Tudomány
Beszámoló a dubaji klímakonferenciáról
Helyszíni beszámoló a dubaji klímakonferenciáról
Az idei COP-ot az Egyesült Arab Emírségekben, azon belül a 2020-as Dubai Expo területén tartották, november 30. és december 12. között.

1. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
Mi is az a COP?
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által szervezett Éghajlatváltozási Konferencia, melyet évente tartanak. A konferencia célkitűzése, hogy összehozza a világ vezetőit, meghatározó gazdasági tényezőit és globális szintű megoldást találjon a klímaváltozás ütemének mérséklésére és a bolygónk szennyezésének csökkentésére. A konferencián megvitatják az eddig elért eredmények és újabb célokat fogalmaznak meg a jövőre vonatkozóan.

Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
A Keretegyezmény egyik alappillére, hogy megelőzze a párizsi klímaegyezményben meghatározott maximum 1,5 °C-os globális átlaghőmérséklet-emelkedésének átlépését.
A szűk két hét alatt számos témával kapcsolatban voltak megbeszélések. Többek között az egészségről, gazdaságról, iparról, a természet értékeiről és a mezőgazdaságról. Nekem december 10-én volt lehetőségem elmenni a konferenciára. Ez a nap az élelmiszerről, az agráriumról és a vízről szólt. Maga az Expo város hatalmas. A metróállomásról külön buszokkal szállítottak minket a bejárathoz. A területen három fő szektorra voltak elkülönítve a kiállítások. Ezek a Lehetőségek, a Fenntarthatóság és a Mobilitás, melyeken belül különböző pavilonok, előadóterek voltak.

A cikk szerzője: Trencsényi Zoltán Árpád
Először a Technológia és innováció központot látogattam meg, melyből kettő is volt egymás mellett. Az elsőben jelentős multinacionális vállalatok, néhányat felsorolva: Emerson, Microsoft, IBM és emirátusi cégek mutatták be az energiafelhasználás visszaszorítására törekvő projektjeiket, többek között a közlekedésben, ingatlanfejlesztésben pl. okosotthonoknál. Az emírségek Kiberbiztonsági Tanácsa egy teljes infrastruktúrát bemutató maketten keresztül kereste a megoldást a demográfiai, egészségügyi, technológiai, élelmezési és a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekre.

2. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
A makett egyik részét az élelmiszertermelés és raktározás park alkotta (2. kép), ahol a HVAC rendszer hőmérséklet szabályozó mechanizmusát mutatták be, mely javítja az élelmiszerbiztonságot és annak minőségét. Magyarországot egyedüliként a Neumann János Egyetem képviselte. Standjuk a 2. Technológiai Hub-ban volt (3. kép).

3. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
A kiállításukban egy, az egyetem tudósai és hallgatói által kifejlesztett hidrogén-meghajtású autót mutattak be. Megtudhattam az előadóktól, hogy a jármű 250 km távolságot képes megtenni egyben, 60 km/h maximális sebességgel. A sofőrjét a jármű irányításában mesterséges intelligencia szoftver támogatja, emellett az energia egy részét a rászerelt napelemekből nyeri.
Következő állomásom a fiataloknak szóló pavilon volt. Itt sikeres emirátusi vállalatokat mutattak be, melyek precíziós öntözéssel termesztenek növényeket, többségében zöldségféléket szabadföldön, fóliasátorban és üvegházakban. Megtudhattam, hogy a sivatagban hogyan lehet termőföldet és jó minőségű mezőgazdasági terméket létrehozni. A méhészet fontosságáról is szó esett, példát mutatva a felnövekvő generációknak, hogy mennyire fontos a természet megőrzése. Továbbá sarkallva őket, hogy mezőgazdász irányba tanuljanak tovább. Külön érdekesség volt az itt található hidropóniás kert (4. kép).

4. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
Érdemes tudni, hogy ezzel a technológiával föld nélkül, víztakarékosan nevelhetjük a zöldségeinket. Két pavilon közt járva figyeltem fel egy apró szántóföldre, ami az Expo City Farm nevet kapta. Itt a szervezők bemutatták a víztakarékos öntözés fontosságát a szabadföldi növénytermesztésen belül. (5. és 6. kép)

5. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
6. kép. Fotó: Trencsényi Zoltán ÁrpádUtolsó állomásom az Energiaátmenet ház volt, ahol meghallgathattam egy a TAQA által szervezett érdekfeszítő előadást a vízkörforgás 100 %-os eléréséről. Az Abu Dhabiban székelő TAQA, SWS vállalatok mellett, a francia Veolia képviseltette magát. Az előadók többet között kiemelték, hogy a katasztrófák 90 %-a vízzel kapcsolatos. Itt gondolhatunk az aszályokra, árvizekre, monszunokra. Ezekkel szemben a mezőgazdaság, városi infrastruktúra igen sérülékeny. Figyelmeztették a közönséget, hogy az előrejelzések alapján a Föld lakossága nemsokára eléri a 10 milliárdot. Ennyi embernek a tiszta vízzel történő ellátása igen nagy kihívások elé állítja a vízügyi szakembereket.

Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
A mezőgazdasági vízellátás kielégítésére több lehetőséget is bemutattak. Először a szennyvíz felhasználásáról esett szó. A szennyvíz nem felesleg, hanem újrahasznosítható. Be kell vonni a vízkörforgásba, például mezőgazdasági öntözés révén. Dr. Fatima Hasan a már korábban említett hidropónia jelentőségét méltatta. További módszerek lehetnek a tengervíz sótalanítása és a víz kinyerése levegőből kondenzációval, amire szintén mondtak példákat. Másik oldalról megközelítve pedig elengedhetetlen tényezőként jelölték meg az emberek vízhasználatának csökkentését és a hálózatban lezajló vízveszteségek minimalizálását hálózatfejlesztéssel, szivárgásmérő műszerek beszerelésével. Továbbá a precíziós és csepegtető öntözés előnyeit.
Konklúzióként elmondták, hogy a technológiák többsége a rendelkezésünkre áll a mezőgazdasági öntözés kielégítésére, vízigény előteremtésére. A nagyobb probléma az, hogy ezen módszerek sok esetben nagyon drágák és energiaigényesek. Ezek zöldítésére nagy hangsúlyt kell fektetnünk a jövőben. Erre követendő példaként hozták fel a szennyvíziszap biogázzá, majd energiává történő alakítását vagy trágyaként történő felhasználását. A fenntartható mezőgazdasághoz kormányzati, tudományos szinten és a gazdálkodók között minél szélesebb együttműködés előmozdítása szükséges.
Összességében több érdekes előadáson is részt vehettem, ahol a szakemberek próbáltak irányt mutatni a fenntartható környezetvédelem irányába. Emellett kifejezetten jó volt látni, hogy a magyar kutatók milyen magas színvonalat képviselnek és a világ élmezőnyébe tartozó újító vállalatok, egyetemek soraiba ők is beletartoznak.
Ellenben sok multinacionális cégnél (ingatlanfejlesztők, autógyártók, számítástechnikai cégek és a többi) azt láttam, hogy csak azért vettek részt a konferencián, hogy a termékeiket eladhassák, piacot szerezzenek. Kérdezhetnénk, hogy mennyire megtérülő, hogy a klímakonferenciát a világ egyik legnagyobb energiapazarló városában tartották meg. Tényleg a fenntarthatóság a céljuk vagy bizonyos szlogenek mögé beállva csak a termelésük növelése fittyet hányva az egyre súlyosbodó klímaváltozás valódi problémáira? Bízom benne, hogy a konferencia eléri célját és sikerül az emberiséget a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság irányába terelni.
Írta és fényképezte: Fotó: Trencsényi Zoltán Árpád
Tudomány
Csernobil – Sugárzáshoz alkalmazkodó kutyák
A csernobili kutyák ellenállóbbá váltak a sugárzással, nehézfémekkel és szennyezéssel szemben
Mutáns csernobili kutyák nyomokat adhatnak a sugárzásállóság titkáról
A kutatók szerint az 1986-os csernobili katasztrófa közelében élő kutyák genetikai változásokon mentek keresztül, amelyek ellenállóbbá tették őket a sugárzással, nehézfémekkel és szennyezéssel szemben. Ezek az eredmények fontos információkat nyújthatnak az emberek környezeti veszélyekkel szembeni ellenállóképességéről is. A kutatás során 116 kóbor kutyától vettek vérmintát a Csernobili 30 km-es zóna (CEZ), és ezek elemzése két genetikailag elkülönülő populációt mutatott ki a nukleáris katasztrófa helyszínétől távolabb élő kutyákhoz képest.

Fotó: Ynetnews
Az eredményeket a Canine Medicine and Genetics című szaklapban publikálták. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kutyák genetikai változásokon estek át, amelyek lehetővé tették számukra, hogy alkalmazkodjanak a mérgező környezet hosszú távú hatásaihoz.
Az 1986-os csernobili katasztrófa, amely a történelem egyik legsúlyosabb nukleáris és ökológiai tragédiája, Ukrajna északi részén történt, amikor egy nukleáris reaktor robbanása a valaha mért legnagyobb mennyiségű radioaktív anyagot juttatta a környezetbe.
A tragédia után a lakosokat kitelepítették, és a térség elhagyatott, radioaktív pusztasággá vált. Becslések szerint ma körülbelül 900 kóbor kutya él a kizárási zónában, közülük sokan az evakuálás során hátrahagyott házi kedvencek leszármazottai.

Fotó: Ynetnews
A tanulmány szerint a nukleáris katasztrófa genetikai mutációkat indított el a kutyákban, amelyek generációról generációra öröklődtek és segítettek nekik túlélni a szélsőséges környezeti feltételek között.
Hasonló jelenségeket más fajoknál is megfigyeltek. Januárban például arról számoltak be, hogy a CEZ-ben élő mutáns farkasok rákellenállóvá váltak, míg májusban a kutatók megállapították, hogy az ottani békák sötétebb bőrszínt fejlesztettek ki, ami növeli túlélési esélyeiket a sugárzás ellen.
A kutatás szélesebb kérdéseket vet fel az emberi lakhatás lehetőségeiről a kizárási zónában. Dr. Norman Kleiman, a tanulmány vezetője és a Columbia Egyetem Környezeti Egészségtudományok Tanszékének kutatója szerint: „A kutyák krónikus sugárzásnak való kitettsége genetikai és egészségügyi hatásainak vizsgálata segít jobban megérteni, hogyan hatnak az ilyen környezeti veszélyek az emberekre, és hogyan csökkenthetjük a kapcsolódó egészségügyi kockázatokat.” – mondta a Daily Mailnek.
Forrás: Ynetnews
Tudomány
A Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatásába kapcsolódott be a Bakonyerdő Zrt.
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért. Az első megfigyelési év eredményei láthatóak a grafikonon, mely a 2024-ben különböző származási helyekről elültetett magok csírázását és a csemeték túlélését mutatja a kísérleti parcelláinkban.

Forrás: Bakonyerdő Zrt.
Az erdészek évszázadok óta végeznek származásvizsgálatokat, melyek során különböző eredetű magok növekedését hasonlítják össze ugyanazon az élőhelyen. Ilyen származási kísérletet, a Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatását indítottuk el három bakonyi helyszínen, a Farkasgyepűi Erdészet Forrasztókői Egzótakertjében és a Bakonybéli Erdészet Kőris-hegyi és Kék-hegyi erdőrészleteiben.

Forrás: Bakonyerdő Zrt.
A mikrokertekbe közönséges jegenyefenyő (Abies alba), kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), Borisz-király jegenyefenyő (Abies borisii-regis), közönséges bükk (Fagus sylvatica) és keleti bükk (Fagus sylvatica subsp. orientalis) magokat vetettük el, melyek 13 ország 23 különböző régiójából származnak.

Erdészek dolgoznak a Bakonyerdő Zrt. területein. Forrás: Bakonyerdő Zrt.
A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Ennek előnye, hogy a különböző genetikai eredetű származások sokféle kombinációban vizsgálhatók eltérő környezeti feltételek mellett. Nyomon követhető, hogy a fák milyen mértékben képesek alkalmazkodni az eredeti termőhelyüktől eltérő körülményekhez. A projekt résztvevői öt évig kísérik figyelemmel a csemeték fejlődését, ez a kutatás tehát elsősorban a korai életszakasz túlélési és növekedési tulajdonságainak megfigyelésére, elemzésére összpontosít.

A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Forrás: Bakonyerdő Zrt.
Ha a projekt során végzett megfigyelések azt támasztják alá, hogy ezeknek a rokonfajoknak jobb a csírázása és a fejlődése, az erdészek fontolóra vehetik a behozatalukat, mely az úgynevezett támogatott fajvándorlás.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat
Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták
Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM
Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.
Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.
Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.