Keressen minket

Mezőgazdaság

Hazai cseresznye körkép

Print Friendly, PDF & Email

A jó terméskilátásokat az időjárás jelentősen befolyásolhatja

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Az optimizmusra okot adó terméskilátásokba ezen a héten rondított bele az eső. Az idei kilátásokról, a jelenlegi piaci helyzetről Kelemen Péter, a FruitVeB ügyvezető igazgatója adott rövid összefoglalót.

A csapadék ronthatja le az egyébként jó terméskilátásokat. (Kép: Fruitveb)

A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet a magyar zöldség-gyümölcs ágazat országos hatáskörű szakmaközi szervezete. (Ábra: Fuitveb)

A tavalyi, fagykáros évhez képest jó terméskilátásokkal indult a hazai cseresznyeszezon. Míg 2021-ben a tavaszi fagyokat követően komoly esőzések nem nehezítették a szezont, idén pont a fordítottja a helyzet: fagykár nem jelentkezett, a héten viszont megjöttek az esők. A csapadék különösen a Dunántúlt érintette, az országban nyugatról-keletre haladva egyre kevésbé okozott problémát, amint az a lenti csapadéktérképen is látható.

Ezeknél a mennyiségeknél idén jóval nagyobb volumen becsülhető, de kérdés, hogy milyen károkat okoznak az esők. Országos szinten a Medárd körül lehullott csapadék egészen biztos, hogy jelentős károkat okozott, ezek viszont körzetenként nagyon eltérőek, egyelőre nehezen becsülhetők. Dunaföldvár környékéről például 50% körüli repedést jelentettek Carmenben, de Pápa környékén is 170 mm csapadék hullott, míg Bács-Kiskun vagy Békés ültetvényeiben semmilyen kár nem keletkezett.

Ábra: Fuitveb

Körülbelül az idei szezon harmadánál járunk, a fajtasorban jelenleg a Vera és a Carmen elején, ezt követi majd egy hét múlva a Germersdorfi, néhány napon belül a Linda és a Kordia, aztán a Katalin és a Regina. Általános trend, hogy modernizálódik a fajtaszerkezet, és lassan, de biztosan kezdenek kikopni a régebbi, puhább húsú fajták.

Magyarországon az utóbbi 5 év átlagában körülbelül 10 ezer tonna cseresznye terem egy évben, de ettől a 2020-as és a 2021-es termés is messze elmaradt. Mindkét évben körülbelül 8-9 ezer tonna körüli mennyiséget takarítottak be a termelők.

Ábra: Fruitveb

Egyre nehezebben értékesíthető a korai időszakban a Bigarreau Burlat, mert a Nimba és a Sweet Aryana egyszerűen jobb minőséget ad. Ez a változás egyelőre csak kis területen történt meg, de már ez is elég ahhoz, hogy a nagybani piacokon érezni lehessen a hatását (a 26-os méret alatti gyümölcs egyre nehezebben adható el).

Piaci helyzet

A szezon kezdetén görög importról számoltak be, illetve érkeztek spanyol és olasz tételek is, de korántsem dömping mennyiségben. Cseresznyében a korai külföldi import szerepe sokkal kisebb, mint például szamócánál, mivel a gyümölcs minőségén igen látványosan jelentkezik a több napos szállítás és pulton tartás. A nagyon korai magyar fajtakör nem sokkal később indul be, mint a görög vagy a spanyol, ami azt jelenti, hogy az importtételeknek nincs túl sok idejük dominálni a piacot. Az importtételek nem a hazai piacon, hanem exportpiacainkon okozhatnak gondokat, például amikor a lengyel piacokat bolgár áruval terítik.

Nagybani árak

A cseresznye esetében kitüntetett szerepe van a nagybani árnak, mivel a magyar áru legalább fele a nagybani piacokon cserél gazdát. A héten az 800-1200 Ft közötti sávban vették át a jó minőségű, 26+-os cseresznyét, 28+-os gyümölcsnél pedig 1200-1800 Ft között változott az ár. Ez nagyjából azonos a tavalyi árakkal, vagy azoknál némileg alacsonyabb, megfelelő árszintet jelent. A hét végén várható egy nagyobb átárazás a Carmen nagy tételben történő kereskedésének megindulásával. Problémát okozhat a szezon későbbi szakaszában, hogy bizonytalan a feldolgozás helyzete: az idei szezonban eddig egyetlen feldolgozó vásárolt Bigarreau Burlat fajtát, meglehetősen alacsony áron.

Forrás: Fruitveb

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

Mezőgazdaság

21 százalékkal alacsonyabb a termelői ára a búzának, mint egy éve

Print Friendly, PDF & Email

Az Agrárközdazdasági Intézet adatokat közölt a búza piacáról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tallage áprilisi tájékoztatása szerint Németországban a 12,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza spot piaci ára (FOB Hamburg) 23 dollárral 264 dollár/tonnáig emelkedett március 6. és április 5. között.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

Ábra: AKI

A Rouenba érkező malmi búza azonnali exportára (FOB) 6 dollárral magasabb, 216 dollár/tonna volt ugyanekkor. Márciusban a franciaországi búza ára három éve a legalacsonyabb szintre esett, majd csatlakozott a világpiacon tapasztalható emelkedő trendhez. Ennek ellenére továbbra sem versenyképes a fekete-tengeri terménnyel szemben. Az Oroszországban megtermelt 11,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza (FOB) az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan 201 dollár/tonnáért (+11 dollár), a 12,5 százalék fehérjetartalmú pedig 210 dollár/tonnáért (+8 dollár) volt elérhető április 5-én. A francia és az orosz árakban nem várható nagy változás a Tallage szakértői szerint, bár utóbbi az élénk export miatt emelkedhet. Romániában és Bulgáriában 212 dollár (–6 dollár) volt a malmi búza tonnánkénti spot piaci ára a jelzett időszakban. Az USA-ban a 12 százalék fehérjetartalmú, piros lágyszemű őszi búza (SRW) azonnali exportára 5 dollárral 229 dollár/tonnára nőtt, miközben a 11 százalék fehérjetartalmú piros keményszemű őszi búzáé (HRW) 2 dollárral 265 dollár/tonnára mérséklődött. Argentínában a termény azonnali exportára 14 dollárral 232 dollár/tonnáig emelkedett április elején (Tallage).

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával április harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 21 százalékkal múlta alul. A takarmánybúza 59,3 ezer forint/tonnáért (–34 százalék) forgott ugyanekkor.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

71 százalékkal nőtt a friss tojás importja

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen nőtt a friss tojás importja

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 68 százalékkal 9 ezer tonnára nőtt 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az import 82 százaléka Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott.

Fotó: Pixabay

A közösség tojás- és tojástermékexportja 30 százalékkal 29 ezer tonnára emelkedett 2024 első hónapjában 2023 januárjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 227 euró/100 kilogramm volt 2024 első tizennégy hetében, 11 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának értékét.

A KSH adatai alapján Magyarország 2,6 ezer tonna héjas tojást (+14 százalék) vásárolt a nemzetközi piacról 2024 első hónapjában, ezen belül 71 százalékkal több, 1,6 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 70 százalékkal 1,5 ezer tonnára emelkedett, míg ezen belül a friss tojás kivitele 30 százalékkal 117 tonnára csökkent 2024. januárban az előző év hasonló hónapjához viszonyítva. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 55,13 forint/darab volt 2024 első tizenöt hetében, ami 16,8 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 8. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Agancstolvajt fogtak a veszprémi rendőrök

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Lopás miatt indult büntetőeljárás egy 29 éves férfival szemben.

Fotó: Rendőrség

Egy ágyneműhuzatba tekert, furcsa alakú csomag keltett gyanút a járőröző körzeti megbízottakban, és igazoltatták a tulajdonosát 2024. április 26-án délelőtt. A Veszprémben gyalogló férfi kibontotta a csomagot, amelyben hét szarvasagancs volt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Állítása szerint februárban a környékbeli erdőkben gyűjtötte azokat, több mint százezer forinttal megkárosítva a vadásztársaságot. Az egyenruhások lefoglalták az agancsokat, a 29 éves helyi férfit pedig előállították a Veszprémi Rendőrkapitányságra, ahol lopás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

Fotó: Rendőrség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hullajtott agancsok a területen vadászati jogú társaság tulajdonát képezik, azok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom