Keressen minket

Vadászat

Gondolatok a vadászatról: Bényi Zoltán 80 éves

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Kisteleken Bényi Zoltán idén töltötte a 80. életévét. Csongrád-Csanád vármegyében járunk, ahol Zoli bácsi egy kis kertet ápol tele madarakkal, kerti tóval. Öreg tacskójával rendezkednek az udvarban. Zoli bácsi 80 évesen is nap, mint nap dolgozik a fodrászatában és ha teheti vaddisznóra les, mert aktívan vadászik is. Az életéről most az Agro Jager News hasábjain ír..

Szüleim.

Az életem mégsem itt kezdődött, mert édesapám a vasútnál tisztként dolgozott és Kolozsvárra vezényelték, ahová az egész család követte. Természetesen édesanyám és a lánytestvéreim is. Velem akkor édesanyám várandós volt. A front azonban közelgett és Kolozsvár is felkészült a visszavonulásra. Édesapám, sohasem volt egy ideges ember és azok után, ami akkor történt, érthető, ha feje tetejére állt később is a világ, azt olyan humorral és nyugodtsággal fogadta, hogy abból őt senki sem verhette ki. Drága édesanyám azonban pont ellentéte volt és nagyon sokat aggódott. Érte, a lányokért és már értem is, pedig még megsem születtem.

Első madaraim egyikével.

Érkezett a front és apám egy vagonba menekítette a családot, a két nővéremet és a bátyámat, hogy indulunk, mi is elhagyjuk Kolozsvárt. Ekkor kezdték bombázni a vasútállomást és egy bomba a vagonunk közvetlen közelébe esett, de csodával határos módon nem robbant fel. Mindenki menekült a sínekről, de szerencsére senkinek nem esett baja, csak üvegszilánkoktól sérültek meg a lányok, mert mezítláb szaladtak biztosabb helyre. Így kerültünk vissza Szegedre, ahonnan végül Kistelekre helyezték édesapámat és nyugdíjazásig itt is dolgozott.

Baglyommal.

Kisteleken, a házunk szemben volt a vasútállomással és én csak a tanyavilág felé portyázhattam, hiszen a síneken át tilos volt mennem, mert elüthet a vonat. Gazdag vízi világ volt mindenfelé, kisebb tavak, nádasok, füzesek.  Apámnak is volt halastava, de a Tiszára szeretett járni pecázni. Szegedi srácként már – 10 évesen a Tiszára járt – így érthető is. Nekem a barátaim, a sanyarú sorsú lelencgyerekek voltak és egy-két vasutas gyerek. Sajnos az árva gyerekeket nem engedték játszani, csak dolgoztatták őket és a 7-10 éves gyerekeknek dolgozni kellett a tanyákon. Szomorú, kemény életük volt.

Apám a halastavunknál horgászik.

Apám, értehető okok miatt értett a fegyverekhez és azt szerette volna, hogy ne csak szeressem, hanem tudjam is kezelni, használni. 10 évesen vett nekem egy 4,5 mm-es lámpagyári légpuskát. Én addigra a tanya körül már úgy ismertem minden zugot, csalitost, nádast, hogy nyitott könyv volt előttem a határ, de nem tudtam vele betelni – ma sem.

1954. október 4-én lőttem első verebem. Egy tojó háziveréb volt. Az iskolai szertárban láttam a kitömött madarakat, persze én is ki akartam tömetni a verebemet. Kérleltem apám, hogy Szegeden biztos kikészítik, hogy próbálja meg és vigye el oda. Hogy elvitte-e nem tudom, nekem azt mondta, hogy nem vállalták. Októberben még voltak meleg napok és a legyek is felfigyeltek a verebemre, akkor apámnak zseniális ötlete támadt: levágta a két szárnyát és lepkeszárny formában zöld posztóra tette és üveglappal lefedte, majd papírragasztó-szalaggal leszegte a széleit. Büszkén díszelgett rajta az elejtés dátuma. Mondanom sem kell, hogy a molyok nyolc év alatt posztóstól megették.

Rengeteget solymászkodtam.

Az általános iskola után, mivel Homoki-Nagy István filmjein nőttem fel, eldöntöttem, hogy erdész leszek. Négyes átlagom volt, de 1959-ben csak kitűnő tanulókat vettek fel, tehát ez a terv kútba esett. Az erdészeti helyett közgazdasági technikumba jelentkeztem statisztikai tagozatra, hogy onnan majd átjelentkezek, de ezt sem értem meg, mert félévkor matekból hét egyessel kirúgtak, hogy a lábam sem érte a földet. Akkoriban már ragadozó madaraim voltak és elhivatottan solymászkodtam.

Az időm nagyrészét a madaraimmal töltöttem.

A madarakat el kellett lássam télen varjakkal, gerlével, verebekkel, nyáron meg a majorokban házigalambbal. Tehát nem tanultam. Apám azt mondta, hogy elindul a faluba és ahol inast vesznek fel, az lesz a szakmám. Volt lakatosnál, cukrásznál, kéményseprőnél, fényképésznél, de csak a fodrászatnál talált felvételt. Aztán letelt a két hét próbaidő és felvettek.

Még féléves inas koromban is sírtam a paraván mögött, hogy mi lett belőlem. Ez bizony messze van az erdészettől.  A verébszárnyakat naponta látván, elhatároztam, megtanulok madarat preparálni. Hatalmas türelemmel belefogtam és 1962-ben Kiskunfélegyházára kerültem a városházi 11-es fodrászszalonba, ahol csodák csodájára egy preparátornak vágtam a haját. Összebarátkoztunk és kérte, hogy mutassak meg neki egy munkámat. Egy tavaszi dürgő pózban preparált vízityúkot vittem el. Nagyon megdicsért és azt mondta, hogy mindenképpen folytassam. A fodrászat mellett még 30 évig preparáltam.

Ebben az üzletben barátkoztam össze Mosányi Antallal, a solymásztársaság elnökével és idősebb Zalai Géza, országos koronglövő bajnokkal, akit később őzbakra is meghívtam – innentől kezdve aztán sínre kerültem.

Nagy nehezen kaptam csak puskát.

Nem győztem preparálni a fácánokat, a szarkákat a vadászoknak, persze ingyen, de lejárhattam hajtani és ígéretet is kaptam a tagfelvételre. Madarat lehetett velem fogatni, nem csak tömetni.

Három évig jártam hajtani és a körvadászatokra, mígnem 1971-ben tagjelölt lettem. Egy évig ugyanúgy részesültem a terítékből, mint más vadász, de puskát nem vehettem a kezembe. 1972-ben vettem egy 12-es boch puskát, még ma is azzal vadászom. Akkoriban augusztus 1-én kezdődött a vadkacsa vadászata és ott, ahol gyerekeskedtem, a Szék-tón, csak az augusztusi hónapban 150-180 kacsát lőttem.

Én elmondhatom, hogy egyszerű, fekete csizmás vadászok között nőttem fel, falusi, tanyasi emberek voltak azok. Utánozhatatlan hangulatú vadászatokon vettem részt. Az első hét-nyolc nyulat bevittük és mire délután lett, addigra már a várt bennünket a bogrács.

Nem abban merült ki a vadászat, hogy ki milyen drága fegyverrel, terepjáróval, drága ruhákban jelent meg.

Mindig volt a ház körül madaram, itt a kedvenc szarkámmal indultunk a kertbe,

Szépen volt abban az időben vad is. Volt, hogy 15 puska 150-180 kakast lőtt délig. Akkoriban neveltünk fácánt és meghatározták, hogy egy vadásznak mennyi első osztályú kakast kell leadni – kötelező volt mindenkinek. Ez engem megtanított arra, hogy ne közelről lőjek, hanem engedjem ki a vadat etikus távolságra, mert a ronggyá lőtt kakas szégyen volt és a leadás sem szaporodott akkor.

Kittenberger elefántagyarából készült dísztárgy.

A titkárunk rendőrparancsnok-helyettes volt, aki a kiterjedt tanyavilágban is – ami hírből sem akkora már – és vadásztársaságban is rendet tartott. Ismerte a jogot, de sose élt vele vissza.Pannónia motorral jártunk vele vadászni. A vadászat ilyen formában státusznak számított, mert még nekem, akinek éveket kellett várnia, még nekem is sikerült bekerülnöm. Igaz voltak benne trükkök, de nem mondhatom, hogy ne sikerült volna.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

