megakadt a szemünk egy érett, érdekes agancsú bakon, aki éppen a gyümölcsös felé sétált a sutájával. Türelemmel figyeltük őket, kivártuk a megfelelő pillanatot.

Fotó: Gargyánszki Alexander – Agro Jager News
Felállítottuk a lőbotot, beállítottuk a puskát is, majd megkaptam az engedélyt a vadászmestertől az őzbak kilövésére, amint megfelelőnek látom a pillanatot. A célzás pontos volt, a lövés megtörte a késő délutáni csendet. Az őz összeesett. Megkönnyebbülve néztünk össze, de a vadászat itt még nem ért véget.
Cigarettaszünet után lassan elindultunk a rálövés helyére, ami megközelítőleg 150 méterre volt. Amikor azonban odaértünk, az őz nem volt ott – csak friss vérnyomok vezettek át a gyümölcsösön egy darabig. Később, amikor már nem találtunk több nyomot, távolabb mentünk egymástól, és egy vonalban, átfésülve kerestünk tovább a gyümölcsösben. Végül észrevettük: sebágyában feküdt. Megriadt, és elfutott, így utánamentünk. Végül Gargyánszki Alexander, a társaság vadőre megadhatta neki a kegyelemlövést, hogy ne szenvedjen tovább.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Mielőtt kivittük volna a vetésre, még pár percig magamra hagyott a vadászmester és édesapám, hogy méltón elbúcsúzhassak tőle. Ahogy a hagyomány is megkívánja, a vadászmester az őzbak szájába helyezte az utolsó falatot, a sebhez töretet tett, a vérrel megfestett töretet pedig nekem adta. Miután megadtuk a kellő tiszteletet, fényképeket készítettünk.
Végül sor került az avatásra is, amit a vadászmester és édesapám végeztek el – a vadászmester átadta az avatás megkezdésének jogát apámnak. Az avatás során édesapám szemében ott csillogott a büszkeség, a vadászmester mozdulatai pedig tiszteletteljesek voltak. Végül mindannyian meghajtottuk fejünket az őzbak fölött.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Azt hiszem, ez a vadászat nem csupán egy elejtett bak története. Ez összeköt édesapámmal, a természettel, a vadászati hagyományokkal. Ahogy visszanéztem a gyümölcsös felé, már csak az emlék maradt – a naplemente fénye, az őzek nyoma és a természet örök rendje.
Írta és fényképezte: Mészáros Nóra
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az idei év első őzbakja
Diana április 19-én, szombat délután kegyes volt hozzánk. Jani barátommal vártuk ezt a bakot, de nem jött ki a megszokott helyén. Az utolsó, lővilág előtti időben Jani úgy döntött, hogy rácserkelünk, és megnézzük, miért hisztizik folyamatosan a bakunk. Napsütéses, késő délután, három sutával, a kiszemelt terület melletti spaléton riasztott folyvást-folyvást.

Fotó: Agro Jager News
Hála Istennek, inkább a sutákkal volt elfoglalva, mint velünk, így sikerült lőtávra közelíteni. Elsőre elhibáztam 😞, és másodikra sem volt jó a találat. Kb. 250 méter volt a távolság. Sántikálva elfutott a sutákkal. Sebzett vadat nem hagyunk szenvedni!!! Sietve utána eredtünk, ami jó döntés volt. Majd kb. 180 méterről eleresztettem a lövést. Egy gerinclövéssel tűzben rogyott, és sikerült terítékre hozni az idei évem első bakját. Nagyon köszönöm Jani barátomnak, köszönöm a Zsámbéki Medence Vadásztársaságnak, nem utolsósorban az elnök úr barátomnak, Pistának! Békesség a vadnak.
Írta és fényképezte: Kovács Péter