Vadászat
Lősport és vadászat: Újra előkerültek a golyós puskák
Kovács Gusztáv élsportoló s ma már lőoktató, nem kertel: vegyük kézbe a fegyvereinket, szánjunk rá időt és ellenőrizzük le alaposan, majd ballagjunk ki egy lőtérre és lőjünk párat, hogy minden rendben van-e. Erre akkor is szükség lehet, ha már hosszú ideje nincs gond a fegyverünkkel. Egy jó vadászt a magabiztosságáról is megismerhetünk, ami mögött részben egy stabil, pontos fegyver is áll. Javában benne vagyunk már az őzbakvadászatokban, itt vannak a vadkárelhárítások és a meleg nyári napokon bár országszerte igen jó vérebeseket ismerünk, a téli nagy munkákkal szemben a nyár meleg napjai, nem a legkedvezőbbek a kutyásoknak sem. Lőjünk pontosan, tiszteljük meg a vadat. Az Agro Jager Newsnak Kovács Gusztáv lőoktató adott néhány tippet.
Tudja mindenki, hogy a sörétes fegyverek szerelmese vagyok, de azt is tudják a barátaim, hogy mindig is nagyvadas területen éltem. Nem a lövésért megyünk ki, mert van úgy, hogy el is felejtjük, hogy van nálunk puska. Elég, ha csak arra gondolok, amikor malacait vezető kocát figyeltem s olyan közel voltak, hogy láttam a nedves orraikat a csíkoshátúaknak és még sorolhatnám a szebbnél szebb lélegzetelállító pillanatokat, élményeket.
De a puska ott van a vállunkon és annak jónak, pontosnak kell lenni. Ilyenkor többet cserkelünk, bújjuk az erdőt. Keressük a tegnap még látott kívánatos őzbakot, miközben előfordul, hogy dúvadba botlunk s ha nem is kapáslövéssel, de terítékre szeretnénk hozni.
Le se tagadhatja senki, hogy pár hónap bizonyosan eltelt, hogy kezünkbe vettük a golyós puskánkat. Ne szépítsük a dolgokat. Gyakorlatban két hiba lép fel. Az egyik a fegyverben szokott lenni, a másik bennünk. Ez utóbbi a meghatározó, de kezdjük a fegyverrel. Sokadik lövés után is pontos a puska, de tessék kontrolálni a csavarokat. Télen fagyból a meleg lakásba visszük a puskákat s a meleg lakásban hosszú ideig áll, akkor meg azért kell ellenőrizni. Manapság már az is előfordul, mert látjuk, hogy sokszor silány minőségű csavarokkal rögzítették a céltávcsöveket. Látjuk ezt, amikor kinyílnak a csavarfejek, persze van úgy, hogy kiugrik a csavarhúzó, imbusz a kézből – de emellett most tekintsünk el. Spéci csavarokért forduljunk fegyvermesterhez, de ha valaki ért a fémekhez, a fémek edzéséhez, akár megteheti ezt is, de inkább ne kísérletezzen senki. Kerüljük az egyéni akciókat, az ötletelést – abból csak mindig a baj van.
Kovács Gusztáv vallja, ha megvan a távcső, ne spóroljunk az összeszerelésen és ragasztassuk be a tubust a szerelékbe. Ezt viszont már inkább szakember végezze, majd csak ezután lőjük be a fegyvert.
Vannak vadászok, akik kérik, hogy lőjünk vele mi is, de ez nem mérvadó, főleg, ha korban nagyobb a különbség. Mindenkinek más a technikája, és más a szeme. Van, aki szemüvegben vadászik, azok között lehet cilinder, prizma, annyi minden, hogy nem ritka, hogy egy szemüveget viselő vadász puskája pontos, mégis, ha egy barátja veszi a kézbe, nem pontos. Természetesen be szoktam lőni a vendégeimnek, az ügyfeleimnek a puskát, de jobb szeretem, ha együtt, ha annak a kezében kerül a céltábla közepébe a golyó.
Egy jó példa erre egy 2000-es Mauser esete, amelynek kemény volt a sütése, 50 méteren is mutatott már differenciát a báty kezében, ellenben az öccsénél pedig úgy működött, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Azt tudom javasolni, ha „belezúgtunk”, ha beleszerettünk a fegyverbe és azzal szeretnénk vadászni, akkor agyaztassuk méretre, vagy sok modell esetében már elérhetőek az állítható tusok. A tusfaragó mestereket kérjük meg arra is, hogy a kiválasztott távcsőre faragják nekünk. Nekem elhihetik, tudni fogják, mit szeretnénk tőlük – meséli Kovács Gusztáv.
Sok gondot, sok balszerencsét elkerülhetünk, ha rendesen tisztítjuk a fegyverünket. Ne sajnáljuk a csőre az időt. Nekünk, itt a lőtéren, mindig van csőkígyónk és különféle vesszőnk. Nem vagyunk egyformák, de használattól függetlenül is szeretem takarítani a puskákat és a vendégek fegyvereit is rendre kihúzom. A felkenődött rezet tessék letakarítani, erre már kiváló ápolókat, rézoldókat is találunk a fegyverboltok kínálatában. Figyeljünk erre az apró részletre – tanácsolta a szakember.
Mostanában tapasztaltuk azt is, hogy 100 méter vagy afeletti lövéseknél, random szórnak a puskák. Kerestük a hibát és azt vettük észre, hogy a lövedékek ültetési mélysége a hüvelyben nem mindig egyforma. Egy-egy lőszer összeszerelésekor mélyebbre helyezik el a magot, olykor pedig magasabbra, mindezek után érthető, hogy teljesen másként viselkedik a mag, mind a bel-, és mind a külballisztikában.
Először mindig a technikát ellenőrizzük, azt követően érkezünk el a személyi, az emberi tényezőhöz. Mindig felvetődik a kérdés, ha hibázunk: én vagyok-e a hibás vagy a fegyverben van-e hiba? Ne vállaljuk el a lövést akkor sem, ha izgulunk. Sportolóként és kísérőként is vallom, hogy ne engedjünk el golyót, ha lámpalázunk van s aztán utólag próbálunk rájönni, hogy mi lehetett a hiba?
Persze benne van a pakliban, ha úgy vesszük, számolnunk kell azzal is, hogy netán valaki elállította a puskánkat, amit nem szeretnék minősíteni, de a következményekkel számolva láttunk már ilyet, itt, a lőtéren.
Általában nagy lőlapra 50 méteren kezdünk. Szeretnénk látni, hogy egyáltalán mivel állunk szemben, azután finomítunk és kisebb lőlapon folytatjuk.
A fent említett ápolási, karbantartási munkákat ne halogassuk, mert ezek után tudunk csak a személyi, az egyéni fejlesztéssel foglalkozni. Aki felkeres, megkeres, szívesen segítek elsajátítani azokat a technikákat, amelyekkel sikeresek lehetünk. Ez nemcsak a lősport vonatkozásában szükséges, mert igen jó golyós céllövő versenyeket rendeznek az országban, hanem azért is, mert ahhoz, hogy valaki jó vadász is lehessen, jól is kell tudni lőnie.
No, és itt van a hangtompítók, a különféle éjjellátók, elő-, és mögététek kérdése.
Azt gondolom, hogy annyira diverz és sokszínű lett a technikai lehetőségek skálája, hogy a lőtéri beállítás precizitása ma már egy olyan lehetőség, amit használjunk ki – tájékoztatta lapunkat Kovács Gusztáv lőoktató.
Érdekli a lősport? Fejlesztené tudását, ismereteit?
Keresse Kovács Gusztáv lőoktatót
Telefon: +36 20 320 75 83
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fényképezte: Kincse Gergely
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31