Vadászat
Az „Egy a természettel” Világkiállításról egyeztettek a Soproni Egyetemen
A Soproni Egyetem és a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. szervezésében kétnapos szakmai látogatásra érkezett Sopronba dr. Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, az „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás megvalósításáért felelős kormánybiztos.
A látogatás keretében dr. Kovács Zoltán a térség szakmai szervezeteinek képviselői előtt mutatta be a világkiállítás koncepcióját, a tervezett eseményeket, és tájékoztatást adott a rendezvény szervezésének jelenlegi állásáról. Elmondta, hogy a kiállítás nemcsak a vadászatról szól, hanem fajtamegőrzésről, élőhelyvédelemről, fenntarthatóságról, tehát sok olyan környezetgazdálkodási elemről és eszközről, amelyekről ma oly sok szó esik.
A megbeszélésen elhangzott, hogy a Soproni Egyetem hallgatói az 1971-es Világkiállításnak megfelelően, ötven év után, ismét aktív szerepet játszhatnak az esemény megrendezésében.
Dr. Kovács Zoltán és Bors Richárd, a kiállítás szakmai igazgatója prof. dr. Fábián Attila rektor, prof. dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes és dr. Jánoska Ferenc docens kalauzolásában megtekintette az egyetem Vadgazdálkodási Gyűjteményét.
A délután folyamán dr. Sándor Gyula, a TAEG Zrt. vezérigazgatója a helyszínen, az egykori Muck határőr őrs területén mutatta be az „Erdő Háza” Rendezvényközpont és Vadaspark projektet dr. Kovács Zoltán számára.
uni-sopron.hu
Vadászat
Egy eredményes éjszaka Zalában
Wolfgang Silure Buranits külföldi vendégvadász Zala vármegyében vaddisznóra vadászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Kedden úgy döntöttünk, hogy a fiatal repcetáblán fogunk vadászunk, ahol korábban jelentős vadkár keletkezett. 22 órakor hívott a barátom, hogy vaddisznók vannak a repcénél, de még van 20 percem. Amikor megérkeztem, a mező üres volt. Azt hittük, Diana ma nem hozott szerencsét. Ezért úgy döntöttünk, hogy a régi kukoricatáblánál csinálunk egy szórót: a kukoricatábla 25 hektáros és mindig van esély.
200 m után egy szarvas volt a kukoricatáblában. Nőtt a feszültség, tudtuk, hogy van egy vaddisznó is, egyedül van és nagyon nagynak tűnt. Megkezdődött a leskelődés, 100 m-en belülre kerültünk, majd lőttünk. A vadkan jelezte a találatot, aztán a csend. Nagyot dobbant a szívem. A vadhoz közeledve egy 100 kg-os nagy vaddisznót láttunk magunk előtt heverni.
Köszönöm Magyarország, köszönöm Zala vármegye. Mindig nagy öröm, amikor visszatérek. Köszönet Péter vadászvezetőnek.
Írta és fényképezte: Wolfgang Silure Buranits
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Farkas Imre a Bakony vadásza
Nyugdíjba vonult a Noszlopi Vadásztársaság hivatásos vadásza, Farkas Imre
Nyugdíjba vonult a Noszlopi Vadásztársaság hivatásos vadásza, Farkas Imre. Vadásztársai, barátai a “Bakony vadásza” kitüntetés adományozásával fejezték ki iránta hálájukat és megbecsülésüket. A kitüntetést megható ünnepség keretében október közepén adták át.
Farkas Imre elkötelezett a magyar vadászat és vadgazdálkodás iránt, tanulmányait is ennek szellemében végezte. 1991-ben vadgazdálkodási technikusi képesítést szerzett, és tanulmányai után azonnal a Bakonyerdő Zrt. Devecseri Erdészetének munkatársa lett. Kezdő hivatásos vadászként nagy odaadással végezte munkáját, s abban a környezetben nagyon sok támogatást és tapasztalatot szerzett a szakma minden csínját-bínját érintően. Tíz év eltelte után új kihívások elé nézett, és a Noszlopi Vt. vadászmestere lett. Egy nagyon nehéz anyagi helyzetben lévő vadásztársaság vadgazdálkodását kellett új alapokra, stabil állapotra helyeznie.
Húsz éves odaadó munkája meghozta gyümölcsét, társaság vezetésével együtt komoly eredményeket értek el. Farkas Imre az elmúlt húsz évben hivatásos vadász küldöttként a Veszprém Megyei Vadászkamara aktív tagja volt, a Megyei Vadgazdálkodási Bizottságban is szerepet vállalt. 2021-ben a Hubertlaki Kereszt kitüntetésben részesült.
Hosszú és tevékeny nyugdíjas éveket kívánunk Farkas Imre vadásztársunknak!
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Szalonkák az őszi erdőben? Igen, megint itt vannak!
A legendás madarunk, az erdei szalonka:
Az erdők királynőjének is nevezett erdei szalonkáról elsősorban a tavaszi nászrepülése, a páratlan jelenségként ismert szalonkahúzás jut az eszünkbe. Kevesen tudják, hogy tündérmadaraink az őszi vonulásuk idején töltenek el hosszabb időt nálunk – sőt, alkalomszerűen át is telelnek Magyarországon! Szerencsésebb erdőjárók novemberben is találkozhatnak a rejtőzködés nagymesterével, egészen a komolyabb fagyok beálltáig. A nyiladékokon, erdőszéleken, ilyenkor megrebbenő szalonkák látványa különös élmény.
Legendás madarunkról fővadászunkkal, Guzsik Alfréddel konzultáltunk.
Alábbi írásunk alapja ez a beszélgetés.
Az erdei szalonka (Scolopax rusticola) az élővilágban és a vadászati kultúrában egyaránt különleges szerepet játszik. Erdeink egyetlen, a talajból táplálékot szerző madara, mely hazánkon tavasszal és ősszel is átvonul, esetenként fészkel is nálunk, valamint áttelelni is képes az enyhébb időszakokban.
„Hosszúcsőrű barátunk” a legnevezetesebb apróvadunk. A magyar neve szláv eredetű, közelebbről a lengyel słonka szóból ered – forrása a lengyel-magyar barátság, minek keretében főuraink közös vadászatokon és lakomákon vettek részt. Vadászirodalmunkból ismert neve a sneff, ami a német nevéből – die Schnepfe – ered.
Tudományos nevében a rusticola jelentése „rusztikus”, azaz falusias, illetve vidéki. A franciák Bécasse des bois -nak hívják, angolul Eurasian woodcock. A hímjét kakasnak, nőstényét tojónak, szaporulatát fiókának nevezzük. Az erdei szalonkánál nincs ivari dimorfizmus. A kakas és a tojó megkülönböztetése csak boncolás alapján lehetséges.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A szalonkák elődei a miocén kor óta éltek a Kárpát-medencében. Lábnyomaik az Ipolytarnóci Ősmaradványok megkövült iszapjában is fellelhetők. Mai szalonkáink hagyományosan a Mediterránumban telelnek. Fészkelő területeik déli határán pedig mi vagyunk – ezek súlypontja Észak-Európa. A tavaszi meleg ciklonokkal, egyes esetekben az Uralon túlra, Szibériáig is elvonulnak, eleget téve a fajfenntartás örök parancsának – ám onnan is visszajönnek ősszel. Ha az őszi vonulást nézzük, akkor októberben érkeznek meg hozzánk, sok fiatal madárral a költőhely felől, és decemberig nagy eséllyel itt maradnak. A nagyobb fagyok elől Olaszország, Dél-Franciaország és Spanyolország irányába vonulnak tovább.
