Keressen minket

Vadászat

Ismerd meg a vadászokat – gyermekprogramok Hajdú-Biharból – GALÉRIA

Közzétéve:

Az Országos Magyar Vadászkamara 2018-ban indította el az „Ismerd meg a vadászokat” elnevezésű ifjúságnevelési és szemléletformáló programját. Vármegyénk idén is sikeresen pályázott, így lehetőségünk volt csodás természetközeli környezetben négy alkalommal „vadászgyermeknapot” szervezni és lebonyolítani, melyek Nyírábrány, Polgár, Derecske és végül Tiszacsegén valósulhattak meg – tájékoztatta az Agro Jagert Marázi Éva, az Országos Magyar Vadászkamara Hajdú-Bihar Vármegyei Területi szervezetének munkatársa.

Színes és tartalmas programokkal készültek Hajdú-Bihar vármegyében a 2024-es rendezvényre. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

Az összeállított tematikus programsorozatnak mindenhol nagy sikere volt, mind a gyermekek, mind a kísérő felnőttek körében. Fontos célkitűzésünk volt, hogy a mai modern, digitális világból kiemelve, bemutassuk számukra, hogy milyen csodás értékeket rejt a természet, a benne élő növény- és állatvilággal. Fontosnak tartjuk, hogy az általános iskolai korosztály érdeklődését, interaktív módon, játékos feladatokon keresztül, felkeltsük a természet, az élővilág iránt, ezzel megmutatni a természethez kapcsolódó tevékenységeket, mint a vadgazdálkodás, a természetvédelem  és a vadvédelem – közölte a szakember.

A nyári program jelentkezői egyforma, zöld színű pólót kaptak. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A résztvevő gyermekek érkezésükkor megkapták az egyenpólójukat, amit büszkén és boldogan viseltek egész nap A Vadászkamara ingyenes kiadványával a „Kisvadász” foglalkoztató füzetekkel és számos kisebb meglepetés-ajándékokkal is kedveskedtünk nekik.

A rendezvényeket a Vadászhimnusz meghallgatásával nyitottuk meg, amely a gyerekek számára is sugallta a magyar vadászati tradíciók, a vadászati kultúra ápolásának fontosságát.

A napot a további programokkal folytattuk:

  • 2024 emlőse a fokozottan védett vadmacska. Erről az előadást Balogh Attila, a Széchenyi István Mezőgazdasági Szakképző Iskola pedagógusa tartotta, aki minden, e szép szakmához szükséges ismeretet, tudást nyújtja a mindennapokban a tanítványainak is.
  • Farkas Szilárd, a Nyírerdő Zrt. halápi erdészetének fővadásza természetes környezetbe kihelyezett preparátumok által mutatta be a különböző vadfajokat (őz, dám, vaddisznó, róka, borz, sakál,nyest, mezei nyúl, üregi nyúl, fácán, szalonka, szarka, szajkó). Sípok és elektromos hanghívó segítségével ismertette a gyermekekkel ezen állatok hangját is. Tájékoztatást nyújtott a vadgazdálkodásban betöltött szerepükről, vadászati idényeikről.

A Nyírerdő Zrt.nél, a képen középen és a hátsó sorban Farkas Szilárd fővadász. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

  • Egy érdekes, csoportos séta közben fákról, bokrokról, cserjékről, virágokról, a szemünk elé táruló növényvilágról Kocsis István, 2019 év Erdésze nyújtott rendkívül érdekes ismereteket a gyerekek számára. Bemutatta a 2024-es év fáját: a Közönséges Bükköt is.

A séta során bepillantást nyertek a gyerekek az erdei ökoszisztémába is. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

  • A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának jóvoltából az év madaráról – a kerecsensólyomról – Koczka András tartott előadást. A „Turul” madarunkról szóló, rendkívül érdekes előadás, gazdag képanyaggal, videóanyaggal illusztrálva, átfogó képet adott e csodás ragadozó madarunk állományának közelmúlti és jelenlegi helyzetéről, a faj védelmében elért hazai sikerekről.

A Hortobágyi Nemzeti Park szakembere látványos órája lenyűgözte a kicsiket. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A sok – sok hasznos információ után kialakított 5-10 fős csapatok egy – egy tesztlapot állítottak ki, számot adva a megszerzett tudásukról.

Játékos vetélkedő keretein belül a csapatok a vadászház körüli ligetes területen elrejtett őz, dám és gím agancsok felkutatásával sok – sok pontot szerezhettek, ami a verseny végeredményét befolyásolta.

A nagy tapasztalatú Madárkórház és munkatársai nemcsak a madarak, de a gyerekek nyelvén is értenek. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A Hortobágyi Madárkórház felkérésünknek boldogan tett eleget, hogy a gyerekek részesei lehessenek a gyógyult madarak elengedésének. Minden helyszínen 2 – 2 gyógyult madarat engedhettek szabadon.Információkat kaptak a madárkórház múltjáról, jelenéről, jövőjéről, működéséről és természetesen a sérült madarak gyógyításának esélyeiről, fontosságáról.

A „Madársuli” képviseletében Imre István pedig egy vidám, érdekes bemutatóval kápráztatta el a gyerekeket, mely során elvarázsolta őket: Marci – a kék arapapagáj, Bogyó – a macskabagoly, Henrietta – a héja. Mindegyik madárral folytatott – olykor tréfás mutatványokkal fűszerezett – bemutató nagy sikert aratott a gyerekek körében.

Bogyó, az arapapagáj különleges vendég volt a nyári táborban. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A vadászok hű társai, a vadászkutyák sem maradhattak ki ezekből a napokból. Szinte valamennyi, napjainkban jellemzően használt vadászeb fajtával (vizslák, retrieverek, tacskók) ismerkedhettek meg a gyermekek. Az alapvető vadászati feladatok bemutatása mellett  simogathatták és játszhattak is a barátságos ebekkel.

Vadászkutya bemutató Derecskén. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

Tóth Sándor vadászkutya-teljesítmény bíró, vadászkutya-kiképző vezetésével nagyon érdekes bemutatót láthattak a gyerekek a derecskei gyerekvadásznapon, ahol magyar vizsla, német vizsla, weimari és olasz vizsla, valamint labrador retriever fajtájú vadászkutyákkal mutatták be a legfontosabb munkatípusokat, fegyelmezési gyakorlatokat.

A derecskei Barátság Vadásztársaságnál a képen balról Marázi Éva, míg mellette Bujdosó Judit, aki nemcsak a társaság életében, hanem a vármegye vadászati életében is aktívan támogatják a különféle rendezvényeket. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

Az ebéd utáni események a vármegye vadgazdálkodási adottságainak megfelelően „terítéken az őz” programmal folytatódtak. Ennek keretében, az Agrárminisztérium adott helyszínen illetékes tájegységi fővadászai, (Nyírábrány- Nagy Lajos, Polgár – Szatmári Ákos, Derecske – Polonkai László) tartottak előadást a vadgazdálkodás és a vadászat jelentőségéről, a vadászati hagyományok ápolásáról, a vadászetikáról, a vadat megillető tiszteletről, a teríték készítés szabályairól és a vadászkürt szerepéről. Az előadások kellő vadászias hangulatát megalapozta a nagy gondossággal, tölgyfagallyakkal díszítve elkészített őzbakteríték, amelynél természetesen az „utolsó falat” és „sebtöret” ízléses elhelyezésére is figyeltek a szervezők. A gyerek nagy érdeklődéssel fogadták ezt a programrészt is.

Filmvetítéssel is készültek Derecskén. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A délután további idejében légfegyverekkel és íjakkal ismerkedhettek a gyermekek. Gyakorlással fejleszthették lőtudásukat, melyekben a Debreceni Lövész Suli és a Magyar Íjász Szövetség szakemberei voltak segítségünkre.

Ticsacsegén, a Hajdú-Bihar vármegyei vadásznapon a kicsiknek külön is kedveskedtek a szervezők. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A legkisebbek délután birtokukba vették az ugrálóvárat. Kreatív ajándékkészítés sem maradt ki ebből a szép mozgalmas napból!

Játék és versenyek sokasága, díjak, medálok várták a kicsiket. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

A 3 rendezvény, több mint 150 gyermek részvételével valósulhatott meg, akik széleskörű tudással, tapasztalattal, élményekkel és mosollyal az arcukon térhettek haza.

Összefogással sikerült megvalósítani Hajdú-Bihar vármegyében a 2024-es nyári, ifjúsági programot. Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

E rendezvénysorozat, a 2024. augusztus 31-én Tiszacsegén megrendezésre kerülő Vármegyei Vadásznappal zárult, mely szintén a fiatal generációt célozta meg. Itt is közel 100 gyermek részére szervezhettünk egy élménydús napot.

Jövőre újra találkozunk! Fotó: Marázi Éva / OMVK Hajdú-Bihar vármegyei Területi Szervezete

Minden nap végén a gyermekek kipirult, elégedett, mosolygósan fáradt arca volt számunkra a legfontosabb visszajelzés, hogy „IGEN” ezért érdemes volt a szervezéssel járó sok feladatot vállalni és a legjobb csapatok éremmel távozhattak.

Írta és fényképezte: Marázi Éva

Vadászat

Egy élet az erdőn

Németh László kerületvezető vadász 47 éve szolgál Lábodon

Published

on

Németh László kerületvezető vadász 47 éve szolgál Lábodon. Vadásztarisznyájában számtalan élmény és történet lapul, jöjjön most ezekből egy újabb:

Fotó: Németh László

“Ennek a szép hivatásnak – mint az életben oly sok mindennek – az alappillére az idő és a türelem. Idő kell a kapitális bikának, idő kell a nagy kannak, de sajnos a mai felgyorsult, rohanó világban éppen ideje nincs az embereknek.
Míg régen lovaskocsival, kismotorral jártuk az erdőt, addig most terepjáróval. 1984-től 7 éven át a Homokszentgyörgy melletti Mariettapusztán laktam. Bizony, időbe telt, míg elmentünk Nagysallérba takarmányért, szénáért, aztán széthordtuk az erdőn.
Lovaskocsival gyűjtöttük össze a lőtt vadat is a vadászatok után. Nem vittük egyesével a Nagysallérban lévő hűtőházba, hanem a kis vadtároló kamránkban gyűjtöttük, míg nem jött össze egy fuvarra való.

Fotó: Németh László

A szeptember viszont más volt. A bikákat természetesen egyesével szállítottuk be Én elmondtam a hajtónak, merre találja a bikát, ő lovaskocsival kiment érte az erdőre, felhúzatta a lovakkal a kocsira a vadat és elkocsikázott szépen Nagysallérba vele. Volt, hogy egy fél napba, olykor még egy napba is beletellett, de idővel meg volt. Ha délután kettő órára ért be a bika, akkor kettő óra után volt teríték. Nem volt ezzel senkinek – a vadásznak sem -, semmi problémája, mi pedig megadtuk a módját mindennek, ahogy kellett, még ha későn is volt teríték. De szép idők voltak, az a sok különleges szarvasbika, annyi vad volt, mint égen a csillag és a vadkár kérdéséhez is másként álltak!

Fotó: Németh László

Nem tetszik, amerre a világ tart, sok szempontból egyre nehezebb dolga van a vadgazdának a mindennapokban, rengeteg a kerítés, a villanypásztor, a vad állandó stresszben él, az utánunk jövő fiatal generáció, a mai ifjú hivatásos vadászok már nem is tudják milyen az, ha valóban nyugalomban van a vad!

Fotó: Németh László

Felgyorsult a világ és szerintem nem jó irányba halad. Mindenki mindent azonnal akar, nincs idő semmire és türelmetlenek az emberek. Amikor én kezdtem, még nagyon más világot éltünk és teljesen más mentalitást kívánt meg tőlünk a hivatás.

Fotó: Németh László

Hogy élem ezt meg? Jó egészségem ellenére elmegyek nyugdíjba, ebben, azt hiszem, benne van minden. Talán nem is olyan nagy baj, hogy ebben a formában ebből én már kifelé megyek…”

 

Forrás: SEFAG Zrt.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

A jövő vadgazdálkodásának és vadászatának víziója

Kerekasztal beszélgetést tartottak a jövő vadgazdálkodásáról Fehérvárcsurgón

Published

on

NapTár 20241108 Fejér Vadászakadémia A jövő vadgazdálkodása

Novemberben folytatódott a Fejér Vadászakadémia

Fehérvárcsurgón, a Károlyi kastélyban rendezte meg az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Vármegyei Területi Szervezete a Fejér Vadászakadémia „A jövő vadgazdálkodása és annak víziója” című szakmai programját.

Fotó: OMVK

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A 2024. november 8-i kerekasztal beszélgetés meghívott vendégei: Prof. Dr. Heltai Miklós intézetigazgató (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadbiológiai és Vadgazdálkodási Tanszék, Gödöllő), dr. Godó Nándor, a „Godó Ferenc” Vadgazda Egyesület (Heves vármegye) képviseletében, valamint dr. Presser Zoltán ügyvéd (Komárom vármegye) voltak. A beszélgetést Pechtol Lajos, az OMVK Fejér Vármegyei Területi Szervezete titkára vezette.

  • A Fejér Vadászakadémia negyedik rendezvényén ezúttal is időszerű témát hoztunk a hallgatóság elé – kezdte köszöntőjét Méhes Lajos, az OMVK Fejér Vármegyei Területi Szervezete elnöke. Fontos, hogy a vízió legyen inspiráló és iránymutató! Dietrich Stahl szerint a vadász feladata, hogy betartsa a törvényt, védje a vadat, ápolja ember és vad egymás mellett élését. Ez olyan feladat, amelyet csak mértékkel és tervezéssel lehet megfelelően ellátni. A vadászati szokások tisztelete egyenes út ahhoz, hogy akár a törvényi kötelezettségen túl is minden vadász betartsa a szabályokat akkor is, amikor egyedül van, és senki nem látja. A vadászati szokások ápolása a vadászat népszerűségének fontos része. A kívülállókra hathat pozitívan, de akár irritálóan is. Éppen ezért, nekünk, vadászoknak, mindig tudatosan és példamutatóan kell viselkednünk!

Fotó: OMVK

Dr. Jámbor László, az OMVK elnöke megnyitójában beszélt a vadászkamara működésének tartalmi elemeiről, növekvő anyagi erőforrásairól, a területi szervezetek helyi kezdeményezéseiről, amelyek pozitív irányba mozdítják a vadgazdálkodást, az ifjúságnevelést, valamint a hivatásos vadászok munkáját. Mind több helyi gyakorlat országos érdeklődésre tart számot, vannak megyék, amelyek élen járnak az aktivitásban. Ezek sorába tartozik Fejér vármegye, ahol sokat tesznek a vadászattal kapcsolatos társadalmi megítélés javulásáért. Az ifjúságnevelés részét képezi nem csupán a korábbi legendák életpályájának, hanem azoknak a példaképeknek a bemutatása, akik a közelükben élnek. Mondandója befejezéseként megköszönte a Fejér vármegyei és az országos társszervezetekben dolgozó kollégák azon hozzáállását, mentalitását, amivel sok mindent sikerült az utóbbi időben a helyére rakni.

Missziónk egy új vízió alkotása

A kerekasztal beszélgetés moderátora, Pechtol Lajos bevezetőjében célként fogalmaztameg: – Remélem, hogy felvetéseink inspirálják az ágazatban munkálkodó politikai és szakmai vezetőket egy modern, szabad, szabályokra és tradíciókra épülő vadgazdálkodás és vadászat megvalósításában. A tanácskozás mottójául Jean-Jacques Rousseau egyik mondását választotta: “Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.”

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

A vízió megfogalmazása fontos és alapvető részét képezi a stratégiai tervezésnek, melynek keretében a törvényalkotó az ágazat minden érintettjével (természetvédelem, igazságügy, belügyminisztérium pénzügyminisztérium), valamint a vadászok érdekképviseleti szervezetével együtt megalkotja a víziót és a missziót egyaránt. Az első hallásra egyszerűnek tűnő feladat gyakran állítja kihívások elé a vadászatra jogosultak vezetőit, hiszen ami a fejekben megvan, – és szerencsére az esetek többségében határozott elképzelése van a vezetőknek a jövőt illetően, – azt nem mindig egyértelmű papíron megfogalmazni.

A vízió segítségével lefektetjük, hogy a jövőben mit akarunk elérni. Fontos különbség a vízió és a misszió között, hogy a misszió inkább ajelenre koncentrál. Feltehetünk magunknak olyan kérdéseket: “Mit csinálunk? Mi az alapja a vadgazdálkodásnak és vadászatnak? Kit és hogyan szolgálunk ki, mennyiért? Ha sikerül a kérdésekre választ adni, akkor sikeres a misszió megalkotása.

A világ sosem volt olyan összetett, mint manapság, arról nem is beszélve, hogy egyre csak bonyolódik, a rendezetlenség felé halad. Napjaink olyan problémáival szembesülünk, mint a klímaváltozás, környezetszennyezés, az élelmiszer- és energiahiány, továbbá a nehezen kiszámítható pénzügyi piacok, a kevéssé tervezhető jövő. Mindezek hatással vannak a vadgazdálkodásra és vadászatra.

Fotó: OMVK

Milyen faktorok a legfőbb meghatározóak?

  • Környezeti változások: Klímaváltozás, időjárási anomáliák, aszály, árvíz, biodiverzitás, élőhely-csökkenés, ragadozók, betegségek. „Klíma menekültek”.
  • Gazdasági változások: Tőkehiány, kereslet-kínálat változása, költségek növekedése, megtérülési idő. Vad által okozott kár, vadban okozott kár. Munkabér.
  • Társadalmi változások: Vadászatellenesség. A konfliktushelyzetek száma növekszik. Szabályozatlan belterületi problémák, erdei turizmus, magatartási minimum, közösségeknél nincs egy közös erkölcsi alap, nagymértékű szembenállás, megosztottság. Emberi agresszió, ösztönök felülkerekedése(ember embernek farkasa, vadász vadásznak ellensége…).

Kiszolgáltatott ágazatból szolgáltató ágazat

Heltai Miklós szerint a vadgazdálkodás és így a vadászat jövője is a társadalmi kapcsolatrendszerekben betöltött szereptől függ: – Ha ezen a szemüvegen keresztül nézünk szeretett szakmánkra, akkor bizony nagyon rossz a helyzetünk, megítélésünk. Nincs olyan társadalmi kapcsolatunk (általában a városi többségi társadalommal, a természetvédelemmel, az állatvédelemmel, a növénytermesztéssel, az erdőgazdálkodással), ahol ne ez a szakterület lenne a negatív jelzőkkel körülírt fél (aki megöli a szegény állatkákat csak úgy sportból, aki védett fajokat lő le, aki kínozza az állatokat, aki túlszaporítja az egyes fajokat, amik így aztán mérhetetlen károkat okoznak). A negatív jelzők miatt pedig menekülünk, kiszolgáltatottá válunk. A jövő kérdése tehát, hogy hogyan leszünk kiszolgáltatott ágazatból szolgáltató ágazat?

Fotó: OMVK

A vadgazda „kiskorúként” kezelése

  • A többségi társadalom számára minden ragadozó állat védendő, amíg nem az ő rovására létezik. Az állatvédelem minden egyes egyed elvesztését gyászolja. A természetvédők nem tudják eldönteni, hogy mit védjenek. A növénytermesztők érdekei szemben állnak a vadászok érdekeivel – kezdte érvelését dr. Godó Nándor. – Azokat a problémákat keressük meg, amik rajtunk múlnak, amiket mi rontottunk el, amiket ki tudunk küszöbölni. A profitorientáltság szkizofrén (kóros) állapotokat teremt, a vadásztársaságok többsége nem profitorientáltan gazdálkodik, a létfenntartás a cél, így a fejlesztésekre nem marad pénz. A vad az állam tulajdona, de az állam nem jó gazda. Az állam kiadja a vadgazdálkodást a kezéből, miközben a vadgazdát „kiskorúként” kezeli. Ezen sürgősen változtatni szükséges, miként azon is, hogy a vadásztársaságok ne gazdálkodó egységenként, hanem egyesületként működjenek!

A jogász szemével

  • Jogászként tulajdonképpen hozzá lehet szólni minden felvetett kérdéskörhöz, de a jogász leginkább akkor jön képbe, amikor a vízió és a cél tiszta – hangsúlyozta dr. Presser Zoltán. – Ekkor a jogász feladata, hogy “szavakba”, jogszabályokba öntse azt, mit is akarunk elérni. Miután pedig ezt megtette, utána az ő feladata jelezni, hogy “kezdünk eltévedni a susnyásban”. Erre az utóbbira a legbiztosabb jel a diszfunkcionális működés, a szaporodó perek, a szaporodó hatósági eljárások és a töméntelen mennyiségű, egymásnak ellentmondó döntés ugyanazon jogi alapokról kiindulva. Ugyanígy csodás “lakmuszpapírok” a 4-6 havonta módosuló jogszabályi rendelkezések, mivel ezek már láthatóan csak “utórezgések”, tűzoltások. Nem előre mutatnak, hanem a lyukakat tömködik be és próbálják valahogy a lángok útját állni, ami az esetek kilencven százalékában úgy sem sikerül.

Feltétlenül szükség van a vadászati jog teljes revíziójára, amire a jelenlegi ciklusból hátralévő 10-12 év bőven elégséges lenne. Ehhez valamennyi érintett szakma (vadbiológia, vadgazdálkodás, erdőgazdálkodás, agrárium, gépészet és technológia, pénzügy, vadászetika stb.) képviselőinek először meg kellene határozni a célokat és a legalább 50-100 éves víziót, majd az ebben részt vevő jogászok elkezdhetik kidolgozni a “papírra vetett” változatot.

Fotó: OMVK

Az élet önmagában maga a változás. Nincs “örökkévaló” sem a földön, sem az égen, minden, mindig változik, minden mozog. Panta rhei. Az, ami képes változni a világgal, túlél és megerősödik. Ami nem képes elfogadni a változás puszta létét sem, az bizonyosan elpusztul idő előtt. A vadászat, a vadászati etika, a vadászat célja is mind-mind változott az évszázadok, évezredek során, most is változik, még ha be is hunyjuk a szemünket, vagy üres lózungok mögé rejtőzünk. Nincs más lehetőség a jövőre nézve: vagy a nekünk kedvező mederbe tereljük a meg nem álló folyót, vagy elsodorja azt is, amink most van.

Fotó: OMVK

A paletta színesítése

A Fejér Vadászakadémia november 8-i fórumán a gondolatébresztő, problémafeltáró kerekasztal beszélgetés hozzászólói foglalkoztak a média megjelenések anomáliáival, a vadászok társadalmi megítélésében a saját felelősségünkkel, a generációk tagjai közötti feszültségek természetével.

Fotó: OMVK

Javaslat hangzott el az úgynevezett hibrid vadásztársasági működésről, tehát a hagyományost a menedzser szemlélettel keresztező vadásztársasági formáról, az „Erdőlátogatás szabályait” tartalmazó táblák kihelyezéséről, továbbá a „Jó gyakorlatok a magyar vadgazdálkodásban” kötet elkészítéséről, megjelentetéséről.

 

Forrás: Szente Tünde – OMVK

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

Rendhagyó barcogás Gúthon

Pósán Ferenc, a Nyírerdő Zrt. Gúthi Erdészet igazgatójának beszámolója az idei barcogásról

Published

on

A dámszarvasok barcogása, vagyis párzási időszaka a Gúthi-erdőben időben kezdődött, azonban változó intenzitás mellett a szokásosnál tovább tartott. A tapasztalatok szerint a trófeasúly kisebb volt, mint amit az agancs előzetesen mutatott, ennek oka elsősorban az időjárás hatásaiban keresendő.

Fotó: Nyírerdő Zrt.

A barcogás idején 103 lapátos bikát hoztak terítékre Gúthon, az átlagsúly 4.05 kilogramm volt. 8 trófea súlya haladta meg az 5 kilogrammot, 16 volt 4,5 és 5, 21 pedig 4 és 4,5 kilogramm közötti. Az érmes arány meghaladta a 85 százalékot: 20 trófea bronz, 23 ezüst, 45 arany minősítést kapott a bírálaton. 200 IP pontnál többet 9 agancs ért el, ezek közül három meghaladta a 210 pontot, a legnagyobb 218,72 pontos volt. Gúthra a magyar vendégeken kívül például Németországból, Ausztriából, Dániából és az Egyesült Államokból is érkeztek vadászok. A vadászterületen folyó szakmai munka elismeréseként, szeptember végén Gúth adott otthont az Európai Unió hazánkba látogató vadászati főigazgatói számára szervezett terepi napnak – tájékoztatott Pósán Ferenc, a NYÍRERDŐ Zrt. Gúthi Erdészet igazgatója.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom