Keressen minket

Mezőgazdaság

Emelkedő baromfiárak

Print Friendly, PDF & Email

OTP Agrár: Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 6 százalékkal, kilogrammonként 271 forintra emelkedett; a vágópulyka élősúlyos termelői ára 2 százalékkal 398 forintra nőtt kilogrammja 2021 első harminc hetében az előző év azonos időszakának átlagárához képest.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

OTP Agrár: Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 6 százalékkal, kilogrammonként 271 forintra emelkedett; a vágópulyka élősúlyos termelői ára 2 százalékkal 398 forintra nőtt kilogrammja 2021 első harminc hetében az előző év azonos időszakának átlagárához képest.

Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint 6%-kal emelkedett a baromfi ára (Kép: PIxabay)

Az ágazati körülményeket részletesen elemezve az összefoglalóból kitűnik: a KSH adatai alapján Magyarországon a baromfihúsok exportja 30 százalékkal csaknem 109 ezer tonnára emelkedett 2021 első öt hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Ezen belül a csirkehús kivitele 15 százalékkal 60,3 ezer tonnára, a pulykahúsé 45 százalékkal 16,3 ezer tonnára nőtt. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia (14,8 ezer tonna), Bulgária (12,5 ezer tonna), Szlovákia (8,9 ezer tonna), Németország (8,7 ezer tonna), Olaszország (8,4 ezer tonna), Ausztria (7,7 ezer tonna), Ukrajna (6,5 ezer tonna), Franciaország (5,5 ezer tonna) és Lengyelor-szág (4,1 ezer tonna) voltak.

Magyarország baromfihús-importja 18 százalékkal 27 ezer tonnára csökkent 2021 első öt hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús be-szállítása 15 százalékkal 19,9 ezer tonnára, a pulyka-húsé pedig 62 százalékkal 1,2 ezer tonnára csökkent. A legtöbb baromfihús Lengyelországból (8,3 ezer tonna), Romániából (7,0 ezer tonna) és Hollandiából (3,7 ezer tonna) érkezett.

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon csaknem 351 ezer tonna baromfit vágtak le élősúlyban. Ez év első hat hónapjában, 8 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. Ebből a vágócsirke 234 ezer tonnát (+4 százalék), a vágópulyka 44 ezer tonnát (–12 százalék) tett ki.

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 6 százalékkal, kilogrammonként 271 forintra emelkedett; a vágópulyka élősúlyos termelői ára 2 százalékkal 398 forintra nőtt kilogrammja 2021 első harminc hetében az előző év azonos időszakának átlagárához képest.

Az Európai Bizottság adatai szerint száz kilogrammonként 198 euró – azaz mintegy 35-36 ezer forint  – volt az egész csirke uniós átlagára ez év első harminc hetében, ami 7 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A magyarországi ár 4 százalékkal, 525 forintra emelkedett kilónként ugyanebben az összehasonlításban.

Az AKI PÁIR adatai szerint a csirkemellfilé feldolgozói értékesítési ára 1168 forint/kilogramm, a csontos csirkemellé 790 forint/kilogramm volt 2021 első harminc hetében. A csirkemell (összesen) ára 7 százalékkal 1137 forint/kilogrammra, a csirkecombé pedig 5,5 százalékkal 493 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor – olvasható az összegzésben.

Forrás: OTP Agrár

Mezőgazdaság

21 százalékkal alacsonyabb a termelői ára a búzának, mint egy éve

Print Friendly, PDF & Email

Az Agrárközdazdasági Intézet adatokat közölt a búza piacáról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tallage áprilisi tájékoztatása szerint Németországban a 12,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza spot piaci ára (FOB Hamburg) 23 dollárral 264 dollár/tonnáig emelkedett március 6. és április 5. között.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

Ábra: AKI

A Rouenba érkező malmi búza azonnali exportára (FOB) 6 dollárral magasabb, 216 dollár/tonna volt ugyanekkor. Márciusban a franciaországi búza ára három éve a legalacsonyabb szintre esett, majd csatlakozott a világpiacon tapasztalható emelkedő trendhez. Ennek ellenére továbbra sem versenyképes a fekete-tengeri terménnyel szemben. Az Oroszországban megtermelt 11,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza (FOB) az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan 201 dollár/tonnáért (+11 dollár), a 12,5 százalék fehérjetartalmú pedig 210 dollár/tonnáért (+8 dollár) volt elérhető április 5-én. A francia és az orosz árakban nem várható nagy változás a Tallage szakértői szerint, bár utóbbi az élénk export miatt emelkedhet. Romániában és Bulgáriában 212 dollár (–6 dollár) volt a malmi búza tonnánkénti spot piaci ára a jelzett időszakban. Az USA-ban a 12 százalék fehérjetartalmú, piros lágyszemű őszi búza (SRW) azonnali exportára 5 dollárral 229 dollár/tonnára nőtt, miközben a 11 százalék fehérjetartalmú piros keményszemű őszi búzáé (HRW) 2 dollárral 265 dollár/tonnára mérséklődött. Argentínában a termény azonnali exportára 14 dollárral 232 dollár/tonnáig emelkedett április elején (Tallage).

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával április harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 21 százalékkal múlta alul. A takarmánybúza 59,3 ezer forint/tonnáért (–34 százalék) forgott ugyanekkor.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

71 százalékkal nőtt a friss tojás importja

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen nőtt a friss tojás importja

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 68 százalékkal 9 ezer tonnára nőtt 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az import 82 százaléka Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott.

Fotó: Pixabay

A közösség tojás- és tojástermékexportja 30 százalékkal 29 ezer tonnára emelkedett 2024 első hónapjában 2023 januárjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 227 euró/100 kilogramm volt 2024 első tizennégy hetében, 11 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának értékét.

A KSH adatai alapján Magyarország 2,6 ezer tonna héjas tojást (+14 százalék) vásárolt a nemzetközi piacról 2024 első hónapjában, ezen belül 71 százalékkal több, 1,6 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 70 százalékkal 1,5 ezer tonnára emelkedett, míg ezen belül a friss tojás kivitele 30 százalékkal 117 tonnára csökkent 2024. januárban az előző év hasonló hónapjához viszonyítva. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 55,13 forint/darab volt 2024 első tizenöt hetében, ami 16,8 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Agancstolvajt fogtak a veszprémi rendőrök

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Fotó: Rendőrség

Egy ágyneműhuzatba tekert, furcsa alakú csomag keltett gyanút a járőröző körzeti megbízottakban, és igazoltatták a tulajdonosát 2024. április 26-án délelőtt. A Veszprémben gyalogló férfi kibontotta a csomagot, amelyben hét szarvasagancs volt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Állítása szerint februárban a környékbeli erdőkben gyűjtötte azokat, több mint százezer forinttal megkárosítva a vadásztársaságot. Az egyenruhások lefoglalták az agancsokat, a 29 éves helyi férfit pedig előállították a Veszprémi Rendőrkapitányságra, ahol lopás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

Fotó: Rendőrség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hullajtott agancsok a területen vadászati jogú társaság tulajdonát képezik, azok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom