Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Szabó Győző utánkereső szeptember eleji élményei

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email
Beindult az idény nekünk, utánkeresőknek is. Talán sikerült felvenni a fonalat, mert szeptember 12-én, tegnap, két sebzésből is eredménnyel értünk haza. Este jött a hívás, egy nem túl távoli vadászterületről, hogy egy gímbikát sebzett az egyik vendégük és érdeklődtek, hogy reggel tudnék-e segíteni. A szokásos információk begyűjtése közben megtudtam, hogy 185 m-ről, lőbotról adták le a lövést. Reggelre már a vadászháznál akartam lenni..

Kiskutyám a tó partján. Menne tovább, de visszahívtam. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

A lövést egy .30-06 kaliberű fegyverrel adták le, amelyhez egy Sako SHH lőszert használtak. A gímbika a lövés után elugrott. Nem kellett mondani sem, mert látszódott, hogy 80-100 m-ig szinte „locsolta” a vért, amely után semmit nem láttunk – persze, ahogy szokott lenni. Rövid előkerestetés után Dejó,  – alpok-táji tacskókopóm – határozottan felvette a csapát és elindultunk. A sebző és a kísérő is jött velünk – ez mindig meghatározza vadászat jó hangulatát. Aztán elmaradt a vér és mindösszesen három vércseppet találtunk 300-350 m-rel odébb. Akkor még nem tudtuk, hogy ennyi lesz az összes csapaigazoló jelünk a teljes munka során. Innen értünk be egy „bőgőplaccra”, ahonnan kb. 45 percnyi munkával sikerült csak kikeverednünk. Én már a feladás határán voltam, csak az tartotta bennem a lelket, hogy Dejó kitartóan dolgozott. Neki persze eszében sem volt feladni. Végre meglett az „arra”, és bár csapaigazoló jelünk továbbra sem volt, Dejó határozottan ment. Sőt! Egy idő után jelezte, hogy jobb lenne, ha a kolonc – azaz én – eltűnne a vezeték végéről.

Végül beértük. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

Eleget tettem a kérésnek, ezután csak a GPS-re támaszkodva követtük és megtettünk úgy 1500 métert, mikor beérte a sebzettet egy kökényesben! Kitartóan állította, amíg oda nem értünk. Sajnos itt nem jutottam lövéshez, a bika elugrott, és csak a kutya távolodó ugatását hallottuk, majd akárhogy trappoltunk utánuk, egy idő után csippant a GPS: eltűntek a térképről…
Mást nem tehettünk, igyekeztünk tovább a kísérő által korábban is említett legvalószínűbb irányba és egy tóparti nádasban értük be őket, ahol gyors kupaktanácsot tartottunk, majd elindultunk – tőlünk telhetően „halkan” – az ugatás irányába. Mire átverekedtük magunkat a nádon, addigra Dejó már kb 200 m-re a tó közepén, úszva hajszázta a sebzettet. A kísérőt ekkora megkértem, hogy videózza le a nem mindennapi látványt, közben lehívtam a kutyát és combközépig a vízben állva, megpróbáltam az 50 m-re belőtt puskámmal terítékre hozni, az addigra 250-300-re úszó bikát. Az öt leadott lövésből egy talált.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Persze a videó sem sikerült, vizes kézzel nem mindig működik az érintőképernyős technika. A sebzettet még láttuk lassan eltűnni a túlparti nádasban, közben segítség is érkezett. A vadásztársaság elnöke ért be minket, aki a tó túlpartján megpróbálta elállni a menekülő útját. Kiöntöttem a csizmáimból a vizet – az iszapot – és gyaloglás vissza a kocsikhoz. Tókerülés, majd míg mi próbáltuk megtalálni a helyet, ahol a sebzett kimászott, Dejó önálló üzemmódba kapcsolt és hamarosan ismét a csapára állt. Itt már hamar beérte, és ennél az állításnál végre sikerült megadnom a kegyelemlövést. Mint utóbb kiderült, a sebzett az elálló mellett kb. 30 m-re feküdt le második sebágyába, ám ő a szederindás rengeteg miatt nem láthatta és nem hallhatta.

A lövésem kitört egy darabkát a rózsából. Nem így akartuk, de terítékre került a szarvas. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

Átnézve a vadat konstatáltuk, hogy vállbúb felett egy kicsivel érte az első lövés és itt derült fény az én „sebzésemre” is, de igyekeztem azzal nyugtatni magam, – és a vendéget – ha erre a trófeára ránéz, még évtizedek távlatából is emlékezni fog a vadászat és az utánkeresés minden mozzanatára. Sajnos – mint utóbb kiderült – sikerült kilőnöm egy kis darabot az egyik rózsából, de nem tudtunk mit tenni. Benne van a pakliban! Az összmunka és az autózgatás miatt ugyan méterre pontosan nem tudtuk, de a GPS adatai szerint négy kilométert is megtettünk gyalog. Persze  mindenki örült és nem vágytunk másra, csak száraz lábbelire és tiszta ruhára, de erre esélyünk sem volt.

Kiskutyám, Dejó keményen dolgozott és még nem tudta, hogy egy újabb munka is vár ránk, innen egy újabb sebzett gímbika csapájára kellett ráállnunk! Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

Miközben még az első sebzésen dolgoztunk, konkrétan, pont akkor, amikor elkezdett esni is és pontosan akkor, amikor elhatalmasodni rajtam az „itt a vége” érzés, jött egy újabb hívás, hogy 40 km-rel odébb reggel egy másik gímbikát sebeztek. Külföldi vadászvendég adta le a lövést egy magaslesről. Ahogy mondták, a szarvas 100 m távolságra lehetett és egy .270WIN kaliberrel, egy 10 grammos ólomhegyű lövedékkel szerelt lőszerrel lőttek rá. A bika tipikus „blattlövést” jelzett, vér nincs, de mikor utánamentek, látták messzebb felugrani és elfutni.

Franchi Affinity 3 Cerakote bevonattal. Forrás: Franchi

Az első gímbika felett álltunk. A kutya is megkapta a töretét, átbeszéltük az utánkeresés pillanatát s alig gratuláltunk egymásnak, amikor mi már Dejóval, úgy ahogy voltunk, vizesen, sárosan átautóztunk a második területre. Kiöntöttem a csizmákból a maradék vizet persze, de még így sem száradtunk fel. A főút közelsége miatt vezetéken indultunk meg és küzdöttünk az embermagas, gazos nádrengetegben, bízva abban, hogy ha felugrik a sebzett, akkor nem tesz kárt se a kutyában, se bennünk. Nehéz pillanatok voltak. Nagy megkönnyebbülésemre 340 m vezetékmunka után a már dermedt bikához értünk, amit Dejó jelzett ugyan, hogy ott van előttem, de addig észre sem vettem, amíg majd’ rá nem léptem.

Egy rettentő sűrű nádasban, dermedten találtunk rá. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

A vendégnek is többször kellett szólni, hogy ha lép még egyet, akkor meglátja a bikáját, mert olyan sűrű nádasba váltott be. Alig két lépéssel mögöttem állva, sem látott még semmit és nem igazán értette, mire a mi nagy boldogságunk. Persze utána nála is elhatalmasodott az öröm, mert – mint kiderült – élete első gímbikáját ejtette el. Akkor itt még avatás is lesz!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Összességében a találat jó volt, de az alacsony kamralövés, ami a tüdőcsúcsot és a májat is érte, valamint a kaliber és a kis lövedéktömeg miatt, nem ütötte át a testet. De megvan és ez a lényeg!

A lövés nem ütötte át a vadat. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

Átázva, fáradtan, de elégedetten térhettünk haza, főképp azok után, hogy voltak olyan esetek is az idényben, ahol minden jószándékunk és tudásunk ellenére sem sikerült fellelnünk a sebzettet: egy gerinctüske-lövés; egy feltehetően üres nyaklövéssel nem találtunk meg egy-egy gímbikát. Feltehetően átment a szomszéd területre. Aztán volt még egy 500 m-en keresztül előttünk lekövetett 8 grammos lövedékkel sebzett bika, ahol mi a rákövetkező 1500 m-en, mindösszesen egy csepp vért találtunk.

Nagyon büszke vagyok a kutyámra, Dejóra, az alpok-táji tacskókopómra. Fotó: Szabó Győző / Agro Jager

Ilyen az utánkeresők és a kísérők élete, így a gímszarvasbőgés kezdetén Zala vármegyében, de minden nehézség ellenére, nagyon várjuk évről, évre a szarvasbőgést.

Írta és fényképezte:
Szabó Győző utánkereső

Zala vármegye
Tel.: +36-30/826-5453

Vadászat

„Vadkár után, vadkár előtt” – Aktuális teendők a vadkárérvényesítés és -megelőzés kapcsán

Print Friendly, PDF & Email

A NAK cikket közölt a vadkárok igényérvényesítésének tudnivalóiról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ősz beköszöntével megkezdődik a napraforgó és a kukorica betakarítási időszaka. Alábbi cikkünkben röviden szeretnénk tájékoztatást adni a bekövetkezett vadkárok igényérvényesítésének tudnivalóiról, az őszi vetésű növényeket érintő vadkármegelőzési teendőkről.

Vadkár után…

A száraz, aszályos időszak miatt az elmúlt napokban megkezdődött a napraforgó betakarítási időszaka. Ennek apropójából felhívjuk a figyelmet a vadkárigények időbeli bejelentésének tudnivalóira.

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (Vtv.) 81. § (1) bekezdése alapján a vadkár megtérítése iránti igényt a kár bekövetkezésétől, illetve észlelésétől számított öt napon belül írásban kell közölni a kárért felelőssel, vagyis a területen gazdálkodó vadászatra jogosulttal, ill. annak képviselőjével.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Amennyiben a felek között nyitottság van a megegyezésre, javasolt a hatósági, bírósági eljáráson kívüli írásos megállapodás és kárrendezés. Ez a lehetőség a legoptimálisabb az érintett felek számára, mivel időhatékony és a szükségtelen költségeket elkerülő megoldás. Fontos, hogy az egyezség aláírói, mindkét oldalról, rendelkezzenek önálló képviseleti joggal az általuk képviselt fél részéről, az egyezség írásban köttessen, abban rögzítsék a kárt, a kártérítés értékét, a teljesítés módját és határidejét!

Amennyien a föld használója mezőgazdasági vadkár igényt kíván érvényesíteni, úgy azt a Vtv. 79. § (4) bekezdése alapján a Vtv. végrehajtási rendeletében, az egyes növénykultúrákra meghatározott időszakban teheti meg:

  1. a) őszi gabona: október 1. – július 31.
  2. b) tavaszi gabona: március 1. – július 31.
  3. c) kukorica: április 15. – november 15.
  4. d) burgonya: április 15. – október 15.
  5. e) napraforgó, szója: április 15. – szeptember 30.
  6. f) borsó: március 1. – augusztus 30.
  7. g) szőlő, gyümölcsös: egész évben.
  8. h) őszi káposztarepce: augusztus 20. – június 30.

Jegyzői közreműködés az egyezség létrehozásában

Amennyiben a károsult és a kárért felelős vadászatra jogosult között a fenti közléstől számított öt napon belül nem jön létre egyezség a kár megtérítéséről és a kártérítés mértékéről, a károsult a károkozás helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjétől öt napon belül írásban vagy szóban kérelmezheti a károsult és a kárért felelős vadászatra jogosult közötti egyezség létrehozására irányuló kárfelmérési eljárás lefolytatását.

Az eljárás keretében a jegyző a kár megállapítására három napon belül ágazati vagy igazságügyi szakértőt rendel ki. A kár felmérését a kirendeléstől számított öt napon belül kell elvégezni. Ha a késedelmes közlés miatt a kár vagy mértékének megállapítása bizonytalanná válik, ezt az igénylő terhére kell figyelembe venni, ami jelentős veszteséggel járhat a gazdálkodó számára.

A kárfelmérés alapján történő egyezség meghiúsulása esetén felek bármelyike három munkanapon belül kérheti másik szakértő kirendelését a költségek megelőlegezése mellett. Ebben az esetben a kárral érintett földterületen lévő termények betakarítására csak az újabb szakértői vizsgálat befejezése után kerülhet sor!