Madarunk jellemző testhossza mintegy 30-35 cm, tömege 300-400 gramm. A Lilealkatúak képviselőjeként a földön, az erdő aljnövényzetében fészkel, ahol totyogva közlekedik, sohasem gallyaz fel. Enyhén keresztbe rakott nyomai jellegzetesek, a tyúkfélékéhez hasonlítanak. Kiválóan repül, miközben a csőrét lógatva, szinte függőlegesen tartja. (Vonuláskor képes egy nap alatt átrepülni Magyarországot, sőt akár 900 kilométert is megtenni.)
Testalkata, tollazata egyedi, amit csak a rokon, de más élőhelyeket kedvelő és eltérő mintázatú sárszalonkákéval lehetne összetéveszteni, azonban „a mi madarunk” széles fejét sötét keresztsávok díszítik. Első szárnyevezői előtt találhatjuk a kedves vadászemléket jelentő spicctollat, a farok tövén pedig a kis, piheszerű ecsettollat. A szemei szinte a tarkóján ülnek, ezért teljes körben – hátra is – belátja a környezetét. A főként a szürkületi, esti órákban aktív madár rejtőszíne kiváló. A száraz falevelek, tuskók között, lehullott kéregdarabok, kiálló gyökerek mellett nyugodtan meghúzódó szalonkát még a legtapasztaltabb vadász gyakorlott, éles szeme sem veszi észre.
Csak nászrepülésekor (korrogás, pisszegés), valamint fiókái menekítésekor (egyfajta brekegés) ad ki hangokat, sőt egyedülállóan, szagnyomokat is alig hagy maga után! Ellenségei, a vad- és házimacska, a róka, a nyest, a héja, a karvaly, a sólymok, a szajkó és a szarka így lapuló madarat minimális eséllyel fedezik fel. A vadászebek is csak ritkán tudják kiszagolni őket.
Fészkeiben inkább csak a vaddisznó okoz érzékenyebb károkat. Táplálkozása is a talajhoz kötődik. Az avar alatt és a talaj nedvesebb rétegeiben lakó apró rovarok, giliszták és egyéb gerinctelenek szerepelnek étlapján, melyek elfogásában a hosszú, rugalmas csőrét használja. Csőrének hegye csipeszként működik, amely a táplálék érzékelésére és megfogására szolgál. A csőrében levő tapintótestecskék segítenek megtalálni a zsákmányt. Kinyílik a csőr hegye, körbefogja a férget, bekapja és lenyeli anélkül, hogy kivenné a csőrét a földből…
Talajmélyedésbe kapart, avarral bélelt fészkébe 3-4 tojás kerül, a kotlási idő 22-24 nap. Szalonkánk poligám, a párzások után újabb tojókat keres. Csak a tojó kotlik, a fészekhagyó fiókákat is egyedül neveli. Ha veszélyt vagy táplálékhiányt érez, az apróságokat képes a lábai között, farkát visszahajtva, repülve elszállítani. Ez kivételes a madárvilágban. A fiatalok egyhónapos korukban már röpképesek és önállóak, de a család az őszi vonulásig összetart.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Egyedei jellemzően csak 1-2 évig élnek, halandóságuk az első életévben nagyobb mint 70%. Szerencsére ezt pótolja a szaporulat mennyisége. A legidősebb erdei szalonka igazolt kora 16 év volt. A „tavasz üdvöskéjének” márciusi megjelenése a szalonkahúzás, ami az új vadászati év kezdetét is jelenti. Az Európában évszázados misztikummal övezett szalonkázás pedig az önzetlen vadászat példázata, melynek kultusza e körben a szarvasbőgés értékével vetekszik. A szalonkavarázs párját ritkító vadászünnep.
A 20. század első felében még ősszel is vadásztak szalonkára. Ezt klopfolásnak hívták: ilyenkor a hajtógyerekek az erdőben botokkal kopogtatva (klopfolva), kutyák segítségével rebbentették fel a földön rejtőző madarakat, a vadászok elé. A szalonkavadászat utóbb a tavaszi húzások idejére korlátozódott. A szalonkák legutóbb tizenöt éve kerültek a szélesebb közvélemény látóterébe.
Ekkor jelent meg a 2009/147/EK irányelv a vadon élő madarak védelméről, ami szerint költési és fiókanevelési időszakban tilos bármely madárfajra vadászni, valamint a vonuló fajokat tilos a költési helyükre való visszatérésük idején elejteni. Így nálunk is betiltották a szalonka tradicionális vadászatát. A Berni és a Bonni Egyezmény, valamint a Madárvédelmi Irányelv védik. Az IUCN nyilvántartásában a „nem fenyegetett” kategóriába tartozik.
Szalonkát elejteni azóta csak egy különleges Monitoring Program keretében, irányított, ellenőrzött körülmények között, mintavétel jelleggel, tudományos célokat is szolgálva szabad. E programot az Országos Magyar Vadászati Védegylet felügyeli, kutató intézmények – kiemelten a MATE és dr. Schally Gergely – hátterével.
A program célja az információszerzés az állomány dinamikájáról, vonulási útvonalairól és arról, hogy mennyire befolyásolja a faj fennmaradását a vadászat. És ha már elejtenek madarakat, akkor a populáció összetételéről is lehessen adatokat gyűjteni. A monitorozás fő eszközei – az egyszerű megfigyelések mellett – az egyedek hálóval történő befogása, gyűrűzése, illetve felszerelése a nyomkövetésükre szolgáló, GPS-alapú eszközökkel, nagy pontosságú műholdas jeladókkal.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A madarak terepen való felkutatása alkonyattól indul, lámpázás, újabban hőkamerák segítségével. A befogás egy olyan merítőhálóval történik, amely egy 7 méteres horgászbot végén van. Ezt az 1 méter átmérőjű, kör alakú hálót kell olyan ügyesen fölé vinni a madárnak, majd óvatosan rátenni, hogy az közben ne repüljön el. Ez ritkán sikerül, madarunk általában az utolsó pillanatban felröppen – ami nagy kihívás és türelemjáték a befogónak.
A vizsgálatok eddig legfontosabb eredménye, hogy a szalonka-populáció stabil, abban sem csökkenő, sem növekvő tendencia nem látszik.
Tehát a magyarországi elejtések pár ezreléknyi volumene az állományt nem befolyásolja. (Emellett ismert, hogy Dél-Európában több tízezres nagyságrendben ejtenek el szalonkákat a telelésük időszakában.) Ezen kívül bizonyosságot nyert, hogy szalonkáink következetesen visszajárnak a számukra ideális adottságú (üde, hosszú ideig jó táplálékforrást adó) élőhelyfoltokba.
Most madarunk őszi megjelenése az aktuális, amiről kevesebb szó esik, pedig ez is izgalmas jelenség! Vonulásai közül, idén most a másodiknak az idejét éljük. „Rejtőzködő bajnokunk” jelenléte ilyenkor persze nem annyira mutatványos, mint a nászrepülése idején. Figyelmesen járva az erdőt, némi szerencsével azért mostanában is a szemünk elé kerülhet – üde talajú ligeterdők, fiatalosok szegélyein, nyiladékain, tisztásokon, vagy felrebbenhet a lábunk alól.
A szalonkahúzás részleteiről értelemszerűen majd aktuálisan, márciusban fogunk írni. Ám most is szeretnénk kiemelni, hogy a szalonka vadászatának van egy nagyon fontos, etikai jellegzetessége. Ez az a vadászat, amire semmiképpen nem lehet ráfogni, hogy kapzsiságból történik. Itt a vitathatatlan motiváció csupán az erdő élménye – nem a trófeakultusz vagy a húsvadászat. Ilyenkor elmélyülve tapasztaljuk meg a zsendülő tavaszi erdőt, a hóvirágot, a rigók énekét, a patakok csobogását, a természet ébredését.
Az erdei szalonka hangja:
https://madarinfo.hu/az-erdei-szalonka-scolopax-rusticola-hangja/
Forrás: Ipoly Erdő Zrt.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!