1971-ben beköszöntött a Vadászati Világkiállítás, ami számomra nagy élmény volt. Mondhatjuk és nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy azt megismételni nem lehet. Voltak már akkor is olyanok, akik már akkor ezt ki is jelentették. Mindenki itt volt. Az angol királyi családtól egészen a Szovjetunióig, az afrikai országok sora és mindenki. Olyan bemutatkozás volt a világnak és az olyan színvonallal, hogy méltán mutathatta be nemcsak a vadászoknak, hanem a világ nagyközönségének a vadászat értékeit és benne a magyar vadgazdálkodást. Megismételhetetlen és abból egy-egy kis szelet maradt meg, a belépőm és egy-két relikvia, amit ott vásároltam. Kétségtelen, hogy okos, felkészült, rettentő magas nívójú szakemberek készítették elő. Persze mondhatjuk, hogy mögötte volt a politika, de kérem, tudták, hogy mi szakmai és mi politikai kérdés és mondjuk ki, ha nem is beszéltünk róla, azért amikor végre kint vadászhat az ember, olyan messze kerül a politika, hogy senki se foglalkozott vele. Jó tanácsom, hogy képezze magát mindenki és ha nem is nagyon, de tessék alkalmazkodni. No, és a szakmai kérdések sohasem lehetnek politikaiak. Ketté kell választani: a határ vékony, de azt tudni kell!

Próbáltam kiépíteni a kapcsolatot nagyvadas területeken, bakonyi barátommal, Bodó Nándorral egy életre szóló barátságot kötöttünk. Önzetlenül hívott mindig, sosem tudtam neki ezt viszonozni, most 2023-ig, 2019 vaddisznót lőttem, ebből 140-et nála. Magam lőjegyzéket vezetek, amilyet Bodó Nándi barátom is vezet.

Beszélgetések során sok vadásztól kérdeztem vezet-e valaki lőjegyzéket, de nem igen. Manapság már jószerével csak vaddisznóra vadászom.

Terítékem a következő 1971. február 28. és 2023. szeptember 1. között:

Apróvadat: 7942

Nagyvad: 530

Sebzésem, ami sose lett meg: 32

Hibázásom: 58

Gemencre is eljutottam, ahol Sziládi Ferenc élt, dolgozott. Ő egyébként szomszédunk volt Kisteleken, innen került el. Édesapja masiniszta volt. Feri egyébként hat évvel fiatalabb volt nálam és tőlem kapott kedvet a vadászathoz. Kádár, Cinege és Losonczi területén volt vadőr, erdész. többször voltam nála és ott ismertem meg Hangya Károly vadőrt. Hangya lövette meg velem Kádár elvtárs kanját, teljesen szabálytalanul. Az akkori politikai elitnek az a vadban gazdag területe is be volt kerítve. Az öreg Hangya aztán odaültetett a kerítéstől 30 méterre, ahol egyébként 300 méter nem vadászhatott volna senki. Sose felejtem el ezt mondta: „ A likra kő lűni embör! Ott gyün a disznyó ki a kukoricára, mert az erdőben nincs kaja!”.

Ahogy mondta meg is jött az egyes disznó, megnyikorogtatta a drótot és mikor átjött gyöngygolyóval meglőttem.

A harmadik barátom Tóth Gáspár lett, vértesi vadász volt, sok vadat lőttem nála is.

A negyedik Nagy Sándor volt, aki Császártöltésen élt. Felejthetetlen vadászataink voltak. Ott vaddisznó mindig volt. Legkedvesebb élményeimet nekik köszönhetem, jóformán vadászéletem savát-borsát. Hubertusz legyen velük.

Akkoriban főként holdvilágnál vadásztunk.  Biciklilámpa első égőt szereltünk a csőre és lapos zseblámpa elemmel világítottuk meg. Azután jöttek az orosz halogén égők, majd a KaCsa lámpák és végül a ledesek. A mostani technikáról meg már ne is beszéljünk.

Belépőjegy az 1971-es világkiállításról.

Régen a vad megtalálta a nyugalmat. Nem zaklattuk az erdőt ennyire. Volt nyugalma a vadnak. Hangzatos szavakat használnak ma a vadászatról, de a vadászat a barátságról szól. Ritkán látott barátokkal találkozni, élményeket mesélni, erről szól nekünk. A puska, a horgászbot, a festőecset, fényképezőgép pedig egy olyan eszköz, amely arra inspirál bennünket, hogy hosszasan részévé válhassunk a természetnek. Ilyenkor mutat meg legtöbbet magából – a csendes megfigyeléseink során – a természet.

Szuvenír 1971-ből.

A fodrászatot 80 évesen is aktívan folytatom és mivel a hétvégék a szombatok a fodrászatban igen mozgalmasak, a körvadászatokra nem tudok kimenni, ugyanis egyik héten szombaton, míg a másik héten vasárnap tartják a vadászatokat. Így évente a társaságomnál két, három alkalommal megyek csak apróvadvadászatra. A szarvasbika sem érdekel már, annak is van már 10 éve. Sajnálok én már minden vadat, a könnyű zsákmányt meg kiváltképpen. A tarlókon, a gabonán való cserkelést, leselkedést, az éjszakai magányt imádom még most is. Megadatott nekem az a lehetőség, hogy nagyvad leseken soha nem volt mellettem kísérő. Őzre itt a környékben nem mehetünk ki, de nem is bánom, mert nem szeretek csak cserkelni és minden más opció nekem nem vadászat. Csak is a cserkelés, hívás. Ha így nem mehetek, akkor nekem többet ér, ha itthon a gyűjteményemet, könyveimet rendezgetem. Agancsot is faragok, rajzolok és festek is. Főként Balogh Pétertől merítek témát, vadászati képeslapok is szóba jönnek még. Kipróbáltam a pirografikát is, de egyszer elvesztettem az égő hegyét és nem próbáltam azóta sem, abbahagytam.

Késekre szoktam nyeleket vágni, például agancsból, de rózsafát is faragtam legutóbb, igen, nyakbaakasztót. Ilyen dolgokat szoktam ajándékba vinni. Kifőzöm, rendbe rakom a trófeákat, montírfákat készítek – nekem ez is a vadászathoz tartozik és sosem fogadok el pénzt.

 

Azt üzenem a mai fiataloknak, hogy több időt szenteljenek egymás megismerésére, meghallgatására. Ismerkedjenek a vadászterülettel, a tájjal, a vaddal – lövés nélkül is. Adjanak több tiszteletet az idős vadászoknak az apróvadvadászatokon, ahol hagyjuk a szomszéd vadászt is lőni. Nem kell kapkodni. Az csak légyfogásra jó. Egyébként is, kezdő vadászoknak nem is adnék csak egycsövű sörétespuskát, hogy alaposan gondolja meg, mit csinál s hogy megtanulja, ne olyan távolságra lőjenek a vad után, hogy az teljesen felesleges.

80. évesen üzlete előtt Bényi Zoltán.

Gondozzuk, ápoljuk a vadászterületet és benne a vadat. Etessünk, legyenek itatók, helyezzünk ki sót és törekedjünk arra, hogy egymást tiszteljük. A fiataloknak, az új vadászoknak meg kell tenni mindent. Nemcsak a vadászatokon, a hajtásokon, hanem munka során is. Sok, sok éven át jártam hajtani, mindösszesen öt évig, két társasághoz. Ha valaki tudja, hogy mit jelent, úgy gondolom, hogy én tudom, de azoknak az éveknek egy percét sem sajnáltam, mert megismertem a vadászterületet és megismertem nagyon sok embert is, akik közül voltak tagtársak, de lettek nagyon jó barátok, életre szóló barátok.

Egy emlékezetes kan a Bakonyból.

Nem mindenki lesz a barátunk, de törekedjünk arra, hogy soha ne romoljon el a jókedv. Haraggal, mérgelődve, netán hangoskodva elindulni vadászni, nincs értelme. Akkor inkább csukja össze mindenki a puskáját és menjen haza. A vadászat varázsát nem szabad elrontania senkinek sem…

Bényi Zoltán

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadászat

Valaczkai Erzsébet festőművész kiállítása

Print Friendly, PDF & Email

Megnyílt Valaczkai Erzsébet festőművész kiállítása Orosházán

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Megnyílt Valaczkai Erzsébet festőművész kiállítása Orosházán, a Nagy Gyula Területi Múzeumban.

Forrás: Valaczkai Erzsébet festőművész

A Békés vármegyei kötődésű grafikus-festőestőművész „Erdőn-mezőn járva” elnevezésű tárlatát Zuberecz Tibor, Békés vármegye fővadásza nyitotta meg.Valaczkai Erzsébet vadászfestői tevékenységét a szakmai közönség is ismeri és elismeri.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Eddigi munkásságát a Hubertus Kereszt arany fokozatával, a VKE Arany-ecset díjával, Magyar Vadászatért Érdeméremmel, dr. Egyed István emlékplakettel, Nimród-díjjal, valamint Magyar Arany
Érdemkereszttel ismerték el.

A művész 1958-ban, Orosházán született, gyermekkorát a pusztaföldvári tanyavilágban élte, 1982
óta Heves megyében, egy festői környezetű falucskában, Tarnaleleszen él.

Fotó: Nagy Gyula Területi Múzeum

Itt ismerkedett meg az erdő élővilágával. Rendszeresen járja az erdőt, a mezőt, valamint több mint két évtizede aktívan foglalkozik vadászattal is.

Forrás: Valaczkai Erzsébet festőművész

Az átélt élményeket rajzain és festményein jeleníti meg. Kedvenc témái a madarak, a nagyvadak és
a famatuzsálemek. Példaképei között említi Csergezán Pált és Rein Poortveliet, akik egyéni és
életszerű módon örökítették meg a természet érdekes és szép pillanatait.

Forrás: OMVK

Valaczkai Erzsébet festőművészről további információ itt érhető el

***

A kiállítás június 16-ig tekinthető meg a Nagy Gyula Területi Múzeumban

 

Tovább olvasom

Vadászat

Megnyílt a Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás

Print Friendly, PDF & Email

Megnyitotta kapuit a Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Igazán különleges tárlatnak ad otthon a mesebeli környezetben álló csopaki Plul-malom épülete. A Bakony Vadjai és Élővilága Kiállításnak köszönhetően bárki bepillantást nyerhet a hazánk ékszerdobozának is mondható bakonyi és Balaton-felvidéki táj faunájába.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK 

II. Balaton Vadgasztro Fesztivál keretein belül, május 18-án a Bakony Vadászkürt Egylet közreműködésével megnyitotta kapuit az 1910-ben épült Plul-malomban található Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás. Az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének, azon belül is Baracskay Lajos titkárnak köszönhetően számos kiállítási tárgyat, illetve vadpreparátumot sikerült kiállítani az épületben, és csodálatos diorámákba helyezni azokat. A látogatók testközelből csodálhatják meg a vadállatokat. A cél, hogy a vendégek a jövőben közelebbről megismerkedjenek az erdei növényekkel, gombákkal is. Vadász Oszkár, a Balaton Vadgasztro Fesztivál alapítója, illetve a kiállítást üzemeltető Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány kurátora szerint az itt látottak után a vendégek sokkal otthonosabban mozognak majd az erdőben, és a gyerekekben korán kialakul a természet iránti tisztelet.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A kiállításon malomipari bemutatót is láthattak az érdeklődők, sőt, a malomban őrölt lisztből készült, kemencében sütött kenyeret és ínycsiklandó húsételt is kóstolhattak.
Ambrus Tibor  polgármester, a Balaton Vadgasztro Fesztivál házigazdája a helyszínen elmondta, már az 1200-as évektől hét malom működött Csopakon a Séd-patak mentén, köztük ezen a helyszínen, a Kisfaludy utcában is, a mai Plul-malom helyén. – Mindig éreztük, hogy többet ér ez a malom egyszerű ipari műemléknél, így rendbe tettük a környezetét. De itt nem álltunk meg, életre keltettük a malomkereket is, hogy azt működésében is megcsodálhassák az ide látogatók. A képviselőtestülettel úgy döntöttünk, hogy megvásároljuk a malom mögött található terültet is, hogy helytörténeti kiállítást hozhassunk létre, majd gasztrocentrummá is vált a kemence megépítésével. Ma már több mint félhektárnyi egybefüggő terület nyúlik el a malom körül – ismertette megnyitóbeszédében a polgármester.
Még nem kapott külön funkciót a molnárlakás, amikor a Veszprém Vármegyei Vadászkamara megkereste az önkormányzatot azzal, hogy egy magyar vadfajokat bemutató kiállítást nyithassanak a helyszínen. A Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány pedig felajánlotta a terület további fejlesztését és a kiállítás működtetését. A jövőben szeretnének egy fácánoknak otthont adó voilert építeni, illetve a tervek szerint a malomárokba pisztrángokat és díszhalakat helyeznek. Reményeik szerint ezzel még több látogatót vonz majd a helyszín, akik több értékes információval távozhatnak.

