Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

A Rádió 1 az apróvadgazdálkodásról, az apróvad védelméről

Print Friendly, PDF & Email

A Rádió 1 , február 9-én, a reggeli hírműsorában az apróvadgazdálkodással, az apróvadvédelemmel és a gondozásával foglalkozott. A műsorban elhangzott, hogy a főbb apróvadfajok Magyarországon a fácán, a mezei nyúl, a tőkés réce, valamint idetartoznak még a vadászható vadlúd fajok: a nyári lúd, a vetési lúd és a nagy lilik.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A Rádió 1 , február 9-én, a reggeli hírműsorában az apróvadgazdálkodással, az apróvadvédelemmel és a gondozásával foglalkozott. A műsorban elhangzott, hogy a főbb apróvadfajok Magyarországon a fácán, a mezei nyúl, a tőkés réce, valamint idetartoznak még a vadászható vadlúd fajok: a nyári lúd, a vetési lúd és a nagy lilik. Ezeknek a vadfajoknak a vadászati idénye szakaszosan ér véget. December 31.-én befejeződött a mezei nyúl vadászata, majd január 31-én a vízi vad vadászata és végül, legutoljára, a fácán vadászati lehetősége, amely minden év február 28-án zárul. Ezzel együtt a vadászati idény is befejeződik.

Kattints a képre és hallgasd online!

A reggeli adásban kiemelték:

“Nyári lúdból, vetési lúdból és nagy lilikből  naponta, személyenként, összesen legfeljebb hat darab ejthető el, melyből a vetési ludak száma nem lehet több kettőnél. 

Az apróvadvadászat szorosan összekapcsolódik az apróvad védelmével. A szakirodalom úgy fogalmaz, hogy nem lehet egyoldalúan egy-egy vadfajnak kedvezni, hogy más fajok hátrányba kerüljenek, mindazt úgy kell végezni, hogy minden más szabadon élő állat javát is szolgálja.

A mezei nyúl az alföldi vadásztársaságok számára nemcsak vadászati lehetőséget biztosít, hanem az Alföld egészséges, úgy nevezett „jó nyulas” területei egy fajta géncentrumai a mezei nyúl állományoknak. Ezeken a területeken befogott mezei nyulak után az érdeklődés folyamatos és főleg Franciaországba és Olaszországba exportáljuk őket.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Magyarország legjobb mezei nyulas megyéi: Csongrád-Csanád, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok, de ide kell még sorolni Hajdú-Bihar vármegyei területeit is, gondoljunk csak a Hortobágy, vagy éppen a Sebes-Körös északi területeire, például a Bihar Népe Vadásztársaságra, Komádira.

Az apróvad számára a legnagyobb veszélyt a róka, az aranysakál és borz jelenti, amely fajok nemcsak a vadászható faunára, hanem a védett és fokozottan védett természeti értékekre, különösen a földön fészkelő madarakra jelentenek veszélyt. A szűkülő és sérülékeny vizes élőhelyek, költőhelyek csökkenésével a vadgazdálkodók szerepe is megnő és az elmúlt időszakban olyan együttműködések alakultak, amelyek mentén több túzokfészket is megmentettek a vadászok, ahogy tették ezt Komádiban is.

Magyarországon egyébként megközelítőleg 500 000 mezei nyúl él, amelyből éves szinten 80 000 mezei nyúl kerül terítékre és további 15 000 mezei nyulat hálókkal, élve fognak el, amelyeket exportálunk, főleg a tőlünk nyugatabbra fekvő országokba.

Elmondható, hogy a fácán talán a legkedvesebb vadja a vadászoknak és ebből a vadfajból ejtik el a legtöbbet a hazai és a külföldi vendágek. Ez a szám 350-380 000 fácánt jelent évente, ami mögött egy gondozott, egészséges törzsállomány áll. Ez az előző években 600 000 madár között mozgott országos viszonylatban.

Forrás: Rádió 1

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom