Keressen minket

Horgászat

Hatalmas szürkeharcsát fogtak Győrben – Videóval és galériával

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Győrben, a Nádorvárosi Sporthorgász Egyesület területén, kapitális szürkeharcsát fogott Pop Márk Erik helyi horgász. A vízterületről, és a sikeres horgászat titkairól kérdeztük az Olga Catfish oszlopos tagját:

A Győr szívében található horgászvíz különleges, mert számos más vízzel áll kapcsolatban. A vízterület egy része a Holt-Marcalhoz tartozik, a Marcal-tó összeköttetésben áll Rábával, amelynek a mellékága, a Patkó vízterület. Friss vízutánpótlás a Pándzsa patakból is érkezhet.

Pop Márk Erik helyi horgász fogta a fényképen látható kapitlis szürkeharcsát. (Kép: Pop Márk Erik – Agro Jager News)

Jó pár évvel ezelőtt, egy nagyobb árhullám érkezett, ami után két nagytestű, elpusztult szürkeharcsát talált a fiatal horgász egy bokor alatt. Ez az élmény annyira meghatározónak bizonyult számára, hogy ezután csak a szürkeharcsahorgászattal foglalkozott.

A tanulási fázis hosszú és nehéz időszaka következett. Márk önszorgalomból, autodidakta módon  kitanulta a harcsásvideókból a fortélyokat, majd ezeket a gyakorlatban is kipróbálta. Az évek során vegyes eredmények születtek: volt, amikor sikerrel járt, volt, amikor semmit nem fogott. A téli hónapokat kivéve, amikor a harcsák nem esznek, szinte mindig kint töltötte a szabad idejét a vízparton, nemcsak itt, hanem más helyeket is felkeresett. Véleménye szerint az első és legfontosabb szabály, hogy keressük meg a harcsás vizeket. Ha éjszakánként rablásokat hallunk, az már jó jel, de már olyat is tapasztalt, hogy szürkeharcsák nem árulják el magukat. Érdemes napfelkeltekor az adott vízterületet megfigyelni. Az éjszakai táplálkozások után a nagy harcsák teli gyomorral sokszor mozognak,  hogy segítsék az emésztésüket. Ha van egy kis  szerencsénk, időnként megpillanthatjuk ezeket az óriásokat. Emellett a víztükör is sokat elárulhat, ha mozog a hal. Ha egy nagy bajszos megmozdul, az szinte mindig látszódik. Olyat is látott már, hogy a sekélyesben napoznak ezek az óriások. Ismeretlen vizeken olyan helyet kell keresni, ahol elbújhat a harcsa napközben:  akadók, tuskók, esetleg csövek közelében, szinte biztos, hogy találunk harcsát is. Nagyobb partfalaknál olyan is előfordul, hogy maguk alakítanak ki fészkeket.

Kép: Pop Márk Erik – Agro Jager News

A meder ismerete is nagyon fontos. Márk fonott zsinórral és egy nagyobb ólommal szokta „letapogatni” az adott szakaszokat. Ha az aljzat kemény, az jó jel. Mindig ezeket kell keresni. Ez azt jelenti, hogy ott a halak kifürödték az iszapot, nagy a mozgás. Ha az ólom nehezen jön, ott iszapos az aljzat. Ezeket a helyeket kerüli, ott nem szeret a harcsa tartózkodni. Ha csörög vagy üt a spicc, az kagylóra vagy köves aljzatra utal. A békés halak táplálkozási szokásai miatt, ez sem rossz terület. Ha több dobás után megtalálta a tökéletes helyet, akkor a damilt beakasztja az orsó klipszébe, így pontosan tudja, hány méterre van a meghorgászandó terület. Márknak van egy jó minőségű halradarja is, amit a horgász etetőhajójáról használ. A halradar azért is fontos, mert a vízmeder töréseit, szakadásait is érzékeli. Ezeket a helyeket a harcsa kifejezetten szereti. A hely ismerete kulcskérdés, mert ha rossz helyen kínáljuk fel a csalit, nem biztos, hogy lesz kapásunk. A harcsa és általában a horgászat esetében azonban a szerencse  sohasem kizárható tényező.

A szerelék megválasztása is nagyon fontos. Korábbi években a stupekes megoldást választotta. Ez gyakorlatilag egy nagyobb csúszóólomból és a csalit vízfelszínen felkínáló lebegő szerelékből áll. Így is lehet harcsát fogni, de ez nem a legjobb megoldások közé tartozik. Kapás esetén a csúszóólom, mivel lefele húzza a damilt, megtévesztheti a horgászt, többször kell bevágni, mire elérjük a halat. Mire kiegyenesedik a damil, addigra a hal már messze jár. Márk emiatt már több nagy halat veszített el. Ezek az óriás ragadozók  talán a legokosabb halfajok egyike a magyar vizekben. Kapásnál a harcsák több esetben alulról szívják a csalit, ízlelgetik a zsákmányt. Ha egy pici kis ellenállást éreznek, sokszor inkább otthagyják. Kora tavasszal és késő ősszel jóval óvatlanabbak, amit ilyenkor ki is lehet használni.

Márk antennás végszereléket használ, amiről videót is készített lapunk részére. Az antennához, egy 120 grammos ólmot rögzít, amit az etetőhajójával irányít be a tökéletes helyre. Mivel a csalihalak mérete minden esetben meghatározó, a győri horgász szinte csak óriási pédányokat kínál fel. Keszegfélék az elsődleges csalihalak, aminek a mérete körülbelül 1 kilogrammos.

A nagy fogás éjszakáján a szemközti partot vallatta, ami körülbelül 170 méterre volt tőle. Este, körülbelül 23 órakor háromszor megrezzent a botján a kapásjelzője. Márk, mivel az elmúlt években számtalan harcsát fogott, érezte, hogy valami történik.  A kapás után szinte azonnal bevágott. Antennás szereléke ellenére, semmilyen ellenállást nem érzett a boton, mintha elment volna a hal. Az orsóját nagy sebességgel tekerte vissza a part felé, ami helyes döntésnek bizonyolt. A hal, a bevágást követően, felé indult el. Ekkor már érezte, hogy egy hatalmas harcsát sikerült megakasztania. A zsákmány nem adta ingyen magát: egy óriásit rúgott, majd „fejreállt”. Ez a tipikus harcsa védekezés, így próbál a horogtól szabadulni..

Ez sokszor sikerül is, de csak akkor, ha engedjük neki – folytatta Márk – és a továbbiakban a Koós Ferenc-féle taktikát alkalmazta. Ez több okból célszerű.: ha a botunk, orsónk és damilunk megfelelően erős, nem történik semmi jóvátehetetlen. Ha a nagytestű hal nem talál akadókat, az erőbeli fölényünket kihasználva , akár 10 perc alatt „kivarázsolhatjuk” a vízből. A nagy halak számára a rövid és gyors fárasztás az optimális. Élete egyik legnagyobb hala, lassan de biztosan közelített. Mivel egyedül volt a sötétségben és senkitől nem tudott segítséget kérni, minden lépését előre, megfontoltan megtervezte. Amikor a hal már elérhető közelségbe került, és többször kitört, először leakasztotta az antennás végszerelékét a főzsinórról, majd minden erejét összeszedve, kiemelte emberméretű halát a part egy olyan szakaszára, ahol ketten elfértek.  Egyedül esélytelen volt  a másfél méter magas szintkülönbséget megmásznia. Fejtől faroktőig 220 centiméter volt a hal teljes hossza. Tömege megközelítőleg 70 kilogramm lehetett. A pontos mérésre esélye sem volt a horgásznak.

A szürkeharcsa hossza fejtől a faroktőig 220 centiméter hosszú volt. (Kép: Pop Márk Erik – Agro Jager News)

A kiemelést követően készített három fényképet és egy videót. A horog ütötte sebet lefertőtlenítette, majd szinte azonnal vissza is bocsátotta a vízbe a megilletődött óriást. A hal azonnal el is úszott, és eltűnt a sötétségben.

A szürkeharcsa horgászata életre szóló szenvedély, ezért Márk arra kér mindenkit, hogy tiszteljük ezeket a nagy halakat. Sokszor „rossz színbe” tüntetik fel a harcsákat, azonban hazánk folyóiban és tavaiban a szerepük felbecsülhetetlen . A törpeharcsák és ezüstkárászok számát, sok esetben csak ezek a halak képesek lecsökkenteni. Ez a halfaj olyan egyensúlyt teremt a vizekben,  amire semmi más nem képes, még az ember sem. Amióta Győrben erősödik a szürkeharcsa állománya , azóta élvezhetőbbé vált  a horgászat. Úgy, mint a pontyok esetében, ezeket a nagy halakat is a törvény erejével kellene védeni. Sok-sok év mire megnőnek, és gyakran egy fiatal felnőtt életkorával megegyező életkort élnek meg hazánk vizeiben. Horgászatuk a legnagyobb kihívások, de a legnagyobb sikerek egyike egy horgász életében – zárta beszámolóját Pop Márk győri horgász.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Kép és videó: Pop Márk Erik

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Horgászat

A négy kapitális harcsa

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Márkus Tamás egyszerre több kapitális harcsát akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Kezdeném egy gyors bemutatkozással. Márkus Tamás, vagyok 41 éves. 10 éves korom óta horgászom. Ez alatt a 31 év alatt végigjártam az összes fajta horgászatot és az elmúlt 8 évben aktívan horgászok az édesvíz királyára, a harcsára! Ez alatt a harcsázásban is végigjártam mindent! Mindegyik stílusát kipróbáltam, de a spanolós módszer vált be a legjobban, nekem ez a legeredményesebb. Mikor elkezdtem harcsázni, a legegyszerűbb módszert választottam, a stupekozást. Majd volt szerencsém megismerni Újvári Bencét (Black cat teszthorgásza), aki beavatott a spanolós horgászatba.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Úgy döntöttem, hogy szintet kell lépnem és ezt a módszert fogom használni. Rá is ment egy évem, mire minden trükkjét elsajátítottam. Ez alatt az egy év alatt szinte nem is fogtam halat,de nem adtam fel. Jól is döntöttem, mert utána rengeteg szebbnél szebb harcsát fogtam. Volt már dolgom nem egy, 2 méter feletti harcsával, de mindig olyan fotóra vágytam,hogy 2 db 2 méter feletti harcsa legyen a terítéken. Március közepén, mikor kilátogattam a kedvenc horgászvizemre, akkor nem is hittem, hogy milyen horgászatban lesz részem. Ráadásul előtte való éjszaka nem is aludtam, úgy gondoltam, hogy majd horgászat közben pihenek.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Aki tudja, hogy milyen a harcsázás, az tisztában van vele, hogy ki kell ülni a halat. Szóval reggel érkeztem a tóra, gyors táborállítás, csalihalazás, majd helykeresés a szerelékeknek. Mire mindennel végeztem, már elmúlt dél. Behordtam a szerelékeket, délután 2 óra lett, mire minden rendeződött. Na, akkor pihenek… – gondoltam magamban,de fél óra sem telt el és jött az első kapás! Durva fárasztás, kemény kirohanások,tudtam, hogy ez egy jó hal lesz. Szerencsére van már tapasztalatom benne… Úgy is volt, 15 perces fárasztás után sikerült egy 225 cm-es harcsát fognom. Sikítottam egyet az örömtől!

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Lekötöttem a halat, bízva, hogy hátha most sikerül elcsípnem még egy kapitális példányt. Visszavittem a szerelékem és újra pihi. De az adrenalin dolgozott, úgyhogy nehezen aludtam el. Nem telt el fél óra és újra kapás. Most egy 160 cm-est fogtam. Lekötés és újrahúzás. Majd pihi. Estefelé brutális kapás és egy jó fárasztás. Tudtam, hogy ez is komoly hal lesz. Úgy is volt, 205 cm. És igen, megvan! Sikerült! Nagyon boldog voltam. Lekötés. 3. hal. Szuper. Visszahúztam, hogy sötétedés előtt ne járjam a vizet. És pihi próba. Mondanom sem kell, hogy hiába voltam fáradtabb, nehezen ment a pihenés. És sötétedésben újra kapás, egy 120 cm-es harcsa. Te jó ég! Mi jöhet még! Bár egyszer már volt egy hasonló pecám, de azok kisebbek voltak.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Újrahúzás, pihi, pici alvás és 11 óra után jött még egy 150 cm-es. Gondoltam, az ember így tervezzen pihenést! Persze csak csodálkoztam, hogy milyen peca ez. Na, újrahúzás. Épp, hogy megint egy kis alvás és következett egy hihetetlen kapás. Majdnem kitépte a botot a tartóból! Egy nagyon erős hal, nagyon kemény fárasztás. Kb 20 perc és megláttam! Ezt nem hiszem el, 2 méter feletti. (210 cm). Ezt már fel sem fogtam. 3 db 2 méter feletti hal! Hihetetlen. Nagyon örültem,de azért már éreztem,hogy fájnak a karjaim,de erőt vettem magamon és újrahúztam. Éjjel egy körül volt, mikor lefeküdtem. Le van kötve 3 db 2m feletti halam. Csak örültem magamban és nem hittem el. Majd elaludtam. Hajnal 3 után jött az, amire még csak gondolni sem mertem. Brutális kapás! Bevágás, majd zsinórt kér. Nem hittem el. Két kézzel kapaszkodtam a botban és nagyon húzott a hal, a karjaim nagyon fájtak már. Fárasztás közben jöttem rá, hogy nincs már több pányvám, amivel biztonságosan le tudom kötni a halat és ez nagyon jó hal lesz.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Egy bő 20 perces birkózás után sikerült partra húznom az eddigi legnagyobb halam, 230 cm. Egy kisebb harcsát elengedtem, hogy ezt le tudjam kötni a reggeli fotózásig. És csak csodálkoztam!!! 4 db 2 méter feletti hal!!! Nem bírtam folytatni, pihentem. Még este szóltam egy barátomnak,hogy reggel legyen szíves jöjjön fotózni, mert van 2 komoly halam. Reggel ő sem hitt a szemének. A fáradtság miatt akkor még én sem fogtam fel, hogy milyen pecában volt részem.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

A fotózás sem volt egyszerű ilyen nagy halakkal. Nem húztuk sokáig, mert a halak épsége mindennél fontosabb. Gyors fotózás után mindegyik épségben elúszott. Majd egy pici pihenés és pakolás. A következő napokban fogtam csak fel, hogy 4 db 2 méter feletti harcsát fogtam. Úristen!!! Fogtam már sok 2 méter feletti harcsát,de ilyen peca az életben csak egyszer van. Nem nagyon tudok hasonló fogásról Magyarországon. Hihetetlen,hogy milyen szerencsés vagyok. Aki horgászik, az tudja, hogy a horgászathoz szerencse is kell. Remélem egyszer minden harcsahorgásznak lesz ilyen pecában része.

Horgász baráti üdvözlettel: Márkus Tamás

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom