Vadászat
Ismerd meg a vadászokat – gyermekprogramok Hajdú-Biharból – GALÉRIA
Az Országos Magyar Vadászkamara 2018-ban indította el az „Ismerd meg a vadászokat” elnevezésű ifjúságnevelési és szemléletformáló programját. Vármegyénk idén is sikeresen pályázott, így lehetőségünk volt csodás természetközeli környezetben négy alkalommal „vadászgyermeknapot” szervezni és lebonyolítani, melyek Nyírábrány, Polgár, Derecske és végül Tiszacsegén valósulhattak meg – tájékoztatta az Agro Jagert Marázi Éva, az Országos Magyar Vadászkamara Hajdú-Bihar Vármegyei Területi szervezetének munkatársa.
Az összeállított tematikus programsorozatnak mindenhol nagy sikere volt, mind a gyermekek, mind a kísérő felnőttek körében. Fontos célkitűzésünk volt, hogy a mai modern, digitális világból kiemelve, bemutassuk számukra, hogy milyen csodás értékeket rejt a természet, a benne élő növény- és állatvilággal. Fontosnak tartjuk, hogy az általános iskolai korosztály érdeklődését, interaktív módon, játékos feladatokon keresztül, felkeltsük a természet, az élővilág iránt, ezzel megmutatni a természethez kapcsolódó tevékenységeket, mint a vadgazdálkodás, a természetvédelem és a vadvédelem – közölte a szakember.
A résztvevő gyermekek érkezésükkor megkapták az egyenpólójukat, amit büszkén és boldogan viseltek egész nap A Vadászkamara ingyenes kiadványával a „Kisvadász” foglalkoztató füzetekkel és számos kisebb meglepetés-ajándékokkal is kedveskedtünk nekik.
A rendezvényeket a Vadászhimnusz meghallgatásával nyitottuk meg, amely a gyerekek számára is sugallta a magyar vadászati tradíciók, a vadászati kultúra ápolásának fontosságát.
A napot a további programokkal folytattuk:
- 2024 emlőse a fokozottan védett vadmacska. Erről az előadást Balogh Attila, a Széchenyi István Mezőgazdasági Szakképző Iskola pedagógusa tartotta, aki minden, e szép szakmához szükséges ismeretet, tudást nyújtja a mindennapokban a tanítványainak is.
- Farkas Szilárd, a Nyírerdő Zrt. halápi erdészetének fővadásza természetes környezetbe kihelyezett preparátumok által mutatta be a különböző vadfajokat (őz, dám, vaddisznó, róka, borz, sakál,nyest, mezei nyúl, üregi nyúl, fácán, szalonka, szarka, szajkó). Sípok és elektromos hanghívó segítségével ismertette a gyermekekkel ezen állatok hangját is. Tájékoztatást nyújtott a vadgazdálkodásban betöltött szerepükről, vadászati idényeikről.
- Egy érdekes, csoportos séta közben fákról, bokrokról, cserjékről, virágokról, a szemünk elé táruló növényvilágról Kocsis István, 2019 év Erdésze nyújtott rendkívül érdekes ismereteket a gyerekek számára. Bemutatta a 2024-es év fáját: a Közönséges Bükköt is.
- A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának jóvoltából az év madaráról – a kerecsensólyomról – Koczka András tartott előadást. A „Turul” madarunkról szóló, rendkívül érdekes előadás, gazdag képanyaggal, videóanyaggal illusztrálva, átfogó képet adott e csodás ragadozó madarunk állományának közelmúlti és jelenlegi helyzetéről, a faj védelmében elért hazai sikerekről.
A sok – sok hasznos információ után kialakított 5-10 fős csapatok egy – egy tesztlapot állítottak ki, számot adva a megszerzett tudásukról.
Játékos vetélkedő keretein belül a csapatok a vadászház körüli ligetes területen elrejtett őz, dám és gím agancsok felkutatásával sok – sok pontot szerezhettek, ami a verseny végeredményét befolyásolta.
A Hortobágyi Madárkórház felkérésünknek boldogan tett eleget, hogy a gyerekek részesei lehessenek a gyógyult madarak elengedésének. Minden helyszínen 2 – 2 gyógyult madarat engedhettek szabadon.Információkat kaptak a madárkórház múltjáról, jelenéről, jövőjéről, működéséről és természetesen a sérült madarak gyógyításának esélyeiről, fontosságáról.
A „Madársuli” képviseletében Imre István pedig egy vidám, érdekes bemutatóval kápráztatta el a gyerekeket, mely során elvarázsolta őket: Marci – a kék arapapagáj, Bogyó – a macskabagoly, Henrietta – a héja. Mindegyik madárral folytatott – olykor tréfás mutatványokkal fűszerezett – bemutató nagy sikert aratott a gyerekek körében.
A vadászok hű társai, a vadászkutyák sem maradhattak ki ezekből a napokból. Szinte valamennyi, napjainkban jellemzően használt vadászeb fajtával (vizslák, retrieverek, tacskók) ismerkedhettek meg a gyermekek. Az alapvető vadászati feladatok bemutatása mellett simogathatták és játszhattak is a barátságos ebekkel.
Tóth Sándor vadászkutya-teljesítmény bíró, vadászkutya-kiképző vezetésével nagyon érdekes bemutatót láthattak a gyerekek a derecskei gyerekvadásznapon, ahol magyar vizsla, német vizsla, weimari és olasz vizsla, valamint labrador retriever fajtájú vadászkutyákkal mutatták be a legfontosabb munkatípusokat, fegyelmezési gyakorlatokat.
Az ebéd utáni események a vármegye vadgazdálkodási adottságainak megfelelően „terítéken az őz” programmal folytatódtak. Ennek keretében, az Agrárminisztérium adott helyszínen illetékes tájegységi fővadászai, (Nyírábrány- Nagy Lajos, Polgár – Szatmári Ákos, Derecske – Polonkai László) tartottak előadást a vadgazdálkodás és a vadászat jelentőségéről, a vadászati hagyományok ápolásáról, a vadászetikáról, a vadat megillető tiszteletről, a teríték készítés szabályairól és a vadászkürt szerepéről. Az előadások kellő vadászias hangulatát megalapozta a nagy gondossággal, tölgyfagallyakkal díszítve elkészített őzbakteríték, amelynél természetesen az „utolsó falat” és „sebtöret” ízléses elhelyezésére is figyeltek a szervezők. A gyerek nagy érdeklődéssel fogadták ezt a programrészt is.
A délután további idejében légfegyverekkel és íjakkal ismerkedhettek a gyermekek. Gyakorlással fejleszthették lőtudásukat, melyekben a Debreceni Lövész Suli és a Magyar Íjász Szövetség szakemberei voltak segítségünkre.
A legkisebbek délután birtokukba vették az ugrálóvárat. Kreatív ajándékkészítés sem maradt ki ebből a szép mozgalmas napból!
A 3 rendezvény, több mint 150 gyermek részvételével valósulhatott meg, akik széleskörű tudással, tapasztalattal, élményekkel és mosollyal az arcukon térhettek haza.
E rendezvénysorozat, a 2024. augusztus 31-én Tiszacsegén megrendezésre kerülő Vármegyei Vadásznappal zárult, mely szintén a fiatal generációt célozta meg. Itt is közel 100 gyermek részére szervezhettünk egy élménydús napot.
Minden nap végén a gyermekek kipirult, elégedett, mosolygósan fáradt arca volt számunkra a legfontosabb visszajelzés, hogy „IGEN” ezért érdemes volt a szervezéssel járó sok feladatot vállalni és a legjobb csapatok éremmel távozhattak.
Írta és fényképezte: Marázi Éva
Vadászat
KITEKINTŐ: Szerbia – A szerb vadászat jövője
Október 5-én, szombaton, a 55. LORIST vadászati és horgászati vásáron sikeresen megrendezték a “A Vadász Ifjúság: A Szerb Vadászat Jövője” című előadást. A “Szarvas tér” főszínpadán Dejan Džakula, a Szerbiai Vadászszövetség Vadász Ifjúsági Bizottságának tagja és a Szent Hubertusz Klub elnöke tartott előadást a nagyszámú közönség előtt.
A szerbiai fiatal vadászok jelenlegi helyzetéről és jövőbeli terveiről tapasztalatait Dejan Džakula osztotta meg. Külön hangsúlyt fektetett az oktatás és az új generációk bevonásának fontosságára, továbbá a vadászati hagyományok megőrzésében, valamint a természeti erőforrások megóvásában kitűzött feladataikról. A résztvevők megismerhették a vadász ifjúság eddigi tevékenységeit, a fiatal vadászok sikereit, valamint a szerb vadásztársaságok fejlesztésére vonatkozó jövőbeli terveket.
Az esemény számos vadászati szakértőt és fiatal vadászok tagjait vonzotta Szerbia különböző részeiből. A közönség nagy érdeklődéssel követte az előadást, különösen a fiatalok bevonásának fontosságát hangsúlyozva a természeti kincsek megőrzésében és a vadászati hagyományok folytatásában.
Az előadás lehetőséget nyújtott arra, hogy a nagyközönség megismerkedjen a szerb vadászat jövőjével kapcsolatos kihívásokkal és tervekkel, valamint arra, hogy kérdéseket tegyenek fel és megvitassák a legfontosabb témákat. Az összes résztvevő kiemelte az esemény jelentőségét a vadászat és a természet népszerűsítése szempontjából, és a fiatal vadászok támogatást kaptak további fejlődésükhöz.
“A Vadász Ifjúság: A Szerb Vadászat Jövője” című előadás az idei LORIST egyik fontos eseménye volt, amely ismét összegyűjtötte a természet és vadászat szerelmeseit, megerősítve a hagyományok megőrzésének és a környezetvédelem felelős megközelítésének fontosságát.
Vadászat
Heves vármegye legjobb koronglövő vadásza 2024
Eredményt hirdettek a Heves vármegyei koronglövő versenysorozatban
A Heves vármegyei vadászok részére 2024-ben kiírt koronglövő versenysorozatunk szeptember 29-én, vasárnap lezárult. Az összesített eredménylista:
Abszolút sorrend:
I. Csintalan János 200/189
II. Szabó Norbert 188
III.Godó Lajos Máté 177
4. Bernáth József 174
5. Dr. Sipos Péter 165
6. Nagy Károly 164
7. Czetner István 160
8. Ferencz Zoltán 158
9. Szabó János 150
10. Veres Ernő 150
11. Nagy Barna 148
12. Varga István 77
13. Tomecz Nándor 63
14. Pócs István 18
65 év feletti korcsoportban:
I. Bernáth József 174
II. Dr. Sipos Péter 165
III. Szabó János 150
Gratulálunk a versenyzőknek! Köszönet a verseny támogatóinak: Egererdő Erdészeti Zrt., Füzesabonyi Városi Lövészklub, OMVK Heves Vármegyei Területi Szervezete!
Vadászüdvözlettel: dr. Sipos Péter s.k.
elnök
OMVK Heves vármegyei Területi Szervezete Sportlövő Szakbizottság
Forrás: OMVK
Vadászat
Nyolcvan gímtrófea a Verga Zrt. trófeaszemléjén
Trófeamustrát szervezett a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.
Pontosan 8,51 kilogrammos volt a legsúlyosabb trófa az október 2-án megtartott alsóperei mustrán. Ám ennél nagyobb eredménynek tartja a trófeaszemle szervezője, a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. azt, hogy az elejtett gímszarvasbikák között egyetlen sem kapott mínuszpontot – adta hírül a veol.hu hírportál.
A vadászok ünnepe, egyben szakmai eszmecseréje is a trófeaszemle, a vadászat eredményei pedig a vadállomány állapotáról is információkkal szolgálnak. A Bakonyban elejtett gímszarvasok száma szintén beszédes, az agancsokban pedig nemcsak szakértői szemmel lehet gyönyörködni.
Alsóperén Ugron Ákos Gábor, a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt., a Verga vezérigazgatója elmondta, hogy az elmúlt mintegy egy hónapban 25 ezer hektáros területükön csaknem kétszáz gímbikát ejtettek el, ezek közül a mustrán mintegy nyolcvan trófeáját állították ki. Vadászvendéget száznegyvenet kísértek szakembereik az idényben. Arról szintén beszélt, hogy nem volt mínuszpontos a terítékre került gímszarvasok között, ez mutatja kollégái felkészültségét.
Arról szintén szó esett az eseményen, hogy a kiállított trófeák nemcsak az elmúlt egy hónap gondos munkájának köszönhetőek, hanem az előző évek állományszabályozásának is.
A vadlétszám problémáját szakmai berkekben sem lehet elhallgatni, az messze került a kívánatostól, nem harmonizál az erdőterületek nagyságával. Beszédes adat, hogy gímszarvast hazánkban tavaly 88.500-at ejtettek el, míg tíz évvel ezelőtt 53 ezret. Vármegyénkben hasonló növekedést mutatnak a számok, a tavaly terítékre kerültek száma elérte a tízezret, míg tíz esztendeje ennek a mennyiségnek a felét csak kicsit haladta meg.
Az agrártárca számos jogszabállyal is segíti a helyzet megoldását és azt ösztönzi, hogy korábban terítékre kerüljenek a gyenge fiatal bikák, mert túlságosan sok van belőlük.