Ha a jegyző előtti eljárás során az egyezség valamely okból nem jönne létre, a jegyző megszünteti az eljárást. Ha a jegyző előtti eljárás megszüntetésre kerül, a károsult az eljárást megszüntető végzés véglegessé válásától számított 30 napon belül kérheti a bíróságtól kárának megtérítéséről való döntést. E határidő elmulasztása jogvesztést eredményez, azaz később már nem indítható per a kár megtérítése iránt.

Amennyiben az adott növénykultúra betakarítása nem tűr halasztást, a későbbi bírósági eljárás során történő sikeres bizonyításhoz javasolt közjegyző előtt, előzetes bizonyításra irányuló eljárásban a kár felméréséhez igazságügyi szakértőt kirendelni.

Nyomatékosan szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a kárállapot szakszerű rögzítése nélkül az adott növénykultúra betakarítása után eredményes kárigény érvényesítés nem várható.

Megjegyezzük, hogy a vadkárigény közvetlenül bíróság előtt is érvényesíthető, azaz a Vtv. szerinti jegyzői hatáskörbe tartozó egyezség létrehozására irányuló eljárás csak lehetőség, de nem kötelező a felek számára. Ez esetben tekintettel kell lenni a kárigény 3 éves elévülési időszakára.

Az igényérvényesítés lehetséges módjairól és tudnivalóiról további tájékoztatást kaphatnak Vadkárkalauz kiadványunkból, illetve falugazdászaink állnak az Agrárkamara tagjai rendelkezésére.

Vadkár előtt…

A betakarítási időszak alatt/után a gazdálkodók egyben már felkészülnek a következő gazdálkodási évre is. Tekintettel arra, hogy az ország egész területén kisebb, nagyobb mértékben felmerül a vadkár kérdése, a mezőgazdasági tevékenység és a vadgazdálkodás szükségszerű egymásra utaltsága okán hasznos, ha a felek között már ekkor, tehát a vetéstervek készítésekor megkezdődik a párbeszéd, annak érdekében, hogy egymás gazdasági érdekei kölcsönösen tiszteletben tartásra kerüljenek.

Az együttműködés egyik legfontosabb mozzanata, hogy a felek gazdálkodása, jövőbeni tervei megismerhetőek, tervezhetőek legyenek egymás számára.

Az évelő kaszáló növények, őszi kalászosok vetése kiváló apropó lehet arra, hogy a gazdálkodók és a vadászatra jogosultak asztalhoz üljenek és megtervezzék az elkövetkezendő év(ek) teendőit, egyes területek vadkárkockázatát, a növénykultúra szempontjából indokolt vadkármegelőzési feladatokat, azok kivitelezését és költségviselését. Ezen alkalmak lehetőséget biztosítanak a vadászatra jogosultak részére is, hogy a gazdálkodókkal megvitassák bizonyos vadgazdálkodási létesítmények telepítésének helyét, a szükséges lőnyiladékok kialakítását, az őszi, téli egyéni és társasvadászatok helyét és idejét.

Egyúttal kérjük a vadászatra jogosultak együttműködését is a tekintetben, hogy – a Vtv.-ben foglalt kötelezettségnek eleget téve, a földhasználók számára elérhető módon – gondoskodjanak a vadkárral kapcsolatos ügyekben hivatalos kapcsolattartó(k) kijelöléséről és elérhetőségük közzétételéről (pl. a társaság honlapján, jegyzőnél, önkormányzati hirdetőtáblán, falugazdász irodákban).

A bírósági ítélkezési gyakorlat következetes a tekintetben, hogy a vadászatra jogosult rendelkezik megfelelő szaktudással a vadállomány szakszerű kezelésével, állományszabályozásával a vadkár megelőzési technikákkal kapcsolatban, így keressük a közös utakat a vadkárok minimalizálása érdekében.

Ne feledjük, hogy a kölcsönös együttműködés mindkét fél érdeke, hisz a legkisebb kár a be nem következett kár, a szakszerűen kivitelezett védekezés olcsóbb lehet, mint a bekövetkezett vadkárért való helytállás!

Csak együtt működik, ha együttműködünk!

 

Forrás:  dr. Skobrák György -NAK 

 

 

Tovább olvasom

Természetvédelem

Árvízi készülődés Gemencben, mentik a vadat

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A vízügyi előrejelzések alapján a jelentős vízszintemelkedés előtt akár több héttel korábban is megkezdjük a hullámtérben lévő vadvédelmi dombok, régi, még a kalocsai érseki uradalom idejéből származó nyári gátak, egyéb magaslatok, valamint az árvízvédelmi töltésen túl lévő, úgynevezett ármentett területek takarmánnyal történő feltöltését – közölte Facebook oldalán a az ökoturisztikai Központ Gemenc.

Etetéssel tartják helyben a vadat Gemencben. Fotó: Baricz Árpád

Ennek köszönhetően a vad ezekre a területekre szokik, és több hétig is át tudja vészelni az áradást viszonylag kis, de élelemmel ellátott helyen. Ilyenkor a gímszarvas és a vaddisznó is vígan elviseli egymást. Közös cél, a túlélés. Ma Sétáló Jánost kísértük el a Gemenci erdő keselyűsi és szomfovai területeire, hogy bemutassuk a gyakorlatban, hogyan is valósul meg Gemencen a vadmentés.

Forrás: Ökoturisztikai Központ Gemenc
Fotó: Baricz Árpád

Tovább olvasom

Vadászat

Elesett a Bélus-völgyi király

Print Friendly, PDF & Email

Oravecz Attila és kedves vendége, szarvasbőgésben egy ismeretlen, de annál inkább kívánatos és minden vonatkozásban elejthető szarvasbikával találkozik, amelyre lövést tesznek, de birtokba csak másnap tudják venni. Segítségükre az ismert utánkereső, Ruszinkovics Dániel érkezik, aki Maja nevű vérebbel indul meg a nyomon…

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Bélusvölgye Vadásztársaság területén járunk, amely 7800 hektáron gazdálkodik. Nyúlványerdők, telepített erdők csíkjai vezetnek a nagy erdőtömb közepéből, amelyet mezőgazdasági területek öveznek, miközben elhagyott régi szőlők, gyümölcsösök kedveskednek a vadnak, mert erről a vidékről eltűntek már a régi öregek. Talán értük is bőgnek ilyenkor odabent a szarvasok, egy-egy rom mellett, az öreg körtefák alatt. Mesebeli táj, ahol ma királyok laknak s akiktől így, szeptemberben hangos a táj..

A Bélus-völgyi király. Fotó: Oravecz Attila

Oravecz Attila, a társaság hivatásos vadásza hallgatja az estéket, a hajnalokat. Meg-megáll és lesi, figyeli az erdőt: merre járnak a szarvasok, merre mozog a vad, hogy fordul, hogy jár a szél? Kikaszált, sárgára égett gyepek várják az esőt, nemcsak itt, hanem feljebb, a szomszédban is, a vármegyében és jóformán mindenütt. Szinte perzsel a nap, perzsel a levegő, de éjjel már szólnak a bikák, a legnagyobbak. Itt vannak, visszatértek..

A Téglás erdőnél aprócska, mozdítható les áll. Előtte jól levágott, az erdő aljáig zúzott résszel. Ahogy kell – gondolta magában s félszemmel a naptárt leste, mert szeptember első napjára már 12 bika is beállt, felvette a helyét és akinek jó füle van, hallhatja, más és más egy-egy strófa.

A sűrűben a gyümölcsösök, a sarjas erdők és a gondosan karbantartott itatók, dagonyák megtartják a vadat és a felsült rétre még a tehenek nem hozzák ki a tarvadat. Így nehéz megfigyelni a bikákat is. Még úgy is, hogy vaddisznóra jóformán nem vadásznak és a szarvasé volt az erdő egész nyáron.

Készülj az apróvadas idényre! Megérkeztek a legújabb FRANCHI sörétesek a FROMMER pesti üzletébe! Kattints a képre!

Meglepetés nem érte, hiszen tudták ezt és a vadászatok során helyben, rögtön kell bírálni – nincs mese. Van úgy, hogy eltelik 2-3 nap is, anélkül, hogy megszólalna a puska, miközben a vendéggel annyi bikát látnak, hogy mire odakerül a sor, a lövés előtt lámpaláz már messze a múlté. Különleges hely ez s a nap, nap utáni cserkelések alatt örök barátságok születnek.

Végre befordult az autó. Oravecz Attila várta már a vendéget, de most másként, hiszen régi barátja érkezik, akivel sok napot, ha úgy vesszük, az évek során, hónapot töltöttek kint. Ő az az ember, aki látott egy-két bikát s olyan kérdésekre nem is kell válaszolnia odakint, hogy akkor miért nem lőttek? Ilyen nincs és ha vendég is, ha kísér is, jóbaráttal vadászni teljesen más érzés s ahogy ő megbízik benne, az fordítva is igaz. A vendég nem lő nagyobb bikát véletlenül, de véletlenül sem esik nagyobb, mint amilyet szeretnének…és nincs tovább. Vadászni indulnak.Egyáltalán nem akartak nagy bikát lőni és a Téglás lesen hallgatták az esti koncertet. Olyan sűrű ott az erdő, hogy cserkelni lehetetlenség, amikor a takarásból kilépett a gímbika.  Persze hang alapján beazonosította, de Oravecz Attila nem látta. Vadkamerákkal próbálták „megcsípni”, de rendre kikerülte és – mint a derült égből a villámcsapás, – ott állt előttünk.

A Bélusvölgye Vadásztársaság éves szinten 45 gímszarvasbikát ejt el. A terület adottságai kiválóak, a társaság több tagja átlagon felül támogatja az egyesületet, de ahogy tartják Attiláról – nem ismer lehetetlent. Ha egyszer a fejébe vesz valamit, abból nem lehet kiverni és biztosak lehetünk benne, hogy megcsinálja – mondta lapunknak Ruszinkovics Dániel – aki azt is hozzátette, hogy ennek ellenére felismeri, hogy mikor kell segítséget kérni. Így kerültem én is ide –  mesélte lapuknak Ruszinkovics Dániel vérebes utánkereső. De ne rohanjunk ennyire előre!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A bika kint állt és úgy 11-12 évesre becsültem a korát – meséli tovább Oravecz Attila. Az egy napos lehűlés, az eső előtt jól jött és amikor a teheneit követve feltűnt, megdermedt a levegő a lesen. Óvatos volt, mert a sűrű szélén megállt, de nekünk ennyi éppen elég volt, hogy lebíráljuk. Ám ahelyett, hogy kilépett volna, éppen csak benézett a rétre és „uzsgyé” vissza. Sarkon fordult és eltűnt.

Ezen a nyáron kedveztünk a vadnak. A sűrű legeldugodtabb részein etettünk, hogy zavartalanul pihenhessen, táplálkozhasson a vad. Idén cukorrépát kaptak, de ímmel-ámmal nyúltak csak hozzá, miközben már gyűjtöttük a szénát s volt már olyan etető, ahova tettünk be idei lucernaszénát is.

A szarvasbikánk azután csak nem bírta tovább és a tehenei után fordult, s ahogy illik, ahogy egy király érkezik, lépésben egyenesen középre ment és belebőgött az estébe. Nem volt tőlünk 80-90 méterre.

Széles fejű, nagyon jól ült az agancstő és a rendkívül erős nyak, erős markúppal az sugallta, hogy lehet, hogy nem lesz több lehetőségünk, ezt a pillanatot meg kell ragadni. Tolna vármegyei barátommal mind a ketten abban maradtunk, hogy ez itt is és náluk is, olyan gímbika, amely minden bírálaton megállja a helyét.

Agro Jager kitűző, amelyet Kalcsevics Csava vadászékszerész készített. Egyedi elképzelésed van, szeretnél ajándékba valami ékszert? Kattints a képre!

A .300WIN puskája eldördült. Rettentően jól jelzett a bika, de egy irdatlan sűrűbe váltott be. Amint lehetett körbeszimatoltunk, de sem én, sem pedig a vendégem gyakorlatilag semmilyen támpontot nem talált. Elugrást, persze azt megtaláltuk, de semmi más jelet nem.

Igen nehéz pillanatokat élt meg a két vadász a Bélusvölgye Vadásztársaság Téglás lesén, majd a rálövés helyén vizsgálódva. Mind a két vadász úgy jött le a lesről, hogy birtokba tudják venni a gímbikát, de ehelyett tanakodva álltak: bemenjenek és kockáztassák, hogy elugrik, vagy várjanak reggelig és segítséggel nyomába eredjenek, tartva attól, hogy éjjel kikezdi a vadat a farkas vagy más kisebb dúvad.

A legjobb svéd hangtompítók a FROMMER kínálatában! Részletekért kattints a képre!

Nem szerették volna kint hagyni, de kénytelenek voltak. Ezt diktálta a regula és a sötéttel bevonultak a vadászházba, miközben Oravecz Attila jóbarátját, az ismert vérebes utánkeresőt, Ruszinkovics Dánielt hívta.

Nagyon sokat gondolkoztunk. Biztos, hogy meg kell legyen a sűrűben és az este többször is átbeszéltük, hogy ki mit látott. Egymást biztatva sem lett jobb kedvünk, pedig a lelkünk mélyén mind a ketten tudtuk, hogy nem azért mondjuk, hogy nyugtassuk a másikat, hanem azért, mert az a gímbika ott vár bennünket!

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Ugyanilyen lövéssel, egy szegylövéssel emelkedett meg egy gímbika pár éve s bár sikerült terítékre hozni, sok kilométert kellett utána menni. Félő volt, ha megugrik, nehéz dolga lesz Daniéknak – tette hozzá Oravecz Attila.

Mindenki tudta, hogy nem akarta sem a kísérő, sem a vendég, hogy felkeljen a sebágyból.

Ruszinkovics Dániel Maja kutyáját vezetékre véve, puskájával a vállán benézett a sűrűbe. Senki nem szólt, hiszen a vérebvezető majd dönt és Dani fiatal kora ellenére jól tudja, mit kell ilyenkor tenni. A bika kettőt jobbra ugrott és arra próbáltam a Danit indítani – mesélte Oravecz Attila, de Maja elindult jobbra és azonnal elfordult balra. Csak összenéztünk, mert ő is és én is tudtam, hogy a kutyának mindig igaza van. Ott álltunk és elindultunk tehát balra.

A sűrűben várta a vadászokat a Bélus-völgyi király, amelyet Ruszinkovics Dániel kutyája dermedten talált meg. Fotó: Oravecz Attila 

Nehezen is haladtunk előre, de nem sokkal indulás után Dani már szólt is. Megállt, hátrafordult kissé, hogy a kutya dermedthez vezetéssel már jelzi a vadat.

Mit is mondhatnék, mit is mondhatna az, aki ott volt? Nagyon boldog voltam, örültem neki, hogy megtaláltuk a bikát, hiszen egy rálövés után, mikor elugrik a vad, senki sem tudhatja, hogy 100 méteres, 500 méteres vagy sok kilométeres utánkeresésre indulunk.

Hozzá kell tenni, hogy óriási erőfeszítésbe került, hogy a váltókon, cikk-cakkban ki tudjuk hozni a bikát és jól esett, Dani előtt is, hogy a vendégem mindenütt segített. Mi több, társa, aki másik irányba indult bikavadászatra, is kijött velünk, mert kellett, nagyon kellett a segítség, mire kiértünk egy olyan helyre, ahová be tudtunk menni kocsival. Mondhatom, hogy társasága is büszke lehetett rá, mert elnökhöz méltó viselkedéssel ott volt közöttünk. Ha valami nekünk vadászat, akkor azt hiszem, ez a gímbika elejtése valóban vadászat volt. Ha az éjszaka nem is úgy telt, ahogy szerettünk volna, mégis minden kárpótolt bennünket, hiszen a bikánk ott feküdt bent. Úgy búcsúzott tőle a sötétségbe burkolódzó őszi erdő, ahogyan egy királyhoz illő, mert egész éjjel a szarvasbőgéstől volt hangos a Bélus-völgye…

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Oravecz Attila
Agro Jager News

Tovább olvasom