Mizsei Bernadett – OMVK 

Baracskay Lajos kamarai titkár szerint egy sokak összefogásából létrejött, igazi közösségi tér valósult meg a helyszínen. – Az itt látható preparátumokat és diorámákat az Egy a Természettel Vadászati Világkiállítás és a Veszprém Vármegyei Vadászkamara hozta létre a világkiállításra. A preparátumokat több épületben kiállították már, köztük Herenden és a pápai Esterházy-kastélyban. Az önkormányzat közreműködésének köszönhetően egy rendkívül látogatott helyszínné válhat a Plul-malom – mutatott rá Baracskay Lajos. Hozzátette, egy ilyen kiállítás létrehozására azért is van szükség, mert segít közelebb kerülni a természethez. – Ha sikerül, a jövőben muflonok és simogatható állatok is lesznek majd a helyszínen, így a gyerekeket már kicsi korban bevezethetjük a természet világába. Az ide látogató felnőttekkel pedig megértethetjük a vadászat fontosságát, és ezáltal segíthetjük a vadászok elfogadását is – mutatott rá.
Pap Gyula, a Veszprém Vármegyei Vadászkamara elnöke elmondta, nagy örömmel tettek eleget a közös projekt létrehozásnak. – A kiállítás kettős célt szolgál. Egyrészt elősegíti a vadászat társadalmi elfogadását, másrészt kiválóan beilleszthető az ifjúsági programokba. Ma mind az országos, mind a vármegyei vadászkamara célja az, hogy megragadja az ifjúságot, megismertesse őket a természettel, a magyar vaddal és ez által a vadászattal, illetve a vadgasztronómiával is – tette hozzá. Ismertette, a Vadászati Világkiállítás örökségekét képező preparátumok és diorámák létrehozása nagy erőfeszítéseket kívánt, s nem csekély anyagi befektetést – közel húszmillió forintot – igényelt, és az összes hazai nagyvadfajt bemutatja.
– A mai napon egy olyan kiállítást tekinthetünk meg, melyben elvitathatatlan érdemei vannak az Ambrus Tibor vezette Csopaki Önkormányzatnak és a Veszprém Vármegyei Vadászkamara részéről Baracskay Lajosnak, aki segítette a kiállítás létrehozását, új otthont biztosítva a preparátumoknak – mondta el megnyitóbeszédében Gyurkó Máté. A Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány kurátora szerint ilyen környezetben újra érezzük a természet valódiságát és nagyságát. – A mai virtuális világban, melyben a fiataloknak a valóságtól és a realitásoktól eltávolodva nincs lehetőségük találkozni a természettel, most bepillantást nyerhetnek annak csodájába. Köszönjük az alapítvány nevében, hogy lehetőséget kaptunk arra, hogy gondozzuk és újabb tartalmakkal töltsük meg ezt a kiállítást! Ebben a munkában alapítványunk részéről Vadász Oszkár vette ki leginkább a részét, és segítette elképzelésünk létrejöttét. Köszönjük az ő munkáját is! – tette hozzá.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A helyszínre látogatott Kontrát Károly országgyűlési képviselő is, aki elmondta, már többször volt szerencséje megtekinteni ezt a gyönyörű helyszínt, és élvezni a csodálatos klímát. – Annak idején biztattam Ambrus Tibor polgármester urat, hogy gyarapodjanak, és vásárolják meg a malom körül elhelyezkedő területet. A vadászok társadalmi szerepvállalása miatt is nagyon fontos, hogy a civil társadalommal jó kapcsolatban legyenek. Ez a bemutatóhely ezt is szolgálja. Magam is szeretem a természet, falun nőttem fel. Az apám gazdaember volt, és amikor szénát kaszált az árokparton, már tudta, hol fészkelnek a foglyok, fürjek, fácánok, letakarta a fészkeiket, vigyázott rájuk, hogy kikeljenek az utódok. Bízom abban, hogy ez a kiállítás is hozzájárul azoknak a céloknak a megvalósításához, amelyet mind az önkormányzat, mind az alapítvány és a vadászkamara kitűzött – tette hozzá.

Mizsei Bernadett – OMVK 

A II. Balaton Vadgasztro Fesztivál keretein belül megnyílt kiállítást nyitvatartási időben megtekintheti a nagyközönség, és biztosak vagyunk abban, hogy bárki ellátogat ide, nem mindennapi élményekkel távozik majd.
Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK 
Tovább olvasom

Vadászat

Bakonybéli vadőr lett a vármegye legjobbja

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot Veszprém vármegyében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot a szakma megyei versenyén, így ő képviselheti régiónkat az országos megmérettetésen Chernelházadamonyán június 18-19-én.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Immár harmadik alkalommal adott otthont a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont a hivatásos vadászok vármegyei versenyének. – Nagy öröm számunkra, hogy ismét mi lehetünk a házigazdái ennek a neves rendezvénynek. Számunkra komoly elismerés, hogy újra és újra alkalmasnak találtok bennünket arra, hogy nálunk folyjon ez az esemény – mondta el köszöntőbeszédében a Bakonyerdő Zrt. turisztikai főelőadója, a Festetics Imre Élményközpont vezetője. Gerencsér Zoltán rámutatott, a 2024-es év újabb nagy kihívások elé állította a hivatásos vadász szakmát.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mint fogalmazott, soha nem volt még ekkora szükség a hivatásos vadászok felkészültségére, tudására, hiszen folyamatosan változnak a törvényi szabályozások, a vadgazdálkodási előírások, a kilövési tervek, illetve új vadászati eszközöket vezetnek be. – Egy ilyen megmérettetésen nincsenek vesztesek, csak nyertesek. Mindenki, aki részt vesz ezen a versenyen, gazdagodik valamivel – tette hozzá.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Pap Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének elnöke elismerését fejezte ki a megjelentek létszámát illetően. A szakmai megmérettetésen induló 15 fővel ugyanis vármegyénkben önálló versenyt indíthattak, míg más megyék arra kényszerülnek, hogy összefogva szervezzék meg az eseményt. – A hivatásos vadászok versenye nem csupán egy színvonalas rendezvény, hanem egy komoly szakmai összejövetel is. A kamara szeretné kifejezni megbecsülését a jelentkezők felé azáltal, hogy az első díjazottat 300 000, a másodikat 200 000, a harmadik helyezettet pedig 100 000 forintos vásárlási utalvánnyal jutalmazza, melyet a sümegi Lutra Vadászboltban válthatnak be – hangsúlyozta Pap Gyula. A dobogósok mellett minden résztvevőnek kedveskedett a kamara egy üveg borral, a Lutra Vadászbolt képviseletében pedig Hettyei Emőke ajándékcsomagokat adott át. Emellett a szerencsés indulók vadászati lehetőséget is nyerhettek, melyeket a Bakonyerdő Zrt., a Verga Zrt., illetve a vadászkamara ajánlott fel.

Korn Ignác, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezete Hivatásos Vadász Osztályának alelnöke ismertette a verseny menetét. Elmondta, igyekeztek úgy összeállítani az egyes versenyszámokat, hogy azok harmonizáljanak az országos rendezvénnyel. Kitért arra is, hogy az ilyen jellegű szakmai megmérettetések azért fontosak, mert erre készülve a kollégák frissítik szakmai tudásokat, ami elengedhetetlen az állandóan változó jogszabályi környezetben.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

A 15 résztvevőnek először 100 tesztkérdésre kellett választ adnia. A szakmai kérdések egyaránt érintették az vadismeretet, a lövészeti tudást, illetve a csapdázási módszereket, de otthon kellett lenniük a hatályos jogszabályokat és a vadászirodalmat illetően is. Ezt követte a 20 kérdést feltevő interaktív videosorozat. A minifilmek különféle, előre nem kiszámítható kérdésekkel zárultak, így a hivatásos vadászoknak minden apró részletre koncentrálniuk kellett, megadva a helyes választ a kiosztott bírálati lapokon.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Ez után növény-, majd állatfelismerés következett, és külön pontot kaphattak azok, akik a vadászkürtszignálokat is felismerték. A tantermi feladatok után a versenyzők a gyenesdiási BEFAG Sportlőtérre mentek, ahol 5 különböző helyszínen zajlottak a versenyek egy időben. Keczeli Zoltán lőtérvezető irányításával a futóvadlövészet (50 m távolságból .22 LR fegyverrel) mellett koronglövészetben is teljesíteniük kellett, és természetesen nem maradhatott el a tájegységi fővadászok irányítása alatt zajló növény- és vadászkutyafajták felismerése, valamint a trófeabírálat sem.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A képzeletbeli dobogó legfelső fokára idén Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza állhatott. A második helyezett Rózsahegyi Bence, a Verga Zrt. Zirci Erdészetének hivatásos vadásza, a harmadik pedig Obermayer Attila, a Verga Zrt. Kab-hegyi Erdészetének hivatásos vadásza lett.

Szívből gratulálunk a díjazottaknak!

Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK

Tovább olvasom